Годишен технически преглед - защо съществува?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
peshaka89
Мнения: 56
Регистриран на: Вто 29 сеп 2015 13:14
Автомобил: Seat-Leon
Двигател: 1i8-20v-2002-gas-automatic
Местоположение: Sofia

Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот peshaka89 » Пет 18 окт 2019 21:18


Здравейте,
днес, като минавах ГТП се оказва, че емисиите от леончето ми са яко над нормите и ако тези прегледи бяха със статут на истински и не бяхме примерно в БГ, освен, че нямаше да ги издържа, може би щяха да ме спрат и от движение. Това което успях да видя, че СО2 емисиите ми бяха около 3, а трябва да са под 0,3 единици . Имаше още 3 неща, които ми бяха над нормата в червено, а другите 4 явно бяха под нормата, защото бяха в зелено. И всичкото това измерване, беше само на газ, на бензин . . . :redface . Според проверяващия, който дори леко се изнерви сам на себе си, "какви коли бил пускал и сме щели да видиме ние, до година, две, какво ще стане", съм с по лоши показатели, дори и от 15годишен дизел :eek , което ме изненада.
Какво мислите по въпроса с ГТП като цяло и какво е вашето мниение, защото моето е, че може би ако бяха реален контролиращ орган в държавата, може би 2/3 от барутарниците, дето ги караме, щяха да са без номера....а и другото, кой нормален човек, би карал кола без работещи спирачки примерно, защото това е единственото нещо, което според мен се гледа по тези пунктове и за другото си затварят очите, а иначе отчитат дейност, даже и камери снимат, и накрая, и едни 50 кинта взимат...




Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 18 окт 2019 21:32


Хм, добър въпрос.
Но,но...
Минавам на преглед,минавам.
Оня вика, Десните спирачки държат на 40%.
Тая кола не я карам от вчера.
Вкарах я на друг пункт,всичко е ток.
А сега де?


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот hooligans » Пет 18 окт 2019 21:38


На майка ми и казаха, че отзад спирачки няма и ще я спрат от движение.
А бях сменил старите барабани и накладки с нови преди няма и месец!
След като чуха, че тръгвам към пункта, мина прегледа на момента...
Та...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот VWGT » Пет 18 окт 2019 21:43


https://m.dnevnik.bg/sviat/2019/06/06/3 ... 6_defekta/

Най-куриозното е, че както микробусът, така и ремаркето само преди четири седмици успешно били преминали годишен технически преглед в България. Огромният брой дефекти обаче явно не е смутил там никого, констатира вестник "Вестфаленпост". Редица издания не крият удивлението си от този факт и пишат: "66 дефекта! Опасното возило е имало валиден печат за годишен технически преглед от България".


pietrokaja
Мнения: 20
Регистриран на: Сря 14 мар 2018 20:25
Автомобил: Opel
Двигател: Z 17 DT
Местоположение: Сливен

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот pietrokaja » Пет 18 окт 2019 21:50


Здравей
И аз съм на мнение,че тези Г.Т.П. са само да се попълнят за статистиката.
Тази година беше дошла датата да минавам ГТП,обаче колата ми имаше проблем-при студен старт пали,а при топъл неще(няколко пъти ме прибираха с дърпане до нас).Поразпитах къде мога да мина"хлабаво" и отидох .Вкарах колата в халето,провериха светлините и ми казаха изключи двигателя и слез от колата.Съответно аз казвам,че загася ли двигателя чак на следващия ден ще запали.Проверяващия просто вдигна подвижната врата за да става течение и изчака определено време като същевременно направи снимки и както си му е там редът.Така напуснах пункта с документи за изправен автомобил премонал технически преглед.
След това се оказа,че проблема ми е бил в стартера,но това е вече друг въпрос.За мен колата ми беше неизправна,но просто всичко е само статистика и едни 30лв.за извършения преглед.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот ktamen » Съб 19 окт 2019 2:15


pietrokaja написа:Здравей
И аз съм на мнение,че тези Г.Т.П. са само да се попълнят за статистиката...................
30лв.за извършения преглед.

Не е само за статистика, много по съществена причина са тези 30лв, които са си един от многото държавни данъци за в полза на частни фирми.
ПС Днес подслушвах колегите, че ако знаеш къде да идеш, може да минеш МОТ и с шарнир облепен с тиксо, така че и на запад не всичко е толкова розово.
ПС2 Подобни писаници, като тази тема, могат да доведат до увеличаване на този данък без никакво подобряване на качеството на прегледите!!!!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот stefan4o » Съб 19 окт 2019 6:49


ГТП е като всяко друго нещо у родината ни. Огледало на всичко останало. Към колегата, пуснал темата - отиди на газ-анализатор и виж, за какво става реч. Предполагам си с ГИ, съдейки по двигателя ти?


Потребителски аватар
Sarafov_03
Мнения: 425
Регистриран на: Съб 17 окт 2015 12:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот Sarafov_03 » Съб 19 окт 2019 9:39


На 15-и този месец минах преглед, като специално измих колата (не беше мръсна, но аз и по принцип обичам да е измита) и подготвих педантично всички документи, вкл. бележката за данъка, която уж вече се проверявала онлайн. Пунктът има два канала и успоредно с мен мина един циганин с Мерцедес W124, 1991, пълен скрап, с калта, с абсолютно износени гуми без никаква шарка, скърцащ и с пробито гърне (а може би и с липсващо). Механиците си извършиха рутинните операции (може би заради записа), придвижиха си колата, спирачки (задните ги нямаше, чух коментара на единия), фарове, газов анализ и оформиха документите на клиента. Вече не си задавам въпроса защо всякакъв отпадък се движи по пътищата.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4611
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот hvp800 » Съб 19 окт 2019 12:39


А готов ли е българина за истински Годишен Технически Преглед ?!?


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот ivuchev » Съб 19 окт 2019 12:55


Ами не , не е готов българина за истински ГТП. Защото на запад храната е на същата цена като тук а заплатите са 5 кратно занижени. Да не говоря че и цените на горивата са им почти като нашите. 1.23 евро е нафтата в Германия в момента за литър. Не не сме готови . И по тихо малко , на който не му харесва какви емисий му хвърля колата да я дава на скрап и да си взима нова , никой няма да го върне.
П.с .
Задните спирачки на повечето автомобили са по слаби и това си е заложено заводско заради безопасноста от занасяне особенно ако нямат ESP. Тона че гинат хора по пътищата единствено се дължи на безмозъчното задкормилно устройство.


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот bobocamaro » Съб 19 окт 2019 13:44


hvp800 написа:А готов ли е българина за истински Годишен Технически Преглед ?!?

А готов ли е пункта за прегледът? :biggrin
Тук, това нещо би отнело няколко дена, за един автомобил.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот silent » Съб 19 окт 2019 15:33


Готов не готов крайно време е да помислим за децата си ...за астмите алергиите които изведнъж избуяха през последните години...
аз специално съм готов ...колите ми тези които фабрично имат катализатор са с катализатори...старите са на на газ но те вече почти не се карат...така че да крайно време е ...който не минава да си ремонтира колата или да не кара...при това лесно е... само да има воля .... 10тина патрулки с мобилна техника за измерване на газовете за 3месеца ще изчисти таратайките в София...не минаваш газовете..свалят номерата репатрак в сервиз ...раптрак в КАТ...минаваш караш неминаваш пак в сервиза...това е пътя...но не и преглед в на друго място след спиране от движение защото се обезмисля всичко...


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот Stivi » Съб 19 окт 2019 15:48


Тя всичката Мара втасала,та опряхме до ГТП ! То в коя сфера контрола е на ниво, та искаме да го има при прегледите !? Държавата лъже че се грижи за добруването на населението,пък населението лъже че спазва правилата и законите....и всички са доволни :a045


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 923
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот ssssl » Съб 19 окт 2019 16:15


Това беше едно време, преди 1989 г., когато партията се грижеше за всичко. Видяхме колко се погрижи :mhihi Сега всеки има възможността да се погрижи сам за себе си, ама някои сънародници все още са 30 г. назад.







hvp800 написа:А готов ли е българина за истински Годишен Технически Преглед ?!?

Извинявай Ице, но според мен, въпросът е чисто политически. В близкото бъдеще едва ли ще се намери политик, който да настоява за въвеждане на нормален ГТП, защото това би означавало поне 1/3 от мепесетата да бъдат спряни от движение. Очакваният отговор от електората би бил "я па нема ти гласувам" ...И те така...Народопсихология :mhihi


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Годишен технически преглед - защо съществува?

Мнениеот stefan4o » Съб 19 окт 2019 16:39


Поне няма да има пушещи печки и маслояди по пътищата. Ама това не виждам, как ще се случи близките 10 години.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: iwan33 и 71 госта