Узаконяване на двигател

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Дидооу
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 25 дек 2018 20:43
Автомобил:
Двигател:

Узаконяване на двигател

Мнениеот Дидооу » Вто 28 сеп 2021 16:47


Здравейте, наложи се да сменим двигателя на семейния автомобил и не успях да открия някакви твърди отговори относно това дали може новия двигател да се узакони и документите на колата да са редовни.

Двигателят е сменен със същия такъв ( предишният беше с ALH код, и новият е такъв ). Новият двигател е закупен от автоморга, свален от бракуван автомобил и автоморгата може да издаде фактура, на която присъства сумата, която сме заплатили и кода на двигателя, който сме купили ( и вече е мониторан в автомобила ).

Може ли да се измисли нещо в КАТ, за да си остане колата с легални документи и да бъде прехвърлена на друго лице в бъдеще?




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19688
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Узаконяване на двигател

Мнениеот Vlad777 » Вто 28 сеп 2021 17:01


Взимай фактурата, отивай в КАТ на каналите - щом е същия код и имаш документ за покупка - няма да има проблеми.


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Узаконяване на двигател

Мнениеот niks76 » Вто 28 сеп 2021 17:39


може и след време ,но пази фактурата.макар че всеки кат е сам за себе си и правилата в различните области НЕ са еднакви за едно и също нещо


Дидооу
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 25 дек 2018 20:43
Автомобил:
Двигател:

Re: Узаконяване на двигател

Мнениеот Дидооу » Вто 28 сеп 2021 17:47


Благодаря много за бързите отговори, колата не е моя, но ще пратя който трябва, след като вземем документите от автоморгата и ще видим какво ще излезе там.

Имате ли някаква идея какви са факторите, които правят узаконяването възможно и съответно невъзможно, за някой друг ако се чуди, тъй като звънях на доста места докато открия двигател ( всички бяха прясно продадени ) и най-вероятно доста хора се чудят, а в интернет има доста смесени мнения.

Ако някой тук има действителен опит, личен или от близък, му се занимава да драсне няколко реда, сигурен съм, че би било полезно на доста хора.

Аз ще се отбия отново да драсна какво е станало с нас, но най-вероятно ще е след 2-3 седмици.

Благодаря още веднъж :)


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Узаконяване на двигател

Мнениеот stefan4o » Вто 28 сеп 2021 19:11


Преди доста години мислех да си легализирам сменения двигател на старата ми Джета.
В КАТ ходих да питам и лелката ми каза, че освен фактура се иска и документ за произход - когато се купува от юридическо лице - демек морга или магазин. Сега в момента не зная дали ще искат пак този документ за произход. На мен от моргата ми го дадоха - един лист с над 100 двигателя, които пише кога са закупени от Италия (моят беше внос). Просто ми го копираха и ми го заградиха с химикалка от моргата, дадоха ми целия списък с всички двигатели, които са купили накуп.
Относно питането на колегата с еднаквия код мотор - не би трябвало да има проблеми. Само документите да са налични и се минава канал за сверка, съответно се подменя и талона на колата и така.

Последна промяна от stefan4o на Сря 29 сеп 2021 7:47, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Узаконяване на двигател

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 29 сеп 2021 6:37


А двигател от Англия би ли могъл да бъде регистриран, издават само някакъв инвойс или нещо такова спомена човекът, ще има и документи за покупка и транспорт?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Узаконяване на двигател

Мнениеот stefan4o » Сря 29 сеп 2021 7:29


Не виждам причина да не може, но в КАТ биха обяснили, поне тук в Стара Загора са любезни.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Узаконяване на двигател

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 29 сеп 2021 7:38


Ще им звъним да ги питаме, просто ако някой е минавал процедурата с двигател от Англия и сподели ще ни насочи



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: @nTon и 196 госта