Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Barum
4
1%
BF Goodrich
2
1%
Bridgestone
15
5%
Continental
76
24%
Debica
2
1%
Dunlop
17
5%
Falken
1
0%
Firestone
4
1%
Fulda
4
1%
Gislaved
1
0%
Good Year
23
7%
Hankook
20
6%
Kleber
3
1%
Kumho
4
1%
Michelin
60
19%
Nexen
11
3%
Nokian
7
2%
Pirelli
7
2%
Sava
2
1%
Semperit
1
0%
Toyo
5
2%
Uniroyal
27
8%
Vredestein
8
3%
Yokohama
1
0%
Други
13
4%
 
Общо гласове: 318
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Пет 08 апр 2022 13:15


Всеки да кара, с каквито гуми си иска. Няма да ставаме сноби ;)




Потребителски аватар
Burner_inc
Мнения: 685
Регистриран на: Съб 28 фев 2009 17:20
Автомобил: Touran Peugeot 308 Versys 1000
Двигател: BLS 2009
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Burner_inc » Пет 08 апр 2022 13:21


vinixxx написа:Според мен някои хора надценяват ролята на гумите.Да, те са единствения контакт на колата с асфалта,но никога не са били от решаващо значение, дали ще стане белята или ще се размине.
Човешкия фактор тук е от ключово занчение, никоя гума не може да пренебрегне законите на физиката.
И съм сигурен, че една шепа хора ще усетят разлика от дебица до континентал във режим на шофиране на обществени пътища.
Трябва да отидете на писта, да имате много опит и пак разлките в спирачния път примерно, ще са толкова малки,че се компенсират много лесно с едно малко по-разумно шофиране.


На топло и сухо време и при нормално шофиране съм съгласен в някаква степен, но на мокро разликите се усещат много лесно при и спиране, и при завиване, и при податливост на аквапланинг.
Гледах мокър тест при който най-лошата бюджетна гума влизаше в аквапланинг с около 25 км/ч. сравнено с най-добрата гума в теста при тези условия. Най-добрата гума на мокро изплуваше при 92-93 км/ч. При спиране е същото- лошата гума при мокър път блокира много по-лесно, а това означава значително по-дълъг спирачен път.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот muns61 » Пет 08 апр 2022 16:43


Дебица летни съм ползвал в размери 14, 15, 16 цола. Всичките се държат еднакво. Първата година са горе-долу, после пързалят като шейна и се изтриват доста бързо.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот 777 » Пет 08 апр 2022 19:35


vinixxx написа:Според мен някои хора надценяват ролята на гумите.Да, те са единствения контакт на колата с асфалта,но никога не са били от решаващо значение, дали ще стане белята или ще се размине.
Човешкия фактор тук е от ключово занчение, никоя гума не може да пренебрегне законите на физиката.

Няма да изпадам в подробности. Ще обобщя само: Глупости на търкалета (си написал).


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9886
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот group® » Пет 08 апр 2022 20:08


Burner_inc написа:Гледах мокър тест...


На бас, че на 2ри, 3ти сезон номер едно ще е по-зле от новата последна.
Който кара в граничните стойности на гумите, е нормално да се вълнува от тестове и конкретни качества.
Който кара с 90 по магистралата, не виждам защо му е да се интересува от друго, освен цената.
За мен не са глупости думите на vinixxx, макар аз да се интересувам от предела на гумите си.


Потребителски аватар
deodriver
Мнения: 276
Регистриран на: Нед 21 сеп 2008 15:26
Автомобил: Passat B7 DSG 4motion
Двигател:
Местоположение: ...

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот deodriver » Пет 08 апр 2022 20:51


w_smith написа:https://www.tyrereviews.com/Tyre/Debica/Presto-UHP2.htm
Не ще да са чак толкова зле колкото ги описвате.


Честно да ви кажа,гумите са доста далеч от "зле".Успях да ги покарам три лета и определено ми харесаха спрямо цената им.Возят меко,тихи са и държат адски добре на мокро.Единствения минус,който открих е,че при горещо време(30+ градуса) първоначално приплъзват.Това се усеща при по-хард влизане в завой,гумата сякаш идва прекалено мека и се маже по пътя.При по-хладно вземе няма грижи,не се усеща.На мокър асфалт са отлични,държат и се управляват уверено без да изтърват,което ви кара да карате по-бързо в мокро време.По абсолютно същия начин се държат и Fulda Sport Control 2,буквално 1:1,а реално са по-скъпи.
След тях поставих Goodyear,които нямаха проблема с горещото време,но като цялостно усещане не надградиха толкова много,колкото си мислех.Определено са по-добрите гуми във всяко едно отношение,но ако сте по-спокоен тип шофьор спокойно може да карате и Debica.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2217
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Каспър » Пет 08 апр 2022 21:06


vinixxx написа:Според мен някои хора надценяват ролята на гумите.Да, те са единствения контакт на колата с асфалта,но никога не са били от решаващо значение, дали ще стане белята или ще се размине.
Човешкия фактор тук е от ключово занчение, никоя гума не може да пренебрегне законите на физиката.

Човешкия фактор е от ключово значение САМО когато имаш контрол над този човешки фактор.
Във всички останали случай хубавата гума се явява с решаващо значение за избягване на инцидент.
Тоест когато си караш с 90 по магистралата (както казва group), ти спокойно и лекичко контролираш ситуацията и те боли че си с 4 нови дебики, нали си спестил 200 кинта примерно. Обаче както лекичко си шофираш изведнъж този пред теб спира рязко или някой те засича. Ти ако можеш намаляваш или правиш рязка маневра за да избегнеш удар, а дали ще можеш зависи много и от гумите с които шофираш. Е тогава, няма да ти е все едно дали си с дебика или с премиум гума и тия 200 кинта които си ги спестил ще са ти най-малката радост. С премиум гумата вероятността да спреш навреме или да овладееш автомобила е доста по-голяма от тази да успееш да го направиш с посредствена гума. Тук вече двата метра по-къс спирачен път са от решаващо значение и спасяват живот!
Колкото и добър шофьор да си и да се пазиш, няма как да се опазиш винаги от това което някой друг лешпер може да предизвика на пътя. Ти нямаш контрол върху другия човешки фактор! Но можеш да си купиш максимално хубави гуми за да направиш всичко възможно за да не се стигне до инцидент.
Та аз не карам на предела на гумите си, но съм склонен да дам няколко стотачки отгоре веднъж на 4-5 години и да съм спокоен, че съм направил всичко възможно да избегна евентуален инцидент.


thanis
Мнения: 1367
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот thanis » Пет 08 апр 2022 21:08


Аз искам да вметна, че при движение със 100км/ч, ако се забави реакцията с 0.5 сек, разстоянието което се изминава е в рамките на 14метра, което е повече от разликата при екстремно спиране от най-смотаните гуми на мокро до най-хубавите в която и да е класация. На сухо е още по-плачебна ситуацията (разбирайте разликата от най-смотаната до най-добрата е под 5м). Та извода е един, човешката реакция и правилното прочитане на пътната обстановка са основните фактори, за да останем живи и всичко да е безопасно.

Мнението ми не означава, че е тотално без значение с какви гуми сте. Просто когато някой кара със "смотани" гуми не означава генерално, че човека е смотан или някакъв вид нападка трябва да се прави.

Изключение към това прави единствено, когато имаме автомобил с над средна мощност и тип шофиране "агресивен" Там бюджетните гуми губят свойства прекалено бързо.

Също така, преди 30 години в България нямаше летни и зимни гуми и хората си пътуваха и лете и зиме.

Да сме живи и здрави, да сме по-внимателни на пътя и по-малко катастрофи да има, без значение кой с какви гуми е.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9886
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот group® » Пет 08 апр 2022 21:34


Каспър написа: Обаче както лекичко си шофираш изведнъж този пред теб спира рязко или някой те засича.


И пак ...
100 пъти предпочитам в тази ситуация да съм с Дебица (или каквото там) и 90км/ч, отколкото моя Гудиър и 140-200+км/ч :exclaim :a045

Искам да попитам всички защитници на 'гумите са единствения допир с пътя и най-важното' - когато товарите колите си, променяте ли нещо? Налягане, стил на шофиране, дистанция, скорост?
Или е все тая колата дали е с 5 човека и багаж, защото на теста им дават Х спирачен път на мокро ...


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Пет 08 апр 2022 21:53


Тия спорове сме ги водили неведнъж. Има ли смисъл пак да се чепкаме? Нито аз ще сложа Дебица на моя кола, нито този с Дебица ще си сложи средна хубост или премиум гуми на неговата. Приемете, че всеки си има виждане по въпроса и всеки е прав за себе си. Гума освен според джоба се избира и според стила на шофиране, пробега и т.н. Дори и личните предпочитания на шофьора, ако щете.
Имам приятел, който върти по 60к на година и кара спокойно. На него ЕКО-гумите са му екстра, нищо, че той не кара с такива. Последно му взех летен Вредщайн( по негово настояване, аз му предложих Файрстоун), от който е разочарован.
Аз карам малко - по 10к на година и обичам да давам газ - Ами няма да си взема посредствена гума (последно малко сбърках с Дънлоп СП Блуреспонс)... Ханкук й бях сложил хикса като марка.Миналата година обух дъртата ракета с Ventus Prime 3, това е точната гума, която търсех. Колата стои перфектно на пътя, спира перфектно без АБС (колата няма) и без да влачи гумите ( много я тормозя, вадя й душата често), тиха е. Ако някой ми предложи бартер Ханкук за Дънлоп същата година и пробег - ще го почерпя :)


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1357
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот fur1ous » Пет 08 апр 2022 22:15


Ако не можеш да прецениш ситуацията с каквито и гуми да си все тая, сега ще има хора дето ще кажат, да ама ако не зависи от тебе и стане "еди кво си", ами ще му отговоря много просто, че не е преценил ситуацията правилно.

Честно казано аз съм карал с всякакви гуми като почнем от мишелин пилот спорт и стигнем до таурус.
Както съм карал с чисто нови гуми, така съм карал и с 13 годишни, дори в момента едните зимни са ми дот 0812, просто защото изкарвам тази кола изключително рядко зимата, ако изобщо я изкарам.
Та Тауруса си беше екстра първата година, не мисля че намирам разлика с Мишелина примерно, но мишелина държеше сравнително добре и втората година за разлика от тауруса.
Не съм карал на писта, там сигурно ще има разлика, но колко от вас карат на писта?
Мисълта ми е,че няма значение каква е марката, по голямо значение има да е нова гумата.

Единствените гуми които съм карал и са държани наистина след стабилна експоатация и години са 8 годишен Vredestein Sessanta, държеше брутално, по добре от 3 годишен мишелин, другата гума е 7 годишен континентал спорт контакт 2, който беше на ограничител и държеше също брутално добре за годините си, толкова добре че правеше чисто нов bridgestone (изключително твърда гума) за смях (е поне докато не загрее много bridgestone-а :mhihi ).

Всичко друго ми е изкарвало не повече от 2-3 години и дори да има грайфер гумата не е същата, не казвам,че не може да се кара с нея, напротив, но просто не е каквато е била, сцеплението и се променя драстично, което означава,че просто трябва да преценяваш добре ситуацията, то същото важи и за колата.

Аз не знам производителите как слагат такива малки спирачки, според мене всички трябва да караме минимум с дискове 360X30, да може да спираме максимално бързо :mhihi

100% съм сигурен,че 80% от форума карат с дискове под 280мм дето им правиш едно спиране от 180 до 70 и на второто вече спирачния им път се сещате какъв е сравнено с първото им спиране :mhihi

Да не говориме Lucas апаратите дето се монтират масово на по малките мотори на VAG какви са боклуци сравнено примерно с АТЕ.

Гумите са само една част от автомобила.
Ако карате варел и континентал спорт контакт 7 да му сложите - все тая.

П.С.: В момента карам с Гудиър, ще видим новия асиметрик 6 колко ще изкара :mhihi


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Пет 08 апр 2022 22:21


За спирачките - зависи от колата. На кола със заводски 75к.с. как да й сложиш 300+ дискове? Нали се сещаш, че трябва да си с яки апарати. Те пък искат яка помпа + серво. И накрая като добавим, че тая кола тежи 950кг, при всяко леко чукване на педала ще влачи гумите по асфалта и ще е меко казано некомфортна за каране ( няма и АБС).


Потребителски аватар
deodriver
Мнения: 276
Регистриран на: Нед 21 сеп 2008 15:26
Автомобил: Passat B7 DSG 4motion
Двигател:
Местоположение: ...

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот deodriver » Пет 08 апр 2022 22:34


В крайна сметка за това са тестовете на гуми,да кажат кои гуми са безопасни и кои не.Щом даден модел присъства в крайното класиране и е с оценка поне задоволителна,може да се кара.Колегите се изразяват съмнения относно Дебицата,но реално другите чувани и нечувани китайски марки са по-опасни.А страшно много коли се карат с такива гуми.
Всичко,разбира се е до модел гума,а не до марка.Например Кumho държат първо място в класацията на масовия 16-цолов размер.Не са скъпи гуми,но явно имат добри качества.Предишни години винаги бяха в дъното на класирането.Като цяло премиум марките водят парада и е нормално да е така.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1357
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот fur1ous » Пет 08 апр 2022 22:42


Да ама тия тестове се правят с чисто нови гуми на 0км.
А една гума може да си промени драстично поведението дори след 5000км и 1мм по малко грайфер, та доста е относително, например кумхото може да е много добро на теста, а след 5000км да стане в дъното на класацията.

Тауруса примерно има 2-3мм каучук и надолу всичко е найлон, изтъркаш ли тия 2-3мм гумата спира да държи просто.

Ще ти го кажа така, за мен лично най лошата гума с която съм карал е Мишелин пилот спорт, слагаш я и държи брутално добре, обаче минава един сезон и едни километри, гумата изглежда като нова, но не държи, за тази цена за мен това не е нормално. Континентал спорт контакт например е много по издръжлива гума във времето. И двете марки съм ги карал, и двете винаги са на топ позиции в класациите, но мишелина просто не е устойчив във времето, това съм го изпитал лично на гърба си.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Пет 08 апр 2022 23:38


Дълготрайността и запазването на качествата са МНОГО важен критерий. Обаче няма как да се направи обективно сравнение. Освен ако не направят симулации и не износят гумата зорлем, за да може да я тестват като "стара".



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 46 госта