Автокозметика за любители - обща тема

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот group® » Чет 27 фев 2020 14:08


Отдавна се каня да пусна такава тема, където да съберем информация за козметична поддръжка на колите ни.
Постепенно ще натрупвам мнение с отделни части по колите - стъкла, боя, табла, кожа и т.н.
(наясно съм със съществуващите теми, но тази ще е по-обща и систематизирана)

Ще се постарая всички съвети, които давам да са приложими за открито изпълнение, понеже повечето хора нямат гаражи.
Важно е да се знае, че при много процедури и препарати трябва да се внимава със слънцето!
За целта винаги четете етикета и спазвайте инструкциите!!! :exclaim
Тук ще даваме практични съвети и няма да покриваме информацията от етикетите.

В youtube е пълно с канали за детайлинг и всеки може да се вманиачава и стига до където поиска, но аз ще давам съвети, които да са практични.
Тоест оптимално съотношение на цена/време за изпълнение/качество.
Професионалния детайлинг е друга бира.


Започвам с едно от най-важните неща:

Стъкла - външна обработка


С времето по стъклата се натрупват варовикови отлагания, смоли и т.н.
Понеже става постепенно, обикновено не обръщаме внимание.
Видимостта се влошава най-вече при дъжд, защото тогава си личат отлаганията, непосредствено след минаване на чистачките - изглежда като замазване.

Ето и моето решение за тях. Може да има и по-добри методи - споделяйте.

Аз почти винаги залагам на два етапа (независимо коя част се прави) - подготовка/почистване и защита/предпазен слой.
Комбинираните продукти често са доста компромисни, но си имат предимства.
В случая със стъклата няма как да се избегнат двете стъпки и заигравката. Поне аз не знам.

Необходимите неща:
- чисти микрофибърни кърпи - 6бр. - напоследък си взимам от Бриколажа комплект 3 бр. за около 5лв. мек микрофибър - не са лоши. Съвет: кърпи се хвърлят, когато започнете да усещате, че се втвърдяват. Прането е много важно - в пералня на 30 градуса, без омекотител, без сушилни . Аз използвам бебешки препарат. Сушенето става на закрито (в стая), за да се избегне полепване на прах.
- ножче за премахване на винетки - желателно е да си вземете ново острие
- препарат за 'смазване' в пулверизатор - аз използвам All Purpose Cleaner, но бихте могли да ползвате и най-достъпното - Meglio. Важно тук е да се разреди поне 1:10! Принципно внимавайте доста с Меглио и слънце. Разрежда се, защото доста препарат ще попадне по пластмаси и уплътнения.
- препарат за дъжд - имат много названия. Аз използвам сега Glaco Ultra на Soft 99 Fusso, но е малко скъп (просто съм фен). Иначе вършат еднаква работа почти всички. Използвал съм и Rain Off на Arexon, но нещо изчезна - също върши идеална работа. Лично аз гледам да не е насипно в шише, а с вграден апликатор (гъбичка), защото спестява разсипвания и е по-лесно за работа - не е задължително! Костенурката (Turtle Wax) също имат препарат, който са ми споделяли, че добре работи. Ето примерна снимка:
10332780986418.jpg
10332780986418.jpg (20.23 KиБ) Видяна 5652 пъти




Стъпка 1: Измийте колата.
Независимо дали после трябва да минете някой и друг километър до мястото на изпълнение.
Бихте могли да го направите почиствайки само стъклата, но често при забърсване с кърпа се 'закачат' съседни детайли и така попада мръсотия/прашинки на места, по които не искаме.

Стъпка 2: Паркирате на мястото за изпълнение.
Уверете се, че не духа и не сте по дърво!!!
Не искате да вдига/падат прашинки върху стъклото и боята, докато минавате с бръснача или полирате с кърпа.

Стъпка 3: Почистете добре стъклото, с което ще започнете (няма смисъл всички накуп, защото работите на открито и постепенно се натрупва нов прах).
За целта използвайте 2 кърпи - 1 за влажното и по-мръсно забърсване, и една за подсушаване на вече чистото стъкло.
Използвате препарата (all purpose или разреденото меглио).
Забършете уплътненията и около 10см ивица от съседните детайли (таван, преден капак, колони, врати...).
С чистата и суха кърпа полирайте добре, за да се уверите, че максимална част замърсявания са премахнати.

Стъпка 4: Стъклото вече е максимално чисто и го пръскаме обилно с препарата (all purpose или разреденото меглио).
С ножчето започвате внимателно да минавате по стъклото.
Важно!!! - с ножчето минавате само на мокро и когато е необходимо пръскате още препарат!
Минава се веднъж хоризонтално, веднъж вертикално. В зависимост колко са зле стъклата, отначало усещате леко съпротивление.
Това са наслагванията от варовик и т.н.
Работете на малки площи и се уверете, че покривате цялото стъкло, докато ножчето започне да се плъзга гладко по стъклото.
Внимавайте с уплътнения, пластмаси и т.н. около стъклото да не ги порежете.
Там работете бавно и внимателно.
Най добре, ако можете да ги облепите с хартиено тиксо.

Стъпка 5: Забърсвате стъклото и частите, на които е попаднал препарат, веднага след като свършите с ножчето.
Не искате да преседява препарат по боя, пластмаси и т.н.
Можете да използвате първата кърпа (мократа), после втората (сухата).

Стъпка 6: Подготвяме стъклото за препарата.
Използваме нови 2 кърпи.
Едната се навлажнява леко с вода* и се забърсва стъклото много хубаво, а с другата се подсушава и полира.
*Водата - ако сте перфекционисти, ще използвате осмозна вода. :icon_lol Но можете да минете с трапезна бутилиране вода. Не искате нов варовик преди препарата, затова избегнете чешмата, макар на някои места водата да е доста мека.

Стъпка 7: Нанасяте препарата.
Спазвате инструкциите от етикета.
Лично аз нанасям отново вертикално и хоризонтално.
Важно - по външния край на стъклото минете отделно, като правите рамка. После попълвате вътрешната част.
Избягвайте попадане на препарат по боя, пластмаси и т.н. Ако попадне забършете веднага!

Стъпка 8: Забършете и полирайте.
Тук аз използвам нови две кърпи. Бихте могли и с 1бр.

Готови сте да се насладите на хубава видимост :mrgreen

Моля обърнете внимание колко пъти повтарям да се внимава с препарат и попадане върху съседен детайл, както и да не засъхва!
Важно е!!!
На много препарати има предупреждения за тези неща, но дори и да няма или пише, че е безопасен, внимавайте!
Слънце и препарат са опасна комбинация - пластмасови и гумени части избеляват, лака може да се нарани и т.н.
Повечето щети по пластмаси, гуми - интериор и екстериор, са необратими!



Ето една бонус снимка. Тази сутрин - отвътре на панорамния покрив:
87456332_10218871952362728_8259870143463555072_o.jpg




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот group® » Сря 04 мар 2020 18:06


Кожа (седалки, волан):

При кожата няма кой знае каква философия, освен да се поддържа редовно.
Ще отбележа няколко неща, които може да са полезни:
- кожата се боядисва подобно на самата кола - база (цвят) и лак
- износването става постепенно - протрива се лака, после цвета и постепенно самата кожа се накъсва
- ако не се поддържа кожата, тези процеси стават по-бързо. Самата кожа се втвърдява и става не устойчива на експлоатация.

Както вече казах, хубавите неща се правят в поне две стъпки - почистване и защита.
На пазара е пълно с препарати за кожа:
- любителски - 2 в 1. Чистят и подхранват едновременно. (не съм им фен - самата концепция им е сгрешена, според мен. Включва два процеса, които взаимно си противоречат.)
- препоръчителни - предпочитам тази дума пред 'професионални', защото тези препарати са в 2 стъпки и са на реномирани марки, които произвеждат автокозметика. С оглед, че кожарството си е отделен занаят, аз отделям 3та група препарати.
- професионални кожарски - това са препарати, които се правят от фирми, които се занимават само с кожа - реставрация, поддръжка, тапициране.

Лично аз ползвам от третата категория. Използвам съм и много други от втора и не мога да кажа лошо, но цените са много сходни и предпочитам да заложа на професионалисти.
Няма да правя реклама, а и то в България има общо две фирми, които се занимават специално с кожа и предлагат продукти за поддръжка.
(следващите ми препарати мисля да си поръчам директно от UK, където има повече избор на такива фирми)

Препаратите за поддръжка са най-общо 3вида - чистене, подхранване и омекотяване.
- чистене - премахва наслоявана мръсотия и отваря възможност на другите препарати да проникнат в кожата
- подхранване и защита - тези препарати обикновено са на водна основа. Образуват защитен слой и я подхранва, което я прави по-устойчива.
- омекотяване - тези препарати се използват със специфични цели, основно при захабена и втвърдена кожа, преди да се възстановява. Но може да се ползват и самостоятелно, когато сте занемарили кожата.
Всички препарати си идват с инструкции и няма нещо особено при поддръжка.
Освен най-важното - да се ползват редовно!!!

Чести са темите за възстановяване на кожа.
Освен претапициране, има вариант да се работи с оригиналната кожа.
Възможностите за възстановяване са доста големи и покрива от паднал лак/боя, протрито и чак до дупки и скъсвания.
От особено значение е начина на изпълнение.
Има много клипчета в YouTube и можете да се образовате сами да го правите.
Все пак, ако се гони идеално качество, са необходими професионални умения и методи на работа.
Пример:
- любителски боята и лака се нанасят с тампониране
- професионално - с пръскане
Разликата е във финишното покритие и вероятно в здравината.
Но тя (здравината), зависи най-вече от подготовката, която изисква педантична точност в процесите и качеството на материалите.
При професионално възстановена кожа може да се очаква здравина и издръжливост близка до нова кожа!


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот group® » Съб 07 мар 2020 10:29


Проверка състоянието на боята и интериора при покупка на кола:

слагам си го за напомняне и ще напиша някои съвети, когато имам време


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот group® » Съб 13 юни 2020 23:47


За горното още не ми е дошла музата.

Слагам едно видео, което е достатъчно подробно, за да ви даде престава, с какво се захващате, когато решите сами да си правите колите:



Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот group® » Нед 14 юни 2020 0:17


group® написа:Проверка състоянието на боята и интериора при покупка на кола:

Всъщност, вместо да пиша дълги постове и нечетими постове, ще сложа видео, което описва добре нещата:


Ако има някакви въпроси или неразбиране на кофти английския - насреща съм :smile


Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот Re5Pec7 » Нед 14 юни 2020 16:41


Абонирам се за темата. Не знам как съм я пропуснал до сега :)

Може ли да кажеш откъде си купуваш препаратите?


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот group® » Нед 14 юни 2020 17:02


Аз знам за само 2 магазина за детайлинг в Бг:
https://detailingbg.com
https://detailingstorebg.com

За кожи 3:
https://furnitureclinics.bg
https://avtorenovacia.bg
https://leatherfresh.eu

Вероятно има и други, но аз на тези съм попадал и ползвал (без leatherfresh - тях сега ги видях)


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот hooligan_sk » Вто 16 юни 2020 9:48


[quote="group®"][/quote]

Дай жокер за плат/кърпа и препарат с които може да се почиства интериора, без да се драскат неща като дисплей, пиано лак, софт лак и прочие? :rolleyes


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот forski » Вто 16 юни 2020 10:01


Пиано лака се драска с каквато и кърпа и какъвто и препарат да използваш, просто е такава повъчхност че няма спасение. Имам елементи от пиано лак в купето, чистил съм ги с различни препарати на Chemical Guys, Meguiars, Valet Pro с микрофибър с дълъг косъм и т.н. и пак се получават финните драскотини.
Даже си мислех да облепя около тях и да продвам да ги изкарам с полир паста, тази без абразива на 3М но още не мога да се наканя.
Дисплея на климатроника и той стана целия в драскотини, този горе на мултимедията още държи фронта.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот group® » Сря 17 юни 2020 9:40


Принципно forski е прав, че спасение няма, особено ако ходиш на автомивки.
Облепване със защитно фолио е едната опция, другата е керамика.
Ако все пак не искаш да се втелясваш толкова:
- отдели си една кърпа само за това - възможно най-мекия микрофибър
- можеш да си вземеш помпичка за почистване на обективи - с нея продухваш частите преди да ги бършеш за да се махнат по-твърдите частици
- за километража (пластмаса) не бих ползвал друго, освен леко да се навлажни кърпата с вода. Препарати не обичам там, защото е много чувствителна пластмаса. Ако говорим за дигиталния километраж, както е при теб, без да съм пробвал и сигурен - вероятно препарат за TFT дисплеи ще свърши работа (трябва да видя и прочета).
- пиано лака - може да се ползва и препарат за почистване на обективи. Не е агресивен към пластмаса, но все пак бих внимавал да не попада на кожа

Основното е да се внимава с твърдите частици, затова тази помпичка върши работа и е малка. А кърпата си съхранявай в пликче и я пази.
Прикачени файлове
20200617_103814.jpg


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот forski » Сря 17 юни 2020 10:14


Аз това не съм добавил че преди препарата който използвам в момента на Chemical Guys, първо минавам с прахосмукачка да обера прахоляка от таблото и дисплеите точно поради тази причина, да не остават твърди частици които да го драскат. С накрайник мека четка почти без да ги докосвам, после с чист микрофибър без да натискам, с препарат за дисплеи и т.н. и като ги погледнеш под определен ъгъл драскотините са там :smile
Може би както казваш единствено хубава керамика би свършила работа, но честно казано при първоначално вложени нискокачествени материали, с каквото и да ги третираш и колкото и да ги пазиш, негативния ефек е на лице.
Виж за препаратите за измиване и третиране след измиванията определено съм доволен, защото вече година и половина нямам никакви надрасквания или специфичните кръгове по лака, на нито един панел. Основната причина е че не използвам автомивки, и си поддържам колата сам, но и качестото на автокозметиката като шампоани, вакси и други покрития оказва голямо значение!


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот hooligan_sk » Сря 17 юни 2020 10:45


Интересни идеи, ще екпериментирам! От предишните коли, най-голям демидж съм забелязал самият микрофибър, че ми е правил. Ще посетя уикенда Сонакс в търсене на нещо максимално меко. :th_up


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот group® » Сря 17 юни 2020 10:57


forski написа:...първо минавам с прахосмукачка да обера прахоляка от таблото и дисплеите..

Точно тази четка на прахосмукачката дере нещата!
Колкото и мека да ти се струва, и да внимаваш.
Това правят по мивките и не го препоръчвам.

Това се прави с детайлинг четки (много мек косъм) и прахосмукачката се държи на безопасно близко разстояние от детайла, без да го докосва. С четката се избутва мръсотията за да ги засмуче прахосмукачката. Затова е важно тя да е мощна.

hooligan_sk написа:..най-голям демидж съм забелязал самият микрофибър..

С кърпата се минава толкова много леко.
Ако има някакви по-тежки замърсявания (засъхнала боза :icon_lol ), разчиташ на препарата да разкисне, а не с натискане и нервно търкане.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Автокозметика за любители - обща тема

Мнениеот group® » Сря 17 юни 2020 11:22


Отделям пост за самите кърпи, защото и там има проблем:
Макар в авто детайлинга да се говори за много мек и модерен микрофибър специално за интериор, аз бих послушал музикантите. Все пак детайлинга тръгва от тях.
А те казват - памук!
Тоест смени микрофибъра с памучена мека кърпа.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: @nTon, alpinab и 89 госта