Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот muns61 » Пет 27 сеп 2013 15:45


Понякога и известни хора пишат глупости...




russlan_z
Мнения: 92
Регистриран на: Пон 25 май 2009 16:46
Автомобил: Golf 3 TDI
Двигател: AFN
Местоположение: Варна

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот russlan_z » Пет 27 сеп 2013 20:56


ZanderBG написа:Това "налепване" на "феродо" върху дисковете дали пък нямаше да се вижда с просто око, ако го има :Mr Green Fun ???
При влажно време всяка нощ дисковете ръждясват и сутрин на 2-то спиране от 20 до 0кмч се почистват и "светят" като да са от платина... Къде е налепа от накладките???


Аз съм виждал по предните дискове отпечатък точно с формата на накладка и малко по-тъмен на цвят, който стои около 2-3 дни градско каране и винаги съм се чудел какво съм направил с тез спирачки че да се появи такова чудо!? Явно след интензивно спиране горщата накладка оставя слой по диска като се позадържи по-дълго на място. Сигурно този слой е много тънък, но ако това се случи многократно?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6171
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот ktamen » Пет 27 сеп 2013 21:50


Като не се кара продължително време колата такова петно с формата на накладка се образува от ръжда под диска. Петното се усеща много осезателно - Колата спира на тласъци. След като се покара малко в градски условия петното изчезва.
Това за слоя феродо върху диска поне на мен не ми звучи никак смислено :gruebel


russlan_z
Мнения: 92
Регистриран на: Пон 25 май 2009 16:46
Автомобил: Golf 3 TDI
Двигател: AFN
Местоположение: Варна

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот russlan_z » Пет 27 сеп 2013 22:05


Не мисля че това петно което съм виждал е от ръжда - на цвят стои по-тъмно, със сиво-синкав отенък и през него се отразява светлина. Подобни на цвят ивици ми са се появявали по задните дискове, но са като концентрични кръгове.

Всъщност май ще се поправя - не смея категорично да кажа че това е слой от накладките, може да е прегряване на части от диска или нещо друго такова, но визуално има разлика.
Всъщност исках да покрепя мнението на колегата joker, че изкривяването на диска може да стане не непременно от вода върху горещи спирачки, а и от неравномерно загряване и охлаждане при по-рязко спиране.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот icoico » Съб 28 сеп 2013 1:21


joker написа:Пример:Дисковете Zimmermann са боядисани нацяло с "боя" вероятно за да се осигури онзи първоначален равномерен слой.
Заключение:Умният човек никога не пренебрегва съветите на глупавите....Е...това си е моя мисъл.


Боядисани са, защото ръждясват зловещо бързо :smile .
П.С. Колкото специалисти, толкова и мнения


dobadoba
Мнения: 68
Регистриран на: Пет 27 мар 2009 13:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna
Контакти:

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот dobadoba » Пон 08 юни 2015 9:14


Здравейте на всички.
Тъй като имах проблеми със спирачките/биене при скорост над 100км/ч, особено при спускане, притропване при преминаване над неравности/ прочетох темата тук.

Моите проблеми излязоха от лагерчетата на Макферсона, които бяха поразбити.
Хванах ги като повдигнахме колата и при свалени капачета повдигнах колелото. На едното луфта беше над 1.5мм.

Смяната им ми струва 50лв/тампони+труд/.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12861
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 09 юни 2015 6:18


dobadoba написа:

Ще споделиш ли с всички нас,за какъв автомобил иде реч?


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот polovera_9n3 » Вто 09 юни 2015 6:42


ktamen написа:Това за слоя феродо върху диска поне на мен не ми звучи никак смислено :gruebel

Това за слоя феродо ми е фаворит за тъпотия на седмицата(макар да е от 2013, аз я чета тая тема от днес), а е още вторник и темата не е заключена.... :h020
пп.- по тая логика след 3 4 смени на накладки диска ще е по дебел отколкото е бил като нов, или направо ще имам феродов диск :mhihi


Потребителски аватар
fly_free
Мнения: 479
Регистриран на: Пет 15 юни 2007 10:17
Автомобил: т5
Двигател: вrr
Местоположение: София
Контакти:

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот fly_free » Вто 09 юни 2015 7:21


Що ли на по скъпите коли слагат дупчени дискове?
Аз съм си купил сега нови дупчени и нарязани за буса и ще си ги сменям скоро време.


dobadoba
Мнения: 68
Регистриран на: Пет 27 мар 2009 13:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna
Контакти:

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот dobadoba » Вто 09 юни 2015 11:32


Zdravko Zankov написа:
dobadoba написа:

Ще споделиш ли с всички нас,за какъв автомобил иде реч?


Колата ми е Пасат 2.
Проблемът при мен беше, че ходих на сервиз да видят предницата и ми казаха, че е добре/без да проверят луфта на Макферсона.
След четене в нета, вкл. и темата тук го хванахме и сменихме тампоните/горе, с по едно малко лагерче в тях/.


Потребителски аватар
JoroHondata
Мнения: 134
Регистриран на: Пон 09 мар 2009 13:56
Автомобил: Honda Legend KB1 V6
Двигател: J35A8 от 2007
Местоположение: Сердика
Контакти:

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот JoroHondata » Вто 09 юни 2015 20:39


Здравейте
Според мен обясненията за сплавта на диска- Чугун- са написани през пръсти от Автора.
Няма да изпадам в подробности за Fe-C споави- и за Чугините, но има доста видове Чугун. Още по- важно е хим. състав на сплавта, едрината на зърната в отливката, методите на получаване на отливката, твърдост и от там- якост на сплавта. Та нещата са доста сложни (както е и при Al сплави- при Al джанти).
Предполагам, че в заводите- производители има Стандарти, в които се регламентират всички изисквания за Чугуните, който се използват за спирачни дискове. Разбира се винаги би могло да се тръгне по обратният ред: изследване на структурата и свойствата на спирачен диск.
А основният въпрос тук е, че не знаем дори точните състави на сплавите, използвани за спирачни дискове. Поради това и сравняването на дискове от различни производители/марки само по себе си не води до някакви по- качествени резултати.
Поздрави


skk
Мнения: 88
Регистриран на: Сря 21 юни 2006 8:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот skk » Пон 08 апр 2019 14:27


Интересна тема, логичния въпрос е, Защо докато диска е оригиналния на колата за 100к километра нищо не залепва и дали западняка, като я е изкарал от магазина е правил тая процедура? И защо в инструкцията за монтаж на чисто нови дискове пише, първите 200 км. да не се спира рязко от висока скорост?


Потребителски аватар
OvivO
Мнения: 422
Регистриран на: Нед 18 май 2008 20:53
Автомобил: какъвто си искам
Двигател: с който си искам
Местоположение: София

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот OvivO » Вто 07 май 2019 0:54


добре, ако все пак имаме по диска материал от накладките, това как се оправя?


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 710
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот Lupender » Вто 07 май 2019 7:25


Миналата година забелязах въпросното притрисане при по-интензивно натискане на спирачката, особено при по-висока скорост. Дисковете бяха що годе нови. Звъня на майстора да го питам какви ментаци ми е сложил, но той естествено отрече. Препоръча ми да да пусна Предел само на спирачки, като намалявам скоростта само с педала на спирачката през интервали от по 15-20 секунди, като поддържам диамазон ан скорост от 70 до 80 км/ч., т.е. стига 80, намалям до 70 и така до Градево. Реших да пробвам и О, ЧУДО, проблемът изчезна!
Тогава, не можех да си обясня как така "кривите" дискове се изправиха, но сега, след прочитането на написаното в мненията, почвам да намирам правдоподобно обяснение.


Потребителски аватар
OvivO
Мнения: 422
Регистриран на: Нед 18 май 2008 20:53
Автомобил: какъвто си искам
Двигател: с който си искам
Местоположение: София

Re: Митът за 'кривите' дискове!!!!!

Мнениеот OvivO » Вто 07 май 2019 7:31


трябва да видя и аз какво да направя, защото и аз имам натрупан материал, а дисковете и накладките са нови и то много добри.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: nasko64 и 38 госта