Собствена кола или кола под наем?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
borisfx
Мнения: 18
Регистриран на: Пон 03 ное 2014 14:06
Автомобил:
Двигател:

Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот borisfx » Съб 20 мар 2021 22:48


Здравейте. Имам едно 20 г. Поло. Все повече неща изникват за ремонт и мисля да го продавам, че нямам време и нерви да се занимавам с него. А и не го карам много. Най-много веднъж месечно да го запаля и да отида някъде, че някой път даже и веднъж на два месеца да го карам веднъж. Живея в София, работя в центъра и с кола на работа не мога да ходя, няма къде да се паркира.
Напоследък взех да се замислям дали няма да ми излезе по-евтино да си продам колата и тези 10-12 пъти в годината в които ми се налага да ползвам кола, за да изляза извън София, да си вземам кола под наем.
Някой от вас правил ли си е сметка, кое излиза по евтино, за човек който си кара колата веднъж месечно - да има собствена кола, която да стои пред блока и да ръждясва или за 10 пъти годишно, каране на кола, да си вземе кола под наем?




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот group® » Нед 21 мар 2021 0:41


Много пъти съм я правил тази сметка, но с моите параметри и ако се преместим в центъра (сега е невъзможно).
Та, ако се преместим, постепенно бих махнал колите. От две/три на една и бих заложил на Спарк, тротинетки, колела, и рент а кар.

В твоя случай имаш твърди гражданска, преглед, данък + някаква поддръжка.
Първите 3 са грубо 500+лв.
Поддръжката включва масла, гуми, ремонти.
Ти си знаеш тези неща най-добре, но мога да предположа, че едни 500лв още си отиват годишно, минимум.

Значи имаш някакви приблизителни 1000лв разходи за тази кола, на година + разправиите и времето.
10-12 излизания от Сф звучи много общо. Може да излезеш за няколко часа, дни, седмици.
Рент а кар ти е 100лв грубо на ден. Може да има и по-евтини. Значи имаш 10 дни с относителните разходи за колата.
Недостатъците на рент а кар са:
- разправия по взимане и връщане (може леко да се улесни, ако си редовен клиент, но пак има)
- периоди на пълен блокаж, когато просто няма коли и се налага да вземеш по-скъпа или пълен боклук (по празници и в сезона на почивките)
- изисква се планиране

В съотношението с полото, няма да има финансова далавера, вероятно. Ще спестиш време и разправии с колата. Въпросът е те колко са ти ценни?!

Това е от мен. Сметките са много груби и нямам никакви претенции да са верни, но на тази база можеш да си направиш своите.

Едит: Забравих да спомена един друг фактор в такова решение. Притежанието на кола ще поскъпва! С всяка година. По всички пера. Само пример - зелена зона се разширява (не знам къде си). Там още едни пари годишно. Автосервизите поскъпват. Данъци, застраховки. Всичко. Неизбежно целта ще е да се премахнат стари коли и такива които малко се ползват. Което е и правилно, ако се замислим извън собствената камбанария.
На другия полюс са услугите, които запълват нишата и ще се развиват тепърва - Спарк, рент а кар, краткосрочни оперативни лизинги, дори публичен транспорт и etc.


Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот Rat Fink » Пон 22 мар 2021 9:31


Другия плюс на колата под наем е че караш почти нов автомобил, на малко километри и шанса да се развали е минимален. Плюс това безопасността му е много по-добра от на някаква стара кошница. Минус е ако стане птп, одереш боята, чукнеш бронята. Тогава ще извадиш едни кинти ако не си внимавал какъв договор си подписвал. Има случай на българи ползвали коли в чужбина - Италия например и не е видял драскотина преди да я върне или пък е нямало, но после му пращат снимки, че е надрана и започват да го съдят, могат да ти блокират хиляди евро по сметката и т.н. Затова винаги преди да тръгнеш от където я взимаш, я наснимай хубаво от всякъде. И преди да я върнеш също! Иначе излизаш от вас взимаш го, товариш багажите и газ към морето, а при старата кола все може да излезне нещо. Ако харесваш автомобили и ти се занимава стара е по-добре и по-евтино, а и за сравнително малко пари можеш да караш нещо комфортно и висок клас, а не да подскачаш с някакви нови сапунерки за по 80ле на ден.

А за поскъпването на колите, то всичко поскъпва, цените на нови автомобили като някаква си баничарка(рифтер) на пежо за 45000лв няма да коментирам...но в България няма как да стане недостъпно, защото хората нямат алтернативи - ще си карат старите коли, ще си ги ремонтират и пак ще им е по-евтино от новите. Границата за под наем не знам къде ще е, ще поживеем и ще видим. Но у нас скоро няма да има революции в автомобилната сфера, нито масово електрички, нито забрана на дизелите, народа няма да го позволи, защото им е добре на джоба както е в момента, а ако някой се излъже да им стовари някакви ограничения никой няма да го търпи и ще се блокира всичко веднагически. Тези уж забрани за стари колинв София за 5-10дни в центъра са мижи да те лажем.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот VWGT » Пон 22 мар 2021 9:53


borisfx, мотор няма ли да ти върши работа?


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот cecoa1 » Пон 22 мар 2021 10:20


Всичко си има предимства и недостатъци. А и зависи на кой кое и колко му е важно.
Аз не бих се лишил от собствена, хич да не ми трябва за друго, през свободното време винаги мога да изляза от града, без съществени разправии около това.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот thanis » Пон 22 мар 2021 10:21


Колега, ако гониш абсолютно минимален бюджет за придвижване, няма как да стане сметката с кола под наем.
Ти сам знаеш "пътуванията" ти колко са далечни. Принципно ако имаш пътувания 1 път на два месеца за по 500км, общо взето е на кантар, колкото повече км и колкото по-често ти се налага, сметката е за личния автомобил. Пък и винаги имаш удобството да слезеш и да тръгнеш. Най-малкото, такси да отидеш да си вземеш кола под наем, след това да я върнеш, каквото и нарушение да направиш, директно през картата ти го дърпат. Общо взето си има плюсове, но и значителни минуси. Ако няма с кого да се съчетаваш на твоите пътувания или да ползваш обществен транспорт, чисто от гледна точка на удобство, аз не бих разкарвал колата. От гледна точка на съгражданин, много ще те "ненавиждам" , защото колата само ще събира прах пред блока и няма да си личи, че се ползва. Груп е казал, че около 500лв излизат статичните сметки на година и към тях горивото. Принципно има и коли под наем "бараки" разбирай opel astra g, ford focus 1 и т.н. за по 30-40лв на ден, ако това те устройва, тогава продажбата на колата ти е оправдана, ако под рент-а-кар имаш предвид новите, дори и базови - там е твърдо над 100лв/ден без горивото + депозит.

Сподели до къде ти се налага да ходиш и сам ли ходиш и дали има удобен транспорт до там.
Поздрави


Kolyo B8
Мнения: 119
Регистриран на: Нед 16 окт 2016 21:20
Автомобил: Passat Variant B8FL DSG7
Двигател: DTSB
Местоположение: СВ

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот Kolyo B8 » Пон 22 мар 2021 11:40


Здравей колега, колата под наем не е лоша идея. Аз ползвам от време на време - когато оставям основната за отстраняване на щети обикновенно.
От един до два дена няма много смисъл, но има и тарифи за уикенд. Обикновенно фирмите за рент а кар имат офиси на летището и взимането и оставянето не е голям проблем. Ако знаеш за кога ще ти трябва - не е проблем да си направиш организация. Предвид колата която имаш в момента, ако се насочиш към същия клас за рент а кар, цената няма да е по висока от 75 - 76 лв/ден за еднодневен наем и от 35 - 38 лв/ден за 10 дневен наем. Можеш ако искаш да скочиш и на по-висок клас автомобил и тогава наема ще ти бъде и по-голям от 100 лв/ден.

Това са цени със включено покрите в случай на застрахователно събитие (щета). Наема може и да е по-евтин без това покритие, но не те съветвам. Имал съм случай ,при който ми срязаха гумата пред блока. След това купих нова гума и от рент а кара ми възстановиха разходите.

Обикновенно колите са нови - два пъти съм взимал кола на 5 и на 8 километра. Разходите, които ще имаш ще са за: наем и гориво - взимаш с пълен резервоар и връщаш с пълен.
Винетка, ГО и гуми са включени в цената, както и неограничени километри пробег. При взимане на колата имаш и около 30-тина минути формалности по попълване на договор.
При наема подписвате договор, плащаш депозит, който след края на наема ти се връща. Ако си бил без покритие за щети и си имал щета, депозита ще бъде задържан плюс покриване на разходи ако сумата на депозита е по-ниска от щетата.

Неудобство на рент а кара е, че ако ти се наложи спешно тръгване в 2 през ноща - няма да е толкова бързо :)

Това е от мен (става въпрос за рент а кар фирма с Варненска регистрация и офиси в цяла България - да не правим реклама)


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 237
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот kamaza11 » Пон 22 мар 2021 12:38


Колегата над мен спомена спешното пътуване. Прав е, понякога нямаш друг избор освен собствен автомобил.
Не мисля, че е проблем да си държиш точно тази кола изрядна откъм двг/светлини/окачване. Автомобил под наем може и да ти излиза същото, но го нямаш удобството.
За града можеш да разгледаш алтернативни начини на придвижване, а колата за извън. Палене през няколко дни и поддръжка от време на време и това е. Като се наложи един бърз оглед дали всичко е наред и караш.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот Stivi » Пон 22 мар 2021 13:37


То ако беше по-удобно, или евтино с рент а кар, много хора щяха да си продадат колите...ама не става :a045 Ти може да искаш да отидеш само на 100км от вас, което е 20лв за гориво в двете посоки, но ако искаш да останеш там два дена колата под наем ще ти струва 160лв + 20 за горивото :a045


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот VWGT » Пон 22 мар 2021 13:43


borisfx, ти си готов клиент за car sharing концпецията :)
до тогава аз бих си ползвал колата, стига да издържи


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот group® » Пон 22 мар 2021 13:50


Този въпрос май не е за автофорум, където сме маниаците по коли и мисълта, че друг ти пърди на седалката е болезнена :icon_lol


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот thanis » Пон 22 мар 2021 14:21


Абе то да е само пърденето, пак добре ... Към автора, докато не даде пример за какви "излизания" има нужда, общо взето си чешем езиците и реална преценка трудно бихме имали към проблема.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот tdi fen » Пон 22 мар 2021 14:34


според мен,ако имаш пари купи си една по-нова около 2010г кола за 5-6к,която на година ще иска минимално вложение,но ще ти е на разполжение 24/7 аз познавам няколко човека който работят в чужбина,но имат кола,която и се събира най-много месец каране докато са отпуск


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19688
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот Vlad777 » Пон 22 мар 2021 14:41


Собствената кола струва пари за поддръжка, но пък има и своите незаменими плюсове като разположение по всяко време, липса на ограничения в изминатите километри, възможност да си я дооборудваш по твой вкус и др.

Да, струва пари да се поддържа, но в днешно време всичко се плаща. Естествено има и алтернативни методи за транспорт - обществен превоз и споделено пътуване.

Колкото и да е нова колата, груба сметка колегата group® е направил по-горе - поне 100 лв месечно излиза притежанието и поддръжката на някакъв елементарен автомобил. Което е доста достъпно всъщност. Естествено отделно има и разходи за гориво.


rld
Мнения: 547
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Собствена кола или кола под наем?

Мнениеот rld » Сря 24 мар 2021 15:04


Щом си караш рядко колата, започни да я караш по често. Ако те е страх, или не ти се дават пари, потърси споделено пътуване с непознат или се комбинирай с приятел/приятелка/роднина wherever
Ако обичаш да ходиш по разни туристически места, ползвай автобус или влак и следи ексурзиите отрано, за да ти излизат по евтино билетите и настаняването



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 227 госта