Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
buller
Мнения: 2168
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот buller » Чет 27 юли 2023 17:57


Колеги, здравейте.
Да извадя малко темата от прахта.
Passat B5.5 1.8T AWT, комби, 2005 г.
За мое учудване и разочарование, предните дискове (усешам го преден десен) започнаха да бият (първо като тресене в купето при леко спиране, а в последствие и ситни вибрации във волана) и макар че са с доста живот, ще трябва да се сменят.
Карани са 3.5 години (под 40к км), спокоен шофьор съм и не съм ги прегрявал. Марката им е TRW.
Майсторите казват, че всичко в момента е боклук и не могат да дадат гаранция, препоръчват оригинални дискове и накладки. Изобщо има ли такова животно за стария ми кораб?
Или препоръка за читави дискове?




Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Ивайло Димов » Чет 27 юли 2023 18:44


ATE,Textar ,Zimmermann -ако позволява бюджета.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1370
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот fur1ous » Чет 27 юли 2023 18:57


Има да, оригинални и са на добри цени виж в ahwshop.de, трябва да ги има.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 578
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот alpinab » Чет 27 юли 2023 20:06


За мен избора е ако позволява бюджета - оригинални, а ако не Ате.

Зимерман - кривени
Текстар - кривени

И както всички други автърмаркет освен първите 2 опции.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4320
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот tdi fen » Чет 27 юли 2023 20:18


моите са Цимерман над 50к км не са се изкривили на служебната
сложих текстар вече 10к засега са добре


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Ивайло Димов » Чет 27 юли 2023 20:32


Как "кривите" 22 или 25 мм чугун на ежедневен автомобил ;) Никой не отговаря на тоя екзестенциален въпрос ,дискове не се "кривят " измятат или там квото ги правите .Неравномерно износване е причина за това усещане ,нещо нередно по спирачните апарати или неправилен монтаж ,неправилна разработка на нови дискове и накладки.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11932
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 28 юли 2023 5:59


Ивчо, хвърлят ги там на колелата без да се изчисти ръждата от главините, без да се чистят супортите, не се поглеждат водачите, пренебрегват се всякакви пластини и пружини, не се преглеждат апаратите и в крайна сметка се стига до кривчене, вибрации и каквото там се сетиш :th_up


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 28 юли 2023 6:07


Ода така е ,лоша подготовка ,лош монтаж и калпава разработка водят до неравномерно износване на диск и накладки .Това създава усещане за "крив или изметнат" диск .Тия басни и легенди че се нагрял диска и кът минеш през локва се криви ....всеки 8 мо класник слушал в часовете по физика ще се изсмее на подобно твърдение .Чугуна е единствената черна метална сплав ,която колкото остарява толкова по-добри качества има .


petar_a
Мнения: 259
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 10:45
Автомобил: VW BORA 2.0 115
Двигател: AQY 1999
Местоположение: Montana

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот petar_a » Пет 28 юли 2023 8:55


Ивайло, признай, че не разбираш от чугун и каза глупост !?
Некачествено темперованите дискове като се нагреят и изстинат се изкривяват. Качествените - същото при рязко охлаждане, особено ако е само по едната/външната/ повърхност! Предлагам ти един експеримент. Срещу бутилка уиски !
Загряваме дисковете на твоята кола, след това спираш и аз с едно шише напръсквам преден диск. Ако се изкриви- ти се извиняваш на колегите за това което каза. Ако не се изкриви- вземаш бутилката уиски и разказваш на целия форум колко си прав !?

P.S. Какво се учи по физика до 8 клас за чугуните ? Какво представлява темпероването ? Защо се темперова? Скъпо ли е ? "Качествата", които се подобряват, за които говориш, имат ли общо с темпероването, ако да- каза ли глупост ?


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 28 юли 2023 9:09


5 коли съм имал Петре ,една камара служебни и никога "криви "дискове ,карал съм с Ferodo,Ate,Bosch ,TRW в стедния ценови диапазон .И тоя номер с пръскането съм го тествал ;) .Хората се оплакват от "изкривяване" дори в сухо време .Обясни как влизаш в локва ,колко дълбока трябва да е и колко тря е нагрят диска ;) че да се "изкриви " тва да не е 2-3 мм стомана или желязо .То така един един се басира с мен ,смесихме 6 вида моторни и трансмисионни масла и не се пресякоха ...та пих една бутилка хубаво вино .Чакам да ми обясниш като минеш с колата през локва с вода на къде ще се разплиска и колко трябва да е загрят спирачния диск та да се деформира .В 8 клас по физика не се учи за метали ,а основни физични закони :) Кажи ся как водата в локва мокри диска като минеш през нея .


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 578
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот alpinab » Пет 28 юли 2023 10:10


Преди доста години купих на тогашната ми 626 оригинални дискове за не малка сума пари. Взех монтирах(беше или есен или зима), студено време общо казано. След някакъв интервал от време почнаха да бият. Викам си аз, аааа тоя път дискове за 200 и нещо пари и на месец два, няма да махам. Намерих близко до района ми един дядо стругар. Викам айде по един косъм да им удариш, по 10 кинта ми взе човека. Каза ми съвсем малко бяха, дет се вика, само ги лизнал. Колата я карах до последно с тях, на струна прави.

В резюме, за мен бяха се "темперирали" в движение при мен, а не в завода, където принципно трябва. Не знам къде ми е грешката в описания случай отнесено към неправилен монтаж, водачи, ламаринки и прочие.

Към вярващите, че криви дискове няма, ще остана безмълвен.


thanis
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот thanis » Пет 28 юли 2023 10:19


Тук мисля, че хората не разбират какво значи да са криви дисковете. Визуално може да няма съществена разлика, но от единия край до другия ако бие 2мм, ще ти се отрази и в управлението. Под криви дискове, не си представяйте усукани на кашкавал. Колегата алпина е казал, като се мине както си трябва и се изпилят малко дисковете - ще си карат.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 28 юли 2023 10:40


Дисковете и накладки се разработват ,всеки производител има описание как се случва това .При самата работа на диска от нагряването се променя структурата на външния слой и там полепва част от праха на феродото.Невидим слой ,този процес е постоянен в хода на експлоатация и ако монтажа и разработката са неправилни е възможно този микрофилм да не е равномерен по целия диск и това да доведе до този ефект на биене ,който се е наложил във авто фолклора като "изкривяване".Разбира се винаги има и варианта за производствен брак и лош материал .Но всички дискове и накладкк трябва да отговарят на определени стандарти за качество и сигурност .Аз за това криви дискове го слагам в кавички ,не добре работещи спирачни апарати и от там неравномерно износване на накладките също могат да бъдат причина за такъв ефект ,не правилно окомплектовани дискове с много твърди накладки също .Повечето производители слагат маркировка на накладките с две букви ...FF,GG,GF стандарта е SAE J661 .


petar_a
Мнения: 259
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 10:45
Автомобил: VW BORA 2.0 115
Двигател: AQY 1999
Местоположение: Montana

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот petar_a » Пет 28 юли 2023 10:43


Ивайло! Като се разминаваш с някой, който минава през локва, случвало ли ти се е да те оплиска ? В този случай ще е същото като аз да ти напръскам диска с шише ! Не можеш ли да разбереш ?! Подобно е и на автомивка, ако не си изчакал да се охладят дисковете. Сега си припомни физиката, която си учил- качественият диск се РАЗШИРЯВА, като всяко тяло подложено на висока температура. Ако РЯЗКО го охладиш, особено от едната страна, се свива, натрупвайки вътрешни напрежения. Колкото по-голяма температурна амплитуда и асиметрично- толкова повече напрежения! При най-високи стойности на тези вътрешни напрежения диска ще се спука, при по-малки ще се изкриви. Предполагам, че си виждал и спукан диск. Това при качествен, темперован диск. При некачествено темперован диск или въобще нетемперован диск има значителни остатъчни вътрешни напрежения! Достатъчно е само да го нагрееш и да изстине, повторено многократно, деформациите се увеличават. Колкото по- масова е колата, толкова повече некачествени ментета. Погледни в Ютюб видео с азиатски работилници за производство на дискове. Темпероването е СКЪП процес. Прави се за да се изравнят вътрешните напрежения и да се придаде известна пластичност чрез обезвъглеродяване. Самоизравняване на вътрешните напрежения може да се постигне и след много дълъг престой- за това спомена ти, без да го разбираш ! Мога да те заведа да видиш ХИЛЯДИ тонове темперован и стотици тонове нетемперован бял чугун. Мога да ти изпратя мостри. Да ти покажа на стенд разликата в пластичността. Резултати от спектрален анализ, за да видиш разликата от обезвъглеродяване, тестове от изпитване за разликата в твърдостта. Тестове за якост на опън.
Казах за локвите и за чугуна/ основно заради другите във форума/, остана само да признаеш, че каза глупост !??
Признавай и да свършваме !?


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 28 юли 2023 13:14


Особено ако си с тенекиени джанти и тасове ща опръска )Петреее при ежедневен автомобил няма как да нагрееш до такава степен диска ,та да се изкриви .И за кво тря се извинявам не ми стана ясно :11 .Това за темперирането е ясно защо се прави ;) .Пак не можа да обясниш как се "кривят" дискове в сухо време и без автомивка ;) щото и такива случаи има .Очаквам да боравиш с факти и доказателства щото инак си чешем езиците.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 53 госта