Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Да
10
29%
Не
24
71%
 
Общо гласове: 34
cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот cecoa1 » Съб 19 юни 2021 21:35


Той автора пишеше сам за около 30лв за тая услуга... Което е показателно, че не го е обмислил добре.
За колко време ще може някой да ми закара колата и да я върне?! Отделно, той също ще има още разходи за транспорт, примерно половината пари ще отидат за таксита. В най-добрия случай ще останат десетина лева на час. Сервизите не работят денонощно, а и не може да се подсигури плътна заетост с идеална организация за 8-9 часа на ден. Но и да можеше, това са 80лв на ден, чист приход от един работник, които и всичките да отидат за заплатата му, след данъци и осигуровки ще останат колкото на продавачка в мола. И това са оптимистичните сметки, реалността сигурно ще е по-зле. Какъв ще да е тоя бизнес без печалба, какви ще са тия льохмани, които ще я работят тая работа за такива пари?!

Последна промяна от cecoa1 на Пон 21 юни 2021 9:36, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот kamaza11 » Съб 19 юни 2021 21:42


30 лв пък са прекалено малко за него. Както казваш- къде разходи, къде печалба ?!
Това го виждам единствено ако е към някой сервиз, за да може да му имат доверие евентуалните клиенти и за да може да се посрещат евентуалните непредвидени разходи. Ама пък в такъв случай заплатата ще е смешна, направо несериозна. Тази услуга тук не я виждам нито като отделен сегмент, нито като услуга към даден сервиз. На местата където се предлага такова нещо нямат отделен човек за тая работа.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот cecoa1 » Съб 19 юни 2021 21:58


Точно, че като не е отделен човек, той работи и друго, така му се уплътнява времето. Повечето сервизи имат разни хора за всичко - да занесе някоя глава за шлайф, алтернатор/стартер на ремонт, разнасяне на разни документи, и въобще ходене къде ли не. По между всичко може да свърши и нещо такова.


Потребителски аватар
am_am
Мнения: 150
Регистриран на: Пон 28 ное 2016 16:09
Автомобил: VW Passat B5-5
Двигател: 1_9 TDI 161 к с

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот am_am » Нед 20 юни 2021 10:32


Идеята е друга. Цената ще бъде 30лв в посока в рамките на града. Т.е. идвам аз, взимам ти колата и я карам на чичо Гошо в Лозен примерно. Ти си този, който предварително си се разбрал с тоя чичо Гошо кога ще му закараш колата. Повечето читави сервизи (било то на чичо Гошо или на друг) работят със записани часове, защото имат много клиенти и всеки заслужава тяхното внимание. Аз съм само шофьор, нищо повече. Не описвам повредата, не ме и интересува. Отивам, взимам ти колата, карам ти я до мястото, на което си решил, оставям я заедно с ключовете, оставям и телефона и името на собственика на сервиза, и нашите взаимоотношения приключват. Или взимам ти колата от сервиза, докарвам я до теб и пак взаимоотношенията ни приключват. Може да се правят и снимки преди да тръгна с колата, които при евентуална претенция от страна на собственика, че съм му направил драскотина, да показват дали тая драскотина я е имало или не преди това. Защото както много колеги споменаха - живеем в България. И тук има много хора, дето се правят на дяволи, докато не срещнат едни други хора, дето се наричат прееби-дяволи и не се научат, че да се правиш на тарикат не винаги е ползотворно.
Ще говоря с адвокат как може да се оформи чисто документално нещото, но да - представям си пълномощно (или някакъв друг документ), който го сваляш от сайта, попълваш го, сканираш го и го изпращаш. В този документ ще пише кой на кого възлага, какво му възлага, за какво време и т.н. Ако всичко е ок, услугата се заплаща и изпълнява. Цената от 30 лв е само примерна и ще е за една посока в населения град. В 2 посоки ще е например 50 лв, за транспорт до друг град ще е друго (например при разстояние до 100 км, до 300 км) и т.н. Имам познати с репатраци, та ако нещо стане на пътя (примерно тръгнал съм да я карам на сервиз, но колата предаде богу дух по пътя), обаждам се на собственик и ако той е съгласен, звъня на репатрак и колата се репатрира до мястото, на което собственика реши, като за това той си плаща репатрирането. Ако пък е по-дълго транспортиране, например от Варна до София, спирам на бензиностанция по избор на собственика, пълня колата и той накрая си получава касовата бележка със сметката от бензиностанция, за да ми възстанови парите.
Плащането на услугата ще става предварително, за да няма: "Благодаря за услугата. Ай изчезвай" постфактум (Имам сайт за преводи. И в началото работих на юнашко доверие с хората, докато не осъзнах колко много хора предпочитат да не си плащат за извършената услуга, когато си получат продукта или услугата, т.е. колко много хора в България гледат да те преебат). Може би и заради това повечето българи нямат доверие в хората. Съмняваме се. Мислим си, че все ще ни прецакат по някакъв начин. Даже си представяме как точно ще ни прецакат. На тия хора искам да кажа: "Мен са ме прецаквали стотици пъти. Всякакви хора. Обаче все още вярвам в хората. Защото ако пренасяш преживяното с някакъв човек върху отношенията си с друг човек, увреждаш отношенията с последния. И вярвам, че все още има пичове. И сякаш все по-често ги срещам вече."
Както казах заплащането на услугата ще става предварително, касовата бележка за заредено гориво (при нужда) ще се изпраща в момента, в което горивото е заредено, за да може собственика отново да реагира като преведе необходимата сума, докато колата му пристигне. Ще може да се плати по банков път, PayPal, EasyPay и Revolut.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот group® » Нед 20 юни 2021 11:25


Струва ми се, искаш само да разбереш дали ще имаш клиенти, но отказваш да чуеш обратната информация на потенциалните такива и възможните пречки, предразсъдъци на клиентите?! (Затова и не съм гласувал в анкетата! Глупава е)
Това е много лошо начало/изходна точка за един бизнес!

Говориш за снимки и подобни неща. Как теб нямало да прецакат .... Явно напразно си правихме труда да пишем конкретни неща :gruebel

Успех!


Потребителски аватар
PlamenDimitrov1
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 11 дек 2017 19:58
Автомобил: golf 3 GTI _ 1Y
Двигател: ABF 95 _ 1Y 93

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот PlamenDimitrov1 » Нед 20 юни 2021 12:29


Дали бих дал колата си на някой познат да я закара - определно.
Дали бих дал колата си на някой, който вече си е взел парите, чака колата да се счупи да звънне на познатите репатраци, не го интересува предаване/приемане от сервиза и е с идеята "каквото и да стане не съм виновен аз" - никога.

+1 за горното мнение на колегата group®.


Потребителски аватар
am_am
Мнения: 150
Регистриран на: Пон 28 ное 2016 16:09
Автомобил: VW Passat B5-5
Двигател: 1_9 TDI 161 к с

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот am_am » Нед 20 юни 2021 12:47


Разбирам гледната ви точка. Но кажете ми, това че ще предложа репатрак, ако нещо се случи, не е ли загриженост?! Като цяло сега преговарям и със сервизи, понеже бих искал ако клиента не може да си намери сервиз, аз да му предложа такъв. В момента говоря с официалните сервизи на Liqui Moly и Bardahl, мисля да говоря и с форумните такива (за всички колеги от VAG групата). И не съм казал: "каквото и да стане не съм виновен аз". По-скоро вие сякаш искате някакви гаранции. Но ми кажете за какво нещо, което правите има гаранция?! Даже не е гарантирано, че днес ще оцелеем до края на деня. Ако аз карам твоя кола, обаче получа удар и я ударя, виновен ли съм?! Според мен не, според собственика може и да съм. Ако някой ме удари на кръстовище по негова вина и избяга, аз виновен ли съм?! Пак е въпрос на гледни точки. Ако се ударя в съзнание и по моя вина, естествено, че ще си поема отговорността. Засега идеята е само в зародиш. Предстои много неща да се обмислят и направят, за да се превърне в действителност. Чета всички мнение. Не опонирам на никого, просто ви представям моята гледна точка. И смятам, че ще е една търсена услуга за София. Понеже работейки в голяма фирма с нормално работно време едва ли ти остава много свободно такива дори за семейството ти, какво остава за други неща. Аз смятам да предложа идея, която да промени това. Просто услуга, която е благоприятна и за двете страни. Вие не си губите времето, а аз печеля пари за моето без да работя скучна работа в офис. :)

П.С.: Даже сега се сетих, че може да се гарантира до известна степен какво става с един видеорегистратор, предоставен от мен за целия път на шофиране. Дали ще е удачно?


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот cecoa1 » Нед 20 юни 2021 13:07


Идеята е мъртвородена, но всеки е свободен да си загуби времето да я пробва, и да се убеди лично.


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот thanis » Нед 20 юни 2021 13:55


Колега, ще ти дам примери. Отиваш да вземеш кола на клиент, носиш я и преди последното кръстовище уцелваш дупка или пукаш гума. Чия е отговорността ? Ти губиш време да я смениш, закъсняваш за следващия клиент. Прежалваш 100тина лева за нова гума за обезщетение за клиента. Всичко точно. Друг пример: Чакаш на кръстовище, тоя зад тебе не спира и те натриса, следователно викате полиция, звъниш на клиента и се опитваш да му обясниш, че трябва да дойде заради ПТП-то. Не си виновен ти, но ти носиш отговорността за управлението на МПС-то, съответно ти трябва да съдействаш на клиента. Трети пример носиш колата на сервиза и те се "объркват" и не могат да я приемат веднага, тук какво правиш. Вземаш пари на клиента си, защото ти не се занимаваш с организация, следователно не е твоя грижа или прежалваш грешката и оставяш колата за реалния ден. Също така, тъй като ти се предоставя МПС, каква гаранция даваш на клиента, че няма да се извършват престъпления с него и примерно, че няма да изкараш дубликат на ключа за последваща кражба. Да разнасяш наркотици из града и т.н. и т.н. и т.н. Общо взето ако бизнес отношението ти е, аз съм само посредник от-до и другото не ме касае, според мен трудно би намерил достатъчно голяма база от клиенти, за да ти е рентабилно, защото ти с твоята услуга трябва да си в полза и на двете страни. Както на сервиза, така и на клиента. При все, че говорим за легален бизнес. Направи си някакъв ексел и прецени реалистично за един оптимален ден колко коли можеш да обслужиш и колко това ще ти донесе като чиста печалба. След това числото което виждаш го раздели на 2 и го умножи по 22, ако чистата печалба за теб е по-малко от работната ти заплата, не си слагай таралеж в гащите. Проблема при твоята услуга са хилядите детайли, а не самото превозване. Ако отидеш в ресторант и се натровиш, няма да приемеш като клиент, че готвача е купил развалена храна и реално не е виновен. Трябва да можеш да понесеш всички възможни рискове, които могат да се случат по време на изпълнение на твоята услуга, защото може да се окаже, че ще изкарваш повече пари с по-малко нерви да си разносвач на храна из София. Всичкото изписано не е хейт, просто ти давам различна гледна точка и повод за размисъл.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот group® » Нед 20 юни 2021 14:28


cecoa1 написа:Идеята е мъртвородена...


Аз не смея да коментирам идеята, защото правилно реализирана и изградена такава услуга има ниша (не и в тази форма де).
Но коментирам подхода и по точно това:

am_am написа:Ако някой ме удари на кръстовище по негова вина и избяга, аз виновен ли съм?! Пак е въпрос на гледни точки.


Еми да, ти си виновен. Инфаркт, лаймска болест ... в теб ли е колата на клиента - ти си отговорен :exclaim Ти трябва да измислиш и имаш изготвени сценарии за всяка ситуация. Ама не оправдания!
Тези философски размишления, че всички ще Омрем няма да хванат и бързо ще си навлечеш доста главоболия.
Да не говорим, че вероятно изобщо няма да проходи идеята, ако отговориш така на клиент icon_idea

п.с. 100лв за гума ли? Моите са 1000лв+ четирите и няма да приема смяна на една по ред причини!!! Няма да приема и заварявана джанта! И ако някои си мисли, че съм кофти клиент, значи не е работил с клиенти и скъпи коли!


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот thanis » Нед 20 юни 2021 14:36


Да, group правилно подчертава. При клиентите където времето е ценно, рисковете са огромни, при другите клиенти където са с ограничен бюджет - времето не е проблем, т.е. човека ще си излезе от работа и ще си закара колата сам. Също така хора с коли за над 25-30 хиляди лева могат да ходят в сервизи, които под един или друг начин го предлагат това. т.е. целевата група също е изключително нишова. Отново пробвай да направиш бизнесплан и така да прецениш. На въпроса има ли хора, където биха си дали колата за такава услуга - Да, ама ако покриеш някой изисквания. За пореден път - проблема не ти е карането от А до Б


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот kamaza11 » Нед 20 юни 2021 14:50


am_am, да оставим на страна недобронамерените клиенти, които биха те обвинили в нещо, за което не си виновен.
Както казваш- колата се предава по пътя към сервиза и викаш репатрак. Може и да не си виновен, но как ще ми гарантираш, че си я карал “както трябва” и не си предизвикал съответната повреда ? Аз например затова не искам да карам чужда кола, защото каквото и да и стане се чувствам виновен, щом е била в моите ръце.
Давам ти два различни примера:
- Колата е с конкретен проблем в краен стадий. Не успява да стигне до сервиза и оставаш на пътя. Тук добре, все пак клиентът я изпраща на сервиз, за да и оправят този проблем, но просто така се е случило.
- Колата е със същия този проблем, но в някое задръстване, мръсна жега навън- не включва перки, прегрява и “фърля водите”. Еми 90% от хората биха те обвинили, че не си погледнал стрелката и не си реагирал навреме. А, и компенсация ще искат под формата на ремонт за твоя сметка. Включително и аз бих реагирал така.
Това със снимките е добра идея, ама на теория. На практика тия снимки ще са малко като устната уговорка- ако искат да ти се заядат и обвинят, няма как да докажеш, че си невинен. Не гледай застрахователите, там има описи освен снимките и разни други неща, не съм чак толкова запознат.
Идеята ти не е “тъпа”, но и не я виждам като реализирана. Но помисли вариант, в който комбинираш тази услуга с друга. Една основна дейност + бонус взимане/докарване на колата. Тогава пък трябва да измислиш как взимането и връщането на колата да не ти ядат от времето за следващ клиент.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4611
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот hvp800 » Нед 20 юни 2021 20:54


Хората , на които времето им е скъпо , и колата за сервис биха си взели репатрак ! Така и правят , де . Рисковете са по-малки , а камиончета много ...


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 21 юни 2021 6:12


И един репатрак в рамките на града е 40-50 лв, та в тоя ред на мисли, тая услуга ще е по добре да се прави с репатрак вместо да с еминава през трафика с чужда кола


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Бихте ли платили на някой да ви кара колата?!

Мнениеот icoico » Пон 21 юни 2021 7:32


cecoa1 написа:Идеята е мъртвородена, но всеки е свободен да си загуби времето да я пробва, и да се убеди лично.


Идеята принципно си е съвсем работеща, но при условие, че извършващият превоза е представител на сервиза или в краен случай- на /голяма/компания, предлагаща такъв вид услуги. Иначе чист тарлеж в гащите, едната страна може буквално да фалира от един кисел гъзар с Порше, примерно, а другата да си развали съня, терзаейки се с мисълта, че веднъж давайки ключовете на случаен човек, хванат едва ли не от улицата, след месец -два може да не намери колата си на паркинга.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 54 госта