Бензин вместо дизел

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Бензин вместо дизел

Мнениеот 777 » Вто 09 мар 2021 13:27


Интересува ме, ако се налее сериозно количество бензин вместо дизел (в смисъл не 10л бензин върху 40л дизел, а по-скоро 1:1) дали се усеща видимо по работата на двигателя или някой може да си кара докато върви? И може ли дизелов двигател да запали на чист бензин?




cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Бензин вместо дизел

Мнениеот cecoa1 » Вто 09 мар 2021 14:36


Със сигурност "някой може да си кара докато върви" :mhihi
Всичко зависи от съотношението на бензин в дизела, и каква точно е колата. На някои понася повече, на други по-малко. Със сигурност обаче 1:1 не е добре за возилото, дори и да върви. Е, освен ако не е от едновремешните многогоривни дизели, каквито са правени основно за военни нужди.

Лично съм сипвал 7-8 литра бензин на 1,9PD, но навреме си видях грешката, и допълних още около 50 литра нафта. Нямаше никакви последствия.
На някои по-стари возила, си има по ръководство, че може да се слага някакъв процент бензин през зимата, против замръзване на нафтата. Но това отдавна не е актуален проблем.


batjoro
Мнения: 98
Регистриран на: Вто 14 мар 2006 15:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Бензин вместо дизел

Мнениеот batjoro » Вто 09 мар 2021 21:20


За зареждане на цял резервоар с бензин вместо с дизел съм чел по форумите, че колата пали, потегля и в рамките на бензиностанцията угасва, което е по-добрият вариант. За 1 към 1 може би ще върви с големи компромиси от всякакво естество и ако шофьорът е непукист в крайна сметка ще има поражения.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 890
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Бензин вместо дизел

Мнениеот MamaMy » Съб 13 мар 2021 3:27


В книжката на един Опел си пишеше зимата е допустимо до 50% бензин в дизела. Мотора беше Исузу. Много хора не вярваха но е факт. Според мен ако се налее двутактово масло да подобри смзочните свойства няма да е голяма болка. Ще си го изгори този бензин и ще пита за още.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8377
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Бензин вместо дизел

Мнениеот samo_pechka » Съб 13 мар 2021 16:46


1:1 бензин/дизел смес е допустимо единствено на предкамерен дизел. За предпочитане без турбо. Да се добави и двут. масло в горивото и бензина да е колкото се може по-нискооктанов. Колата да се кара много лежерно и без екцесии , макс 70-80 км/ч извънградско. При първа възможност да се доп. колкото може с дизел.
За дизел с директно впръскване е недопустимо такова съотношение .
Носи на някакво съотношение, примерно 10% , за предпочитане да е без.
За КР дизел - никакъв бензин моля да не се добавя, дори и литър на цял резервоар нафта да е .


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Бензин вместо дизел

Мнениеот hvp800 » Съб 13 мар 2021 17:48


Тя и помпа-дюза никак не обича бензина и е силно препоръчително да не се сипва бензин в нафтата! Всъщност при 1:1 бензин/дизел , съм на 99% сигурен, че колата ще угасне. :a045


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Бензин вместо дизел

Мнениеот Курт Деликуртев » Съб 13 мар 2021 19:16


MamaMy написа:В книжката на един Опел си пишеше зимата е допустимо до 50% бензин в дизела. Мотора беше Исузу. Много хора не вярваха но е факт.


Имах такъв случай с Опел Кадет, на влизане в Румъния нямаше хафта по бензиностанциите, допълних половината резервор до горе с бензин (бях чел някъде че може) и никакъв проблем до Калафат.

Но при новите мотори е забранено, иначе моторът отива на кино!

Малко размишления по темата, при дизелите няма запалителни свещи, компресията стига до 30 бара, при което горивната смес въздух дизел се самовъзпламенява. Какво би станало, ако вместо дизел сипем бензин? Много преди горна мъртва точка на буталото, т.е. много по-рано фалшивата горивна смес въздух бензин ще се самовъзпламени, т.е. ще се получат удари върху буталата и моторът ще загине!


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1528
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Бензин вместо дизел

Мнениеот Кайзен » Съб 13 мар 2021 21:21


Защо не си изминал разстоянието до България без да дозареждаш в Румъния?
Все пак става дума за около 400км, които могат да се минат с половин резервоар нафта, което са 25-26л в Kadett E.

И по темата - чувал съм, че някои наливат по 1-2л бензин на 50л дизел в резервоара.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Бензин вместо дизел

Мнениеот 777 » Съб 13 мар 2021 23:38


Темата поначало тръгна от това, че отварям капачката на резервоара и ме удря ясна миризма на бензин. Винаги гледам какво зареждат или поне гледам на бележката какво пише, но за последното ходене имах съмнение дали съм проверил написаното. Някоя добавка в дизела да не би да има миризма близка до бензина? Друго удобно обяснение не мога да измисля.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8377
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Бензин вместо дизел

Мнениеот samo_pechka » Нед 14 мар 2021 11:03


Зимните добавки миришат малко на коресилин, това за профи версии, ползвани в бензиностанции.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Бензин вместо дизел

Мнениеот tdi fen » Нед 14 мар 2021 12:22


аз имам познат,който ползва газ за осветление на фирма "Дъга плюс" слага 20-30 мл/10л. била супер и излизала евтино добавката



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 240 госта