Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Barum
4
1%
BF Goodrich
2
1%
Bridgestone
15
5%
Continental
75
24%
Debica
2
1%
Dunlop
17
5%
Falken
1
0%
Firestone
4
1%
Fulda
4
1%
Gislaved
1
0%
Good Year
23
7%
Hankook
19
6%
Kleber
3
1%
Kumho
4
1%
Michelin
60
19%
Nexen
11
3%
Nokian
7
2%
Pirelli
6
2%
Sava
2
1%
Semperit
1
0%
Toyo
5
2%
Uniroyal
27
9%
Vredestein
8
3%
Yokohama
1
0%
Други
13
4%
 
Общо гласове: 315
thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот thanis » Съб 08 яну 2022 18:19






Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот viksanlg » Съб 08 яну 2022 18:28


cecoa1 написа:
ПП2: Не са толкова центробежните сили при високоскоростна гума, колкото еластичността и температурата.

За еластичност може, но едва ли през лятото с температура на асфалта 50-60 градуса гума с индекс Т има по ниска температура от друга с индекс V през зимата и това да е резонно...


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот 777 » Съб 08 яну 2022 18:43


nikmar написа:Много свободни съчинения... Ако имаш предписани летни гуми V, а караш с по-нисък индекс, ти не си изправен! Вярно е, че у нас май никой не гледа и всеки се самоуспокоява, но ако излезеш в чужбина, напр. Германия, ще те скъсат от глоби, пък ако стане катастрофа, застраховката ти ще увисне в небитието. Така че бръкни се в джоба и си купи гуми от препоръчания клас, за да ти е мирна главата, пък и ще караш по-висок клас гуми...

Престараваш се с фантазиите.


nikmar
Мнения: 345
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот nikmar » Съб 08 яну 2022 18:53


cecoa1 написа:Е, значи себе си да питам...
Да, стриктни са за много неща, но чак за скоростния индекс на гумата, не.
Минавал съм лятото ТЮФ със зимни гуми. Пишат ми препоръка, но нищо повече.
За последното, много немци си караха със зимни гуми целогодишно, когато още не бяха толкова популярни всесезонните. Щото на сняг са длъжни да са със зимни гуми, но за лятото със зимни е само препоръка.
Имат много неща немците, които се виждат чак на място.
...
ПП: На някои коли има лепенки на таблото, най-често да не се вдига над 190км/ч. Това вероятно е свързано с определени гуми, и вероятно се слага от отговорните сервизи, когато се монтират гуми с по-нисък скоростен индекс. Това показва, че тия замени са възможни и не са незаконни.
Отделно, това е в държава, където има пътища без ограничение на скоростта, и чисто логически е необходимо.

ПП2: Не са толкова центробежните сили при високоскоростна гума, колкото еластичността и температурата.


Радвам се, че колегата thanis ми е спестил труда да доказвам това-онова. Радвам се, че и ти имаш опит в Германия, но има някои дребни детайли, които за немските служби също са важни. Само зимни гуми можеш да караш с по-нисък клас Н (210), Т(190), но с етикетчето, сложено в полезрението на шофьора (различия в провинциите), но на летните нямаш право да "сваляш гарда". Няма да коментирам участието на застраховките, дори и само за грешен скоростен индекс...


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот fur1ous » Съб 08 яну 2022 18:59


Ние живеем в България, дреме ми на шапката какво мислят германците, напълно изправено си е да си сложиш гуми с по нисък скоростен индекс и не нарушаваш абсолютно нищо, като цяло ако човек няма намерение да вдига над 190 което всъщност е тотално незаконно в нашата държава е дори безсмислено да се купува по висок индекс от 190.


nikmar
Мнения: 345
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот nikmar » Съб 08 яну 2022 19:12


За това си прав, но при този хаос у нас, при това и юридически, рано или късно някой ще изпищи. Немците така или иначе определят много неща в ЕС. На мен също не ми харесват много закони и правила, но все пак говорим за обективна информация, а не за неща, които ни харесват или не...


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8377
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот samo_pechka » Съб 08 яну 2022 19:15


За Германия не съм сигурен чак в подробности за гумите .
За зимни знам, че може да се сложат с по-нисък скоростен индекс , отколкото се препоръчва за лято. Ако скоростният индекс е под възможностите на колата , се лепи лепенка на таблото с предупредителен знак. Но пак не може да се прекалява и там, пак има съображения и там според мощността на автомобила.
Ако за лятна се сложи с по-нисък от препоръчания индекс, то трябва да е над възможностите на колата + да отговаря и товарния индекс.
Въобще няма ги тия свободни съчения от типа с промени в размери и скоростни/товарни индекси.
Навремето на А-шестицата си исках едни по-големи гуми да монтирам ( вместо 205/55/16 да сложа 205/60/16 ) като се спази скоростен индекс ( товарния на по-големите беше по-голям , т.е. няма драми там ) Каката на касата се зачуди и накрая отсече, че могат да ми продадат, но няма ми ги монтират , понеже този по-големия размер няма одобрения за моята кола и ако искам мога да мина на 215/55/16 ( за 16-ки ) , с такъв размер имали одобрения ( официални ) на по-мощни версии .
Доста се зачудих тогава и почетох малко. Разбрах, че за неодобрени размери, може да имам проблем .
fur1ous написа:Ние живеем в България, дреме ми на шапката какво мислят германците, напълно изправено си е да си сложиш гуми с по нисък скоростен индекс и не нарушаваш абсолютно нищо, като цяло ако човек няма намерение да вдига над 190 което всъщност е тотално незаконно в нашата държава е дори безсмислено да се купува по висок индекс от 190.

Засега се минава метър-да , но ще му щукне на някой застраховател при ПТП, да бъде основание за неплащане на щети и тогава ще стане дебела работата.
Поне спазвайте товарните индекси , а за летни , да не са с по-нисък скоростен отколко "развива" колата.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот cecoa1 » Съб 08 яну 2022 19:47


Ама защо си говорим глупости, законите трябва все пак да имат някаква логика.
В Германия има пътища без ограничение на скоростта, нормално е да има норма, която да не позволи да се сложат гуми с нисък скоростен индекс на мощна кола, която може да я кара незапознат човек с колкото може да развие колата. Едновременно с това, същата кола с най-слабия двигател спокойно си се кара до по-ниските скорости, които може да развие, с гуми с по-нисък скоростен индекс, и всичко е законно и логично.
У нас, максималната скорост по магистрала не предполага съществено обръщане на внимание върху скоростния индекс, особено пък върху предписания от производителя.
Важното е, че съществена опасност от каране с такива гуми до предписаните за тях скорости, няма. Това е обективен факт.

viksanlg написа:
cecoa1 написа:
ПП2: Не са толкова центробежните сили при високоскоростна гума, колкото еластичността и температурата.

За еластичност може, но едва ли през лятото с температура на асфалта 50-60 градуса гума с индекс Т има по ниска температура от друга с индекс V през зимата и това да е резонно...

Не е до по-ниска, и не е само до температура на асфалта. Гумата се нагрява повече при по-високи скорости заради по-голямата честота на еластичните деформации.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1528
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Кайзен » Съб 08 яну 2022 20:38


Има си закони и международни разпоредби, които трябва да се спазват.

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 458/2011 НА КОМИСИЯТА от 12 май 2011 година относно изискванията за одобрение на типа на някои моторни превозни средства и техните ремаркета по отношение на монтирането на техните гуми и за прилагане на Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях - https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 58&from=EN
Също така има формула за изчисление на скоростния капацитет:
Vmax = bbH + 0,1 x bbH + 6,5 km/h
където bbH (Bauartbedingte Höchstgeschwindigkeit) се взема от част Т от големия талон на автомобила (за България).

Пример:
в големия талон след (Т) е записано 190 km/h.
Vmax = 190 km/h + 0,1 x 190 km/h + 6,5 km/h = 198,4 km/h
В този случай може да се използват гуми с капацитет U (200km/h).

Записания размер в немските талони не е задължителен, а е препоръчителен. Обикновено в талона се записва само един от няколко разрешени размера гуми. Всички разрешени размери са опосани в СоС.
Пример:
Изображение
В полето след Т е записана Vmax от 160km/h. Съгласно горната формула се получава изискване за гумите от 168,1km/h. В този случай могат да се използват гуми със скоростен капацитет R (170km/h). Въпреки това в талона е записан размер със скоростен капацитет Т (190km/h).

И последно - аз когато блъснах сърна бях с гуми със скоростен капацитет H, при вписани в талона гуми с капацитет V. Даже размера не отговаряше - бях с 16-ки, а в талона са описани само 17-ки. Всички щети ми бяха изплатени, като застрахователния агент описа в протокола не само данните за монтираните гуми, а и измерената от него дълбочина на грайфера за всички гуми.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот viksanlg » Съб 08 яну 2022 20:58


cecoa1 написа:Ама защо си говорим глупости, законите трябва все пак да имат някаква логика.
В Германия има пътища без ограничение на скоростта, нормално е да има норма, която да не позволи да се сложат гуми с нисък скоростен индекс на мощна кола, която може да я кара незапознат човек с колкото може да развие колата. Едновременно с това, същата кола с най-слабия двигател спокойно си се кара до по-ниските скорости, които може да развие, с гуми с по-нисък скоростен индекс, и всичко е законно и логично.
У нас, максималната скорост по магистрала не предполага съществено обръщане на внимание върху скоростния индекс, особено пък върху предписания от производителя.
Важното е, че съществена опасност от каране с такива гуми до предписаните за тях скорости, няма. Това е обективен факт.

viksanlg написа:
cecoa1 написа:
ПП2: Не са толкова центробежните сили при високоскоростна гума, колкото еластичността и температурата.

За еластичност може, но едва ли през лятото с температура на асфалта 50-60 градуса гума с индекс Т има по ниска температура от друга с индекс V през зимата и това да е резонно...

Не е до по-ниска, и не е само до температура на асфалта. Гумата се нагрява повече при по-високи скорости заради по-голямата честота на еластичните деформации.

Незнам колега, може би не ми стига ума да го разбера, просто оставам с впечатление , че при външна температура през лятото 35 градуса и температура на асфалта 50-60 градуса при скорост 100 км гумата ще се нагрее повече от зимна гума при скорост 240км. ч. и околна температура айде да не съм краен много, но примерно 5 градуса.Убеден съм, че деформациите не могат да повишат температурата до никакви стойности дори близки на летните жеги


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот 777 » Нед 09 яну 2022 0:16


Като въртят гуми по паркингите разни и се вдига пушек (от прегряване, а не от прах по асфалта) не мислиш ли, че температурата ще да е висока и то не +5градуса спрямо асфалта? При 220 км/ч нещата не са точно като въртене на място, но не са и като каране със 100км/ч.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот cecoa1 » Нед 09 яну 2022 10:30


https://youtu.be/nmo_dkNZIHM

Това, което се вижда на клипа е нарочно преекспонирано за теста. Но и така може да се разбере по-нагледно, че гумата се деформира постоянно при работата си. Затова е нужна енергия(за преодоляване вътрешното триене в материала), и тази енергия се превръща в топлина. Който не вярва, може да изпусне наполовина въздуха в една от гумите на колата си, и след няколко километра да провери дали са с еднаква температура гумите.
При по-висока скорост деформациите са повече за единица време, съответно и топлината.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот viksanlg » Нед 09 яну 2022 10:58


Аз не споря с физичните закони и как една енергия се преобразува в друга.Щом ще преекспонираме нека и аз.
При минус 20 градуса с 240 нека при нормално налягане в гумата и натоварване да достигне температура дори и наполовина близка както лятото при жега отвън на 45 градуса околна температура и температура на асфалта поне ще бъде 60-70 градуса със скорост 100 км.ч.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот cecoa1 » Нед 09 яну 2022 11:17


Не се обзалагай, може и да достигне.
Но не е там главното. Главното е, че гумите не се правят само конкретно за минус 20 или за плюс 40.
Като пише за 240, то трябва да може безопасно да работи при тая скорост при всякакви реални температури. Ясно е, че ограничаващ фактор по скорост са високите, а не ниските температури.
Зимните гуми са с такива смеси и конструкция, че по-трудно могат да се направят за много високи скорости, а и обективно това най-често не е необходимо през зимата.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот viksanlg » Нед 09 яну 2022 12:07


С последния абзац съм напълно съгласен.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: val4ana и 203 госта