Нови размери на глобите за превишена скорост

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
orlean
Мнения: 20
Регистриран на: Нед 17 фев 2008 15:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ихтиман

Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот orlean » Сря 02 фев 2011 2:59


Здравейте,
На 01.02.2011 г. бяха обнародвани промените в Закона за движението по пътищата. Основно се повишават размерите на налаганите глоби за превишена скорост. Другата съществена промяна е въвеждането на електронен фиш. Вече "снимките" от камерите, направени в отсъствие на нарушител и административен орган ще служат за издаване на електронен фиш, който ще има характера на наказателно постановление. Т.е. при приложението на електронният фиш няма да има акт...

Ето ги новите размери на глобите. Не забравяйте да прочетете и най-долу, алинея 4 и 5.

Чл. 182. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост
в населено място, се наказва, както следва:

1. за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 - с глоба 100 лв.;
4. за превишаване от 31 до 40 km/h - с глоба 200 лв.;
5. за превишаване над 40 km/h - с глоба 300 лв.;
6. за превишаване над 50 km/h - с глоба 350 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.


(2) Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва:

1. за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 km/h - с глоба 100 лв.;
4. за превишаване от 31 до 40 km/h - с глоба 150 лв.;
5. за превишаване от 41 до 50 km/h - с глоба 200 лв.;
6. за превишаване над 50 km/h - с глоба 300 лв, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.

(3) Водач на моторно превозно средство за обществен превоз на пътници и опасни товари, който превиши разрешената скорост, се наказва, както следва:

1. за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 km/h - с глоба 150 лв.;
4. за превишаване от 31 до 40 km/h - с глоба 250 лв.;
5. за превишаване от 41 до 50 km/h - с глоба 400 лв.;
6. за превишаване над 50 km/h - с глоба 500 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 кm/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.

(4) Когато нарушението по ал. 1, т. 1 - 5, ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 5 е повторно, наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, а за повторно нарушение по ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 - предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок три месеца.

(5) Когато нарушението по ал. 1, т. 4 - 6, ал. 2, т. 4 - 6 и ал. 3, т. 4 - 6 е системно, водачът се наказва с предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок 6 месеца.



"Повторно" е нарушението, извършено след налагане на наказание за същото по вид нарушение.

"Системно" е нарушението, извършено три или повече пъти в едногодишен срок от влизането в сила на първото наказателно постановление или на първия електронен фиш, с който на нарушителя се налага наказание за същото по вид нарушение.

"Електронен фиш" е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства.




Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот groznika » Сря 02 фев 2011 9:11


Да разбирам ли, че при превишена скорост вече няма да се отнемат точки от талона?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот VWGT » Сря 02 фев 2011 9:33


според зависи
при 1 нарушение / год само глоба
при ПОВТОРНО и над 50 км/ч в населено място Глоба х2 и книжката на трупчета (за под 50 в града и над 50 извън града само глоба х2)
при СИСТЕМНО и над 30 км/ч глоба х2 и книжката на трупчета (за под 30 само глоба х2)


carrot
Мнения: 59
Регистриран на: Чет 30 мар 2006 8:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот carrot » Сря 02 фев 2011 9:37


groznika написа:Да разбирам ли, че при превишена скорост вече няма да се отнемат точки от талона?

Не mhihi
Точките са по Наредба Iз-1959 "за контролните точки, които се отнемат на водачите на МПС" - няма промяна!
т.е. - глоба + точки + (в някои случаи)книжка на трупчета
Интересна политика - вместо да затегнат контрола (и да отнемат при повторно нарушение за, да речем удвоен период + удвоената глоба и ако се шофира без книжка => бързо производство), на практика олабват санкциите - плащай и бегай?!

Последна промяна от carrot на Пет 04 фев 2011 13:29, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Johnny_Brawo
Мнения: 185
Регистриран на: Пет 01 фев 2008 11:54
Автомобил: VW Passat
Двигател: BWA
Местоположение: София-Стара Загора

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот Johnny_Brawo » Сря 02 фев 2011 10:04


Поредната глупост! Значи излиза, че пак нормалните хора ще плащат като попове, за сметка на чичкото с S-класата. И къде подяволите е логиката аз, с пасата, да карам с 60км/ч в града и да ми е същата глобата, като на някой изкукал рейсаджия, който също кара с 60км/ч ?! Дори и "обществен превоз на пътници и опасни товари ". Що за закони са това ?! :screwy


Потребителски аватар
joker
Мнения: 5889
Регистриран на: Вто 21 ное 2006 10:38
Автомобил: Golf 3 Variant _Golf4 Variant
Двигател: 1800 ABS _1900 TDI AHF
Местоположение: Варна

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот joker » Сря 02 фев 2011 12:31


Johnny_Brawo написа:Поредната глупост! Значи излиза, че пак нормалните хора ще плащат като попове, за сметка на чичкото с S-класата. И къде подяволите е логиката аз, с пасата, да карам с 60км/ч в града и да ми е същата глобата, като на някой изкукал рейсаджия, който също кара с 60км/ч ?! Дори и "обществен превоз на пътници и опасни товари ". Що за закони са това ?! :screwy

Ако знаеш колко си прав и то особено за градските автобуси.Във Варна сутрин около 5.30 огромните возила фучат с 70-80 км/ч(и естесвено катастрофират!)...знаете ли какво усещане е като си караш с 50-60 да те задмине с 80-85 в тесен подлез едно огромно,дълго и смърдящо "черво" scare ....
Кой ги засича????Имат ли тахометри с памет????Абе всичкото ни е :не: ...


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот calm » Сря 02 фев 2011 14:58


orlean написа:
Чл. 182. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост
в населено място, се наказва, както следва:


3. за превишаване от 21 до 30 - с глоба 100 лв.;



Идвам от КАТ. Освен стоте лева ми отнемат и три точки. :012:


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот brum » Сря 02 фев 2011 15:35


Че ти този месец ли направи нарушението?

Пак ли си пишат актове както до сега? Щото се надявах да почнат да пишат фишове и да може поне да се плаща по-лесно а не да се моташ като муха без глава 3-4 месеца докато си вземеш талона и да удължаваш актове като улав...


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот calm » Сря 02 фев 2011 15:42


Нарушението ми е от 27-28 ноември м.г., ама що ме суровакаха така :dontknow:


Потребителски аватар
DragoGT
1/8 перничанин
1/8 перничанин
Мнения: 10772
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 18:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот DragoGT » Сря 02 фев 2011 15:53


кога ли ще станат и тук глобите такива

Съгласно хърватските закони, за надвишаване на скоростта с 50 км/час се предвижда глоба от 7000 куни (около 1000 евро) и отнемане на шофьорската книжка до една година.


да ти треснат глоба 2000лв и как се кротне движението по пътищата...


Потребителски аватар
Mihailov78
Мнения: 1112
Регистриран на: Пет 30 апр 2010 11:15
Автомобил: T3 Caravelle
Двигател: DG 1900cc Petrol
Местоположение: Sofia

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот Mihailov78 » Сря 02 фев 2011 17:05


DragoGT написа:кога ли ще станат и тук глобите такива

да ти треснат глоба 2000лв и как се кротне движението по пътищата...


Споко, като гледам тенденцията скоро ще да е. След една две годинки.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот brum » Сря 02 фев 2011 17:28


И кой ще изплашат с тия глоби? Те тия дето карат като идиоти повечето са с връзки и така или иначе глоби не ги ловят. За да се оправи нещо трябва да се почне от корупцията, ма т'ва няма да стане ...


Потребителски аватар
Mihailov78
Мнения: 1112
Регистриран на: Пет 30 апр 2010 11:15
Автомобил: T3 Caravelle
Двигател: DG 1900cc Petrol
Местоположение: Sofia

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот Mihailov78 » Сря 02 фев 2011 17:37


brum написа:И кой ще изплашат с тия глоби? Те тия дето карат като идиоти повечето са с връзки и така или иначе глоби не ги ловят. За да се оправи нещо трябва да се почне от корупцията, ма т'ва няма да стане ...


Айде, айде.. не всички идиоти на пътя са връзкари.. :deal Мярката е превантивна и изтрезвителна точно за безграмотните и безхаберни шофьори.

Съвсем друга е темата колко ограничения от тип 40, трябва да станат 60. Ииии въобще да се преразгледа и коригира пътната мрежа откъм знаци и ограничения. Но това май не е на дневен ред като гледам.


orlean
Мнения: 20
Регистриран на: Нед 17 фев 2008 15:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ихтиман

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот orlean » Сря 02 фев 2011 19:36


calm написа:Нарушението ми е от 27-28 ноември м.г., ама що ме суровакаха така :dontknow:

calm, опиши нарушението, градско, извънградско, скорост, ограничение?


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нови размери на глобите за превишена скорост

Мнениеот calm » Сря 02 фев 2011 21:45


orlean написа:calm, опиши нарушението, градско, извънградско, скорост, ограничение?


Колега, да не обръщаме темата в "искрено и лично". Факт е, че съм нарушил ЗДП. Как, къде и с колко няма значение. scare За бога, братя, правете това само у дома си scare (тая емотиконка ще влезе в историята)

Според мен, и тези глоби не са високи. Определено ще имат възпитателен ефект, но до като можеш да си ги позволиш ще отбелязваш повишението им, ще стискаш парата докато я подаваш на касиерката почти докато не се скъса, но това няма да те накара да спазваш ограниченията.
До като отида до офиса, по една лили друга причина нарушавам правилата по няколко пъти :beat_butt2 . Ако имам движение през деня същите се увеличават пропорционално на изминатото разстояние. Нарушенията са от типа неправилно престрояване или обратен завой(предимно при наличие на непрекъсната линия). Превишаване на позволената скорост, неспазване на ограничения и др. И преди някой да ме нахрани подобаващо, нека се замисли дали самият той не прави нарушения. Аз съм сигурен, че няма човек, който да не прекрачва Закона. Може да има само спорове около това до каква степен ще кривнеш.
И в този момент се питам "Що го правя?". И си отговарям- ЩОТО КОНТРОЛА НЕ Е ДОСТАТЪЧЕН. Я те хванат, я не. И да те хванат, парата си я "избил", но ако те хващат по- често?! :banghead: В тая връзка подкрепям оборудването с камери. Цяла София да опашат. И Перник също. :drunk Те тогава ще го втасаме, и те тогава ще се запрем. death

БТВ. Голяма навалица е в КАТ, преди мен имаше 81 човека. Отидох към 12:30, в 14:30 си взех талона. А тия дето са къркали, шофирали и хванати, пише с големи букви, се редят на 19 гише без да чакат. Един вид ВИП персони.
А през цялото време докато чаках, един въпрос непрестанно ме тормозеше "Що стана бре, Атанасе?"



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 186 госта