Електронни винетки сменят хартиените стикери

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Stivi » Сря 19 фев 2020 13:32


Ако ти е спешно да караш колата варианта е да прежалиш 15лв за седмична винетка и да си спокоен,иначе ако те снимат някъде влизаш във филм да доказваш че си бил изряден,а системата е виновна понеже е бавна !




Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Sonny_89 » Сря 19 фев 2020 14:11


Ами днес най-накрая успях да се свържа с институцията и вече всичко е наред (е-винетката вече е коригирана). [emoji4]


Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Rat Fink » Сря 11 мар 2020 14:41


Колеги моля за съвет - днес купих винетка онлайн през портала на БГ тол, сигурен съм че в полето държава бях избрал България, обаче после всичко платено вече и гледам на разпечатката пише в графа Националност на превозното средство - Боливия ... Писах имейл дали е проблем и дали може да се коригира и получих следния копи пейст отговор:

Здравейте,
Бихме искали да Ви обърнем внимание, че съгласно разпоредбите на чл. 5 ал. 3 от Наредбата за условията, реда и правилата за изграждане и функциониране на смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства на база време и на база изминато разстояние, отговорността при неправилно декларирани данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство (ППС), категория на ППС или период на валидност на винетната такса е съответно на собственика или на ползвателя.
В чл. 10а, ал. 3 от Закона за пътищата е записано: "Винетната такса се заплаща от собственика или ползвателя на пътното превозно средство след деклариране на регистрационния му номер, категорията на пътното превозно средство и периода на валидност и важи само за пътното превозно средство, чийто регистрационен номер правилно е бил деклариран от собственика или ползвателя му".
В случай на неправилно декларирани данни се счита, че за пътното превозно средство не е заплатена дължимата винетна такса.
Поздрави,
Национално тол управление

Т.е. доколкото разбирам, в закона няма изискване за Националност на ппс, другите данни изисквани по закон са верни - дали мога да карам с тази винетка или ще получавам честитки? Егати системата ... :banghead

Това е разпечатката

Регистрационен номер на превозното средство / License Plate Number: СВ7985МА
Националност на превозното средство / Vehicle Nationality: BO - Боливия / Bolivia
Категория на превозното средство / Vehicle Category: Превозно средство <=3.5 тона / Light Vehicle <= 3.5 t
Период на валидност / Validity Period: 15.03.2020 00:00:00 - 14.03.2021 23:59:59
Дата на издаване / Issue Date: 11.03.2020 14:15:35
Ид. № на електронна винетка / E-Vignette ID: ѝѝѝѝѝѝѝѝѝ
Обща сума (лв.) / Total Amount (BGN): 97,00
Начин на плащане / Payment Method: VISA
Канал / Channel: Уеб портал за самообслужване / Web Self-Care


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот VWGT » Сря 11 мар 2020 15:45


В закона не пише, но е логично националността също да е фактор, защото като нищо може да има номера с еднакви символи, но различни държави. Камерата едва ли чете обаче държавата от номера на колата, защото най-малкото не всички номера имат такава индикация. По скоро е направено така, само за да могат да продадат винетки на коли с еднакви символи... можеш ли да купиш два пъти годишна винетка за една и съща кола, за една и съща година?

Аз бих спрял до някоя тол кола и попитал те като ми "прочетат" номера, какво виждат ... имам ли винетка, или не.


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот stefarata » Сря 11 мар 2020 15:47


Правят се на интересни да ти цитират закона. Звъни по телефона и разговаряй с някой да направи корекция в системата. Почти съм сигурен, че така ще имаш проблеми по пътя с ТрОЛ полицията


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот joro_kem » Сря 11 мар 2020 16:30


това безумие с падащите менюта е нарочно направено! вероятно над 90% от винетките са за мпс с българска регистрация! логично е, по подразбиране да е България страната или поне да е най-отгоре в падащото меню. ша доде някой точно от Боливия да джътка тук... малоумници!


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 11 мар 2020 20:48


Между Бруней и Буркина Фасо е България, просто са взели списъка от уиндоус :Mr Green Fun


Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Rat Fink » Пет 13 мар 2020 11:29


Нищо не възстановяват, нищо не редактират. Гориш с 97лв и това е, пускаш втори опит, ако успееш успееш. :screwy :thumb_down :thumb_down


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18718
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот hooligans » Пет 13 мар 2020 11:34


Че то не е толкова сложно... Понякога човек си плаща за невниманието.


Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Rat Fink » Чет 19 мар 2020 10:38


Имам добра компютърна грамотност, проблема е че аз бях избрал България, по някакви си техни прични се е сменило в процеса само на Боливия... и нищо, нито коригират нито възстановяват - само лапат. Отделно се разчетох, че ако решите да купите от БГ пощи винетка и те допуснат грешка не ви възстановяват сумата... За мен решението е на бензиностанция гледате добре номера и държавата и категорията и чак тогава плащате.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Pet_rov » Вто 24 мар 2020 11:19


Когато си купуваш винетка от пощата, първо излиза служебен бон, на който проверяваш правилно ли е изписано всичко. Подписваш се на гърба и чак тогава се пуска плащането.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот инжектопляктор » Съб 04 апр 2020 15:39


Rat Fink написа:Имам добра компютърна грамотност, проблема е че аз бях избрал България, по някакви си техни прични се е сменило в процеса само на Боливия... и нищо, нито коригират нито възстановяват - само лапат.

Звънях им, защото терминал не работеше като хората тъча, после натисках по-силно, но излезе една буква зад номера. Няма бг номер с 3 букви след цифрите. Елементарна проверка с регулярен израз не са пуснали.. Казаха ми да пусна жалба, но междувременно могат пак да ме глобят. Оттогава не ползвам тол терминалите. На някои бензиностанции можеш на каса да купиш. Или онлайн. Или на пощата. Да няма грешки. Питах ги ако взема винетка за камион за 1500лв и стане това какво правим? Те ми отговарят - пиеш студена вода.


Потребителски аватар
moimoimoi
Мнения: 2418
Регистриран на: Сря 21 мар 2007 21:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В голф2 VR6 турбо

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот moimoimoi » Пон 04 май 2020 18:47


Къде има актуална карта на пътищата за които е нужно винетка


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1384
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот dontaskdontsay » Пон 31 яну 2022 0:35


Ето нещо интересно което открих и реших да споделя.

Една винетка за Два автомобила :mrgreen

Да кажем че искате да си прехвърлите винетка от стария автомобил на новия. Или пък просто го пререгистрирате и сте сменили номерата. Имате срок от 3 дни да направите прехвърлянето. След като ви прехвърлят винетката тя остава активна и за двата номера (стария и новия).

Вярно, старите номера се нарязват в КАТ и всичко се обезсмисля но в моя случай не е баш така. Винетката ми беше на немски номера. Преди да я регистрирам си върнах номерата на собственика (сестра ми). В Германия можеш да си запазиш номерата и да регистрираш друга кола с тях. Сега сестра ми ако рече да дойде с друга кола в България ще си има валидна винетка :mhihi

Явно от бг толл са решили че няма смисъл да отписват винетките от старите номера щом се нарязват в КАТ. Или просто е станало някакво объркване и съм единичен случай :confused


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот 777 » Пон 31 яну 2022 14:19


Третият вариант е да важат за старите номера няколко дни. Провери пак след седмица.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: DanZki, doc7347, Google [Bot], milenski_77 и 105 госта