Продажба на бракуван автомобил?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот qnkov » Пет 12 ное 2021 16:25


Здравейте. Преди месец бракувах една кола. Не ми се води, но има данни къде се съхранява. Как седят нещата при продажбата на такъв автомобил? Реално гледам да я продам цялата, а не на части. Предполагам дори бракувана е опасно ей така да я дам на някой? Доста хора ме питат и за двигателя, като искат да знаят и номера. Трябва ли да се прави покупки-продажба договор, да се минава през нотариус и т. н, и цената същата ли е като прехвърляне на автомобил в движение?




Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот McLane » Пет 12 ное 2021 16:33


На жена ми колата я дадохме на човек дето има морга ,двата талона си запазихме и в КАТ подписахме декларация ,че се съхранява в частен имот.Сдупчиха големия талон и дадоха бележка за пред общината да я отпишем .Реално няма друг начин ,а и моргаджията няма как да продаде купето със набития VIN номер без големия талон :)


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот McLane » Пет 12 ное 2021 16:37


Двигателя се води консуматив ,може да го продадеш целия или на отделни части :) На моя двигател в Толедото даже на талона пише НЯМА НОМЕР .Не се притеснявай ,ако има желаещи си продавай каквото можеш на части .


Потребителски аватар
shotik
Мнения: 349
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 21:07
Автомобил: Seat Cordoba Vario 2000
Двигател: ALM 1.6 MPI 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот shotik » Пет 12 ное 2021 16:53


Аз съм продал двигател, с големия талон при нотариус, договор за продажба.
Купето го закарах във Вторични суровини и пак със големия талон, скоростна кутия, седалки, врати и ходова част се продават без нотариус.
Вярно, че имам все още няколко части, но може да се случи и тях да продам.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 891
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот MamaMy » Пет 12 ное 2021 18:20


Двигателя може да се продаде със саморъчно написан договор подписан и от двамата на гишето в КАТ пред служителката. Ако продавача е женен му трябва или пълномощно или жената с него. Останалото никакъв проблем. То реално си е скрап.


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот McLane » Пет 12 ное 2021 18:56


MamaMy написа:Двигателя може да се продаде със саморъчно написан договор подписан и от двамата на гишето в КАТ пред служителката. Ако продавача е женен му трябва или пълномощно или жената с него. Останалото никакъв проблем. То реално си е скрап.


:beer Тъкмо това щях да пиша :) Няма нужда от гимнастики с нотариус


qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот qnkov » Съб 13 ное 2021 2:15


Демек е нужен някакъв договор, когато продаваш цялата кола или двигателя, за да не стане гаф? Най-вече ме интересуваше при продажба на цялата кола. Явно е задължително да се ходи при нотариус за покупка-продажба договор?


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 891
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот MamaMy » Съб 13 ное 2021 12:45


Когато автомобила е бракуван може да го продаваш на когото си искаш без никакъв документ. Имаш право и да го разкомплектоваш и продаваш на части. Ако обаче кандидат купувача за двигателя иска да го ползва законно в друга регистрирана кола, то трябва да идете в КАТ и със саморъчен договор да му го прехвърлиш. Купето е бракувано което значи, че повече няма начин да се използва като такова законно. Ако иска да го ползва става много сложно за узаконяване. Нотариус никъде няма в никой вариант.


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот McLane » Съб 13 ное 2021 13:32


Ако купувача е от София ,а продавача от Варна ?И как отиваш в КАТ с дупчени талони за нещо ,което не съществува в правния Мир.За държавата твоята кола не съществува ,бракувана е.Ако ДВГ е без номер в талона ;) какво ще прехвърляш .Най - логичното е да се направи двустеанен договор между двамата ,купувача взима ДВГ и големия талон ако в него е описан номер и си тръгва.


qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот qnkov » Съб 13 ное 2021 13:38


Реално ми звънят за двигателя, но аз давам цялата кола, понеже не ми се занимава. Искат да го ползват предимно за друга кола. Реално съм подготвил един догвор за покупка-продажба. Предполагам щом някой иска да купи автомобила заради двигателя, ще е нужно да му дам и големият талон и копие от двустранния договор между нас? Смисъл, без да обикаляме КАТ и Нотариуси. Като начало, в моя град, няма КАТ. Трябва да пътуваме 200 км още.

Ако може и без КАТ и Нотариус, имам една питанка за договора. Накрая има: При сключването на договора бяха представени следните документи

Тук какви документи да опиша? И въобще да описвам ли? Или все пак да напиша, данък до еди си коя дата, гражданска до еди си коя или?


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот McLane » Съб 13 ное 2021 13:45


Двустранен договор с твоите и неговите данни от ЛК и предмет на договора покупко-продажба на ДВГ от бракуваната кола Х с номер на рама и ДВГ /ако е описан в големия талон/ даваш му талона ,стискате си ръцете и приключвате историята.


qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот qnkov » Съб 13 ное 2021 17:58


Това ми е плана, но ще давам цялата кола, не само двигателя.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 891
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот MamaMy » Нед 14 ное 2021 17:30


McLane написа:И как отиваш в КАТ с дупчени талони за нещо ,което не съществува в правния Мир.За държавата твоята кола не съществува ,бракувана е.Ако ДВГ е без номер в талона какво ще прехвърляш ...

Тук малко грешиш колега. Пробвай се да регистрираш двигател от някоя бракувана кола без да е прехвърлен с документ и ще разбереш. При моя опит само дето не ме арестуваха. Аз го бях купил редовно с договор пред кмета на едно село от друга община. Като го въведе служителката в компютъра и веднага светна, че такъв номер вече съществува в системата на КАТ. От там влезе в това досие и излезе, че колата от която е свален е крадена. Направо ми се дръпна ... самочувствието. Извикаха дежурния и докато правиха справка ме задържаха. Оказа се някаква тъпотия. Колата крадена пренабили и номерата на купето, а двигателя сменили, но ги хванали при опита за продажба. Върнали колата на предния собственик заедно с оригиналния двигател бонус. Той си я карал няколко години с новия двигател и накрая я бракувал. Аз се явявам и купувам сваления мотор. Уж всичко се нареди и като почнах да пререгистрирам моята с този мотор пак червен екран. На моята кола е крадена скоростната кутия. Направо брадясах :screwy . Оказа се, че е вярно, но било преди аз да я закупя.
Истината е, че информацията си седи и не се губи независимо колко ще я бракуваш или претопиш.


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот McLane » Нед 14 ное 2021 17:35


Ама колата крадена с пренабит номер ,и пак влизаме в хипотези ;)Дори сделката да е изповядана пред нотариус той няма как да провери дали ДВГ не е краден с пренабит номер.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 891
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Продажба на бракуван автомобил?

Мнениеот MamaMy » Нед 14 ное 2021 17:39


Става дума, че в системата на КАТ номера на двигателя си стои и като собственик е описан собственика и на бракуваното купе. Нищо не се трие там и системата си ги проверява старите номера. Не е като в чужбина където двигателя реално не се води на отчет.
Дори и да си купиш двигател без номера ти трябва да имаш документ от къде го имаш и какъв е точно. В противен случай можеш да си сложиш какъвто искаш мотор щом няма номера, а това не е точно така.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 238 госта