Зимни гуми - кой с какви - оценка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3931
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот joro_kem » Пет 03 ное 2023 15:28


днес сложих 4 броя нови Conti TS870 в размер 205/55/16, произведени в Чехия. впечатления след първи стотина километра градско, магистрално и планинско шофиране в сухо време и околна температура 17-24 градуса (за кратко карах и със 180 км/ч). отлично сцепление при потегляне и спиране, добро влизане в завои. много по-тихи са от предходния модел TS860 в същия размер, който карах 3 сезона. надявам се да са по-добри и на мокро и сняг. колебаех се между контито и Good Year Ultragrip Performance 3, но за последното не намерих отзиви, освен тези от тестовете.




K
Мнения: 1334
Регистриран на: Вто 09 окт 2007 21:01
Автомобил: Passat B6
Двигател: DSG 4x4 CBBB

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот K » Пет 03 ное 2023 21:25


Тестовете на ADAC в размер 205/60/16.
Интересното е при Firestone. Ауто Билд дават най-лоша оценка, а АДАК ги препоръчват.

Изображение


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 324
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот mukot » Пет 03 ное 2023 22:34


joro_kem написа:днес сложих 4 броя нови Conti TS870 в размер 205/55/16, произведени в Чехия. впечатления след първи стотина километра градско, магистрално и планинско шофиране в сухо време и околна температура 17-24 градуса (за кратко карах и със 180 км/ч). отлично сцепление при потегляне и спиране, добро влизане в завои. много по-тихи са от предходния модел TS860 в същия размер, който карах 3 сезона. надявам се да са по-добри и на мокро и сняг. колебаех се между контито и Good Year Ultragrip Performance 3, но за последното не намерих отзиви, освен тези от тестовете.

Новите модели зимни гуми са все по-близки до всесезонните. Подобрява се поведението им на сухо и мокро, като доколко това е за сметка на представянето на сняг е трудно да се каже. Но пазарния факт е, че продажбите им в Европа спадат за сметка на всесезонните. Особено в Южна Европа.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19165
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Съб 04 ное 2023 7:48


Да те поправя, колега, ако не възразяваш. Новите модели зимни гуми за Европа (и то не цялата). Има страни, където си се предлагат зимни гуми за тежки зимни условия - Канада, САЩ, Русия и т.н. Такъв модел е Нокиан ХаКапелита (ако не бъркам името).


Потребителски аватар
jordan17772
Мнения: 675
Регистриран на: Пет 01 ное 2013 22:55
Автомобил: Golf IV 105ps + Passat B6 200ps
Двигател: BCB + CAWB

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот jordan17772 » Съб 04 ное 2023 11:06


Много се радвам, че заложих на новия модел на Good Year - Ultragrip Performance 3. По тестове се справя отлично навсякъде. Днес на дъжда лепи.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 777 » Съб 04 ное 2023 12:44


Чакай да мине поне 1 сезон преди да правиш заключения.


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 324
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот mukot » Съб 04 ное 2023 18:11


777 написа:Чакай да мине поне 1 сезон преди да правиш заключения.

Стандарта е всеки сезон - нови гуми. Другото е пестене и компромис. :smile


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1366
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот fur1ous » Съб 04 ное 2023 21:48


Сека година нова кола, даже гумите няма да ги мислиш

Аз за едната кола поръчах всесезонки Hankook Kinergy 4S 2
195 / 65 R15 91H, кара се рядко.

За другата която пък карам рядко зимата и повече лятото поръчах зимни DIPLOMAT 225/45R17 94V WINTER HP XL FP

Ще се монтират сряда/четвъртък и на двете коли.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19722
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Vlad777 » Нед 05 ное 2023 9:41


Ако ще се хвалим аз да кажа, че си поръчах билети за концерта на Рамщайн в Прага през май :icon_lol

По темата мога да кажа, че съм доволен от Hankook Winter i*cept3 235/45/18 след 3 сезона на колата. Общо съм им навъртял не повече от 12-13000 км, което не е голям пробег.

Първата зима (особено първите 2-3000 км) бяха много шумни (над 80 км/ч виеше като лагер за смяна), което е и единствената ми забележка. Като поведение на сухо и мокро - отлични, включително с много висока скорост на мокро. На сняг не съм усетил да е нестабилна колата.

Смених колата, но гумите с джантите си ги запазих и ще ги карам и тази зима.

Бих ги препоръчал, но шумът в началото слага катрана в кацата с меда. Вероятно бих прежалил малко повече пари за Bridgestone Lm005 ако купувам пак, което за моя стил на шофиране е възможно най-добрата произведена гума.


Liminat
Мнения: 427
Регистриран на: Вто 21 окт 2008 21:54
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Liminat » Нед 05 ное 2023 10:08


jordan17772 написа:Много се радвам, че заложих на новия модел на Good Year - Ultragrip Performance 3. По тестове се справя отлично навсякъде. Днес на дъжда лепи.

С каква дата на производство (дот) са новите ви гуми, колеги? Първите на които зададох този въпрос ми отговориха, че не отчитат с какъв дот са гумите, които продават. Били 2020/2021 година, което май никак не ми допадна. По мое мнение, ако не са 22, 23 година, трябва да са с прилична отстъпка.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19165
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Нед 05 ное 2023 12:44


Защо смяташ така, колега? Би ли се обосновал?
Колко прилична отстъпка? На половин цена?
Проверявал ли сте ангренажния ремък примерно, кога е произведен като си го купувате?


Liminat
Мнения: 427
Регистриран на: Вто 21 окт 2008 21:54
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Liminat » Нед 05 ное 2023 13:14


stefan4o написа:Защо смяташ така, колега? Би ли се обосновал?

Задал съм въпрос и очаквам отговори, колега.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3931
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот joro_kem » Нед 05 ное 2023 15:24


Vlad777 написа:Ако ще се хвалим аз да кажа, че си поръчах билети за концерта на Рамщайн в Прага през май

аз пък съм останал с впечатление, че форума е за взаимопомощ icon_idea писах, защото не намерих отзиви за конкретния модел, а не защото дадох 800 лв. за гуми :wink
п.п. бях на концерт на U2 в Мадрид през далечната 1998 и билета струваше 240 щатски долара :th_up


bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот bbb12 » Нед 05 ное 2023 17:41


Аз също смятам, че гуми със стар DOT (над 1 година) е редно да се продават с отстъпка. Тук обаче идва и ролята на клиента, защото говорим уж за свободен пазар. Ако масово хората са съгласни да си купуват 3-4 годишни гуми на нормални цени, значи това е пазара. Всички знаем, че материала старее и ако не бъркам производителите дават около 5 години гаранция от дата на производство, при условие, че гумите да съхранявани правилно. Това обаче означава, че гума на 3-4 години, не е вече същата като съвсем нова. По мои наблюдения гумите изкарват 7-8 години дори и да се карат малко. След това в материала се появяват нацепвания. Не съм купувал гуми със стар DOT и генерални заключения не искам да правя, но аз лично винаги гледам да са нови. Гуми вече се продават под път и над път, така че, ако някъде нямат, минавам на следващия. Не робувам на марки и модели, даже обичам да пробвам нови, та не ми е проблем да проверя набързо няколко доставчика.
Живот и здраве вероятно ще пробвам какво е нова гума на няколко години. Имам две летни Fulda, които купих за едната ми кола, но не съм ги монтирал, понеже спрях да я карам. Планирам обаче да я подкарам отново и ще трябва да я обуя с тях. Вече са сигурно на около 3 години.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19165
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Нед 05 ное 2023 17:47


Хайде на бас, че ако купиш нови Фулда, същите, но с пресен ДОТ от 2023 няма да усетиш никаква разлика :mhihi
Купувал съм гуми с 5+ годишен ДОТ, купувал съм и с 2-годишен ДОТ, купувал съм и с пресен ДОТ. Разлика - ЙОК :mhihi
Имах един Алпин А3, който беше 7-годишен (престоял на склад). Карах го 3 зими и го продадох, беше почти като нов (имам снимки, мога да ги покажа), когато го разтиках. Реално му взех същите пари, за колкото го бях купил :mhihi
За протокола - този Април купих Клебер летен за бабичката - 2021 е, на редовна цена от Диана. Гумата си е съвсем тамън :c020
Години наред търся някакво официално изследване, което е в тая връзка - до колко години са годни да се съхраняват новите гуми и какви са качествата им. Единственото, което намерих по въпроса е, че година съхранение е равна на месец каране, което не беше подплатено с някакви доказателства, ами нещо като недоказана теза само :mhihi
Единствената официална препоръка е - гумите да се сменят на 10г. възраст без оглед на състоянието им - ако ще и да са като нови. В сайта на Мишелин и Континентал го пишеше преди време.
Отделно - говорил съм с няколко по-големи вериги - Медина Мед и още две-три - не помня точно. Гумите им намаляват цената като станат 5-годишни. 2-3 годишните ги считат за нови, което е така и според мен, всъщност.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: cecoa1, Vaklin1982 и 58 госта