Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6160
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот ktamen » Пон 13 фев 2023 21:04


Искам да си купя кола, ама не ми се иска да си пиля нервите в КАТ София на каналите, никога не съм ги минавал, ама отзивите не ме кефят. Досега винаги съм купувал коли със софийска регистрация, доколкото разбрах вече дори да е с тутракански номера, мога да си остана с тях и да отида пеша в КАТ за да сменя само талона. Вярно ли е това? Какви документи ще ми трябват за да получа новия талон?




Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот Ивайло Димов » Пон 13 фев 2023 21:14


Така или иначе се влиза на канал ,поне в КАТ Шумен ме вкараха на канала .Колата си беше регистрирана в КАТ Велико Търново но минах по реда все едно е нов внос :) .Документите са нотариално заверен договор за покупко продажба и двата талона на колата .


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот 777 » Пон 13 фев 2023 21:24


Допреди няколко години принципът беше - без канал, ако колата е регистрирана в същата област, т.е. само по документи. Ако идва от друго място (друга област) се минава канал за сверка на VIN. Предполагам и сега няма промени. С други думи, ще се наложи да ходиш.

Последна промяна от 777 на Пон 13 фев 2023 21:26, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6160
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот ktamen » Пон 13 фев 2023 21:38


Значи ще си търся кола със софийски номер.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот VWGT » Пон 13 фев 2023 22:34


хм, този въпрос аз съм го поставил преди време, сега ще взема да си отговоря.
Да, номер може да се прехвърли. Вече се срещат нови коли със стари регистрации, даже и аз се бях засилил да сложа "милиционерски" С номер на пасата, но се отказах, защото ако нещо стане с табелата го губя безвъзвратно.

Иначе процедурата, ако искате само смяна без продажба/бракуване, е следната. Отивате с колата, на която е желания номер в КАТ. Пререгистрирате я с нов номер, стария го оставяте на съхранение в КАТ (изрично ги уведомявате). Пазят го 1 месец (правят нови табели със същите букви и цифри и ЕУ звезди вместо бг знаме), за да отидете и го регистрирате на новата кола.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2638
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот Vasseto » Вто 14 фев 2023 7:09


Прехвърлянето на номер тук в Пловдив е към 300лв + новия номер с нов талон около 75лв.


deas
Мнения: 99
Регистриран на: Чет 24 юни 2010 21:59
Автомобил: VAG 5+
Двигател: engine19
Местоположение: XackoBo

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот deas » Вто 14 фев 2023 8:36


VWGT написа:защото ако нещо стане с табелата го губя безвъзвратно.


Какво може да стане с табелата


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот 777 » Вто 14 фев 2023 11:42


VWGT написа:хм, този въпрос аз съм го поставил преди време, сега ще взема да си отговоря.

Това е друга тема. Въпросът тук е за смяна на собственик, ако колата е от друга област и съответното гледане на колата в КАТ или минаване само по документи.

Като цяло все ще ходиш в КАТ, ще висиш на гишета. Това дали ще минеш още 2 стъпки от процедурата не е голяма разлика. Ако са направили онлайн смяна на собственост е друга работа.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот VWGT » Вто 14 фев 2023 11:52


deas написа:
VWGT написа:защото ако нещо стане с табелата го губя безвъзвратно.


Какво може да стане с табелата


Да го изгубиш, да го откраднат и тн бг неволи. Изчезнал номер ми обясниха, че не се преиздава. Повреден се преиздава само ако занесеш и двете табели. От друго място подочух, че тея от 7к можело да ги преиздадат, но не знам подробности. Сигурно за платените номера има някаква врътка, но моя не е плащан (тогава не е имало такива опции).

В момента номера стои на друга кола, с която няма подобни рискове. Когато се формализира докрай собствеността/правото върху номерата, ще го мисля.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 656
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот railfan » Вто 14 фев 2023 11:53


Няма въпрос тук. Няма и онлайн възможност все още - хората работят със специфична хартия за талоните и им слагат стикери.
Ако колата идва от друга област реда е такъв, че даже да запазиш номерата, минаваш канал и правят сверка на номера на мотора и рамата. Това е категорично, защото аз го играх този филм в КАТ Стара Загора, а запазих номерата на колата СВ. Което на практика обезсмисля идеята да можеш да запазиш номера, защото ако искаш да го смениш пак си на канала..
Ако е от същата област сменяш само талоните - дори няма нужда колата да е физически там и избягваш големите опашки.


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот zdravkop64 » Вто 14 фев 2023 16:25


railfan написа:Няма въпрос тук. Няма и онлайн възможност все още - хората работят със специфична хартия за талоните и им слагат стикери.
Ако колата идва от друга област реда е такъв, че даже да запазиш номерата, минаваш канал и правят сверка на номера на мотора и рамата. Това е категорично, защото аз го играх този филм в КАТ Стара Загора, а запазих номерата на колата СВ.
Ако е от същата област сменяш само талоните - дори няма нужда колата да е физически там и избягваш големите опашки.

Подкрепям. Миналият месец взех кола от Варна и в КАТ Плевен не смених номерата, но колата задължително на канал за сверка на рама. Номер на двигател не са гледали. Само талоните се сменят, защото се сменя собствеността.


IvanStefanov1986
Мнения: 1
Регистриран на: Нед 30 апр 2023 9:22
Автомобил: VW Passat Variant 4MOTION B8
Двигател: 190hp 2017г
Местоположение: София - Град

Re: Запазване на регистрационен номер (ДКН)

Мнениеот IvanStefanov1986 » Нед 30 апр 2023 9:35


Здравейте, колеги. Предстои ми запазване на номер от старата на новата кола. Всичко е ясно, но старата кола се запазва и казуса е следния. Платил съм данък мпс за цялата година.(Доста е почти 500лв. ) Някой запознат ли е какво ще се случи след бракуване на автомобила и регистрацията му с нов различен рег.номер. Дали ще ми върнат надвзетата сума, или с някакъв анекс ще може да осчетоводи с новия номер. Същия въпрос имам и за платената винетка, но тя може би ще важи за новия автомобил. Благодаря!



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 40 госта