Следи от четката за миене?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Следи от четката за миене?

Мнениеот qnkov » Пон 06 фев 2023 17:13


Здравейте. Колата я боядисах преди няколко месеца и вече видимо цялата е надраскана от четката за миене, личната и тая по автомивките. Такъв проблем не съм имал с никоя друга кола. И четките уж са меки. Предполагам лакът на колата се е надраскал. Това означава ли, че лакът не е качествен, който ми е сложен? Сега изглежда ще трябва да я давам за полиране. Обмислям варианти и за прелакиране, но не разбирам и не знам как седят нещата там.




apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот apolon » Пон 06 фев 2023 18:15


По автомивките препаратите(пяната) са за безконтактно миене,т.е. без търкане с четка трябва да пада мръсотията и това е направено така точно за да не се драска лака.Ако мръсотията не пада ,то препарата не е качествен и съответно сменяш автомивката.Ако търкаш с четката пяната се смесва с песъчинки от мръсотията и те ти хубави драскотини.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот Ивайло Димов » Пон 06 фев 2023 18:39


Аз първо обливам цялата кола с вода после пяната ,оставям колата за 2-3 мин се накисне и пак с водоструйката .Общо взето на мивка за самообслужване отиват 6-7 лева само за отвън .

Колега пробвай със полиране ...едно прелакиране ще е доста скъпо .Вече като си миеш колата има опции за финално изплакване със вакса ,можеш и сам да си купиш вакса и като подсушиш да намацаш колата и следващото миене трябва да е по-лесно .За подсушаване си купи гюдерия :th_up

Ако си мераклия да няма драскотини след полирането си сложи керамика .Скъпо удоволствие е но предпазва точно от такиви драскотини .


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот Stivi » Пон 06 фев 2023 19:20


Миене на колата с четка /каквато и да е/ ....само ако съм я прежалил тая кола :a045


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 06 фев 2023 21:09


По-добре четка,от колкото гъба.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот fur1ous » Пон 06 фев 2023 23:52


Мек ти е лака, дай я на полиране и да ти сложат керамика, по една година ще издържа, ако миеш правилно.

За миенето, с безконтактни нищо не се мие.
От препаратите на 5 минутките нищо не става.
От четките също.

Най удобно за 5 минутка, аз ползвам само водата там и ваксата понякога.

Преуаш препарат си нося в помпичка, Шампоан също в помпичка и двете в помпички от 2.5 литра.

Пръскам вода, след това преуаша от помпичката, после пак вода. Преуаша е вдигнал по големите боклуци и колата вече изглежда чиста, но реално не е ако пипнеш с ръка се усеща, не е гладък лака. Продължавам с шампоана минавам цялата кола с помпичката след което я минавам с микрофибърна кърпа без да натискам, пак изплаквам с вода и накрая слагам вакса.

Колата ми е полирана и е с най евтината керамика. За 1 година по тоя начин драскотини нямам, и колата има хидрофобен ефект дори след тази изминала една година.

На керамиката ми пише, че издържа 6 месеца ама реално издържа повече при правилна експоатация, иначе има скъпи керамики който държат по 3г.

Като си измил колата пипнеш ли с ръка и не е гладко като стъкло, колата не е чиста дори да изглежда такава.

Ще ти пусна 2 снимки на лампа, първата е когато купих колата, много лошо пастирана на лампа се виждат много драскотини. В действителност ако не се вгледаш и я видиш на улицата, колата беше много лъскава, но на пипане беше като шкурка и на лампа изглеждаше така:

received_524499499751048.jpeg
(85.17 KиБ) Все още не е свален


След полиране и керамика:

received_680038613850042.jpeg
(58.42 KиБ) Все още не е свален



Сам съм я правил. В момента 1 година по късно колата изглежда като втората снимка и след мивка на пипане е като стъкло, но тази пролет планирам да я мина на финно с машината и да сложа керамика наново.


qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот qnkov » Чет 09 фев 2023 22:14


Явно имам много сдухан лак, понеже досега не сме имали такива проблеми. А при полиране, предполагам това ще отнеме от лака и по-бързо ще изгори? Дори с тия покрития, за които говориш. Колата е евтина, не ми се дава всяка година по 100+ някой да я пръска с някакви защити. Моята в момента е като първата ти снимка. Много тъпа работа. Колко съм си мил предишните коли, досега такива деруги не е имало. Без четка реално все едно не си я измил, не знам, но явно ще трябва безконтактно занапред.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот fur1ous » Пет 10 фев 2023 13:10


Ако е като първата снимка това не може да стане от четка, това става от грешно пастирана кола. От автокъща ли я купи ?
Ако е стара и евтина защо ти пука въобще ?


rld
Мнения: 547
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот rld » Сря 15 фев 2023 8:58


ваксата нещо такова ли е https://maxauto24.com/pr-polirashta-vaksa


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот fur1ous » Сря 15 фев 2023 10:23


Ако мен питаш, аз говоря за ваксата по 5 минутките, подобна е, най вероятно доста по евтина и неиздържаща. Тая не съм я пробвал, но имам на poorboy's world вакса която държи 2-3 измивания не повече.
Тия от 5 минутките нищо не държат, но вършат работа ако не ти се суши защото като вдигнеш 80-100 км/ч колата вече е суха, с водата не става да я изсушиш така.


rld
Мнения: 547
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот rld » Сря 15 фев 2023 15:23


при нас няма такива автомивки, та не знам какво ползват. Тази в спрея ако е читава, сам ще си я нанасям


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот fur1ous » Сря 15 фев 2023 15:54


Трябва да пробваш, иначе няма как да разбереш.
Тия вакси с восък дето са са най ефектни, най много хидрофобен ефект имат.
Кат цяло ако се пастира/полира и защити с керамика изобщо не ти е нужна вакса.


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: Следи от четката за миене?

Мнениеот valka » Нед 26 фев 2023 15:47


fur1ous написа:За миенето, с безконтактни нищо не се мие.
От препаратите на 5 минутките нищо не става.
От четките също.


Да бе, нищо не се мие. Аз тогава съм Фантомас щом си я измивам. Даже като е прашна я мия за 3 лв. Като е повечко мръсна с 5-6 лв. Това не с пяна, а с препарат. За 30-40 сек препарат, натискам стоп. И после с водоструйка. От Джъмбо-то съм си взел едно перо за стъклата.
За да я мия с четка трябва съм я карал през някоя кална нива. И аз съм се чудел на тия, които мият с четките, какво толкова мажат като само са им прашни колите. :gruebel



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 204 госта