Регистрация на автомобил на друго лице?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот 777 » Вто 03 ное 2020 15:16


group® написа:А как се връчва на бабата, която не кара и не взима препоръчани писма?
Тая шмекерия с връчването продължава.

Накрая минават към НАП поне актовете - със съответни лихви и принудително събиране. Не знам само дали се наследяват дългове към НАП.




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9874
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот group® » Вто 03 ное 2020 15:30


Ivan99999 написа:... дойде време да се разделя с автомобила и ми предстои покупка на нов. От Видин съм, но живея във Варна и съм с варненска шофьорска книжка и лична карта !


Ето тук самия питащ ясно декларира, че възнамерява да заобиколи това:
Чл. 49. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Данъкът се заплаща в общината по местонахождението на недвижимия имот, а в останалите случаи - по постоянния адрес, съответно по седалището на данъчно задълженото лице. Лицата, които нямат постоянен адрес, заплащат данъка по настоящия си адрес.


Тоест сам заявява, че не купува кола на баба си или любовницата, а за себе си. Дори се посочват причините - избягване на истинския размер на данъка.
Ако това не е достатъчно да се счете, че се ползва форума за търсене на съвет за заобикаляне на закона, здраве му кажи.

И проблемът не е в това, че ще го направи. Проблемът е, че ще го направи открито заявено и със съдействието, благословията на форума и обществото в него и целия интернет. Което някак не ми се струва редно, ама може и просто аз да съм луд мечтател за по-добро общество :wink

Явно сме и малцина хората, които считаме, че не е редно с нашите местни данъци да се плаща всичко в града ни. А една камара тарикати да ползват всичко в този град безплатно.
И каква е разликата между този индивид и онзи, който прибира % от обществена поръчка благодарение на държавния си пост?


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот 777 » Вто 03 ное 2020 15:34


Хайде да не издребняваме. Видин къде е зле хептен ли да закъса? Ако се говори за поддръжка на общински пътища, какво да кажем ние от "провинцията" където хиляди коли на лизинг със софийски номера мачкат асфалта, а парите отиват другаде. Справедливо ли е?

В неговия случай трябва да се отчете като негатив и евентуалното избирателно вдигане с паяк или други подобни неща във Варна при вида на видински номер (пришълец-жертва).


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9874
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот group® » Вто 03 ное 2020 15:43


Ivan99999 написа:... дойде време да се разделя с автомобила и ми предстои покупка на нов. От Видин съм, но живея във Варна и съм с варненска шофьорска книжка и лична карта !


Ето тук самия питащ ясно декларира, че възнамерява да заобиколи това:
Чл. 49. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Данъкът се заплаща в общината по местонахождението на недвижимия имот, а в останалите случаи - по постоянния адрес, съответно по седалището на данъчно задълженото лице. Лицата, които нямат постоянен адрес, заплащат данъка по настоящия си адрес.


Тоест сам заявява, че не купува кола на баба си или любовницата, а за себе си. Дори се посочват причините - избягване на истинския размер на данъка.
Ако това не е достатъчно да се счете, че се ползва форума за търсене на съвет за заобикаляне на закона, здраве му кажи.

И проблемът не е в това, че ще го направи. Проблемът е, че ще го направи открито заявено и със съдействието, благословията на форума и обществото в него и целия интернет. Което някак не ми се струва редно, ама може и просто аз да съм луд мечтател за по-добро общество :wink

Явно сме и малцина хората, които считаме, че не е редно с нашите местни данъци да се плаща всичко в града ни. А една камара тарикати да ползват всичко в този град безплатно.
И каква е разликата между този индивид и онзи, който прибира % от обществена поръчка благодарение на държавния си пост?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19696
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот Vlad777 » Вто 03 ное 2020 15:46


group® написа:по постоянния адрес, съответно по седалището на данъчно задълженото лице.

В случая данъчно задълженото лице ще е бабата. icon_idea Няма нищо нередно. Никъде в закона не е указано, че ползвателят трябва да плаща данъците на колата или че нямам право да подаря кола на баба ми и да я ползвам за лични нужди на 100%. icon_idea Няма никакво законово задължение в тази насока. Колата може да е собственост на човек, който дори никога не я е виждал и няма книжка. Законът не е предвидил, че ползвателят трябва да е собственик или да плаща данъците на колата. icon_idea Всеки е свободен сам да прецени за себе си дали иска да е ползвател, или собственик на автомобила си.

Който смята това за несправедливо може да го отбележи, но това не го прави незаконно и против правилата на форума.
И каква е разликата между този индивид и онзи, който прибира % от обществена поръчка благодарение на държавния си пост?
огромна е разликата. Единият не нарушава никакъв закон, а се възползва от правата си (всичко, което не е забранено е позволено), а другият може да бъде подведен под наказателна отговорност - има конкретни законови разпоредби.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот cecoa1 » Вто 03 ное 2020 16:47


Да, данъчно задължена ще е бабата, но данъкът ще си го плаща реалния собственик, той и ползвател. Т.е. бабата е собственик проформа, това не е забранено разбира се. Но е сравнително усложнена процедура, с възможни още усложнения, ако бабата почине. За да се прави, трябва да има достатъчно основателна причина. Видин-Варна, са 500км път, отиване и връщане прави хиляда. Грубо сто лева е само пътят, и то ако се ходи само веднъж. Пълномощното и разправията на бабата също струват пари. Демек разликата от по-евтиния данък с 50лв на година, ще почне реално да е икономия след като се изплатят вложените пари, т.е. след 3-4 години поне. Ако сложим и отделеното време за цялата процедура, а и зависи колко дълго ще се кара колата, може и един лев да няма икономисан от данък. Видинския номер и сантименталната стойност...хм...съмнителна причина.
За привилегии от регистрация на инвалид не се споменава, остава ползата, че няма да получава глоби за извършени нарушения с тази кола, освен ако не го глобят лично на пътя.

А и защо да се ограничаваме до конкретния случай с бабата?! Какво пречи на всеки уличен джигит, да хване произволен бездомник, скитник, пияница, или подобен, да му драсне едно пълномощно пред нотариус срещу почерпка в кръчмата или подобен стимул?! Те цели фирми се водят на бездомници, та какво остава за някоя кола... Ама закона бил такъв, значи няма проблем! Е, има проблем, и поне за колите може да се измисли по-умно. Точно заради тия шашми, проекта за промени в ГО, включваше наказателни точки да се начисляват и на автомобила, срещу което толкова народ пропищя... Обаче се вижда, че все пак има логика.
Със сигурност не е невъзможно да се измисли и работещ алгоритъм за събиране на глобите и при такива шменти-капели. Живеем в 21 век, то са камери, технологии, електронни винетка и какво ли не...

Последна промяна от cecoa1 на Вто 03 ное 2020 17:08, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19696
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот Vlad777 » Вто 03 ное 2020 17:02


В повечето страни членки на ЕС мнооого отдавна са го измислили, но в България все нещо не им достига...


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот cecoa1 » Вто 03 ное 2020 17:09


Мислех да е към горния пост, но по-добре нов.

Пак казвам, може да не е незаконно колата да е на друг. Незаконно е да не си плащаш глобите за нарушения извършени с тази кола, просто защото законно си успял да я запишеш на човек, който не може да бъде намерен, или не може да му се вземе нищо, нито пък някой може да го накара да посочи кой му е карал колата. Последното може да се случи, чак ако с колата е убит човек, после разследване, и нещата да се навържат... А защо за нарушения не се прави - няма ресурс.
Но пък както има ресурс да връчват на пътя невръчени задължения, какво пречи с два реда в закона да се регламентира, че могат да се връчват на всеки, който управлява возило, с което е извършено нарушение. От там нататък се считат връчени(айде, нека е от следващия ден, или след два дена), и при следващо спиране на пътя, ако глобата по това нарушение, с тази кола, не е платена, свалят номерата, и пътуването свършва до там, независимо кой я шофира.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот 777 » Вто 03 ное 2020 17:20


cecoa1 написа:Видин-Варна, са 500км път, отиване и връщане прави хиляда. Грубо сто лева е само пътят, и то ако се ходи само веднъж.

Излиза, че може 5-10г да не си ходи във Видин, защото е далече. А тук заради колата трябва да се жертва... Не е ли повод да отиде при баба си?

cecoa1 написа:А и защо да се ограничаваме до конкретния случай с бабата?! Какво пречи на всеки уличен джигит, да хване произволен бездомник, скитник, пияница, или подобен, да му драсне едно пълномощно пред нотариус срещу почерпка в кръчмата или подобен стимул?! Те цели фирми се водят на бездомници, та какво остава за някоя кола...

Ти ще си запишеш ли колата на скитник, пияница или подобен? Я си представи, че не е толкова прост колкото го мислиш и утре като установиш, че колата ти липсва какво правиш - обявяваш я за открадната ли? Не, просто законният собственик си е възстановил изгубените талони и е решил да я продаде за 2000лв.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот VWGT » Вто 03 ное 2020 17:30


Нищо незаконно няма, държавата го позволява и допуска. Как да плащаш по-малки данъци си е съвсем законен консултантски бизнес, в който участват счетоводители, юристи и други високоплатени специалисти.

Работа на държавата е да си събира глобите. Ако тя не може да го прави, не е проблем на глобения.


padrino
Мнения: 26
Регистриран на: Пет 01 юли 2011 12:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот padrino » Вто 03 ное 2020 18:22


аз пък мисля, че е крайно време да отпаднат буквите-градове от регистрационния номер, така че от номера на колата да се вижда къде е регистрирана колата.... а що се касае до данъка има лесно решение... от общините зависи да си уеднаквят данъците за мпс.


Потребителски аватар
BeNjI14
Мнения: 115
Регистриран на: Пет 28 авг 2020 11:19
Автомобил: Vw Polo mk4 Facelift
Двигател: AWY BMD 2006

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот BeNjI14 » Вто 03 ное 2020 19:16


На немски ли да ви го напиша всичко е заради телка никои няма да плаща баба дядо леля нито данък нито винетка не е заради актове или фишове не живеете ли в България това се прави масово.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот cecoa1 » Вто 03 ное 2020 20:09


Не видях да е писал нещо за ТЕЛК.
Отделно, че замисълът на тия облекчения е друг. А това какво се прави масово, и какво е правилно да се прави, у нас често са различни неща.
Но и заради такова нещо да е, другите "ползи" също си остават.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот 777 » Сря 04 ное 2020 10:42


padrino написа:аз пък мисля, че е крайно време да отпаднат буквите-градове от регистрационния номер, така че от номера на колата да се вижда къде е регистрирана колата.... а що се касае до данъка има лесно решение... от общините зависи да си уеднаквят данъците за мпс.

И защо трябва да отпадат буквите? Все някакъв ориентир са. Нещо притеснява ли те да те виждат откъде си?


rld
Мнения: 547
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот rld » Сря 04 ное 2020 15:17


777 написа:
И защо трябва да отпадат буквите? Все някакъв ориентир са. Нещо притеснява ли те да те виждат откъде си?


По принцип е хубаво да има обозначение откъде е мпс-то. Но специално в нашата държава е безсмислено и само виждаме ниско интелигентни индивиди да си избиват комплексите по такива автомобили



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 216 госта