Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Barum
4
1%
BF Goodrich
2
1%
Bridgestone
15
5%
Continental
75
24%
Debica
2
1%
Dunlop
17
5%
Falken
1
0%
Firestone
4
1%
Fulda
4
1%
Gislaved
1
0%
Good Year
23
7%
Hankook
19
6%
Kleber
3
1%
Kumho
4
1%
Michelin
60
19%
Nexen
11
3%
Nokian
7
2%
Pirelli
6
2%
Sava
2
1%
Semperit
1
0%
Toyo
5
2%
Uniroyal
27
9%
Vredestein
8
3%
Yokohama
1
0%
Други
13
4%
 
Общо гласове: 315
Потребителски аватар
Burner_inc
Мнения: 685
Регистриран на: Съб 28 фев 2009 17:20
Автомобил: Touran Peugeot 308 Versys 1000
Двигател: BLS 2009
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Burner_inc » Съб 09 апр 2022 9:22


group® написа:
Burner_inc написа:Гледах мокър тест...


На бас, че на 2ри, 3ти сезон номер едно ще е по-зле от новата последна.


Аз не споря, само обобщих резултатите. И за да не вадим от 10 кладенеца вода, кой сравнява нова гума от един клас с 2-3-5 годишна от друг? Все едно който си купува гуми от средният и високият клас си кара гумите по 5-10 години, а който купува възможно най-бюджетните китайци ги сменя всеки сезон. Аз мога със сигурност да твърдя, че при новите гуми, където при нови гуми има такава разлика на мокро, на вторият или третият сезон, въпреки износване и влошени показатели и на двете гуми, разликата ще бъде още по-голяма.

В тестът, който споменах при аквапланинг, водещата гума беше Унироял рейнспорт 3 или 5, а последната не беше Дебица, а някакъв много безизвестен китаец. При лоши условия естествено, че трябва да се съобразим с обстановката и скоростта, но беше цитирано, че Унирояла изплува при 92-3 километра в час, а най-лошата под 70 километра в час. Това ако не е разлика здраве му кажи...




Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот 777 » Съб 09 апр 2022 9:37


group® написа:На бас, че на 2ри, 3ти сезон номер едно ще е по-зле от новата последна.

Искаш да кажеш, че хората, които си купуват от "последните" гуми в списъка ги сменят всяка година ли? Я кажи за 2-3ти сезон на последната - ще се изравни ли с номер едно или ще е още по-зле? И като цяло не е добре да се хващаш на такъв бас, защото почти сигурно ще изгубиш колкото и да си вярваш.

thanis написа:Също така, преди 30 години в България нямаше летни и зимни гуми и хората си пътуваха и лете и зиме.

Преди 30 години колите бяха няколкократно по-малко (примерно 1/4 от сегашните). Повечето бяха от типа на Лада където 80км/ч е висока скорост, т.е. средната скорост е била забележимо по-ниска. Зимата не се караше толкова масово колкото сега. И в крайна сметка доколкото знам смъртните случаи при ПТП са били повече от сега, има статистики и може да се погледне. При много по-малко коли за да има повече жертви не е много уместно да се казва "и хората си пътуваха", все едно няма никаква разлика.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот thanis » Съб 09 апр 2022 10:35


Колега 777, нека не изпадаме в някакви полемики, защото нещата, които ти пишеш също не са така. Аз, както и груп и други колеги искаме да наблегнем, че има много фактори, които оказват влияние.

Ти си с чисто нови гуми, ами ако спирачките са ти с криви дискове, ами ако накладките са ти износени, ами ако имаш теч в маркучите и при ряско натискане се пръснат, ами ако си карал с 20/30/40км над ограниченията, ами ако са правени в завода в Китай, а не в Германия, ами ако, ами ако.....

Винаги можем да сме в опозиция за всяко нещо. Да си говорим каквото искаме, всяко нещо оказва влияние, но също така всяко нещо, което оказва влияние има тежест.

Дай да спрем двамата от 140км/ч аз да съм със смотани гуми, ти с премиум - обаче да спреш 2 сек след мен. Гарантирам ти, че багажника ти ще влезе в автомобила пред теб.

Винаги най-голяма тежест носи човешкия фактор. Умението да поемаш риск трябва да е информиран избор, който е ясно осъзнат. Да си вземеш BMW 330d да го изкормиш и сложиш чип и нова турбина да стане 350кс, и да му слагаш най-евтините "големи" гуми и да го пържиш на светофарите и да шофираш все едно си на GT3, еми .... тогава всички ще руптаем, че човека е смотан.

Гумите за да се продават до толкова лоши показатели, означава, че са достатъчно безопасни за пътната мрежа. За баба Пена дето си кара в града, няма да има голямо значение, дали е с Дебица или е с Конти. Пък ако и се наложи да спре рязко, в общия случай реакцията и ще е проблема, а не гумите. Ако баба Пена иска да кара в завои със 120/130, ако баба Пена иска продължително да кара с 200, ако баба Пена скача на спирачките всеки път на магистрала, ако баба Пена превърта гуми на всеки светофар - Да, тогава за баба Пена има голямо значение какви ще са гумите.

За финал, модераторите да не се налага да трият 5 страници от темата. Нека спрем да спорим.


bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот bbb12 » Съб 09 апр 2022 11:26


Според мен всички говорите за едно и също нещо, но добавяте субективни фактори и по тази причина мненията се разминават. Ясно е, че ниските класове гуми при равни други условия дават много по-малка сигурност. А това дали ще натиснеш спирачката 1 сек. по-рано или по-късно е Божа работа. В един случай може да успееш, в друг - не. Вярно е също обаче, че ако си безрасъден шофьор вероятността да се пребиеш с най-скъпите гуми е много по-голяма от тази, ако караш внимателно с най-евтини. Евтините гуми обаче имат и друг недостатък. По мои наблюдения, а и на хора около мен, евтините гуми в крайна сметка не излизат толкова евтино. Карат по сезон-два и след това са за хвърляне. Над Дебица нямам пряк поглед, а и те май отиват вече леко към средния клас в ценово отношение. Преди години обаче ми бяха препоръчали някаква неизвестна марка зимни гуми. Ценово си бяха в средния клас отвсякъде. Два сезона нямах никакви проблеми, на третия обаче се предадоха тотално. Колата се носеше като шейна. После си купих Фулда, които даже бяха по-евтини и си ги карах 4 сезона без проблем. През 2020г. пък си взех летни Петлас, които пак ми бяха много похвалени. Даже имам снимки назад в темата. Тогава си казах "какво толкова гуми като гуми, не съм състезател и карам основно спокойно". Е, да, ама тия боклуци за има-няма 3-4 хил. км. се нацепиха, както и 10 годишна гума не съм виждал да се цепи. А и по принцип колкото пъти съм си правил тънки сметки за нещо евтино, винаги съм съжалявал и винаги в крайна сметка съм давал много повече пари.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот 777 » Съб 09 апр 2022 13:05


thanis написа:Колега 777, нека не изпадаме в някакви полемики, защото нещата, които ти пишеш също не са така. Аз, както и груп и други колеги искаме да наблегнем, че има много фактори, които оказват влияние.

Какво да не изпадаме в полемики като изпадаме. Винаги може да измислиш някакви странични причини, с които да обезсмислиш качествата на хубавите гуми. Не съм маниак да искам възможно най-върховите (и скъпи) гуми, но от личен опит знам, че лоши гуми (стари или с марка като Корморан) създават постоянни рискове. Ако си готов на подвизи и денонощно мислене кога къде как караш само и само да спестиш 20-30лв/гума, твоя работа. Аз съм си направил изводи, че колкото по-свестни гуми си сложиш, толкова по-добре. Много заблуждаващо мислене е това, че 95% от времето ще караш внимателно, в нормални условия и без рискови ситуации. Работата е там, че 1 инцидент дори с леки последици струва повече от 4 нови гуми средна хубост. За 5г експлоатация на гумите си струва отвсякъде да вложиш малко повече. И тук темата е кои реално се справят добре, защото по цена не винаги могат да се разпознаят.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1346
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот fur1ous » Сря 13 апр 2022 15:14


Някой ако кара с Vredestein Ultrac, моля да сподели колко им е treadwear-a


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Сря 13 апр 2022 18:21


Днес точно го видях. 280 на точно този модел. Не помня с точност, но беше 205-55-16 като размер май.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1346
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот fur1ous » Сря 13 апр 2022 19:22


уу много добре, замислям се дали да не сменя efficientgrip performance-a дето взех, нещо не ми харесва как държи иначе гумата е много тиха и вози по меко от зимните nokian wr d4 които изхвърлих. То проблема е по скоро че ги карам на 1.8Т ама как и да е.


Потребителски аватар
pacoboy
Мнения: 2698
Регистриран на: Нед 19 мар 2006 22:49
Автомобил: passat b7 4motion
Двигател: CFGB
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот pacoboy » Чет 14 апр 2022 15:30


Това лято заложих на KUMHO ECSTA PS71 235/45 R17

Изображение

За сега първоначалното ми впечатление, че са доста стабилни на мокро, понеже като ги сложих и заваля.
На сухо също са добре, не са шумни изобщо. За този размер цената беше 150лв, което напълно ме удовлетворява.
От gumivarna ги взех и там ги монтираха.

П.С. След месец ще ги видим как ще са ;)


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Svetlix » Чет 14 апр 2022 19:42


Най на края и аз си купих летни гуми. И аз като колегата преди мен заложих на Kumho ECSTA PS71 225/45 R17. DOT5121 са и ги взех от Диана Плевен. По принцип ги няма в асортимента, но ми изтеглиха един чифт от някъде след като помолих. Дадоха ми ги и на много приятна цена. Тепърва ще трупам впечатления. На мен Притесненията ми са, да не са шумни ... ще ги видим.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Чет 14 апр 2022 19:42


Светльо, то на етикета пише, бре :mhihi С такъв тип протектор - няма как да са шумни. Аз си падам точно по такива.


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Svetlix » Чет 14 апр 2022 21:04


Този уикенд ще ги разходя и ще видим как ще е. А на теб успех с рекламацията :)


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Пет 15 апр 2022 6:23


Благодаря ти, ама нямаше нужда от подигравка :rolleyes


Потребителски аватар
deodriver
Мнения: 276
Регистриран на: Нед 21 сеп 2008 15:26
Автомобил: Passat B7 DSG 4motion
Двигател:
Местоположение: ...

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот deodriver » Пет 15 апр 2022 22:14


stefan4o написа:Светльо, то на етикета пише, бре :mhihi С такъв тип протектор - няма как да са шумни. Аз си падам точно по такива.


На етикета може да си пише,но не винаги означава,че гумата няма да е шумна.Нова гума винаги по начало е тиха,а шума идва с процеса на триене.Оставя ме ги разните руски и украйнски боклуци.Етикетите си ги слагат производителите и реално могат да пишат каквото решат,а различните организации правят тестове и показват вярно ли е.Ако искате гума да е тиха,моя опит показва,че на етикет трябва да пише 68/69dB.,но и това не е гаранция.И тук говорим за гума с широчина минимум 225 и нагоре,защото е ясно,че тясната гума вдига по-малко шум.Постижение си е да се направи широка гума с нисък шум.
Иначе и аз ще тествам тази година Kumho две коли,но модела Crugen HP91 с размер 295/40/20 и 245/50/19.Ще видим как се движат.До сега 19-ките бяха с Nexen SU1 и честно казано добре държаха,но по-бързо свършват.


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Svetlix » Съб 16 апр 2022 12:50


stefan4o написа:Благодаря ти, ама нямаше нужда от подигравка :rolleyes


Стафанаки, през ум не ми е минало да се присмивам и/или каквато и да е било лоша мисъл към теб персонално. Съжалявам ако така е прозвучало. Все пак сме в един отбор - този на потребителите. Никой не е застрахован.Чакам с интерес развитието по въпроса.

Колкото до шума - deodriver го е описал много точно. Все още трупам впечатления. В сравнение със старите Nexen nFera SU1 в същия размер ми се виждат една идея по-шумни.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alpinab, Google [Bot], Stef4osg, w_smith и 265 госта