Какво е EURO 3?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Miki
Мнения: 1031
Регистриран на: Сря 19 яну 2005 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот Miki » Чет 05 мар 2020 9:34


Колега, до евро 2 няма разлика в данъка, с евро 3 вече е по-нисък. Справка тук https://cartax.uslugi.io/




rld
Мнения: 547
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот rld » Чет 05 мар 2020 10:17


И така и никой не обясни какво значи център - около Александър Невски или целия обхват на синята зона?


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот Каспър » Пет 06 мар 2020 0:41


Miki написа:Колега, до евро 2 няма разлика в данъка, с евро 3 вече е по-нисък. Справка тук https://cartax.uslugi.io/

Прав си, моя е грешката.


Потребителски аватар
maniac_55
Мнения: 176
Регистриран на: Съб 31 мар 2012 13:33
Автомобил: A4 8E5 TDI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот maniac_55 » Съб 24 дек 2022 9:56


Здравейте, имам един въпрос, който ме мъчи от много време. Карам А4 B6 TDI 2003г. с EURO3 стандарт по талон и налично всичко задовдско - ЕГР и катализатор. Няма никакви неизправности по ДВГ и никакво пушене - на последният преглед ми казаха че емисиите са добри. И въпреки това - 1-ва най-ниска категория на стикера.

И се питам що за идиотщина са тези стикери? И има ли вариант да мина на 2-ра кат. , предвид че си мисля че колата ми напълно заслужава такава? На прегледа ми казаха, че софтуера изчислява коя кат. да ми сложат и те нищо не могли да направят, но така ли е наистина? Ако отида някъде другаде на преглед, има ли вариант да сложат по-висока категория? Излиза че от догодина няма да мога да влизам в центъра, а други, на които им пушат отзад, с отрязани филтри/dpf им слагат 2, дори 3-та кат само заради това че са по-нови, което е пълно безумие. Дори тази порочна тенденция продължава да се прави от шофьорите на нови(стари) дизели.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот cecoa1 » Съб 24 дек 2022 11:37


То не е до пушене и мерене, просто в закона така е написано.
Чети тук, чл.37а, има и таблица - https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2135766401
...
Калпаво е измислено по разни причини, но това е положението за момента.
Иначе, точно втора категория, взимат сравнително малко коли(повечето са първа, трета и за по-новите четвърта), но и вероятно тя ще бъде съвсем безсмислена. Т.е. забраните ще са за под трета и е все тая дали си първа или втора.


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот Asko VW » Съб 24 дек 2022 12:57


Хъм, странна работа, според тази таблица, моят автомобил (дата на първа регистрация 24.05.2006 г., euro 4), би следвало да попада в екологична група 2, но тази пролет, като минах преглед ми дадоха 3-та. Не че се оплаквам де, на пролет пак при тия ще ида :mhihi .


deas
Мнения: 99
Регистриран на: Чет 24 юни 2010 21:59
Автомобил: VAG 5+
Двигател: engine19
Местоположение: XackoBo

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот deas » Съб 24 дек 2022 13:22


Euro 3 дизел е първа категория, нужен ти е Euro 4 за по-висока категория или ако нямаш Euro стандарт в талона може да те пишат втора категория.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот cecoa1 » Съб 24 дек 2022 14:08


Asko VW написа:Хъм, странна работа, според тази таблица, моят автомобил (дата на първа регистрация 24.05.2006 г., euro 4), би следвало да попада в екологична група 2, но тази пролет, като минах преглед ми дадоха 3-та. Не че се оплаквам де, на пролет пак при тия ще ида :mhihi .

Не е странна, просто нещата са или/или... Т.е. не е нужно да изпълняваш и двете условия за година и евро-стандарт. То и естествено, твоя Пасат си е един и същ като модел и Евро-стандарт и всичко, през различен период от посочения в тази наредба...
Вече ако нямаш евро-стандарт, гледат годината. И тука идва абсурда, че понякога ти е изгодно да имаш евро-стандарт в талона, а друг път е по-добре да е само годината на първа регистрация. Абсурд е също, че в талона може да го има евростандарта или да го няма, и това без никаква логика... Ако го няма това в талона, то плащаш и по-скъп данък в общината.
Абсурд е, и че искат сертификат от официално представителство за да ти впишат тоя стандарт, ако не е вписан... Все пак има европейско типова одобрение, и тия неща трябва да ги има и в база данни на КАТ. Например в Германия за всеки модел има конкретен идентификационен номер от две части - едната е за производител/марка, и втората за баш конкретен модел, с конкретен мотор, задвижване, скоростна кутия, Евро-стандарт и пр. Дори в сайтовете за авточасти го ползват този номер, достатъчно е информативен. Ама у нас...хаос...


Потребителски аватар
maniac_55
Мнения: 176
Регистриран на: Съб 31 мар 2012 13:33
Автомобил: A4 8E5 TDI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот maniac_55 » Нед 25 дек 2022 19:31


Да, както винаги в нас - хаос... А с моето ЕВРО3 излиза че мога да карам без проблем в центъра на Виена, според това което прочетох по интернет. А от догодина няма да мога в центъра на София. Като и да е, здраве да е. Желая на всички весели празници! :beer


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот 777 » Пон 26 дек 2022 11:55


Asko VW написа:Хъм, странна работа, според тази таблица, моят автомобил (дата на първа регистрация 24.05.2006 г., euro 4), би следвало да попада в екологична група 2, но тази пролет, като минах преглед ми дадоха 3-та. Не че се оплаквам де, на пролет пак при тия ще ида :mhihi .

Евро 4 не е ли точно за 3-та категория (стига меренето на газове да не каже друго)?


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Какво е EURO 3?

Мнениеот cecoa1 » Пон 26 дек 2022 12:30


Трета е. Но в таблицата от наредбата има и години, и човека се бърка, че и те се гледат при определянето, а не само евростандарта. Те се гледат, ако няма евростандарт.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alpinab, padrino и 180 госта