Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
powerade
Мнения: 1045
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот powerade » Вто 12 яну 2021 17:16


Колеги в София,
Колите с изтекъл преглед повече от 3 месеца (преди беше 2 години), вече се водят изоставени и подлежат на стикиране... Който мисли да си ползва колата, да я кара на преглед...
Иначе призовавам повече колеги да снимат стикера и номера (като видят някой курник) и да пускат сигнали в https://call.sofia.bg/bg/Signal/Create (става за 2 минути), за да освободим повече места за нас, които си плащаме всичко и си ползваме колите.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот VWGT » Вто 12 яну 2021 17:42


Това с трите месеца от кога е? Защото съм вдигнал мерника на 2 курника, на които им остава още около година по спомен.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот thanis » Вто 12 яну 2021 18:05


VWGT написа:Това с трите месеца от кога е? Защото съм вдигнал мерника на 2 курника, на които им остава още около година по спомен.


Точка 1 алинея 2 от Допълнителните разпоредби към НАРЕДБА ЗА ИЗЛЕЗЛИТЕ ОТ УПОТРЕБА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА - давам линк към наредбата, https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135834180

Поздрави


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19688
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот Vlad777 » Вто 12 яну 2021 18:06


ИУМПС - ИЗЛЕЗЛИТЕ ОТ УПОТРЕБА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

С Постановление № 420 на Министерски съвет от 31.12.2020 г., обнародвано и влязло в сила от 08.01.2021 г. се правят промени в НАРЕДБА ЗА ИЗЛЕЗЛИТЕ ОТ УПОТРЕБА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА


§ 1. По смисъла на наредбата:
1. "Излязло от употреба моторно превозно средство" е отпадък по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби (ДР) на ЗУО, в т.ч.:
а) (изм. - ДВ, бр. 2 от 2021 г.) моторно превозно средство с прекратена регистрация, което се намира върху имот - държавна или общинска собственост, за повече от три месеца от датата на прекратяване на регистрацията;
б) (изм. - ДВ, бр. 2 от 2021 г.) моторно превозно средство, на което не е заверен знакът за технически преглед съгласно чл. 32д от Наредба № I-45 от 2000 г. или съгласно чл. 38 от Наредба № Н-32 от 2011 г. за повече от три месеца от определената му дата за следващ преглед за проверка на техническата му изправност, в случай че то се намира върху държавна или общинска собственост;
в) изоставено регистрирано МПС.
2. "Изоставено регистрирано МПС" по смисъла на § 6, т. 45 от ДР на ЗДП - ИУМПС, което се намира върху имот - държавна или общинска собственост, изоставено е от собственика си и той не се яви пред компетентните органи в тримесечен срок от уведомяването му по надлежния ред.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот Stivi » Вто 12 яну 2021 18:37


Чак не мога да повярвам,че всички морги вече ще могат само три месеца да заемат паркомясто,а не по 3.... или 13 години :bowdown

Последна промяна от Stivi на Вто 12 яну 2021 18:39, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот stefan4o » Вто 12 яну 2021 18:39


Това е похвално !!!
И така си е редно, всъщност. Аман от паметници.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19688
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот Vlad777 » Вто 12 яну 2021 18:44


Stivi написа:Чак не мога да повярвам,че всички морги вече ще могат само три месеца да заемат паркомясто,а не по 3.... или 13 години :bowdown

Реално 3 месеца след изтичане на ГТП може да им се залепи бележка, която важи още 3 месеца. След изтичането на срока от 3 месеца с бележка може да се премахнат. Т.е. 6 месеца след изтичане на прегледа.

А до сега беше 24 месеца от прегледа + 3 месеца от бележката - общо 27 месеца.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот Кайзен » Вто 12 яну 2021 18:49


Либерална наредба. В някои страни в ЕС нямат право и 1 ден да престоят върху имот - държавна или общинска собственост.
Дано след като освободят тротоарите и полянките да свалят от движение всички с нехомологирани LED/ксенон фарове. Тогава и шофирането нощно време ще стане приятно.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот group® » Вто 12 яну 2021 20:11


Абсолютно съм за махане на паметниците!
Тези срокове ми се струват адекватни. Все пак, ако кола бъде спряна на преглед за газове (дано и това се затегне) или друга тежка повреда, човек трябва да има време да си организира ремонт. Понякога сложен и скъп такъв.
Има някакви такива ситуации, които са нормални.
Не всеки може да осигури частен имот за такъв престой.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот VWGT » Вто 12 яну 2021 21:00


Идеално, още утре отивам да нащракам 2 сигнала. Макар че това "уведомяване по надлежния ред" ми е малко воднисто, но пак е нещо.

Всъщност м/у т.1 и 2 на тази наредба кое стои "И" или "ИЛИ", смисъл, че колата ИЛИ е с изтекъл ГТП повече от 3 месеца и подлежи на репатриране, ИЛИ се репатрира, защото се води "изоставено регистрирано МПС"? Или трябва И двете да са изпълнени?


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот Svetlix » Вто 12 яну 2021 21:30


А кога и в останалата част на България? Усещам, че ще има места, където няма да смогват да извозват боклуци.


Потребителски аватар
DAJelev
Мнения: 67
Регистриран на: Чет 21 юни 2018 9:08
Автомобил: VW Passat Variant Highline
Двигател: DFCA 2016
Местоположение: София

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот DAJelev » Вто 12 яну 2021 21:58


За София съм пускал 4-5 пъти сигнали в call.sofia.bg и всички коли до сега са премахвани. Бавно, тромаво, понякога с 2-3 подавания на сигнали, но винаги успешно. Бях пуснал и за един бус ми от общината ми се обадиха да ми кажат, че репатрака, с който имали договор не можел да качи бус. Пусках сигнала отново и отново и те ми звъняха да ми обясняват, че не можели да го премахнат, ама накрая след около година изчесна все пак. За други градове може да пускате през приложението "Гражданите". През него съм пускал за Стара Загора за 2 коли и те също бяха премахнати след няколко месеца. Просто иска натискане и постоянство. В call.sofia.bg съм пускал и за дупки, паднали пътни знаци и др. и в повечето случаи се решават нещата. Преди 2 месеца пуснах сигнал, че на околовръстното между кръговото на Сливница и Филиповци почти всички капаци на шахтите най-вдясно на пътното платно ги няма и че е много опасно ако някой изхлопа там и това на основното платно, не на локалните. Върнаха ми отговор, че са направили проверка и че наистина липсвали ама дали са сложили нови не съм минавал и не знам. Просто колкото повече хора пускаме сигнали дори за едни и същи неща ги натискаме повече и рано или късно си свършват работата.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот VWGT » Пет 15 яну 2021 17:58


Пуснах сигнал на 13.01, днес 15.01, получих мейл със статус, че автомобилът е установен и му е поставен уведомителен стикер. Да видим сега кога ще го вдигнат.


Потребителски аватар
DAJelev
Мнения: 67
Регистриран на: Чет 21 юни 2018 9:08
Автомобил: VW Passat Variant Highline
Двигател: DFCA 2016
Местоположение: София

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот DAJelev » Пет 15 яну 2021 21:51


Минимум след 3 месеца, ако до тогава собственика не го разкара сам.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Изоставени автомобили на обществени места - Вече 3 месеца след изтичането на техн. преглед

Мнениеот VWGT » Чет 27 май 2021 7:56


VWGT написа:Пуснах сигнал на 13.01, днес 15.01, получих мейл със статус, че автомобилът е установен и му е поставен уведомителен стикер. Да видим сега кога ще го вдигнат.


няколко месеца по-късно ... и месец и нещо след изтичане и на последния възможен срок, автомобилът е все още на място. През това време пуснах още 2 сигнала по други поводи. Резултатът е 0-ев. Имам някакви междинни статуси и толкова. Като се опитам да се свържа по телефон ме преращат към някакви стационарни телефони, на които никой не вдига. За мен това е една добра система ала Арменски поп.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 199 госта