Акумулатори - колко им е животеца?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Vincent1
Мнения: 128
Регистриран на: Чет 07 мар 2019 20:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Vincent1 » Съб 15 яну 2022 16:16


777 написа:
Vincent1 написа:Да не ми се разрежда новия акумулатор на студа
Иначе акумулатора не е толкова зле, на топлото време си държи.

Новият ще изкара 3-4г или повече. Това, че малко ще се влоши първата зима какво значение има? Важното е, че спираш да мислиш за акумулатори и дали ще запалиш. Няма смисъл да се вживяваш в това как ще се "развали" през текущата зима. Все едно да си купиш зимни гуми и да вземеш да ги мислиш как всяка седмица се изтриват с 1%. Работата му е да ти служи. Ако парите са на зор е друга работа - тогава стискаш зъби и дозареждаш, но предполагам това не е съществен проблем.

Ами да ти кажа честно в София не го мисля, последния път като ми падна, ползвах Максим и дойде за отрицателно време човек, който за 7 лв. ми даде ток и тръгнах. Така, че ако закъсате да знаете Максим върши работа, отделно по каското имате право на едно подаване на ток. @beuchat благодаря ти, аз съм решил да си купя като сегашния ми акумулатор - Moll.




Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот 777 » Съб 15 яну 2022 16:30


Ако е за подаване на ток, може и с карта на СБА да минеш. Каско плащаш, а се скъпиш за нов акумулатор.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот kris11 » Съб 15 яну 2022 17:16


drotomir написа:...а и дали нямаш утечка на ток която да източва акумулатора.

Как да няма ? 30-40 мА са сигурните.
Ако комфорт модула му не заспива са около 150 мА.


fighter-interceptor
Мнения: 317
Регистриран на: Пон 09 дек 2013 20:57
Автомобил: Golf 4
Двигател: AHW 2000
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот fighter-interceptor » Съб 15 яну 2022 18:31


Vincent1,как по-точно се ползва тоя Максим?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот VWGT » Съб 15 яну 2022 23:36


AGM акумулатор на дизелов пассат, който не е правил никога проблеми до сега, може ли да издържи една седмица на нощни температури от -5 до -18 градуса, или е добре да припалвам колата, за да го държа буден? Колко пъти и по колко време? един път за седмицата да поработи 5-10 минути достатъчно ли е?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6147
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот ktamen » Нед 16 яну 2022 12:25


Важна е утечката, а не какъв е двигателя.
Важен е и все оше останалият капацитет, числсто на етикета, за стар акумулатор, не е от значение.
И за двете числа трябва да се гадае.
10 минути трудно биха стигнали да възстановят изразходвания ток от стартера.
Аз бих я запалил веднъж за поне 20 мин. Ама това число си го изсмуках от пръстите, твърде много неизвестни има в условието на задачката.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот VWGT » Нед 16 яну 2022 19:23


Уредих се с топъл паркинг.За по-сигурно.


Потребителски аватар
jordan17772
Мнения: 668
Регистриран на: Пет 01 ное 2013 22:55
Автомобил: Golf IV 105ps + Passat B6 200ps
Двигател: BCB + CAWB

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот jordan17772 » Нед 16 яну 2022 19:26


Добре е, ако не карате колата повече от две-три седмици сега зимата да си дозаредите акумулатора. Студа си казва думата.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8375
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот samo_pechka » Пон 17 яну 2022 10:57


Ако колата е със СС система , АГМ акумулатор се зарежда бързо и отделно колата изпадала в един вид "хибернация" след известен период престой. Но не знам подробности, някъде в нета го засякох, но не съм задълбавал.
И въпреки всичко припалвания без поне 20-30 минути след това работа, са нежелателни.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот brum » Пон 17 яну 2022 13:44


Това с припалването е отживелица. Ако колата ще седи много време без да се кара има 2 подхода - да се дозарежда акумулатора регулярно (или постоянно ако зарядното го позволява).

Друг вариант е да се сложи един соларен панел да компенсира нищожните загуби от саморазряд и консумация на колата в покой. Някой автомобили си идват фабрично с такава екстра вече.

Като дойде COVID-а така си държах акумулатора на Grand Cherokee-то жив. Че няколко месеца не беше палено, а той горкият беше пътник от старост и инцидентно преразреждане. Извадих панела дето е за палаки и го закачих през запалката към акумулатора. В слънчево време зареждаше с 1 ампер ток.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2212
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Каспър » Пон 17 яну 2022 18:24


samo_pechka написа:Ако колата е със СС система , АГМ акумулатор се зарежда бързо и отделно колата изпадала в един вид "хибернация" след известен период престой. Но не знам подробности, някъде в нета го засякох, но не съм задълбавал.
И въпреки всичко припалвания без поне 20-30 минути след това работа, са нежелателни.

Опела ми е със Start/Stop и 95 Аh оригинален AGM акумулатор. Карам го веднъж седмично или на две седмици по 10 км. в посока или общо около 20 км. При това условие акумулатора мисля, че не се зарежда достатъчно защото Start / Stop системата въобще не се задейства. За да работи тя задължително условие е акумулатора да е добре зареден.
Ако обаче го изкарам на извънградско, после на връщане в града си работи S/S системата.
Идеята ми е, че градско трябват поне 10-20 км. без гасене за да зареди това което е дръпнал стартера и да дозареди ако има нужда.
Та незнам колко бързо се зарежда и в каква хибернация изпада колата при толкова електронни блокове по нея.


Zinoto
Мнения: 1873
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 0:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Zinoto » Вто 18 яну 2022 22:22


brum написа:Друг вариант е да се сложи един соларен панел да компенсира нищожните загуби от саморазряд и консумация на колата в покой. Някой автомобили си идват фабрично с такава екстра вече.

Като дойде COVID-а така си държах акумулатора на Grand Cherokee-то жив. Че няколко месеца не беше палено, а той горкият беше пътник от старост и инцидентно преразреждане. Извадих панела дето е за палаки и го закачих през запалката към акумулатора. В слънчево време зареждаше с 1 ампер ток.

А имаше ли контролер, не съм експерементирал, но съм чел, че без контролер, който да прекъсва веригата при липса на слънце е възможен саморазряд през панела и това, което е заредил ще се разреди дори и повече? Колко ти е голям панела? Ако е вътре в автомобила ефективността намалява наполовина.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот brum » Вто 18 яну 2022 23:09


Реалната мощност на панела е около 40 вата. В колата пада много, защото не си играя да го намествам, а го слагам почти хоризонтален на таблото. Контролери има по под 10 долара в алиекспрес. Добре е да има контролер, защото може да се стигне до презареждане.


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот vinixxx » Съб 22 яну 2022 18:47


Jack Krauser написа:
Jack Krauser написа:
vinixxx написа:Някой опитвал ли е .


------------------

Същият акумулатор - Гигават 60,


Как си го отворил,като гледам е капсулован?


Jack Krauser
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 13 яну 2010 21:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Jack Krauser » Съб 22 яну 2022 20:37


Капакът не може да се отваря. Пробива се отгоре с по-дебела игла и се долива със спринцовка. После дупките се залепят с черен изолир-банд и нищо не личи.
https://www.youtube.com/watch?v=wYrm0Muw9pE&t=318s



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: kokibgotstanketo и 183 госта