Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Да
10
29%
Не
24
71%
 
Общо гласове: 34
Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 18 юни 2021 12:03


VWGT написа:Кога е било проблем да караш чужда кола без пълномощно? ПТП-то си е за сметка на шофьора, какъв е проблема.
Аз често ползвам "чужди" коли без пълномощно и никога не съм имал проблем при проверка от КАТ.

Някога имах "инвалиден" Голф2,на баба ми беше писан.
Е познай,веднъж точно пълномощно ми искаха че го шофирам аз.
Врачански полицай,на влизане във Враца.




thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот thanis » Пет 18 юни 2021 12:09


Както ти споделих колега. Пълномощните са най-малкия проблем. Поинтересувай се каква застраховка могат да ти предложат, за да практикуваш легален бизнес. Че недай си боже, стане ПТП /тук изобщо не трябва да бъде по твоя вина/ трябва да са ти вързани гащите. Реално погледнато автомобилите са скъпо имущество и рисковете са големи. Сервизите карат клиентите да си карат колите, щот след това са ултра разправии, ма ти ми омаза седалката, ма ти ми открадна ароматизатора, липсва ми течността за чистачки, настройките на колата не бяха така, пипал си ми седалката и т.н. и т.н. и т.н. Т.е. ти си едно допълнително звено и се приготви да си виновен за всичко. Ако имаш платформа и така предлагаш услугата е една идея по-различно и от към страна на клиент и от към страна на сервиза. Въпроса е, че това не е сигурно колко оправдан труд е, т.е. със сигурност ще има желаещи за такъв тип услуга. Проблема е, колко рентабилно е и дали си заслужава мъката. В Англия примерно дринк енд драйв-а става със сгъваеми колелета или малки моторетки, дет влизат във всеки нормален багажник. Още повече такъв тип услуга евентуално може да се предложи в голям град /София,Пловдив,Бургас и т.н./ В София вече има такава услуга. Т.е. освен всичко трябва и да си конкурентен ако мислиш в столицата да действаш.


Потребителски аватар
tomata
Мнения: 483
Регистриран на: Нед 11 юни 2006 18:21
Автомобил: VW Passat B5 Alhambra
Двигател: AWT AWC
Местоположение: Пазарджик

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот tomata » Пет 18 юни 2021 12:33


Според мене, трябва да си намериш друго поприще за работа, това някакси ..незвучи сериозно


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот VWGT » Пет 18 юни 2021 16:39


!R1 написа:Не си попадъл на стриктен катаджия...Пълномощмото не е задължително, но е препоръчително.
Ако го щракнат с 200км/час, кой ще плаща глобата? Тежко птп, да, но за друго дали ще ти признае?


Колите под наем какво пълномощно представят на катаджия? Жена ви с пълномощно ли кара :) Значи, ако не е задължително (регламентирано в някакъв закон, правилник и тн), катаджията няма никакво основание да го изисква. Ако попаднете на некомпететни ченгета е съвсем друга тема.
ГО-то също е на кола и собственик, не е на шофьор.
Това с глобите отдавна е отиграно, ако никой не си признае, по презумпция отива при собственика. Той да си преценя на кого, как и при какви условия я дава. Това последното е особено валидно и за тази тема.


!R1
Мнения: 121
Регистриран на: Нед 07 фев 2021 23:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот !R1 » Пет 18 юни 2021 20:23


Като наемаш или даваш нещо под наем, подписваш договор и приемо-предавателен протокол. Жената е съсобственик на автомобила. Въпросът с глобите беше реторичен.
Ченгето си е в правото да иска доказателство, че не си откраднал автомобила или взел неправомерно. Или ще му кажем, че се крием от дъжда...


Потребителски аватар
am_am
Мнения: 150
Регистриран на: Пон 28 ное 2016 16:09
Автомобил: VW Passat B5-5
Двигател: 1_9 TDI 161 к с

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот am_am » Съб 19 юни 2021 9:35


!R1 написа:Като наемаш или даваш нещо под наем, подписваш договор и приемо-предавателен протокол. Жената е съсобственик на автомобила. Въпросът с глобите беше реторичен.
Ченгето си е в правото да иска доказателство, че не си откраднал автомобила или взел неправомерно. Или ще му кажем, че се крием от дъжда...


Прав си. И всичко се решава с едно пълномощно. Лицето Х дава пълномощно на лицето Y да закара колата му от точка А до точка Б на еди коя си дата. Елегантно решение според мен.
Разбира се всеки може да каже: "Ти си ми откраднал бензина, течността за чистачки или ароматизатора", но кой ще се наеме да си играе с тези мишкарски истории.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот cecoa1 » Съб 19 юни 2021 9:52


Идеята според мен няма бъдеще. Т.е. като самостоятелна услуга няма как да стане, иначе като допълнителна в някой сервиз, или към застрахователна компания, дринк енд драйв, фирмите за коли под наем и подобни, може.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот brum » Съб 19 юни 2021 15:36


Ако сервиза е готов да изпрати техен човек да вземе колата и да я върне като приключат - ДА!


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот kris11 » Съб 19 юни 2021 15:50


!R1 написа:Ченгето си е в правото да иска доказателство, че не си откраднал автомобила или взел неправомерно. Или ще му кажем, че се крием от дъжда...

Пълни глупости. Полицая го интересува , книжка, син талон, талон на автомобила ,ГТП, ГО , преди Тол системата отвреме навреме проверяваха винетките за валидност.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот group® » Съб 19 юни 2021 16:18


am_am написа: И всичко се решава с едно пълномощно.

Как точно ще ми спестиш време, ако ме караш да ходя до натариус за да ти вадя пълномощно? (Това е едно от най-омразните ми места за посещение!)


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот cecoa1 » Съб 19 юни 2021 19:16


Той вероятно има предвид "пълномощно", от типа "хвърчащ лист".
И като не ти върнат колата, не можеш и за открадната да я обявиш, щото на практика сам си им я дал. Разказвал съм някъде за подобни злоупотреби срещу компании за коли под наем. Полицията пак търси колата, ама тя се води "обсебена", и застрахователят не плаща.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот group® » Съб 19 юни 2021 19:46


В общи линии това е основния въпрос - как гарантираш на собственика, справедливо обезщетение в случай на непредвидени обстоятелства?
Катастрофа, кражба, спукана гума, крива/сцепена джанта.....?
С тези 20-30-50-100лв на превоз, не вярвам да можеш да си позволиш да ми купиш нова джанта и 4 гуми, ако се нахендриш някъде?
Да не говорим, че има джанти по 1000+ евра бройката. А клиентите с ценно време често имат скъпи такива.
Не вярвам и да ми осигуриш адекватен заместващ автомобил, ако направиш друга беля и трябва да остана Х време без кола?

И после, ако вземеш колата от сервиза, но си пропуснал някакъв пропуск на сервиза, кой носи отговорност?
Изобщо представяш ли си как ти водиш комуникацията със сервиза? Защото ти приемаш свършената работа!

Просто тема за размисъл :wink

П.с. тази услуга за хората с ценно време отдавна е измислена и се нарича оперативен лизинг :a045


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот Курт Деликуртев » Съб 19 юни 2021 20:19


Твърдо не!

Как ще пратя колата до сервиз с друг шофьор, нали трябва да се определи обхвата на ремонта?
Или някой друг да я вземе, дали ще я прегледа основно дали всичко е наред?

Освен това предпочитам да седя и гледам как ремонтират.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот icoico » Съб 19 юни 2021 21:01


VWGT написа:...Това с глобите отдавна е отиграно, ако никой не си признае, по презумпция отива при собственика. Той да си преценя на кого, как и при какви условия я дава. Това последното е особено валидно и за тази тема.


Не само с глобите :rolleyes

https://ex-lege.info/%D0%92%D0%9A%D0%A1 ... B5/335435/

ВКС е посочил, че тъй като законодателно не е уредена форма за действителност на пълномощното, следва, че упълномощаването може да се извърши както в писмена, така и в устна форма, изрично или с конклудентни действия, въз основа на които да се приеме, че собственикът, респективно застрахованият, са предоставили на водача да управлява МПС, в който смисъл е постоянната съдебна практика. ВКС е изложил, че водачите, които управляват МПС със съгласието на застрахованите лица, са упълномощени водачи и се считат за застраховани, като предоставянето от водача на органите на МВР на документите за автомобила и застрахователната полица за застраховка Гражданска отговорност, е индиция, че с конклудентни действия собственикът е упълномощил водача, който се ползва от застрахователна закрила по застраховка гражданска отговорност.


П.П. Лично мнение: не бих се захванал с подобен бизнес без здрава застраховка професионална отговорност и стоманени нерви. Прекалено много подводни камъни има и от двете страни. Особено у нас.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 237
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот kamaza11 » Съб 19 юни 2021 21:11


Първо- ти предаваш колата на сервиз, ти я приемаш от него. Това за мен е напълно недопустимо, защото могат да станат грешки/пропуски и после разправия.
Второто- колегите горе са описали достатъчно примери за щети/птп-та, причинени от теб или в които може да си участник. За такъв случай не искам и да си помислям какви ходения по мъките ще са.
Трето- някой даде за пример 80-100 лв.
- не вярвам много хора да дадат толкова, за да им закараш колата на ремонт
- не покриват риска от евентуални злополуки по пътищата
- тия пари повечето хора биха си ги спестили и биха си взели отпуск, например. Тук все още не сме свикнали да “викаме” хора за абсолютно всичко (за добро или лошо)
И последно- аз например се скръндзя да дам колата и на баща ми, а също така и не искам да карам неговата. Много хора са като мен.
Абе в крайна сметка, ако това ти е идея за бизнес- става, ама не и за България.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 233 госта