Еко зони София

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Еко зони София

Мнениеот VWGT » Чет 09 дек 2021 8:46


Старата тема е заключена, за това пускам нова с информация.
Доста хард, дано не им се получи.
България няма как да се електрифицира до 2032 дори на 5%. За 2027 да не говорим.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2021/12 ... sofiia_ot/


Първият предвижда забрана от 2022 г. на дизелови коли с Евро 3 и бензинови с Евро 2. От 2023 г. - за дизели с Евро 4 и бензинови с Евро 3. От 2024 г. - само за дизели Евро 5. От 2025 г. - дизели Евро 6, бензинови Евро 4, а през 2026 г. - Евро 6d и бензинови Евро 5, а от 2027 г. - забрана за влизане в зоните и на дизели Евро 7 и бензинови Евро 6d.
В по-плавния вариант тези етапи ще се прилагат с по две години по-бавно и процесът трябва да приключи през 2032 г.


Изображение




Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Еко зони София

Мнениеот McLane » Чет 09 дек 2021 8:52


Поредната тъпотия ;) Интересно е как ще влизат колите на МВР ,Бърза помощ и други държавни или общински институции .А може би за тях няма да важи ,което ще е доста гаден двоен стандарт.


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2394
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Еко зони София

Мнениеот StS » Чет 09 дек 2021 9:35


+1 ЗА - Ускорения вариант е най-доброто, така или иначе вече е пълно с Евро 6 коли, трафика и задръстванията няма да се подобрят.

/За държавни автомобили е ясно че ограничения няма да има, а това не е "двоен" стандарт. Пък и скоро ще ги обновят до евро 7 и т.н с държавни пари, та тези дето се притесняват да са спокойни/ : )


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Еко зони София

Мнениеот VWGT » Чет 09 дек 2021 10:05


Тук не става дума за задръствания, а за замърсяване. Ускореният вариант означава, че след 5 години в малкото кръгче ще се допускат само EV (за плъгинхибрид не съм сигурен).

Последният месец доста задълбочено проучих ситуацията с електричките (от моята камбанария) и установих колко далеч съм от тези МПС-та в момента. Става дума за възможности, ползи/минуси, инфраструктура, лайфстайл и тн. След 5 години не очаквам нещата да са се променили много.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Еко зони София

Мнениеот fur1ous » Чет 09 дек 2021 10:15


Сигурно и за бусовете който зареждат магазините няма да важи, иначе в центъра няма да има магазини поне няколко години ако тези забрани са постоянни, което ще е доста забавно :mhihi
Ще си палиш EV-то да отидеш до мръсния квартал за хляб :mhihi

Да не говорим колко други магазинчета/бизнеси най вероятно ще се изместят или по лошо - фалират


А най тъпото е,че подобрение във въздуха няма да има или той ще бъде минимален :icon_lol , заради тези дето движат с 1 конска сила и горят гуми на поразия :mhihi


Мен лично не ме засяга, оградените кръгове отдавна са се превърнали в гето особено червения и не искам да стъпвам там дори.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Еко зони София

Мнениеот joromnt » Чет 09 дек 2021 13:06


Поредния тъп опит да мерим жабата и вола.
Точно пък центъра най-малко може да се оплаче от задръстванията, който уж трябвало да се решат с тази мярка хахаха


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Еко зони София

Мнениеот McLane » Чет 09 дек 2021 13:21


Просто се търси начин да се угоди на зелените гаЩници в СОС и парламента.Тва са едни от най-кресливите сектанти .


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8382
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Еко зони София

Мнениеот samo_pechka » Чет 09 дек 2021 15:31


Четох статията....
Някак си се вменява вина у хората, че видиш ли те са си виновни със старите коли и хоп-ще ги забраним и ще стане рай у софето. Те причините за мръсния въздух се знаят ( географско положение, свръхзастрояване и безобразно застрояване, депа за изгаряне , мръсотията по пътищата, специално това не знам защо не се взима под внимание , липса на удобен обществен транспорт и т.н. )
Служебните / държавни коли надали ще бъдат засегнати от крайните мерки. Вероятно ще има определена категория МПС, които също няма да бъдат спрени ( пожарни, линейки, определена тежка техника като кранове, бетоновози , снегорини и т.н. )
Азотните окиси-ок, част от тях са си от транспорта, спор няма. Но както казах: част от тях се индуцират от ПС с ДВГ . Процентно мисля беше около 40-50%, но не съм сигурен и затова не го потвърждавам. Има и други причинители , който се интересува, нека си види.
За ФПЧ-ето...еми то от ДВГ е малка, доста малка част за сведение ( дали са около 15-ина % ?) , виж обаче от ветрове, от пътя ( настилка) , от гуми , от спирачки и т.н. "от". Оттам е повечето ФПЧ. И сега от електроколите някой ако си мисли, че ФПЧ ще падне драстично, е няма как да се случи. Дори има съмнение, че поради спецификата на ел. мотора ( мощност и от "нула" обороти дето се казва) , ФПЧ от другите фактори ( път, гуми, спирачки ) ще "скокнат" спрямо кола с ДВГ , като нищо в краен ефект може и да се изравнят.
Имам чувство, че някакви тъпаци измислят тия правила и закони. Вместо кардинално да се решат някои неща, се правят на парче и в ущърб на хората.
Нека за момент си представим това: ако не всичко се инвестираше централизирано в столицата, да имаше една много голяма част и за провинцията, за работа и съществуване, дали софията щеше да е така пренаселена, щеше да "обере" работ.население на цяла Бг там да живее и работи със съпъстващите неща, коли и т.н.? Какво беше преди "демокрацията" ?
Или айде, това надали вече е оправимо, кауза пердута си е , но пък защо се презастроиха и зони, които не биваше да се барат? Безобразното застрояване, алчността на хора, на определени позиции води до това. Не се взима под внимание геогр. положение на града, затрудненият обмен на въздуха и т.н.
И ще ми излизат с доводи за колите и вменяването на вина , че се кара кола с ДВГ, сякаш ел колите са цвете и те за мирисане.
Много мога да пиша , но насоката се обръща в политическа, а ние сме автофорум нали...


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Еко зони София

Мнениеот toraborat » Чет 09 дек 2021 16:03


Специално за спирачките, ел колите с режим регенерация (или нещо такова с "B" на лоста) спокойно не пипаш спирачка из цяла София, единствено пълно спиране от 3 до 0 км/ч Не знам такава кола кога ще има нужда от нови накладки, ако се остави да ръждяса и да залепнат освен тогава...


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4245
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Еко зони София

Мнениеот tdi fen » Чет 09 дек 2021 16:18


освен това градския транспорт ще поскъпне значително


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2394
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Еко зони София

Мнениеот StS » Чет 09 дек 2021 17:13


5 години не са малко време, много фирми доставчици обмислят в момента електрически бусове, знам и няколко като доставка на "пратки" също.
Тъй че няма да има празно...вярвайте ми.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Еко зони София

Мнениеот kris11 » Чет 09 дек 2021 17:27


fur1ous написа:Сигурно и за бусовете който зареждат магазините няма да важи, иначе в центъра няма да има магазини поне няколко години ако тези забрани са постоянни, което ще е доста забавно :mhihi

А , ако има авари на ВиК живущите сигурно сами ще си я отстраняват :screwy . Питам само защото у нашия град колите на ВиК са най -екологичните Зил130 самосвал и Газ 53, а след ъях димна завеса.
А пък Камаз -ите на фирмите са извозване на изкопна пръст от строежи ?
100 леки автомобила незамърсяват въздуха толкова колкото едно допотопен руски камион .


bobiwan1
Мнения: 43
Регистриран на: Сря 22 фев 2017 0:59
Автомобил: Vento
Двигател: AAM

Re: Еко зони София

Мнениеот bobiwan1 » Чет 09 дек 2021 17:59


Вкарване на поредната еко-пе******* цитират се някакви числа как щял да бъде по-чист въдуха с 90%. Пълна простотия и зелена пропаганда, ама нали има едни зелени пари да се приберат веднага се прави както се правило на запад, защото така е най-добре. След 5 години никой няма да се сети дори да сравни колко е по-чист въздуха и никой не пита къде ще е 90% по-чист и как така ще е по-чист като само в центъраа се движат ел. тротинетки Скоро и система за социален рейтинг да очакваме...


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 237
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Еко зони София

Мнениеот kamaza11 » Чет 09 дек 2021 20:44


Аз пък що си мисля, че както винаги ще “копираме” западняците, ама не напълно.. та в крайна сметка ще си лангъркаме кочините още сума ти години.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Еко зони София

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 09 дек 2021 20:54


Личният автомобил е на изчезване. Това е ясно.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 107 госта