за цена на смяна на лагер главина

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
evg_eni
Мнения: 103
Регистриран на: Вто 21 юли 2015 7:27
Автомобил: A3
Двигател:

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот evg_eni » Пет 16 авг 2019 18:21


Сервиза е краен вариант. В такъв случай в преса ли е по добре да инвестирам? Виждам че в olx има някакви по ~200лв (10-20тона)
@powerade имам динамометричен ключ, за затягането на централната гайка ли казваш? чел съм че тя е на 200nm. а и не съм сигурен че по сервизите ползват такъв ключ.




Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 16 авг 2019 19:47


Колко пъти сменяш лагер,та да купуваш преса?


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот batVenci » Пет 16 авг 2019 21:39


Щом сервиза е краен вариант, има начини пресата да си изработиш сам, като например: https://www.youtube.com/watch?v=sy0igJF ... A&index=22


evg_eni
Мнения: 103
Регистриран на: Вто 21 юли 2015 7:27
Автомобил: A3
Двигател:

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот evg_eni » Пет 16 авг 2019 22:04


Интересно видео ама не съм сигурен че ще успея да го измайсторя кадърно. току виж избие някоя заварка като види на зор.

Zdravko Zankov написа:Zdravko Zankov

ами ако например в скоро време се разтропа и десния? ще мога да съм от полза и на някои приятел за напред. защо не..


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот ktamen » Съб 17 авг 2019 3:16


evg_eni написа:Да повдигна темата понеже и аз имам разбит лагер на предно ляво колело и искам сам да го сменя. Колата е А3 но тя е 1към 1 с г4. Та какво е нужно да си купя като инструмент за да си сменя сам лагера и да имам перманентно решение на проблема за в бъдеще? Пресите са малко скъпи и за това гледах в youtube че има ръчни инструменти като този в линка който вършат добра работа. Дори може да се работи на място. Диаметъра на лагера е 72мм. От къде да си поръчам?
https://www.youtube.com/watch?v=jc3wCSxLl9A

Аз като я правих тази процедура си правих разни шайби на струга, ако нямаш струг можеш да си поръчаш шайби на стругар. Трябва да се внимава сачмите да не изпитват никакво натоварване при набиването, щото лагерът ще се прецака и след 2 месеца пак ще почне да вие. Динамометричен ключ не ти трябва нито за предните, нито за задните лагери. Добавяне на повечко грес също не е нужно и може да е вредно.
Помисли си дали да не послушаш мунс, смяната не е толкова проста, както изглежда на клипчетата и може да се появят усложнения.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот muns61 » Съб 17 авг 2019 5:54


В този комплект няма водачи за вътрешния диаметър на лагера. Пари на вятъра...


evg_eni
Мнения: 103
Регистриран на: Вто 21 юли 2015 7:27
Автомобил: A3
Двигател:

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот evg_eni » Съб 17 авг 2019 7:38


Наясно съм колега как трябва да стане за да няма проблеми. При набиването в шенкела се прилага натиск само по външната ос на лагера, при главината само по вътрешната. И да прецакам нещо по моргите прелива с части за тия коли. Поне ще съм пробвал.

muns61 написа:В този комплект няма водачи за вътрешния диаметър на лагера. Пари на вятъра...

Предложи ми такъв в които има всичко ако знаеш?


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот muns61 » Съб 17 авг 2019 18:54


Моите приспособления съм си ги правил сам, не ми се търси в нета кой какво предлага. Затова не се занимавай със самодейност, но това е мое мнение.


Потребителски аватар
Presli82
Мнения: 508
Регистриран на: Чет 04 ное 2010 22:46
Автомобил: Volkswagen Passat b2
Двигател: diesel
Местоположение: Svoge
Контакти:

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот Presli82 » Съб 17 авг 2019 20:33


При набиването за дорник се ползват черупките от стария лагер.
Ефикасно приспособление за развиване/стягане на карето.
Picture 086.jpg
Picture 086.jpg (90.43 KиБ) Видяна 2407 пъти


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11918
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 18 авг 2019 19:30


По добре го измлати с чука деа. Свали шенкела и отиди някъде където имат преса да ти сменят лагера, ще ти вземат 5-10 лв вместо да даваш луди пари за китайски инструмент с кофти шпилки и без лагер за натоварване


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот samo_pechka » Нед 18 авг 2019 20:54


Наскоро смянах предни на едната ни кола ( А6 Ц5 ). Смяната стана на място без вадене на шенкела . Тук в тази тема https://audibg.com/forum/index.php?/top ... nt-2831177 има мой пост каква е скобата и в него момент за кои лагери я ползвах ( в случая задни на А4 Б5 куатро) . Не е нещо особено като цена. На мен ми върши работа. Удобството е, че не се налага пълен демонтаж, само се вади карето , за целта се откача откъм магарето правия долен , откача се биалетката и долното ухо на амортисьора . С малко усукване излиза карето и се работи със скобата.
А при смъкването на шенкела за целта, крие едни немалки рискове , а именно болта на горните малки носачи и АБС датчика . Отделно и долните се разкачат , отделно и кормилния . После вече е лесно, преса и готово
П.п. стягането на болта на карето не е шега работа и изисква як инструмент. Ползвам върток с дълго рамо с кован 3/4 накрайник . С него не е проблем, преди ползвах един самоделен на 1/2, но го потроших от зор.


evg_eni
Мнения: 103
Регистриран на: Вто 21 юли 2015 7:27
Автомобил: A3
Двигател:

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот evg_eni » Нед 18 авг 2019 21:52


Благодаря колега, това ми се искаше да чуя :) Аз имам инструменти за всичко останало, просто въпросната скоба още оглеждам от къде да поръчам.

Presli82 и твоята идея е добра. гледал съм други как го правят и повечето забиват отвертка или друг предмет в отворите на вентилирания диск и супорта служи за опора.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот ktamen » Пон 19 авг 2019 0:19


А не може ли гайката да се стегне на ръка, после да се сложи гумата, да се махне крика, някой да натисне спирачката е едва тогава да се напъне гайката :gruebel
Или не е интересно ако не се използват някакви спец приспособления.....


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот samo_pechka » Пон 19 авг 2019 7:45


Може разбира се, е стяга се малко повечко тоя винт ( не е гайка ) преди да се спусне колата . Точно така процедирам , също и наскоро като сменях предните на колата си. Дори и спирачката не е необходимо да се натисне, един клин на гумата и готово.
Presli82 написа:При набиването за дорник се ползват черупките от стария лагер.

Това не е съвсем умна идея. В случая при Б5 Пасат няма изваждане после "дорника" . Или поне не и културно. Освен ако предварително не се поостърже на някой ъглошлайф малко, тъй и тъй е за кофата...


powerade
Мнения: 1048
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: за цена на смяна на лагер главина

Мнениеот powerade » Пон 19 авг 2019 8:15


Колеги не пренебрегвайте динамометричния ключ (някой спомена по-горе че НЕ е необходим). Повтавям, така си преебах едната лагер главина. После като я сменях си направих експеримент и затегнах лагера едно към гьотере, завъртях джантата - абе върти се ама сякаш с малко инерция. После с ключа по спецификация 175нм и въртенето олекна, без да се появяват люфтове. Това преди 6 7 хиляди, нито е изпаднало колелото, нито луфтове има, нито е извил лагера :)



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ronnie72 и 266 госта