Да си погася ли лизинга по-рано?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
vladimirs
Мнения: 13
Регистриран на: Нед 19 авг 2018 11:40
Автомобил:
Двигател:

Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот vladimirs » Чет 18 фев 2021 16:25


Здравейте,

Карам пасат, на който му остават 34 вноски. Сметнах си, че ако го изплатя на куп този месец, ще си спестя 614 лв от това, че няма да давам повече за лихва. Махаме административна такса (250лв) за предсрочно погасяване и се оказва, че ще съм на плюс с 364 лв.

Питането ми е, има ли ползи (освен финансовата) в това да си изплатиш автомобилът по-рано?

Едната може би е нуждата от пълномощно, при пътуване в чужбина, но това не ме притеснява. Друга е това, че може човек да се окаже без пари, когато му идва вноската за плащане и да загази, но аз нямам такова притеснение.

Поздрави




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот Vlad777 » Чет 18 фев 2021 16:46


Когато колата не е на лизинг:
1. Можеш сам да избираш в коя компания и през кой брокер да си направиш каско, откъдето могат да се спестят няколкостотин лева на година
2. Можеш да избираш в кой сервиз да я обслужват.
3. можеш да я пуснеш за продажба по всяко време.

При прекратяване на лизинга обаче мисля, че се минава нотариус, който струва около 200 лв + 3% от стойността на автомобила, което е не малък разход.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот group® » Чет 18 фев 2021 23:32


1. Чак пък няолко стотин? Не знам. Така ли е?
2. И при лизинг можеш.
3. И при лизинг можеш.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2637
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот Vasseto » Пет 19 фев 2021 6:57


1. Пак си избираш сам, но от ограничен списък.


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот toraborat » Пет 19 фев 2021 7:05


Когато дължиш по-малко за автомобила се кара по-спокойно, особено из БГ пътищата... Всеки път като изтряскам някоя дупка си казвам "Да ти е кеф да си караш новата кола"...


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот Vlad777 » Пет 19 фев 2021 12:49


group® написа:1. Чак пък няолко стотин? Не знам. Така ли е?
2. И при лизинг можеш.
3. И при лизинг можеш.

1. Със сигурност е така. Аз лично ползвам доста добри условия.
2. Ето извадка от договор за лизинг:
При повреда на МПС ЛИЗИНГОПОЛУЧАТЕЛЯТ е длъжен да представи същия за ремонт в автосервиз, посочен от ЛИЗИНГОДАТЕЛЯ, като ако ЛИЗИНГОДАТЕЛЯТ не посочи такъв, ЛИЗИНГОПОЛУЧАТЕЛЯТ може да избере сервиз, но след като получи писмено разрешение от ЛИЗИНГОДАТЕЛЯ за ремонтиране на МПС в същия.

3. Да, можеш, но процедурата е тегава и тристранна. Доста по-сложно, отколкото ако колата си е твоя.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот joro_kem » Пет 19 фев 2021 16:51


vladimirs написа:Здравейте,

Карам пасат, на който му остават 34 вноски. Сметнах си, че ако го изплатя на куп този месец, ще си спестя 614 лв от това, че няма да давам повече за лихва. Махаме административна такса (250лв) за предсрочно погасяване и се оказва, че ще съм на плюс с 364 лв.

Питането ми е, има ли ползи (освен финансовата) в това да си изплатиш автомобилът по-рано?

Едната може би е нуждата от пълномощно, при пътуване в чужбина, но това не ме притеснява. Друга е това, че може човек да се окаже без пари, когато му идва вноската за плащане и да загази, но аз нямам такова притеснение.

Поздрави

ако правилно разчитам сметките ти, за 34 месеца ще спестиш 364 лв, т.е. 10.71 лв. на месец. тази колосална икономия аз лично не бих направил, особено ако нямам притеснения за предстоящо безпаричие.


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот Asko VW » Съб 20 фев 2021 10:54


Владо е прав, въпреки, че ти плащаш застраховките лизингодателя определя компанията и съответно те дерат здраво, продажбата също е по-сложна. Колкото до сервиза, ако колата е в гаранция така или иначе не можеш да избираш сервиз, та това не е чак толкова важно, ако е извън гаранция вече си е важно.
Има и една допълнителна врътка при лизинга, ако не дай боже ти откраднат колата, няколко месеца (не помня 6 или 3), докато тече "издирването" продължаваш да си плащаш вноските, за нещо което вече не притежаваш и съответно не ползваш. Отделно, че след това обезщетението отива при лизингодателя и вече дали той ще ти даде някаква част и каква от него е сложен въпрос. Та може да останеш без кола и без пари (имаше една такава тема тука из форума).
Та според мен, ако имаш възможност да се отървеш от лизинга е по-добре да го направиш.


vladimirs
Мнения: 13
Регистриран на: Нед 19 авг 2018 11:40
Автомобил:
Двигател:

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот vladimirs » Съб 20 фев 2021 23:01


Да и аз съм чувал подобни истории след кражба на автомобил.

В крайна сметка реших да прекратя лизинга. Ще ми е по-спокойно на главата, а и спестявам едни няколко стотин лв.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот brum » Съб 20 фев 2021 23:43


По-малко ще спестиш. Не пропускай инфлацията. Всеки може лесно да сравни с Х пари какво можеше да се купи преди 10 години и сега. И разликите са сериозни.

Поради тази причина мисля да си влача ипотечният кредит. Културата масово е ипотечен кредит да се влачи до край. При нас културата обаче е по-различна - в България масово кредитите се погасяват предсрочно.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот group® » Нед 21 фев 2021 1:14


brum написа: При нас културата обаче е по-различна - в България масово кредитите се погасяват предсрочно.

Точно!
Нямаме навик и знания парите да работят.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот Stivi » Нед 21 фев 2021 11:19


Погасяват се предсрочно заеми, щото нашите банки не са като европейските, само гледат как да одерат още едно парче кожа от теб. Човек без заеми=щастлив човек :a045


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот 777 » Нед 21 фев 2021 12:29


Не съм наясно с лизингите, но не са ли се застраховали при инфлация да могат да вдигат лихви/вноски? Или каквато месечна вноска пише в договора, това е до края при всички обстоятелства.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Да си погася ли лизинга по-рано?

Мнениеот brum » Нед 21 фев 2021 13:47


Застраховали са се. Затова дават лихва 2.8 при инфлация 2.5 на ипотечните кредити (примерно). Ако инфлацията стане 5 и лихвата ще скочи, но ако инфлацията падне и лихвата ще падне.

Има и други фактори които могат да бутнат лихвата на кредита да е по-близка или дори по-ниска от инфлацията. Влоговете са на отрицателни лихви в момента и за да се насърчи икономиката се смъкват лихвите на кредити. Така се въртят едни пари в икономиката вместо да седят по банки и да прашасват.

Абе сложна материя е. Има книги за това как работят парите. Четиво което определено ще си избие инвестицията от четенето му. И под инвестиция нямам в предвид пари, а времето. Когато знаеш как работят парите и как да управляваш средствата ще можеш за един и същи краен финансов резултат да инвестираш по-малко време. Та ще спечелиш време за свобода, за сметка на времето за гърбене и изкарване на пари.

А че нашите банки гърбят - гърбят, факт. Обаче ЕС ги натиска и няма къде да идат. Нещата последните години се подобряват значително.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 80 госта