Собствен внос на автомобил от Европа

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12868
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 25 май 2024 10:18


maniac_55 написа: По тази логика, през Румъния и Видин ли масово влизат автовозите с колите на старо в БГ?

Вноса от Австрия, Германия, Швейцария, Холандия, да.




gadnyara
Мнения: 274
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот gadnyara » Съб 25 май 2024 10:30


По мои лични набюдения да, масово не се минава през Сърбия. Северните маршрути са през Румъния, Южните - през Гърция.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4627
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот hvp800 » Нед 26 май 2024 9:10


joro_kem написа:
hvp800 написа:... Абе и двете държави свързващи ни с “онази Европа” не са особено развити , едните са като нас , а другите са поне десетилетие зад нас :mhihi

И кои са зад нас, според теб? Имат си закони и налагат спазването им - точно като в "онази Европа".


В Сърбия законите са пожелателни и са според зависи с кви банкноти разполагаш , точно като тук преди 10г .
А към автора на темата - ако някой извършва внос всяка седмица , той знае откъде да мине , кой да чака , в колко часа да мине , и на кое гише да се нареди ! Особености , дето един новобранец няма да ги знае , и ще му излезе скъпо да ги научи. А сърбите не ни рекетират нарочно , щото сме българи , такива схемички , и номерца се случват във всички държави на тяхното дередже .
Хубавото на това , че са след нас е , че можеш да ядеш и пиеш на корем в много ресторанчета по границата за не много пари :mhihi


rld
Мнения: 571
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот rld » Вто 28 май 2024 12:36


gadnyara написа:По мои лични набюдения да, масово не се минава през Сърбия. Северните маршрути са през Румъния, Южните - през Гърция.


точно така се постъпва с такива българомразци


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3931
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот joro_kem » Вто 28 май 2024 13:49


hvp800 написа:
joro_kem написа:...В Сърбия законите са пожелателни и са според зависи с кви банкноти разполагаш , точно като тук преди 10г ....

изобщо не съм съгласен с мнението ти, но в крайна сметка светът е шарен ;)


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот MamaMy » Вто 28 май 2024 15:26


rld написа:
gadnyara написа:По мои лични набюдения да, масово не се минава през Сърбия. Северните маршрути са през Румъния, Южните - през Гърция.


точно така се постъпва с такива българомразци

Сърбите са си нормални хора като нас. Всички тези интриги са дело на политиците. Като гледаш нашите, все едно гледаш техните. Простаци и галфони. Обикновените хора са сърдечни и добронамерени. Дори митничарите след войната нещо ни се дръвчеха. Колегата влезе при тях и ги пита: - А вас питаха ли ви дали да започвате война? Всички млъкнаха и го гледат странно. Вътре в будката пълно с всякакви националности шофьори. Настана гробно мълчание. - Не са ви питали. Е, и мен не са ме питали. Нито за войната, нито за самолетите и бомбите. Ако имате нещо лично против мен, кажете. Ако ли не, живи и здрави!
Пуснаха ни даже и без традиционната почерпка. Тогава беше по 2 евро на камион. :mhihi


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4627
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот hvp800 » Сря 29 май 2024 15:07


joro_kem написа:
hvp800 написа:
joro_kem написа:...В Сърбия законите са пожелателни и са според зависи с кви банкноти разполагаш , точно като тук преди 10г ....

изобщо не съм съгласен с мнението ти, но в крайна сметка светът е шарен ;)


Не си съгласен , че в Сърбия “може и тако , може и вако”? Не си съгласен , че да ядеш и пиеш в сръбско е евтино , щото и стандарта им е по-нисък ? Или с друго не съгласен , дето ми е убегнало?
Аз мога и истории да разказвам как се спазват законите на запад от Калотина , ти можеш ли ?
И пак да кажа , ако за сефте минавате през Сърбия със кола с транзитни номера , или със стока ( каквото и да е ) …. ами просто не го правете !
Естествено може да вярвате и на “колегата” дето твърди , че там има закони :mhihi


Потребителски аватар
maniac_55
Мнения: 193
Регистриран на: Съб 31 мар 2012 13:33
Автомобил: A4 8E5 TDI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот maniac_55 » Сря 29 май 2024 19:16


Добре, а ако просто минавам транзит през Сърбия с моята кола, без платформи без нищо и всичко ми е изрядно, какво ме чака на границите? Предполагам се минава без проблеми, освен ако на връщане не карам някакви стоки обемисти с колосални суми?


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12868
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 29 май 2024 19:35


По описаният от теб начин няма драма.


Потребителски аватар
Vidol Nikolov
Мнения: 2150
Регистриран на: Чет 22 яну 2009 12:22
Автомобил: Jetta 1.6
Двигател: PN
Местоположение: ---

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот Vidol Nikolov » Чет 30 май 2024 16:24


Не ми е ясно кое им е пожелателно на Сърбия, ама там не видях никой да дава газ, като ненормален. Пътищата са стъкло. Знаците са където трябва. Уредена държава. 100 години са пред нас.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12868
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 30 май 2024 17:52


И интересно, че е и абитата там спазват правилата. Нещо което в европейска България не се случва.


Потребителски аватар
hudson
Мнения: 39
Регистриран на: Вто 20 апр 2021 7:58
Автомобил: Passat b6
Двигател: CBAB 2009
Местоположение: Пазарджик

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот hudson » Съб 01 юни 2024 1:01


В Сърбия караш според това колко евра имаш излишни в джоба. Кума ме е возил там ~ под 160 рядко падаше, ама като му махнат с палката е приготвил да подаде едни 40-50 евра.
И не е само за българи рекета - пак кума се прибираше по Коледа с колата и караше 4 джанти с гумите да си ги остави в България. Живее от 20 години в Германия, колата с немски номера и документи, той също с немски доумнти. На влизане от Унгария му поискаха 1200 евро мито и на въпроса защо, му отговорили - защото може да ги продадеш в Сърбия. Та кръгом на митницата и газ към Румъния.

Към автора на темата - докарването на кола от Германия го играх последно преди месец. Тотал ми излезе 970лв. От тях изваждам билета за самолета и остават точно 850. Но пък ти трябва да прибавиш горивото и тол таксите до Германия.
200 евра са ти номерата със застраховка за 10 дни. Ще ти предложат и за 5, но вземи задължително за 10 - ако си с по-малко от 10 дни унгарците ще те върнат в най-добрия случай. Винетките са общо 51 евро. 11-12 в Австрия, 27 в Унгария, 3,5 в Румъния и 6,5 в бг. Останалите към 360лв са за гориво.
Съответно избягвай да за зареждаш в Унгария - цените бяха по-високи и от Австрия и от Германия. Също така избягвай сипването на гориво на магистралите. В Австрия например, разликата в цената стигаше до 50 цента на литър с бензиностанция в близкото градче. Цените на горивата в Германия, са като цените на промишления ток у нас ;) колкото повече коли зареждат, толкова повече се вдига цената. Примерно сутрин когато хората тръгват на работа цената се вдига, после леко пада, когато се прибират от работа пак се вдига. Всеки българин веднага си казва, ще сипвам през нощта тяхната ма… но и тук има уловка - малко бензиностанции са на денонощен режим. А тези на самообслужване са малко стряскащи, защото първо трябва да чукнеш картата и тогава ти дава да зареждаш. Точно тук идва тънкия момент, че според наличността (но не за цялата) ти смята едни литри за сипване и резервира/блокира сумата за тях в картата. В това време аз седя и се чудя къде да сипя 160 литра гориво, понеже това ми изписва на дисплея. Но след като ми се посмя на паникьосаното изражение, кума ме светна каква е схемата ~ сипваш колкото искаш от отпуснатия лимит 160 литра и приключваш.

Румъния, заради липсата на магистрали и гладните куки - препоръчвам ти да си на границата им около 12 и 1 след полунощ. Така избягваш и трафика и ченгетата. Когато слезеш към турну северин, пътя започва да върти покрай реката и да влизаш от село в градче, в селце, пак в село и т.н. Тогава се залепваш зад някой ТИР и си пердашиш с 90 в селата. Ако не го направиш, те ще се залепят на задната ти броня и ще те тормозят. Последното препятствие е карането няколко километра преди Дунав мост в насрещното, причината - постоянната опашка от тирове.

Относно самия избор на автомобил - този мит за кола директно от първи собственик го забрави. Първия собственик е човек който си цени времето и не се занимава да си продава колата сам. Още с избирането на новия му автомобил, освен марка, двигател и екстри е взел напредвид и за колко ще изкупят предишната му кола. В 99% от случаите на частни продажби, ще се натъкнеш на араби, турци, сърби, албанци, руснаци, румънци и дори българи. Като разбира се те не са и първи собственици. Съвета ми е - автокъща. Цената може да се договаря, особено когато е за експорт. Тънкия момент е да разбереш, че колата не е за експорт ;) Защото по закон, на автомобил за каране в Германия те са длъжни да ти дадат поне 6 месеца гаранция. Съответно се пази от коли с надпис “само за експорт” защото са или с проблеми, или със сериозен километраж - обикновенно и двете.

Да не забравя - две седмици след като се прибрах, получих писмо от Германия. Помислих си че е снимка от камера, но ме изненадаха тамошните данъчни - дължал съм 40 евро данък за 10те дни в които е имала застраховка колата. Да не съм се притеснявал как да ги платя - те щели да си ги дръпнат. Еми, дръпнаха ги…

Нещо се олях с писането, но се старах да ти дам най-обективна информация.


Потребителски аватар
maniac_55
Мнения: 193
Регистриран на: Съб 31 мар 2012 13:33
Автомобил: A4 8E5 TDI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот maniac_55 » Съб 01 юни 2024 9:53


hudson написа:Нещо се олях с писането, но се старах да ти дам най-обективна информация.


И много ти благодаря за което, както и на всички останали. Наистина научих много, от всички мнения дотук.

Това с летене дотам и връщане на собствен ход също не е лоша идея, но това те ограничава да търсиш в определен град или район и няма да можеш да си пообиколиш на спокойствие със собсвения си автомобил, както го виждам аз. Значи ако отида, ще гледам само автомобили с гаранция. Някви тоталки "за износ" хич няма да ги поглеждам, тук си ги имаме във всяка автокъща.

Общо взето разбирам, че и през Румъния минаването не е тъй безпроблемно. Но това е, няма лабаво и през 2-те места, по политически и не само причини.

А някой минавал през Хърватска и Словения (през Сърбия)? От там като гледам е най-краткия "шорт-кът" , който отвежда към южните части на Австрия изцяло по магистрала.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1539
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот Кайзен » Съб 01 юни 2024 10:28


maniac_55 написа:А някой минавал през Хърватска и Словения (през Сърбия)? От там като гледам е най-краткия "шорт-кът", който отвежда към южните части на Австрия изцяло по магистрала.
Минах преди няколко дни. Какво те интересува?

hudson написа:Винетките са общо 51 евро. 11-12 в Австрия, 27 в Унгария, 3,5 в Румъния и 6,5 в бг.

Съгласно банковите ми извлечения съм платил за дневни винетки:
Австрия: 8,60€
Унгария: 13,24€ (5150HUF)
Румъния: 2.50€ (12,44RON)


Потребителски аватар
hudson
Мнения: 39
Регистриран на: Вто 20 апр 2021 7:58
Автомобил: Passat b6
Двигател: CBAB 2009
Местоположение: Пазарджик

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот hudson » Съб 01 юни 2024 10:57


Цените които съм дал са за седмични или 10 дневни винетки. Не знам как си се разбрал с унгарците - аз не можах. Три пъти повторих че искам дневна - не можело. Само седмична, като на всичко отгоре ми отказа достъп до пос терминала. Само в брой форинт или евро. Карта - само ако била унгарска. Изгубих 20 минути да ровя в нета за телефон на мастер кард или виза за да подам оплакване, но всичко беше готови отговори на въпроси от сорта на какво да направя ако си изгубя картата и т.н.
Имам приложение за купуване на винетки онлайн за Европа. Уловката е, че буквално минути преди да тръгна не знаех номера на колата, а за Австрия винетката трябва да е закупена 10 дни преди пътуването - уточнявам, това е само за Австрия и само за онлайн купуване.

Не отписвай самолета - винаги можеш да си вземеш кола под наем. За цената на горивото до там, ще имаш малка кола за седмица поне.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 777, fur1ous, powerade, rld, Snuupy и 69 госта