Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Подменяте ли спирачната течност както е по книга?

Анкетата завърши на Вто 06 ное 2007 22:50

Да
42
33%
Не, само доливам, ако трябва
53
42%
Не, подменям я нацяло, но само при проблем със спирачките
32
25%
 
Общо гласове: 127
stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Мнениеот stil » Чет 29 ное 2007 14:44


bomber написа:
doktora написа:Никой не ми отговори на първия въпрос:
1. Може ли да се долее DOT 5.1 и ако не може какво става след доливането на 5.1 ?
Питам, защото имах глупостта да долея към ДОТ4, спирачна течност ДОТ 5.1 :roll: Става дума за около максимум 50 мл

Забрави :!: :!: :!: Не се смесва дот 4 с 5 :!:

Като не са ви ясни нещата, що давате съвети? Поне четете ВНИМАТЕЛНО!
DOT5 няма нищо общо с DOT5.1 - не са съвместими.
DOT4 и DOT5.1 са напълно съвместими -> могат да се смесват.
Толкова много изписано има във форума...




Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Мнениеот doktora » Чет 29 ное 2007 15:42


stil написа:
bomber написа:
doktora написа:Никой не ми отговори на първия въпрос:
1. Може ли да се долее DOT 5.1 и ако не може какво става след доливането на 5.1 ?
Питам, защото имах глупостта да долея към ДОТ4, спирачна течност ДОТ 5.1 :roll: Става дума за около максимум 50 мл

Забрави :!: :!: :!: Не се смесва дот 4 с 5 :!:

Като не са ви ясни нещата, що давате съвети? Поне четете ВНИМАТЕЛНО!
DOT5 няма нищо общо с DOT5.1 - не са съвместими.
DOT4 и DOT5.1 са напълно съвместими -> могат да се смесват.
Толкова много изписано има във форума...


Оххх мерси колега, поуспокоих се. Аз като четох, останах с впечатление че между ДОТ 5 и ДОТ 5.1 има голяма разлика


stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Мнениеот stil » Чет 29 ное 2007 17:20


doktora написа:Оххх мерси колега, поуспокоих се. Аз като четох, останах с впечатление че между ДОТ 5 и ДОТ 5.1 има голяма разлика

С правилно впечатление си останал :!:
Но, докторе, ти май питаше за друго - за ДОТ4 и ДОТ5.1 :!:


Потребителски аватар
ceci4
Мнения: 885
Регистриран на: Сря 25 май 2005 20:09
Автомобил: VW Golf V TDI 16V
Двигател: BKD 2004
Местоположение: Плевен

Мнениеот ceci4 » Чет 29 ное 2007 20:11


Карам си Голфарата вече 2,5 години без да съм сменял течността и един бог знае колко време е карано с нея преди мен. Подменил съм с времето дисковете, барабаните и накладките отпред и отзад. Също съм и обезвъздушал системата, т.е. спирачките са ми били 100%-тови и нямах оплаквания от ефективността им. Но реших да сменя течността, за да запазя помпата и другите елементи от принудителна смяна и забелязах разликата - педала хваща малко по-нагоре и е по-стегнат. Ефективността се подобри още. Обяснявам си го с това, че ако до предните колела тръбичките са къси и хващат веднага, то задните колела хващат малко по-късно поради дългите тръбички. Естествено тоя проблем изчезна с подновяването на течността. Приятел отдавна ме съветваше да я сменям и съжалявам, че не го послушах по-рано.


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Мнениеот doktora » Пет 30 ное 2007 10:18


stil написа:
doktora написа:Оххх мерси колега, поуспокоих се. Аз като четох, останах с впечатление че между ДОТ 5 и ДОТ 5.1 има голяма разлика

С правилно впечатление си останал :!:
Но, докторе, ти май питаше за друго - за ДОТ4 и ДОТ5.1 :!:

Да колега, точно за ДОТ4 и ДОТ5.1 питах.
А ако течността престоява в пластмасовите тубички в които съм я купил, пречи ли и нещо? Миналата година имах огромно желание да подменя спирачната течност, купих към 750 мл ДОТ5.1, но след това се сблъсках с проблема че няма къде и кой да ми я подмени както трябва. И така течността си стои в тубичките може би повече от година и половина, а аз все така продължавам да питам и да се ослушвам за някой който да я смени. Преди месец най-много, правих лек ремонт на заден ляв барабан и тогава се загуби малко течност. И тъй като тубичките с ДОТ5.1 така си стоят - долях от тях. Честно да си кажа, не знам със сигурност какъв ДОТ има в казанчето, тъй като от както съм взел колата ( 3,5 год ) спирачна течност не съм сменял. Ориентирвам се по надписа на казанчето и се надявам че каквото е написано на него, това и да е в него.


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16286
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Пет 30 ное 2007 15:12


докторе
на тубичката пише докога има трайност
аз купих дот 4 за моя орел от Дженеръс ауто и пище м11/2010 потърси на тубето, разбира се не требе да си го отварял, ама 5.1 не е хигроскопично така че...


Потребителски аватар
XIKS
Мнения: 896
Регистриран на: Пет 24 мар 2006 10:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

лллл

Мнениеот XIKS » Съб 01 дек 2007 0:00


сменям на 50 000 км


Потребителски аватар
Tyan
Ън Мън
Мнения: 7957
Регистриран на: Вто 14 дек 2004 21:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Tyan » Съб 01 дек 2007 8:47


кат сменям дискове сменям и течността ...на около 30 000 км


Потребителски аватар
RS6
Мнения: 138
Регистриран на: Съб 29 яну 2005 17:58
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот RS6 » Съб 01 дек 2007 11:38


Купил съм си спирачна течност-оригинална от юнито, още преди половин година и мислех сам да я сменям, защото на "майстор" не мислех да рискувам да ходя. Но сега се замислих, след като разбрах че има и машинно сменяне на течност, да го направя в сервиз.
В Юнито услугата е 40лв.
Иначе по темата- аз съм за редовната подмяна на този консуматив, въпреки че засега просрочвам 2 годишният период, който се препоръчва.


Потребителски аватар
krraynov
Мнения: 969
Регистриран на: Чет 30 сеп 2004 19:34
Автомобил: VW Passat B7 Alltrack
Двигател: CFGB 2012
Контакти:

Re: За спирачната течност- подменяте ли я редовно?

Мнениеот krraynov » Съб 14 авг 2010 14:48


Ееей, мина времето и пак дойде ред да сменям течността - и пак на камък ударих - в никой сервиз тука не искат да ми я сменят и ми вадят вода от девет кладенеца че тя (спирачната течност) не се сменяла, просто ей така- а само се доливала... :?: :?: :?:
В Стара Загора (където ми я смениха предния път) се обаждах на 3 пъти - и там явно или не им се занимава или си имат достатъчно друга работа...

Потърсих такъв комплект за подмяна - но намерих само оборудване за сервизи - което в случая не е целесъобразно. Намерих и някякъв комплект- който представлява събирателно устройство с обратен клапан-предпазващ от засмукване на въздух обратно в хидравличната система при отпускане на спирачния педал-което се закача на пробката от която ще изтича течността и започваш да помпиш- но ми се струва че това е приложимо за по-старите автомобили- или ме поправете...

- вече се замислям :idea: дали да не си направя някво самоделно устройство за подмяната чрез налягане - някой има ли идея?

Общо взето си мисля че трябва:
1.да сложа преход с прозрачен маркуч на капачката на казанчето за спирачна течност (може би да поръчам нова от магазина за целта) а него да свържа към капачката на PVC шише в което да налея новата спирачна течност, а на другия край на шишето да монтирам вентил за гума от който да подам 1..2bar въздух.
2. Не ми е ясно трябва ли да подпра педала на спирачката за да е натисната с нещо, докато се източва течност от пробките?

В тая нашата страна.. трябва ли от всичко да разбираш ... :banghead: и да се занимаваш с онова което .. не ти е работа


Потребителски аватар
krraynov
Мнения: 969
Регистриран на: Чет 30 сеп 2004 19:34
Автомобил: VW Passat B7 Alltrack
Двигател: CFGB 2012
Контакти:

Смениха ми я в сервизана VW в Хасково - Минерал

Мнениеот krraynov » Вто 17 авг 2010 12:37


цената - 40 лв, и отнема около 45 минути. Обаче момчето което я сменяше- не знаеше кой DOT е новата течност (предполагам DOT4)- а само че е OMV в един сив варел - на стенда за смяна...


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот theultimate » Вто 17 авг 2010 13:45


Преди доливах. След като ме "излъгаха" да я сменя и видях колко се подобри спирането - винаги сменям на 2 години.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот muns61 » Вто 17 авг 2010 13:57


Смяната е елементарна, особено ако няма АБС. Само трябва читаво ключе за обезвъздушителите и те да не са много ръждиви. Че кат се скъса, става интересно. Това е една от причините някои сервизи да избягват операцията.


K
Мнения: 1334
Регистриран на: Вто 09 окт 2007 21:01
Автомобил: Passat B6
Двигател: DSG 4x4 CBBB

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот K » Сря 18 авг 2010 9:06


И аз съм на мнение, че трябва да се сменя на определен период. Още не съм сменял, но ще стане скоро. Заобиколен съм от хора, които ми се смеят като им кажа, че тази течност се сменя и се почват едни дебати на тая тема :mrgreen:


Потребителски аватар
yoan4o
магистрален бандит
Мнения: 4765
Регистриран на: Чет 21 авг 2008 16:21
Автомобил: 2018 Arteon R 335 + 2017 e-Up
Двигател: Много газ и всичко ток
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот yoan4o » Сря 18 авг 2010 9:11


K написа:И аз съм на мнение, че трябва да се сменя на определен период. Още не съм сменял, но ще стане скоро. Заобиколен съм от хора, които ми се смеят като им кажа, че тази течност се сменя и се почват едни дебати на тая тема :mrgreen:


Точно, точно! Същата работа и при мене!



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 56 госта