Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот 777 » Чет 26 ное 2020 17:45


ел.техника написа:Много полезни съждения до тук.Не разбрах обаче,дали трябва да се носи ТЕЛК решението в КАТ,като инвалида ще присъства?И нещо извън въпроса....До сега колата ни /Семейната/на мое име,жената е с ТЕЛК,и винетка съм ползвал безплатна и също така талон за безплатно паркиране в синя зона,поне от 5 години.

Ако и данък сте плащали наполовина, значи е вярна моята информация. В КАТ не виждам смисъл да присъства, освен ако колата не е на нейно име. Но можеше по телефона да звъннеш в КАТ и да ти кажат набързо да или не.




Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот samo_pechka » Чет 26 ное 2020 18:17


В КАТ не се носи ТЕЛК. Тях не ги интересува това. ТЕЛК-а е за пред данъчното. Там трябва да се покаже .
Вече ако ще я кара инвалид и се налагат промени по конструкция ( примерно педалите са изведени на доп.лостове ) , там вече не съм запознат какъв е реда.
Понеже прочетох, че имате вече една регистрирана кола и се ползват привилегии за нея, да знаете, че за втора това вече не важи, нито за данък, нито за винетка.


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот 110afn » Чет 26 ное 2020 18:30


samo_pechka написа:В КАТ не се носи ТЕЛК. Тях не ги интересува това. ТЕЛК-а е за пред данъчното. Там трябва да се покаже .
Вече ако ще я кара инвалид и се налагат промени по конструкция ( примерно педалите са изведени на доп.лостове ) , там вече не съм запознат какъв е реда.
Понеже прочетох, че имате вече една регистрирана кола и се ползват привилегии за нея, да знаете, че за втора това вече не важи, нито за данък, нито за винетка.

Да, за една кола са привилегиите, но може да си смени предпочитанията за коя ще плаща и за коя не. Естествено от другата година, щото сега старата кола е взела винетката


valcata
Мнения: 18
Регистриран на: Пет 07 апр 2017 19:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот valcata » Чет 26 ное 2020 19:45


Колеги да питам необходимо ли е инвалида да ходи всяка година до социалните за да заявява ел винетката за колата ? Понеже миналата година са му казали, че всичко вече става автоматично и не е необходимо да се ходи и да се иска всяка година новата винетка.

Като минавах колата на преглед ми казаха, че и там не е необходим документ за това че колата не дължи данъци пак по същата причина.


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот 110afn » Чет 26 ное 2020 19:56


За прегледа е така, но за винетка всяка година. Нова е ГО, ТЕЛК може да е изтекъл.
Пунктовете за ГТП те пускат защото имат връзка с данъчното, но там пък ти имат ТЕЛК, така, че ако е изтекъл няма да те пуснат на преглед


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот samo_pechka » Чет 26 ное 2020 19:56


110afn написа:Да, за една кола са привилегиите, но може да си смени предпочитанията за коя ще плаща и за коя не. Естествено от другата година, щото сега старата кола е взела винетката

:th_up


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 815
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот Asko VW » Чет 26 ное 2020 20:03


ел.техника написа:Много полезни съждения до тук. Не разбрах обаче, дали трябва да се носи ТЕЛК решението в КАТ, като инвалида ще присъства?


Не. В КАТ не им пука дали собственика е с ТЕЛК (това не се отбелязва нито в талоните, нито в системата), съответно регистрацията на автомобил на лице с такъв, по нищо не се различава от регистрацията на кое да е друго лице.


Потребителски аватар
Sarafov_03
Мнения: 425
Регистриран на: Съб 17 окт 2015 12:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот Sarafov_03 » Съб 28 ное 2020 15:43


В КАТ има смисъл да ходиш с ТЕЛК само за да минаваш с предимство на всички опашки, което не е малко, като се знае какво е положението и какви тълпи атакуват гишетата целогодишно.


Потребителски аватар
ел.техника
Мнения: 226
Регистриран на: Пет 18 май 2012 16:23
Автомобил: GOLF4 TDI
Двигател: AGR
Местоположение: Северозападна BG

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот ел.техника » Пет 04 дек 2020 14:29


Кола без газова уредба нов внос,преди регистрация ако и се постави такава,при регистрацията ще се впише ли в талона,че е с такава?Какъв е реда всъщност?


Svetlix
Мнения: 1192
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот Svetlix » Нед 07 фев 2021 21:30


Виждаме, че темата е сравнително актуална и ще я ползвам да попитам нещо.

При покупката на моя пасат си беше на мое име. В последствие баща ми си извади ТЕЛК и под формата на дарение му я прехвърлих на него. Така не плащахме нито данък, нито винетка. Въпросът е, че предстои смяна на автомобилът. Харесали сме кола нов внос. Ако директно я регистрирам на името на баща ми - най-вероятно ще се води съпружеска съсобственост и ще бъдем освободени само от половината данък. Има ли вариант да се регистрира така, че в данъчното да се води само на него и да не плащам данък?


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот thanis » Нед 07 фев 2021 21:53


Колега, предполагам знаеш, че има лимит на мощност и кубатура за освобождаването от данък на лице с ТЕЛК. Също така, не можеш да имаш на 1 лице 2 такива коли регистрирани. Т.е. 2 пъти на 1 лице да ползваш тази превилегия. Всяко имущество закупено по време на брака с майка ти се води съсобственост, освен ако нямат предбрачен договор в който се упоменава накратко, че неговото си е негово и на майка ти си е нейно. По подразбиране се кара, че всичко се дели 1/2.


Svetlix
Мнения: 1192
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Регистриране на автомобил на инвалид....нов внос

Мнениеот Svetlix » Пон 08 фев 2021 16:23


Ясни са ми нещата за кубатурата и мощността. Написал съм и как съм прескочил закона по-горе. Колата която ще продава в момента се води 100% собственост на баща ми. Майка ми не плаща данък. Имат си брак.

Питането ми е, дали има начин да го направя това без да я регистрирам първо на мое име и тогава да я дарявам? Ако я регистрирам на мое име и я даря в последствие ще трябва да платя допълнително данък, който е 3% от стойността на автомобила.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта