Акумулатори - колко им е животеца?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот ktamen » Пет 18 мар 2022 22:53


С времето капацитета на акумулатора намалява. Това вероятно е заложено в софтуера на колата и ако акумулатора остарява с по-малка скорост отколкото е записано в софтуера, акумулатора често ще остава недозареден. Нещо подобно се наблюдава и с при зареждане с "умно" зарядно. Често такова "умно" зарядно изключва акумулатора преждевременно и се налага дозареждане с примитивно зарядно. "Умните" коли не са по-умни от "умните" зарядни. Към всичките тези "умнотии" трябва да се добавят и "умните" тестери за акумулатори, от които стърчат твърде тънки жички за да им имам доверие, ама и те са снабдени с магически софтуер.
Крайният резултат е, че все още годен акумулатор лесно може да замине на боклука, заради прекомерна вяра във всемогъщия софтуер.
Аз бих пробвал да излъжа софтуера, шансът за спасяване на акумулатора не е малък, а и ми звучи просто и лесно.




drotomir
Мнения: 626
Регистриран на: Съб 27 окт 2012 20:30
Автомобил: Polo 9N3 2008 1.4 16V
Двигател:
Местоположение: warna

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот drotomir » Нед 20 мар 2022 9:33


Умното зарядно изключва зарядката при достигане на заветните около 14,5 волта напрежение на клемите на акумулатора , така че то не изключва преждевременно а точно когато трябва , просто акумулатора е с намален капацитет и съответно по високо вътрешно съпротивление което е предпоставка по бързо да се достигнат тези 14,5 волта и зарядното да изключи.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот brum » Нед 20 мар 2022 16:05


Не знам какъв променлив заряд ви гони, ама акумулатора без значение колко е стар се зарежда по един и същи начин - постоянен ток до достигане на определено напрежение и после постоянно напрежение докато тока падне под определени стойности. Това важи и за оловни, и за литиеви батерии. Не говорим за коли, а принципно за акумулатори. Никъде не се намесва колко стар е акумулатора.

Рядко е да видиш автомобил дето ЕКУто му регулира напрежението на зареждане. Има такива, но са по-скоро екзотики. В масовият случай ЕКУто казва на реле-регулатора да зарежда и толкова. А вече реле-регулатора се грижи единствено да ограничи напрежението до определена граница.

Та не знам от къде ги измислихте тези работи за умния софтуер който следи колко е стар и нов акумулатора и се грижи да го зарежда различно. То няма разлика спрямо стар и нов. Има някакво значение капацитета на акумулатора за максималният заряден ток, но това може да докара проблем ако вместо 100 амперчаса акумулатор сложи 40 амперчаса.

Пример за ЕКУ дето контролира напрежението на заряд е Jeep Grand Cherokee WJ (2.7CRD със сигурност). Има сензор за температура под акумулатора. ЕКУто използва този сензор за да контролира напрежението на зареждане. Повече от това не мисля, че някоя кола с оловен акумулатор прави. Или аз съм яко съм изостанал с познанията в тази сфера, или всичко това за софтуер дето гледат колко е стар акумулатора за да контролират заряда са фантазии.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот joro_kem » Нед 20 мар 2022 16:29


brum написа:Не знам какъв променлив заряд ви гони...

ей на, почети и ще разбереш:
https://autobox.bg/articles/efb-akumulator


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот brum » Нед 20 мар 2022 17:15


Звучи логично за start-stop системите. Това са AGM акумулаторите. Специфичното при тях е, че имат ниско вътрешно съпротивление и могат да се зареждат с голям ток. Но не променя факта, че без значение колко е стар се зарежда по един и същи начин. Та силно ме съмнява живота на акумулатора да се следи и да се играе роля в контрола на зареждането му.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот joro_kem » Нед 20 мар 2022 17:37


Не знам дали алтернаторът зарежда по различен начин стар или нов AGM акумулатор, но е факт, че след смяна на акумулатор на VAG автомобил, трябва да се "каже" на системата, че е нов. В противен случай новото аку заминава за коша много бързо. Вероятно и при другите марки със старт-стоп система е така.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот ktamen » Нед 20 мар 2022 17:38


brum написа:. Но не променя факта, че без значение колко е стар се зарежда по един и същи начин.

Факт е за теб и за мен, ама не и за програмистите, дето го съчиняват магическия софтуер.
Ако няма значение защо изобщо са турили този раздел 61 :rolleyes
Vasseto написа:На Б7 му смени номера на акумулатора в раздел 61 (Battery Regulator) с VCDS и ще го познае като нов. Колата сама ще го възтанови.

Не ми се търси отново, но преди около година, като се ограмотявах за кафявата жичка на алтернатора, се оказа, че тя не е само за включено/изключено, но и променя зарядния ток и напрежение в много широки граници според всевъзможни променливи, дето никога няма да ти хрумнат.


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот vinixxx » Нед 20 мар 2022 17:42


https://www.youtube.com/watch?v=cISB8N4 ... eAutoParts

Тоя тип разбира "малко" от Ваг,още на 24 секунда казва,че ако не се кодира новият акумулатор с вагком, МОЖЕ да доведе до презареждане на новият акумулатор и даже повреда на алтернатора.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот 777 » Пон 23 май 2022 14:31


Всички твърдят, че трябва 70-75Ah за дизел, а на Пасат 6 примерно (CBAB ако има знаение) го дават Battery 330 A (61 Ah).


Потребителски аватар
hristodj
Мнения: 711
Регистриран на: Съб 19 фев 2011 18:24
Автомобил: golf 3 kombi
Двигател: AHU 97
Местоположение: Кърджали
Контакти:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот hristodj » Пон 23 май 2022 15:13


Аз където мога да видя го дават 70 най малко.


ivoSvw
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 10 яну 2023 8:49
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот ivoSvw » Вто 10 яну 2023 9:05


Здравейте колеги,

Имам Артеон 2.0 ТСИ 280 к.с 2017 и акумулатора изглежда е за смяна в момента има монтиран VARTA с код 000 915 105 FC 12V, 70AH, 420A DIN 700A EFB+. От предишния собственик знам че е подменян в VW. Сега колата е извън гаранционна и трябва да се сменя и ми предлагат:
https://www.varta-automotive.com/bg-bg/ ... 70-500-076
https://www.varta-automotive.com/bg-bg/ ... 70-901-076

Като параметри мисля да взема AGM но по-прочетох че при смяна на типа EFB-AGM трябва да се прави настройка/обучение с диагностика и другото е че доколкото разбрах AGM акумулаторите ги дават за автомобили с регенеративна спирачна система, а доколкото знам Артеона няма такава та се чудя дали просто за моя конкретен случай да няма особена разлика с EFB алтернативата.

Какво ще ме посъветвате?


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1319
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот fur1ous » Вто 10 яну 2023 10:05


Колата от завода би трябвал ода е излезнала с AGM. Ако имаш старт/стоп система 99.9% е излезнала с AGM.
Ако ползваш старт/стоп силно препоръчително е акумулатора да е AGM, обикновенния ще сгъне много бързо с използването на старт/стоп.

AGM и се монтират от както има Start/Stop системи,че и от преди това и не са пряко обвързни с регенеративна спирачна система.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот samo_pechka » Вто 10 яну 2023 11:08


Тези със старт/стоп колко време им устискват аку-тата? ЕЖК че след четвъртата година ако все още държал ток , трябвало да съм благодарял . Почна четвъртата година при мен колата , а тя е с първа регистрация 2017 май месец. Преди мен не вярвам да е сменян . Откак е при мен, тая система постоянно я изключвам ( старт-стопа ) . За мен е недомислие , отделно съсипва и други възли.
От време на време въпреки всичко го закачам и на модерно зарядно.
Предполагам това е допринесло за срока на годност, но да не се радвам предварително.
Някой с такива да каже при него колко е издържал.
Колегата Кайзен преди време спомена една марка акумулатори ( за съжаление не се сещам в момента за името им ) , в него момент бях го потърсил из нета, имаше сравнително приемливи предложения ( ценово ) , но и отзивите ( за аку-тата ) из нета положителни.
П.п Тази марка батерии бяха , имат всякакви разбира се, не знам има ли вносител за България https://discoverbattery.com/products/sl ... ixtech-efb
П.п. 2
Нещо , някаква промяна ли има, лицензи , продажби и т.н. тая фирма Микстех не мога да разбера сега кой ги произвежда , с какво качество са вече ....
Съсипаха го тоз свят....

Последна промяна от samo_pechka на Вто 10 яну 2023 11:58, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 559
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот alpinab » Вто 10 яну 2023 11:56


Оригинална Варта АГМ 60 и нещо АЧ на 2ка ТДИ Б8, точно 7 години и все още е на колата. За момента е ок.

Доказала се марка афтърмаркет е Молл. Заканил съм се след като горния се предаде да сложа такъв. 300 и малко пари излиза.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот samo_pechka » Вто 10 яну 2023 12:05


Молл ( не е АГМ ) си бях взел преди доста години и е все още на кола в семейството ни . Все едно като нов е. Чудесен е , с изключение на малко горчивата цена, но две убаф наедно няма нали....
Много вероятно и аз да се насоча към такъв АГМ, ако избрадяса нещо и на другата ни.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Mariana P, petar_a и 114 госта