Зимни гуми - кой с какви - оценка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот silent » Пет 03 дек 2021 20:39


hooligan_sk написа:Кога успя да развенчаеш Crossclimate 2, колега? :gruebel

Аз бих си взел най-лятно ориентираната всесезонна гума!!! Хората от Чепеларе, може и от чисто зимни да имат нужда.

Прав си дотам чe съм недогледал цифрата 2 но на фона на единтичната шарка и алабализните за пъвата версия оставам на мнението си ...това не е гума за сняг и лед...аз пък бих си избал зимно ориентирана всесезонна гума при все че съм карал много сезони всесезонно със зимни гуми...




powerade
Мнения: 1039
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот powerade » Пон 13 дек 2021 9:34


DoH_KuXoT написа:Трети сезон карам с Diplomat с гръмкия надпис Made in Germany :mrgreen Учудващо доволен останах преди две седмици като катерих Петрохан преди 10-тина дни, карам ги в размер 205/55 16" по спомен цената им беше малко под 80лв като ги взимах за брой. Не са от шумните гуми, по-шумни са от летните, но не е чак дразнеща разликата. Меки и свежи, завъртях предни задни, защото предните са започнали леко да се поомачкват на ламелите от безбройните маневри градско. На около 20хил км са.


И аз се включих в собствениците на "дипломатични" гуми :mhihi :mhihi 195/65/15 Полски, копие на Гудияр УГ9 (който също беше полски в този размер, но с 1 мм по-малък грайфер). Дипломатите са 9мм, добър етикет С/С 71дб.
за 150 км тествах почти всичко, без дълбок сняг. Отвеждат водата супер, дълбоки локви почти не дърпат волана, сравнително тихи (не колкото 5 годишни фулди монтеро 3, но все пак)
Снощи на магистралата между Ихтиман и Вакарел валеше стабилен сняг и имаше киша на места, отново много добре.
Баланс по 15гр отсреща на винтила.


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот McLane » Пон 13 дек 2021 9:54


Всесезонните гуми са като швейцарското ножче -И швейцарското ножче има виличка,отверка,ножче...,ама нито е вилица,нито отверка,нито нож.... Не мисля,че тия гуми са по-добрия вариант.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 607
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот railfan » Пон 13 дек 2021 10:49


McLane написа:Всесезонните гуми са като швейцарското ножче -И швейцарското ножче има виличка,отверка,ножче...,ама нито е вилица,нито отверка,нито нож.... Не мисля,че тия гуми са по-добрия вариант.


Не съм напълно съгласен. Има градове в България, където климата позволява ползването точно на такива гуми поради поддържането на сравнително високи Т зимата и умерени лятото(пр Бургас, Варна, Ст. Загора), такива гуми там са идеалният вариант. Също в такива градове е снежна покривка е много рядка и не се задържа.

Иначе за градове като София с "рязък" климат си трябват 2 вида гуми, то е ясно. :th_up


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот McLane » Пон 13 дек 2021 11:01


Има резон в думите ти но винаги има едно НО .Понеже българския законотворец е по свого рода популист в закона е записано ,че трябва да се използват гуми съобразно сезона и с минимум 4 мм ...т.е няма императив за зимни гуми през сезона .И тук започва вече разтегливото понятие ,да речем имаш казус с ПТП в който водача виновен за злополуката е със 7 мм лятна гума от най-висок клас но навън е минус 10 градуса ,неговия застраховател ти плаща щетите и след това го съди за това ,че е причинил щета с нередовен за зимни условия автомобил .Казуси в живота много :)


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1316
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот fur1ous » Пон 13 дек 2021 11:19


railfan написа:такива гуми там са идеалният вариант.


Идеалният комрпомис са, защото една такава гума винаги е компромис. Лятната винаги ще е по добра за лятото, зимната за зимата :th_up


McLane написа:Има резон в думите ти но винаги има едно НО .Понеже българския законотворец е по свого рода популист в закона е записано ,че трябва да се използват гуми съобразно сезона и с минимум 4 мм ...т.е няма императив за зимни гуми през сезона .И тук започва вече разтегливото понятие ,да речем имаш казус с ПТП в който водача виновен за злополуката е със 7 мм лятна гума от най-висок клас но навън е минус 10 градуса ,неговия застраховател ти плаща щетите и след това го съди за това ,че е причинил щета с нередовен за зимни условия автомобил .Казуси в живота много :)


Няма закон за зимни гуми в България, в закона пише зимни гуми ИЛИ грайфер над определени мм.

Закон за зимни гуми 2021 няма, има разпоредби в Закона за движение по пътищата. В края на 2016 година депутатите приеха изменение в ЗДП на второ четене в член 139. Според него от 15 ноември до 1 март шофьорите са длъжни да карат с „гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми, чиято дълбочина на протектора е не по-малка или равна на 4 мм”.


Мога да си перкам зимата с летните стига да имам над 4мм грайфер и застрахователя ще ми плати всичко, защото съм спазил закона, освен ако специално в твойта полица не пише друго, ама тя си е лично към теб и не важи за всички :wink


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4228
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот tdi fen » Пон 13 дек 2021 22:39


от евтините тигър или дипломат според вас ?


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот McLane » Пон 13 дек 2021 22:50


Миналата зима на жената колата беха с 16 205/55 цола Тигър ,прилична гума държи се добре на сняг .Но в този ценови клас може да видиш и Сава Ескимо . .На служебните сме с Дебица Фриго 2 ,зимата при 10 см сняг съм се качвал на Паметника 1300 години без проблем .Не са чак такъв боклук какъвто ги изкарват .Първата ми кола беше Ситроен Саксо и няколко години търкалях Ласа, също добра гума за цена-качество.Унироял също е добра гума но и цената им е малко по-висока .


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 777 » Пон 13 дек 2021 23:02


Sava най-добре. Не знам само има ли ги още - не съм засичал такива отдавна.


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот McLane » Пон 13 дек 2021 23:14


Има ги но явно са вдигнали и цената .................195/65 15 цола 150 кинта бройката https://www.bggumi.com/eshop/search?typ ... 3&season=1


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот McLane » Пон 13 дек 2021 23:17


https://www.gumi7.com/bg/avtomobilni-gu ... 26116.html тука са на 92 лева ебати лудницата

https://www.gumi-online.com/sava-eskimo ... --15106048 тука са 139 :mrgreen няма такъв майтап един и същ вид гума на 3 места различна цена


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 777 » Вто 14 дек 2021 0:12


Тая цена 139лв е приготвена за някой черен петък. Да дават 30-40% намаление. Във всеки случай ги няма нито в avtogumi.bg, нито Примекс и Диана.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Вто 14 дек 2021 8:37


Какви са тези цени за Сава???
Има средна хубост гуми по 100 кинта.


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот McLane » Вто 14 дек 2021 8:41


И аз се чудя ,но по интересно е ,че на едно място са 93 лева ,на друго 136,на трето 152


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 777 » Вто 14 дек 2021 9:08


Цената е 90лв или по-малко. Останалото са някакви измислици и бълнувания. За това какво да кажем:

https://www.gumi-online.com/bridgestone ... h--1007843



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alpinab, Burner_inc, jordan17772, tsbstz, w_smith и 93 госта