Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Stivi » Нед 13 фев 2022 10:59


И аз съм с Kleber Quadraxer и съм доволен, но скоро при уж внимателно каране в пресен сняг /но и стар излъскан отдолу/ обрах косо бордюрите от двете страни , та вече имам едно...две, три на ум :a045 Като минус мога да отбележа "свирене" при ускорение на леко мокър път, но то може и да не се чува при добре обезшумена кола !




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Нед 13 фев 2022 11:14


Карал ли си лятото с тях?


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 237
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот kamaza11 » Нед 13 фев 2022 12:34


Stivi написа:И аз съм с Kleber Quadraxer и съм доволен, но скоро при уж внимателно каране в пресен сняг /но и стар излъскан отдолу/ обрах косо бордюрите от двете страни , та вече имам едно...две, три на ум :a045 Като минус мога да отбележа "свирене" при ускорение на леко мокър път, но то може и да не се чува при добре обезшумена кола !

Засега се държат добре в педя сняг или хлъзгав/мокър път. Но и аз си карам с едно на ум винаги при такива условия, а сега като за първи път с всесезонки- доста внимавам.
Ще ги видим, едва от месец са на колата, та има време да преценя с тях ли оставам или минаяат задни. На сух асфалт са отлични, поне според моите виждания.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Stivi » Нед 13 фев 2022 12:36


stefan4o написа:Карал ли си лятото с тях?

С тези отзад съм карал лятото на 2021, на предницата ги сложих нови на 10.11.2021.


Потребителски аватар
Tsankovski
Мнения: 360
Регистриран на: Пон 25 юли 2016 10:14
Автомобил: VW Passat B5-5 Variant Тiptronic
Двигател: AMX 2005 2-8 4motion Exclusive
Местоположение: Русе

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Tsankovski » Нед 13 фев 2022 20:21


NEXEN N'blue 4Season с такива галоши съм вече 75000км, 5.5 мм вече грайфер, до към 100000 км ще изкарат, проблеми не съм имал с тях, настъпвам си шестака в сняг и кал стабилно но и спират перфектно, за сега де


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2394
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот StS » Нед 13 фев 2022 20:46


1. NEXEN
2. Kleber
3. Continental

Така ги класирах - тези съм имал и смея да кажа че ако си спокоен и нормален шофьор, не би следвало да има каквито и да било оплаквания до 5та-6та година, Клебера на 7мата имаше грайфер 6мм но беше вече на пластмаса.. Нехена е нов още и е ок, ще го видим като по-остарее. Контито не го коментирам че дойде от Италия и е старичка вече...предполагам като нова е била ток и жица.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4246
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот tdi fen » Нед 13 фев 2022 20:51


по среден клас Hankook Kinergy 4S² един колега кара с такива казва,че доволен гледам и по разни тестове добри резултати имат


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Нед 13 фев 2022 21:18


StS написа:1. NEXEN
2. Kleber
3. Continental

Така ги класирах - тези съм имал и смея да кажа че ако си спокоен и нормален шофьор, не би следвало да има каквито и да било оплаквания до 5та-6та година, Клебера на 7мата имаше грайфер 6мм но беше вече на пластмаса.. Нехена е нов още и е ок, ще го видим като по-остарее. Контито не го коментирам че дойде от Италия и е старичка вече...предполагам като нова е била ток и жица.

Колега, сериозно ли мислиш, че всесезонна гума ще прилича на нещо след втората, хайде третата година...


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2394
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот StS » Нед 13 фев 2022 22:33


да на 6тата не съм имал проблеми, но горе пише - "ако си нормален" шофьор... Колата си спираше и не съм забелязал да има проблем. Кое те шокира?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Нед 13 фев 2022 23:24


Колега, какво значи "нормален" шофьор? Би ми било интересно да "чуя" дефиницията.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1528
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Кайзен » Пон 14 фев 2022 8:23


stefan4o написа:Колега, сериозно ли мислиш, че всесезонна гума ще прилича на нещо след втората, хайде третата година...
Жена ми кара предишните си всесезонните гуми 6г. Сигурно можеше и повече, но си смени колата. И гумите си изглеждаха съвсем добре. Даже последната зима на употреба имаше сняг и пак не е имала проблеми.
И аз смятам, че един нормален шофьор*, който изминава по 10 000км/год не би имал проблеми с всесезонни гуми в район без много сняг.
С новата и новите гуми се надявам да изкара и повече.

*нормален шофьор - шофьор, който спазва ЗДвП, шофира на безопастна дистанция и не ускорява и намалява екстремно.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Пон 14 фев 2022 8:54


Кайзен написа:
*нормален шофьор - шофьор, който спазва ЗДвП, шофира на безопастна дистанция и не ускорява и намалява екстремно.

Въпросът ми не беше към теб. Но така или иначе щом си правиш труда да отговориш ще те попитам на свой ред:
Колко е безопасТната дистанция? И кое е екстремно намаляване и ускоряване? :gruebel


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1528
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Кайзен » Пон 14 фев 2022 9:15


stefan4o написа:Колко е безопасТната дистанция?
За да определиш безопасната дистанция на сух път, най-лесно е да се дели скоростта на две. Тоест, движиш се със 100 км/ч, значи безопасното разстояние е 50 метра. При 60 км/ч дистанцията съответно е 30 метра и така нататък. Тази методика е разпространена от години, но мнозина вече са забравили за нея.

Проблемът в случая е, че тя работи само при сух път. При дъжд коефициентът на сцепление между гумите и път се намалява 1,5 пъти, а през зимата - 2 пъти. Така, ако се движиш върху снежно покритие със 100 км/ч безопасната дистанция е 100 метра. Не по-малко!
stefan4o написа:И кое е екстремно намаляване и ускоряване? :gruebel

Рязкото и бързо спиране е екстермно намаляване/спиране.
Рязкото и бързо ускоряване е екстермно ускоряване.
Обикновено двете действия са свързани с по-голяма деформация на гумата, което понякога води и до моментни загуби на сцепление с асфалта, което от своя страна води го големи сили на триене и до по-голямо износване на гумите.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Vlad777 » Пон 14 фев 2022 9:22


Много хубаво клипче беше постнато по-рано в темата.
thanis написа:
Летни, зимни, all season при 0/ 2/ 6/ 10 /15 градуса и след това на сняг
Видимо от клипчето всичките тествани гуми, включително и летните, успяха да спрат и след това да тръгнат на сухо и на мокро и на студено и на топло. Даже с летните гуми беше направена и обиколка на пистата върху сняг. Т.е. ако целта ни е просто да се придвижваме и караме внимателно, то всяка гума върши тази работа. С едни по-бързо, с други криво-ляво и по-внимателно.

Много хора казват - нямам проблеми. То в клипчето и аз не видях проблеми - човекът си кара и си обяснява - не изглеждаше натоварен от проблеми. Ако беше катастрофирал, сигурно щеше да се счита от някои за проблем, но едва ли щеше да е сериозен - тестова кола, тестова писта, той е на работа - най-вероятно щеше просто да си каже - "шанс! рисковете на професията" и да премине към следващия тест.

Та така - всеки смята различни неща за "проблеми".


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Всесезонни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот cecoa1 » Пон 14 фев 2022 10:37


Е, разбира се, че всичко е относително, и е все някакъв компромис.
Със сигурност има най-оптимални гуми за всякакви различни условия, но е невъзможно да ги сменяме толкова често. Така е с почти всичко. Ако се замислим по-дълбоко, кое от ползваните от нас неща е абсолютно най-доброто?! А и трябва ли ни най-доброто, ако разликата в цената е прекалено голяма спрямо нещо, което също би ни вършило работа?!
...
Аз лично съм карал зимата и с летни, и с всесезонни, и със зимни гуми. При нормално каране(тръгнал си за да стигнеш), може и да не усетиш разлика между зимни и всесезонни, докато с летни със сигурност ще усетиш още на първия сняг.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: anton123 и 85 госта