Електронни винетки сменят хартиените стикери

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Stivi » Вто 30 апр 2019 22:09


Така като гледам има файда от баничарките на ТОЛ по пътищата ! Гадничко е за тарикатите,дето досега си джиткаха без винетки /или на станиолче/ ,но е време да се научат на ред :wink
https://www.24chasa.bg/novini/article/7427990

Последна промяна от Stivi на Вто 30 апр 2019 22:11, променено общо 1 път.




Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 30 апр 2019 22:10


Ми то пише да проверяваш обстойно въведените данни.
Stivi,
Не лош оборот.
А къде отиват парите?
Щото за ораньето Е79,от Видин до София е срамота да искаш винетка.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Stivi » Вто 30 апр 2019 22:13


Zdravko Zankov написа:Ми то пише да проверяваш обстойно въведените данни.

Ама той си ги бил проверил,машината ей така злобничко след като е потвърдил че номера е правилен му е нашила още една буква да му е гадно :mhihi
Zdravko Zankov написа:Не лош оборот.
А къде отиват парите?.

Ами за 13 000 000 лв. мога да ти кажа къде са-новия обход на Ахелой /пътя Бургас-Слънчев бряг/ където вече няма да висим по 1ч лятото ,а сега ще отидат още толкова за обход и на Поморие за да няма задръстване и там. Ясно е че няма как всички пътища да се оправят с магическа пръчка за една година,но се вижда къде отиват парите ! За новата отсечка на магистрала Хемус финансирана изцяло от бюджета няма да говорим,че още 10 години парите от винетките само нея нямаше да покрият ! А ремонтите на виадуктите и тунелите непипвани от 30г да не са без пари?? Сега като почне да се плаща ТОЛ такса от камионите ще има още повече пари за ремонти !


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот vucata » Сря 01 май 2019 10:43


Трябваше още като почнаха Дунав мост 2, да оправят и пътя. Ама няма кой да мисли и одобрява проекти. Напоследък имам чувството, че имат изгода да караме по лунен пейзаж


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 01 май 2019 12:41


Напомням,че винетките влязоха 2005 година.
Тоест,това е 15-та година,през която се събират винетни такси.
Яко кражби,хранилки на администрацията. И те така те.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот Водния дух1 » Сря 01 май 2019 14:02


Stivi написа:
Zdravko Zankov написа:Ми то пише да проверяваш обстойно въведените данни.

Ама той си ги бил проверил,машината ей така злобничко след като е потвърдил че номера е правилен му е нашила още една буква да му е гадно :mhihi
Zdravko Zankov написа:Не лош оборот.
А къде отиват парите?.

Ами за 13 000 000 лв. мога да ти кажа къде са-новия обход на Ахелой /пътя Бургас-Слънчев бряг/ където вече няма да висим по 1ч лятото ,а сега ще отидат още толкова за обход и на Поморие за да няма задръстване и там. Ясно е че няма как всички пътища да се оправят с магическа пръчка за една година,но се вижда къде отиват парите ! За новата отсечка на магистрала Хемус финансирана изцяло от бюджета няма да говорим,че още 10 години парите от винетките само нея нямаше да покрият ! А ремонтите на виадуктите и тунелите непипвани от 30г да не са без пари?? Сега като почне да се плаща ТОЛ такса от камионите ще има още повече пари за ремонти !

Stivi -голям си оптимист. Вярно,понаправиха се някои пътища,ама колко пари се окрадоха...


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот инжектопляктор » Пет 03 май 2019 9:02


Stivi написа:Ама той си ги бил проверил,машината ей така злобничко след като е потвърдил че номера е правилен му е нашила още една буква да му е гадно :mhihi

Обвинявам тъчскрийна на машината за проблема. Скапани са. Казах го, за да не изгори още някой заради тъпотия.
Zdravko Zankov написа:Ми то пише да проверяваш обстойно въведените данни.

Занков, предполагам че си(а може и да не си) чувал за проверка на въведените данни чрез регулярен израз. Ако не си, аз като ИТ съм.
Регулярният израз е шаблон, с който въведените данни трябва да се покриват. С други думи след като толкова милиони са изхарчени за системата, можеха да пуснат един регулярен израз и да те информират, ако си вкарал някаква очевидна простотия. А не да ти вземат примерно 100лв, защото тъчскрийнът реагирал не знам си как, а после да ти кажат че парите един път взети няма да ти бъдат върнати, дори да не можеш да използваш въобще тази винетка.
Подчертавам дебело, че няма процедура, според която да се направи корекция на въведените данни или да ти върнат парите. А ако си купиш винетка за камион(1000лв) и объркаш една буква? Тогава какво? Аз изгорях със седмична - 15лв. Яд ме беше, но не са съществени пари. От АПИ казват - пусни жалба. Но докато чакаш отговор не им пречи да те глобят 200лв за липса на винетка, нали?
Освен това - защо когато избереш държава България, въобще на клавиатурата излиза буквата S, след като няма български регистрационен номер, който да я съдържа? В Българските регистрационни номера се ползват само буквите, които се дублират на външен вид между кирилица и латиница


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот VWGT » Пет 03 май 2019 9:34


не е направено, защото е трудно за поддръжка. Системата позволява да се издават винетки на всякакви автомобили, което ще рече на всякакви езици, комбинации от символи и цифри и тн. Няма кой да го поддържа актуално, във всеки момент всяка държава може да си промени формата на номерата и някой трябва да актуализира валидациите.

За българия обаче има резон да се реализират валидации, съгласен съм.
Също така и процедура по редакция на въведените данни би могло да има. Примерно първите 5-10 минути.
И двете неща изискват екстра ресурс, парите за който явно са спестени и пренасочени към нещо друго ... :)


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот инжектопляктор » Пет 03 май 2019 9:40


VWGT написа:Също така и процедура по редакция на въведените данни би могло да има. Примерно първите 5-10 минути.

С винетката можеха да издават записан отдолу на касовата бележка код за корекция. Ако утре си блъснеш колата или си объркал номера, да имаш право на еднократна промяна.
Така според мен е редно. А тук се прибират едни пари и никой не го интересува. В случая шофьорите се явяват клиенти, а са цакани отвсякъде. Тук кой ще сезира КЗП? Никой.
При условие, че се прави системата за стотици милиони да кажем, че няма ресурс е меко казано смешно.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1630
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот MMX » Пет 03 май 2019 10:05


Вероятно някой е написал точно дефинирано задание където е пропуснал да мисли за корекции с идеята "който бърка ще се обади и ще го оправят (ръчно)". Изпълнителят се е направил на педантичен и дори да се е сетил кое как може да се реализира си е казал - ще платят пак за доработка, що да се престаравам.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот silent » Пет 03 май 2019 13:31


инжектопляктор написа:
VWGT написа:Също така и процедура по редакция на въведените данни би могло да има. Примерно първите 5-10 минути.

С винетката можеха да издават записан отдолу на касовата бележка код за корекция. Ако утре си блъснеш колата или си объркал номера, да имаш право на еднократна промяна.
Така според мен е редно. А тук се прибират едни пари и никой не го интересува. В случая шофьорите се явяват клиенти, а са цакани отвсякъде. Тук кой ще сезира КЗП? Никой.
При условие, че се прави системата за стотици милиони да кажем, че няма ресурс е меко казано смешно.

Стига с тези измекярски сметки на основа на които се иска нещо което да отвори дупка в системата. Като не можеш да си напишеш вярно номера е хубаво да те пратят на проверка дали можеш да четеш и пишеш а не да ти връщат парите.
Като си блъснеш колата и нямаш 100лв за нова винетка хващаш с рейса.
Никъде в конституцията не е записано че колата е задължително транспортно средство на всеки гражданин на републиката.
Всеки иска права а гледа да не си спазва задълженият, ако може да изклинчи да намира кусури на другите, да мрънка как никой не си върши работата и да търси благодарност че ако не е той да крепи държавата със своята съзнателност да се е катурнала отдавна./


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот инжектопляктор » Пет 03 май 2019 13:38


silent написа:Като си блъснеш колата и нямаш 100лв за нова винетка хващаш с рейса.

Има нещо, което се нарича здрав разум и именно затова говорех по-горе. Така като ме гледаш - мога да пиша. Обаче сензорните екрани на терминалите са отвратителни.
Този, на който се пробвах първия път трябваше да натискам със сила, за да хване. Това си е моя грешка - така е. Обаче не знам каква точно дупка в системата би била еднократна промяна. В момента ме гложди един въпрос - едно Ауди съм си взел, което човъркам още. Скоро ще го прехвърлям. И ме е страх да му купя годишна винетка, защото няма кой да ми отрази новия регистрационен номер. Хем съм си купил годишна, хем пак ще си купя, така ли?
Ти когато си платиш телевизията за 1 година и след това ти се развали телевизора, като си купиш нов си плащаш втори път телевизията за 1 година ли?


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот toraborat » Пет 03 май 2019 13:48


Защо купуваш винетка на непрехвърлена кола и то за 1 година?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот инжектопляктор » Пет 03 май 2019 13:50


Извинявам се за оффа. Имам 30 дни да прехвърля колата, а колата нямаше винетка когато я купих. И за да я изкарам от града, където съм я купил купих седмична.
Казусът е - ако смениш регистрационен номер, но същата кола караш - трябва ли втори път да си купуваш винетка?


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1630
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Електронни винетки сменят хартиените стикери

Мнениеот MMX » Пет 03 май 2019 13:51


toraborat написа:Защо купуваш винетка на непрехвърлена кола и то за 1 година?

По същата логика може да се коментира случай с продажба на кола по средата на годината на купувач в друга област. Сменят се номерата и какво следва - ще попиташ купувача какво го "бърка" да плати отново винетна такса за оставащата половин година? Трябва да е решен някак въпросът, но явно не е автоматизирано. Остава и пари да искат за услугата прехвърляне.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 111 госта