Какво да правя след ПТП на паркинг

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Zhivko Zhelev
Мнения: 49
Регистриран на: Съб 26 апр 2014 13:28
Автомобил: VW GOLF
Двигател: TSI 2017 DSG
Местоположение: Burgas

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот Zhivko Zhelev » Пет 07 май 2021 8:48


Ето ги моите два случая през шофьорската ми кариера, като единия е на сина ми. Давайки назад, сина удря съвсем леко кола, която се движи по път спредимство. Разбират се на следващия ден при ЗК на пострадалия. Тогава разбрах и аз като собственик на колата. Двустранен протокол, без 112 и това е. Стоя си в колата аз, паркирана. Едно момченце дава назад, не ме вижда и преден ляв калник осуркан. Попитах го кой от двата варианта предпочита– пари или протокол. Звъннах пред него на мой познат бояджия за да чуе цената. Каза двустранен протокол. Ок.Без 112. На другия ден при неговата ЗК,оглед, снимки и ми платиха 120 лв. Ремонта беше 100 лв.Зависи от ЗК и колко си настоятелен. Бонус –малус. Не се знае кога ще влезе в сила.Такива малки щети,единични, не се калкулират за завишаване на ГО. Поне засега. Мое мнение. Разбери приблизителната цена на ремонта. Предложи и двата варианта. Ако иска повече, при положение че има и други щети, протокол.




Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот Каспър » Пет 07 май 2021 9:09


forski написа:То така както му ги наредихте нещата, и 1000лв. няма да са достатъчни че да компенсират цялото неудобство от ремонта на една ужулена броня, която видно от снимките си е била достатъчно очукана и преди това!
Може да и платиш и един спа уикенд във Велинград на жената, за успокоение на нервите след преживяното :biggrin
Разберете се в кой сервиз ще си ремонтира бронята, разберете се за цената, и като и оправят колата, иди и плати на бояджията. Така разправийте и обикалянето по-сервизите ще е споделено!

Разбира се, че жената не трябва да понесе никакви негативи от случилото се, защото тя няма никаква вина. Дали бронята е ожулена или не, няма никакво значение, това си е нейна работа. Със сигурност като е спряла там не е искала да я ожулят още, но се е случило.
Ако беше ти потърпевш щеше ли да ти е приятно да се занимаваш със застрахователи, сервизи, протоколи и т.н. само защото си извадил лош късмет да спреш на конкретното място и някой по невнимание да те ожули?
Лично на мен времето и нервите са ми ценни и не бих желал да ги губя с лека ръка заради нечие невнимание.
Двата часа които ще изгубя в разправии, без да броим времето на колата в сервиз, ми костват едни пари които мога да изкарам през това време или ценно време със семейството ми, та защо просто да ги губя с лека ръка?
Ясно е че виновния не може да компенсира на 100% потърпевшата, но похвално е че има желание да направи максималното за да не я товари. Мъжка постъпка която в днешно време се среща изключително рядко. 99% са мишоци (без значение мъж или жена), които като направят някоя беля, бягат бързо за да се скрият в мишите си дупчици и да не понесат отговорността за вината си.
Много пъти съм си намирал колата на паркинг с причинени щети от други коли. Нито веднъж за 20 години откакто съм шофьор, не съм видял оставен номер на виновния за щетата.

Последна промяна от Каспър на Пет 07 май 2021 9:27, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот forski » Пет 07 май 2021 9:27


Имаш автомобил, съответно си имаш слугуване и грижи по-него. Днес те удрят теб, утре ти удряш някой, и в двата случея обикаляш по-сервизи и губиш време и нерви!
Лично на мен, чисто нов автомобил за две години два пъти го удряха, веднъш в задната броня, и веднъж в задната врата, и двата пъти на паркинг пред магазин. Авто каското реши проблема, но сервиза е в съседния град, и съответно пак имаше обикаляне и губене на време.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот 777 » Пет 07 май 2021 10:09


Лайсната доколкото видях се продава като отделна част. Не можах да намеря точно нужната, защото не знам точния модел на колата. Но изглежда малката лайсна с лъскавата лентичка се маха и ако се намери същата на старо би могло за 50лв да се подмени за 10 минути. Изгубеното време и ядове няма как да се платят дори с пълно каско, така че няма какво да ги коментираме.

Като паркирам винаги търся по-малко рисково място. При по-дълъг престой пред голям магазин с коли от двете страни е почти сигурно да получиш поражения. С чисто нова кола сигурно е редовно хабене на нерви да откриваш първите поражения по блестящи ламарини.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот muns61 » Пет 07 май 2021 10:39


Затова отдвна съм престанал да обръщам внимание на травми от паркинг по колата ми. Нервите и времето ми са по-важни от брони и ламарини, въпреки че сам си правя тези неща. Това е и една от причините да не искам да си сменя колата с по-нова. Въпрос на нагласа.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот 777 » Пет 07 май 2021 11:14


В случая пострадалата кола има специално предвидена част за поемане на щети. Малката лайсна даже не е една цяла, а 2 парчета от двете страни. Одират я, махаш и слагаш друга (предполагам се откача удобно). Ако не друго поне пребоядисването може да стане без да стои колата при бояджията. Не знам само бронята дали е била така разместена или е станало от този инцидент.


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот thanis » Чет 12 авг 2021 8:53


Така, малко ъпдейт за тези, които ги интересува.

Поднових си гражданската и реално погледнато не оказа влияние вината ми за щетата на паркинг.

Не знам, дали информацията им се бави, но на виновно причинени ПТП, седи - НЕ

Аз винаги си плащам цялата вноска и се ползват някакви дребни отстъпки. Дори и тях не махнаха.

Жената също не ми е звъняла, че е имала проблем. Тоест явно понякога застрахователя си върши работата.

20210812_093710.jpg


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот 777 » Чет 12 авг 2021 20:19


Разбра ли каква сума са й изплатили? За щетите - не те ли питаха дали си имал ПТП? Би трябвало те да си проверят данните, но може да карат още на камшично задвижване (хартиена "база данни").


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот thanis » Чет 12 авг 2021 20:27


Не са ме питали за щети. Ходи се при моят застраховател, когато се случваха нещата. Т.е. по нормален ред би трябвало да са усведомени, защото инцидента стана преди 4 месеца. Дори и на хартиена база данни, надали ще се бавят толкова, при положение, че са в интерес да ти вземат повече пари. Не използвам брокер и винаги си ходя в един и същ офис.

Така или иначе това е първата щета по моя вина за над 5 години при този застраховател. Не знам дали това има значение.

Не мисля, че който и да било застраховател би те питал, защото 99.9999% от времето всички ще казват, че нямат.

Жената е в друг град и там се прибирам рядко вече. Ако успея да я видя или чуя, мога да попитам как е минало от нейна страна.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя след ПТП на паркинг

Мнениеот 777 » Чет 12 авг 2021 20:33


Питай я по телефона. За щетите - най-вероятно има някаква граница, под която не отчитат че е имало нещо.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 49 госта