Какво да правя след ПТП на паркинг

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот 777 » Чет 29 апр 2021 19:39


Тъй де ама случаят е друг. Пострадалият отива при застрахователя на виновника с протокола и си оправя обезщетението. Виновникът няма какво повече да се занимава.




!R1
Мнения: 121
Регистриран на: Нед 07 фев 2021 23:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот !R1 » Чет 29 апр 2021 20:08


Това за кой случай се отнася?
При Гражданската отговорност в срок от 7 дни след инцидента виновният водач е длъжен да уведоми застрахователната си компания. Ако не изпълни това си задължение и се стигне до изплащане на щети, има опасност да бъде осъден и да покрие всички лихви, изплатени от компанията като обезщетение на другия шофьор от момента на ПТП до уведомяването ѝ.

Виновният водач трябва да попълни т.нар. доклад до застрахователя. Това е формуляр, в чийто полета трябва да въведете данните си и да опишете обстоятелствата при възникването на събитието. Примерни бланки може да се изтеглят от интернет или от сайтовете на застрахователите. Прилагат се също всякакви съпътстващи документи – ДКП, протокол от КАТ и т.н.

Пострадалият шофьор също може да уведоми застрахователя на виновния водач, без да е длъжен. Той има право да предяви претенциите си, като срокът за неимуществените щети е 5 години, а за имуществените – 3 години.

За да бъде уважено правото ви, е необходимо да представите пред застрахователя на виновния шофьор всички необходими документи: протокол за ПТП или ДКП, талон на автомобила, талон за технически преглед, шофьорска книжка на водача, управлявал колата по време на инцидента, контролен талон и т.н.

Последна промяна от !R1 на Чет 29 апр 2021 20:13, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот muns61 » Чет 29 апр 2021 20:11


Така, сега разбрахте ли защо 90% от участниците в нещо такова ще се направят на разсеяни. Никой не иска да си усложнява живота.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот 777 » Чет 29 апр 2021 21:09


Много интересно какво ще прави 7 дни пострадалият и няма да отиде той при застрахователя. Ще чака ли да му платят нещо или ще си стои и ще мисли, а ЗК ще стои в неведение за случилото се. Добре че е виновникът да отиде да им докладва. Ако е някаква тежка катастрофа с ранени в болница е друга работа, но говорим за нещо много по-елементарно.


Потребителски аватар
Danny boy
Мнения: 1933
Регистриран на: Сря 10 яну 2007 18:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот Danny boy » Пет 30 апр 2021 6:23


Ако си изряден документално, тоест имаш редовен технически преглед, валидна гражданска, не изтекла шофиорска книжка то:
Отидете и двамата в ликвидационния център на виновния водач, тоест твоя застраховател и пишете протокола там. Дори и да го объркате ще ви дадът нов и ще се оправите,или помолете на место да ви съдействат да го попълните правилно. Защото ако не сте го правили и друг път двамата, ще го сгрешите 100%.
Отделете половин ден.
Разберете се кой ден ви е удобен на двамата и действайте. Тя да има удостоверение за банкова сметка на свое име, ако е на нейно име колата, ако не на името на собственика тогава, но това може и после тя да се разкарва пак да донесе.
Вариант е да и предложиш пари на ръка, но я питаш колко ще и излезе ремонта след като тя се консултира с майстора който ще го прави.
Защото повярвай ми тя вече е питала и знае колко ще и струва. По моя преценка ще ти поиска поне 200лв.Ако ти отърва плащаш, ако не протокол и при застрахователя.Недей да изнагляваш да се пазариш, щото може да я ядосаш, а ти си на килимчето, и като нищо може да ти играе един филм с напускане на птп и ще го ядеш....


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот Каспър » Съб 01 май 2021 9:26


Коментирам от позицията на потърпевш.
Преди години една лелка така си отвори нейната врата на паркинга пред очите ми, че вдлъбна моята врата. Казах и да приготви 50-100 лв. за изпъване на врата и евентуално боя. Но тя каза че живеем в правова държава, има ГО и ще пишем протокол. Загубихме 30 мин. в писане и после още два часа докато стигна аз до нейния застраховател. Застрахователя й ми каза че имам една малка драскотина на вратата и една точка паднал лак отпреди тази щета и заради тези неща, тази врата така или иначе била за боя и новото вдлъбване не било проблем :screwy Казаха че могат да ме обезщетят с около 8-12 лв. :mhihi Ако искам да ги получа обаче ще трябва да седна и да пиша още един куп документи и да загубя още 30 мин. Отказах и се прибрах супер нервиран. Само изхабеното гориво докато стигна до застрахователя беше на стойността на предлаганото от тях обезщетение.
Извод:
- Аз като потърпевш пих една студена вода. Останах с вдлъбната врата. Загубих два-три часа от живота си заради това че онази лелка блееше докато си говори по телефона. Скъсах си нервите в разправии с нея и със застрахователя й.
- Лелката от своя страна няма нищо по колата й. Остана супер доволна че не е платила нищо и е минала метър. Не си е губила времето и горивото и нервите да ходи да се разправя със застрахователи. За нея всичко приключи със попълването на протокола.

Ако искаш да си докрай коректен с потърпевшата жена, дай и достатъчна сума да си оправи щетата и забравете за случката. Всичко друго е загуба на време и нерви и пари и за теб и за нея. Бъди сигурен че застрахователя ще и плати (ако въобще и плати нещо) някаква смешна сума и ще й загуби сумати време и нерви. Така ти вместо да и направиш добро, ще й създадеш допълнителни главоболия и първоначалната ти добра постъпка се обезмисля.
Гледам, че повечето колеги дават съвет да се пише протокол. Чудно ми е, ако те бяха потърпевши дали щяха да предпочетат кеш веднага и до дни да си отстранят щетата или писане на протокол което е равносилно на губене на време, нерви и пари.
Потърпевшия няма никаква вина за случилото се и не е редно той да поеме всички загуби и негативи от случката. А с протокол точно това се случва.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот thanis » Сря 05 май 2021 13:08


Да разбирам ли, че ГО общо взето за толкова дребни щети изплащат колкото да мине номер 10-20-30-40лв? Ако е така, май ще остане опцията за парички на ръка с оглед от моя страна, защото не искам да отидат по направление "ботуши" както колеги се изразиха.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот 777 » Сря 05 май 2021 14:04


Не винаги е така. Може и 200лв да ѝ дадат. Зависи кой е застрахователят, колко очевидна е щетата и дали има други щети по детайла, с които да се оправдаят, че така и така е бил за ремонт. Ако цялата кола е очукана, няма да се засилят да плащат пълно боядисване. Но дори и да изплатят 40лв, има възможност да се обжалва обезщетението и да доплатят. Стига да има документи за разходите и щетата да е явна (не някоя драскотина, която не се знае откога е).


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот hooligan_sk » Сря 05 май 2021 15:13


thanis написа:Да разбирам ли, че ГО общо взето за толкова дребни щети изплащат колкото да мине номер 10-20-30-40лв? Ако е така, май ще остане опцията за парички на ръка с оглед от моя страна, защото не искам да отидат по направление "ботуши" както колеги се изразиха.


Точно така разбирай. За натиснат ожулен калник + стабилно ожулена предна броня на старо А3 ми платиха 90лв. В ПТП за което съм невинната страна. И обикалях няколко часа по какви ли не клонове и офиси... Щетата реално е за 300-400лв в случая. :stumm


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот 777 » Сря 05 май 2021 15:28


В някои случаи застрахователите се оправдават с овехтяване. Смятат, че колата е загубила примерно 70% от цената си и като изчислят обезщетението го умножават по 0.3 за да докарат 30%. Но това важи повече при подмяна на елементи като странично огледало или фар. Затова казвам, че зависи от застрахователя и донякъде от състоянието на пострадалата кола, не само годините ѝ.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот thanis » Сря 05 май 2021 15:42


Застрахователя е ОЗК, пострадалата кола е на 1ва страница снимана. Пак казвам, вината си е моя, в случая не става въпрос да отбия номер, просто искам колата на потърпевшия шофьор да е адекватно обезщетена, като не съм паралия и не ми е все тая да и "изръся" 300лв да ми се маха от главата. Ще се радвам на конкретни примерни, за да мога да взема решение. С жената на 9-ти ще действаме, тъй като не е в града.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот hooligan_sk » Сря 05 май 2021 15:49


На мен поне ми обясниха, че ГО щетите се изчисляват по метод и цени от 2004г. Ако й предложиш 100, макс 150лв на потърпевшата, мисля че значително ще надвишиш обезщетението, което ще получи по застраховката. Иначе ремонта ще струва 200-300лв. :th_up


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот 777 » Сря 05 май 2021 15:53


Има вариант пари + протокол. Ако ѝ се занимава да вземе още нещо.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот Каспър » Сря 05 май 2021 15:54


Адекватно е такова обезщетение което да й стигне за оправяне на щетата и да покрие загубеното от нея време и нерви. Застрахователя от хиляда кладенеца вода ще донесе да я убеди че нейната щета е "минимална". Ще се хване за някоя лека драскотина на бронята, овехтяване и т.н. и само ще и загуби времето, но в никакъв случай няма да й плати достатъчно за да си отстрани кадърно щетата. Дори и да й плати достатъчно за отстраняването на щетата, кой ще й покрие разправиите, висенето на колата в сервиз, престоя без кола? Все негативи възникнали заради случилото се.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот forski » Пет 07 май 2021 7:25


То така както му ги наредихте нещата, и 1000лв. няма да са достатъчни че да компенсират цялото неудобство от ремонта на една ужулена броня, която видно от снимките си е била достатъчно очукана и преди това!
Може да и платиш и един спа уикенд във Велинград на жената, за успокоение на нервите след преживяното :biggrin
Разберете се в кой сервиз ще си ремонтира бронята, разберете се за цената, и като и оправят колата, иди и плати на бояджията. Така разправийте и обикалянето по-сервизите ще е споделено!



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 140 госта