Акумулатори - колко им е животеца?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Tedko
Мнения: 114
Регистриран на: Чет 30 ное 2017 17:32
Автомобил: VW Jetta 6
Двигател: CAYC 2011

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Tedko » Вто 10 яну 2023 14:53


При мен също автоматично се изключва старт-стоп-а при всяко палене. Колата е и с регенеративно спиране, при което вдига напрежението до 14.8-15V, а често през останалато време държи 12.8-13V и изклюването на старт-стоп системата не дезактивира тази регенеративна система.

Акумулаторът е Voltkraf 80Ah 800A AGM, точно този който доста съфорумци си купиха преди години. Вече 6-та година , никакъв проблем. Т.е. качественият AGM държи много, въпреки неблагоприятните условия заряд/разряд.

А всъщност този Voltkraft изобщо не е 80Ah, а 70Ah, т.к. размерите му са стандратните за 70Ah 278/175/190mm. И почти съм сигурен, по маркировката, че е Varta/Bosch с друга лепенка.
Иначе напоследък вземам Banner PowerBull Pro(не АГМ) за другите коли. Засега държат.




Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 570
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот alpinab » Вто 10 яну 2023 16:03


На предишния ми Б7, Банер АГМ 70 АЧ, едвам изкара 4 години. Не бих взел пак същата марка. Вярно, че се правят в Австрия в техни собствени заводи, но при мен се издъни.

Колата се кара смесено, ежедневно и винаги домува в топъл гараж.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8384
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот samo_pechka » Вто 10 яну 2023 16:16


Tedko написа:Акумулаторът е Voltkraf 80Ah 800A AGM, точно този който доста съфорумци си купиха преди години. Вече 6-та година , никакъв проблем. Т.е. качественият AGM държи много, въпреки неблагоприятните условия заряд/разряд.

Хах... върна ме в спомените :) . И аз го бях купил 2016 края за жипката . Даже и снимки бях качвал тука. . Още е на колата , два пъти е зануляван тотално поради една лампа в моторния отсег , почти не светеше плафона на тавана, едва. Единия път го заредих "ударно" виках си и без това ще е за смяна , просто исках да запали кочината и да се махна от паркинга, втория път - със зарядно, добре, че и двата пъти изчаках по ден-два, имах и в двата случая нагласа за нова покупка, ма то минаха години, още е в колата . Върти си , пали , ако сменя и двете дефектирали подгревни свещи ( от четири ) , ще пали още по-лесно, ама... мързел :redface
Колата зима лято е вънка. Голямо куче излезе ...
Дали ги има все още някъде?


Tedko
Мнения: 114
Регистриран на: Чет 30 ное 2017 17:32
Автомобил: VW Jetta 6
Двигател: CAYC 2011

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Tedko » Вто 10 яну 2023 17:36


samo_pechka написа:Дали ги има все още някъде?


Не, за съжаление. Още тогава, като купих моят, след няколко месеца търсех за приятели и бяха изчерпани.


vandu
Мнения: 697
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот vandu » Чет 12 яну 2023 15:53


alpinab написа:На предишния ми Б7, Банер АГМ 70 АЧ, едвам изкара 4 години. Не бих взел пак същата марка. Вярно, че се правят в Австрия в техни собствени заводи, но при мен се издъни.

Колата се кара смесено, ежедневно и винаги домува в топъл гараж.


Аз моя банер го карах 7 години (г4 бензин, всеки ден по около 60 км), преди година го занулих и не очаквах да се съживи, ама се оправи. Миналата година бях решил да го сменявам понеже палеше трудно и пича който ми го продаде каза че капацитетата му е на половина и проблема не е в акумулатора, но сподели че вече не ги продава понеже почнали да ги правят калпави и от 4-5 години не изкарвали вече и гаранцията.


Потребителски аватар
vladovelin
Мнения: 1323
Регистриран на: Чет 27 дек 2007 11:18
Автомобил: Golf3 GTI
Двигател: 2E 1994
Местоположение: Пазарджик

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот vladovelin » Чет 12 яну 2023 19:55


Карам с втори Банер акумулатор на 2Е мотор.
Първият и държа 10 / ДЕСЕТ/ години. с два случая на зануляване.
На 15 декември 2019 г купих втория. Вече направи 3г и вероятно няма да издържи колкото първия, но колата вече я карам по-рядко и на къси разстояния.
Дали са влошили качеството им не зная.


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот valka » Пон 22 май 2023 21:50


Gigawatt 60 Ah на кола, която се кара под 10 000 км на година - малко над 7 години. Странното е, че не си замина зимата, когато колата не я бях карал 2 седмици. А си замина този месец (месец май), когато не я бях карал 5 дни. Ама то и един приятел ми вика, че се прецакват изведнъж - вечерта паркира пред блока, на сутринта нъц, няма никой. То като се замисля, както и един колега разправя - "всичко лошо става изведнъж".

Оригиналният акумулатор на служебната Dacia Logan MCV, която се кара средно по 5 дни в седмицата по 70-80 км в София - 4 години. Предполагам е същия като новия, някакъв Renault Hi-Life 70 Ah. Направо не ми се мисли НЕ Hi-Life-a колко би изкарал. :k045

Пак си взех 60 Ah Gigawatt. Но не очаквам новия да изкара 7 години, колкото стария като знам коя година сме вече. :n035


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот 777 » Пет 28 юли 2023 21:08


Може ли акумулатор да умре внезапно без период на влошаване? Нещо такова ми се случи и се чудя дали е несполучлива бройка (Варта на 3г) или някакъв консуматор го е изцедил до край.


bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот bbb12 » Пет 28 юли 2023 21:21


На мен ми се е случвало с FIAMM. Беше на около 4,5 години, но в интерес на истината веднъж го бях оставил да се разреди докрай 2-3 години преди това и още веднъж го бях изцедил от въртене заради замръзнала нафта. Иначе приключи от раз без никакви сигнали. Беше топло и колата си палеше напълно нормално. Просто при опит за палене нищо не се случи и до там.


Tedko
Мнения: 114
Регистриран на: Чет 30 ное 2017 17:32
Автомобил: VW Jetta 6
Двигател: CAYC 2011

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Tedko » Пет 28 юли 2023 21:44


Напълно възможно е, дори не рядко така се случва.

Последно Topla Energy 75Ah, на 2.0 tdi - всичко нормално, пак края на юли, жеги, пали си абсолютно нормално сутринта, кара се, и на 4-5 палене през деня няма никой. Все едно няма акумулатор. Но все пак този акумулатор беше на 4, 5-5 години. Не лош срок.
Но 3 години за Варта ми се струва твърде малко . Не че не може да има фабричен дефект.

Според мен, заредете акумулатора и ако е само разреден от консуматор, има голям шанс да се възстанови. Хубаво е да се измери след зареждането с товарна вилка или с електронен тестер.. Ако е прекъснала клетка, след зареждането пак няма да има никой.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот fur1ous » Пет 28 юли 2023 21:45


Като прекъсне клетка така прави, често след малко престой се оправя, но не задълго, после пак умира изведнъж, виж ако е AGM мисля че не може да се случи така.


Потребителски аватар
maniac_55
Мнения: 176
Регистриран на: Съб 31 мар 2012 13:33
Автомобил: A4 8E5 TDI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот maniac_55 » Съб 29 юли 2023 9:12


В интерес на истината моят BOSCH 85Ah за 2 години се справя добре. Не малко пъти върта по 10-15 сек. поради проблемно палене и няма проблеми. А това го изцежда доста. Но още след закупуване му правих заряд с читаво задярно и това нещо го правя профилактично 2-3 пъти в годината и най-вече преди зимата. Да видим още 2-3 години дали ще устиска.


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Svetlix » Съб 05 авг 2023 15:14


777 написа:Може ли акумулатор да умре внезапно без период на влошаване? Нещо такова ми се случи и се чудя дали е несполучлива бройка (Варта на 3г) или някакъв консуматор го е изцедил до край.


На мен ми се е случвало, както работи перфектно и не съм имал никакви грижи - да паркирам и 10 минути по-късно да не мога а завъртя въобще стартера. Само лампи. Това ми се е случвало и с оригинален акумулатор на Toyota. Предолагам заради умряла клетка. Лекува се е с нов.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1384
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот dontaskdontsay » Нед 06 авг 2023 18:45


На мен ми стана навик да си имам 1 за реззерва. Като чели изкарват по дълго така :eek през няколко месеца ги разменям. Зимата задължително поне 1-2 пъти ги подменям. Или пък ако е имало продължително въртене на стартер то пак ги сменям. И докато е в мазето го пускам да се зарежда.

Този метод го практикувам вече 6г.
Другото което правя е да слагам акумулатори с възможно по голям капацитет.
Примерно за моята кола го дават 45-55Ач. Аз слагам 75Ач. Защото тези 45Ач като загубят 30% от мощността си и вече не могат да запалят. Докато на 75Ач ще трябва да загуби 50% и тогава да го хвърля. (Сметките са примерни но схващате идеята)

А това че динамото няма да успее да дозареди по голям акумулатор, то за мен не е напълно вярно. Стартера не го интересува дали е 45 или 75Ач. Той си консумира еднакво и от двата. Колко ще разреди 45Ач толкова и 75. В крайна сметка динамото ще дозарежда еднакво и двата. Според горното твърдение излиза че ако е 75Ач ще се разрежда повече от колкото по-малкия :mhihi


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот brum » Нед 06 авг 2023 19:45


Зареждането е ключа от палатката. Масовият оловен стартерен акумулатор ако е разреден повече от едни 10-20 процента почва да деградира. Колкото по-разреден е, толкова по-бързо деградира. Ако го дозареждаш редовно ще кара дълго.

За пример ще дам буса - купуван 2021ва със стар и уморен акумулатор. Лошо гледан като цяло и акумулатора беше пред умирачка. Няколко цикъла с CTEK-а на 15+ волта за да се балансират клетките и редовно дозареждане докато седи и не се кара. Пали без да се замисли от към акумулатор. Мотора е PD и е с проблем, та се налага редовно да се върти по 20-30 секунди на стартер за да качи нафта. Но върти като изоглавен и акумулатора до сега не ме е предавал.

Има хибридни стартерно-тягови акумулатори. Дават по-малко стартерен ток, но пък деградацията почва при разряд над 50%. Пример е Exide equipment gel. С такъв и 10 години най-вероятно няма да има проблеми. Ама цените са едни други...

А когато рязко умира без предупреждение - това си е по-скоро дефект. Прекъсва някоя клетка и после само индиец може да го съживи.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 239 госта