Смяна на адресна регистрация на автомобила

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
sesi85
Мнения: 81
Регистриран на: Чет 24 юни 2010 15:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр. София

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот sesi85 » Пет 02 авг 2013 12:42


Май ще си остана с досегашните номера, само ще регистрирам колата в данъчното в съответния регион в София, че данъка ще е по-малко.




sesi85
Мнения: 81
Регистриран на: Чет 24 юни 2010 15:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр. София

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот sesi85 » Пон 05 авг 2013 13:31


По конкретно чл. 4 и после Глава втора, Раздел II - Промени в регистрацията на моторните превозни средства и ремаркетата, теглени от тях.
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/-549437437

Според написаното в този закон, който колегата ми показа, за което благодаря, мога да сменя двата талона на колата (малкия и големия) и да запазя досегашния си номер:

Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) При всяка промяна в регистрацията се подменя свидетелството за регистрация, а табелите с регистрационен номер - по желание на собственика.

Прав ли съм или аз не го тълкувам правилно?


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот dlug » Пон 05 авг 2013 14:17


Така е, ако не се променя областта, в която е регистриран автомобила. Ако новият адрес на собственика е в София, а регистрациата на колата не е софийска ще се наложи смяна на регистрационните номера


sesi85
Мнения: 81
Регистриран на: Чет 24 юни 2010 15:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр. София

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот sesi85 » Пон 05 авг 2013 14:49


Това за задължителната смяна на номерата, ако се прехвърляш от друга област само за София ли важи, защото знам за случай, при който се закупува камион от една област в друга (от Габровска във ВТ), собственика е нов и в КАТ са сменени само талоните на камиона заради даните на новия собственик, номерата са си останали с ЕВ?


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот dlug » Вто 06 авг 2013 16:02


Според това което знам регистрационните номера трябва да са от областта, в която е адресно регистриран собственика. (поне според случаите, с които съм имал опит). Ако може да стане така както казваш го прави и си оставяй старите номера. НО щом в КАТ са ти казали че трябва смяна на номерата...не знам как ще мине


sesi85
Мнения: 81
Регистриран на: Чет 24 юни 2010 15:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр. София

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот sesi85 » Вто 06 авг 2013 16:38


Там е работата, че в КАТ искат да слагам софийски номера, а в данъчното в Младост ми казват, че може да си остана с досегашните номера и така да ме впишат в общината. Ще пробвам и ще разбера какво ще стане. :)


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19689
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот Vlad777 » Сря 07 авг 2013 7:40


В данъчното не ги интересува с какви номера си. Мини първо КАТ.


sesi85
Мнения: 81
Регистриран на: Чет 24 юни 2010 15:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр. София

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот sesi85 » Чет 15 авг 2013 16:53


Инфо за заинтересованите. Според закона, който е посочил колегата няколко поста по нагоре може да се сменят само талоните на колата и да се запази номера от предишната област, където е била регистрирана колата. Но за съжаление в софийския КАТ не са и чували за тази наредба и си карат по процедура със смяна на всичко (талони и номера), събират таксите и това е. Таксата за новите номера е 35 лв според бележката, която ми дадоха като платих. Като ги питах нали може да сменя само талоните почват да се обясняват "нали знаеш, че софийските катаджии не обичат коли, които не са със С или СА", казвам й коя е наредбата с дата, от която е влязла в сила, член и т.н., а те викат "сега чуваме за такава възможност, как така". Просто за пореден път да се очарова човек от български чиновници.


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот Asko VW » Чет 15 авг 2013 19:10


Е това вече кърти :screwy . Много ми е интересно, като не са чували за тази наредба, на каква нормативна база работят :eek . В ЗДП процедурите по регистрация не са подробно разписани, записано е, че това става именно по тази наредба, която забележете се прави от тяхното министерство - това трябва да е основната наредба по която работят, все едно да не са чували за ЗДП.
За съжаление при прехвърлянето на една от служебните коли и аз лично се сблъсках с невежеството на служителите в столичният КАТ. И нямам предвид редовите милиционери, а офицер - началник, който се консултира с юрист и след това ми отказаха регистрация. Наложи се да се върна до работното си място, да се консултирам с юрист (служебен), да разпечатам конкретни текстове от конкретен закон и на другия ден да ги занеса обратно на същият началник. След като прочете текстовете рече "я вярно, можело, добре действайте". Ама, че останах един ден и няколко литра бензин на зад, много важно.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот javor_bg » Пет 29 окт 2021 18:13


dlug написа:Един въпрос свързан с подобен случай. Има промяна в адресната регистрация на собственика на автомобил и по този повод смяна на талона на автомобила с новата адресна регистрация (и двете са в София). Да, ама съвсем изключих въпроса с данъчното. Новата адресна регистрация е в друг район. Явно е нужно да се отпише от старата община и да се регистрира автомобила в новата. Въпросът е че вече са минали около 7 месеца от смяната на талона. Дали има глоба за изпуснат срок в този случай (както е за новопридобито МПС) или има други срокове? Ако някой е запознат моля нека сподели


Здравейте ! Няма смисъл да пускам нова тема. Искам да задам абсолютно същия въпрос, който колегата от цитирания текст е задал. Как е положението сега ? Мислех, че става автоматично (така ми бяха казали), но по данъчната фактура видях , че колата все още се води в старата община. Смених си адресната регистрация, личната карта и талоните пред 2019та. И двата адреса са в София. Много благодаря !


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот gadnyara » Съб 30 окт 2021 9:31


В София данъците за МПС се водят и плащат към Столична община. Можете да плащате където решите. Примерно, служебните коли са ни в Младост, семейните - в Дружба. Мога да ги платя накуп в Подуяне, ако искам.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Смяна на адресна регистрация на автомобила

Мнениеот javor_bg » Съб 30 окт 2021 20:46


Много благодаря за отговора !



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: DanZki и 275 госта