Цените на автомобили втора употреба

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2114
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот Petrolhead » Пон 23 яну 2023 18:53


огледахме се в това колко взима кварталната фризьорка, ли?

стани фризьорка, бе колега

нови коли няма, все още. като няма нормално да е скъпо.
а относно спекулата и втората употреба, аз ако съм си купил кола за 10 бона преди 3 години, а сега същата се продава за 12, дали ще я пусна на 6000 или ще и искам колкото другите?
най-добре да я пусна на 5000, за да не става спекула




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот group® » Пон 23 яну 2023 19:19


За да се избегнат недоразумения, ето определение на спекула:

Във финансовите пазари спекулацията се отнася до покупката, задържането и продажбата на акции, стоки, валута и други активи с цел печалба от флуктуациите в тяхната цена


Основната характеристика на спекулацията е, че тя търси промените на цената във времето за разлика от арбитража, който търси промените на цената по място на търгуване.



А относно фризьорката - колега това не е алчност! Всеки сам определя цената на услугите/стоката си. Ако никой не плаща цената, значи не е адекватна на пазара, качеството и т.н.
А ти с един поглед на ценовата листа, няма как да знаеш дали тя 'ще има достатъчно'!

Petrolhead - естествено, че я пускаш за 15 с коментар :biggrin Ще те нарекат алчен, ама интересно колко души биха я продали за 6000?


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот zdravkop64 » Пон 23 яну 2023 20:53


group® написа:За да се избегнат недоразумения, ето определение на спекула:

Petrolhead - естествено, че я пускаш за 15 с коментар :biggrin Ще те нарекат алчен, ама интересно колко души биха я продали за 6000?

И отговорът е- николко. Няма такива хора, които искат да подаряват. И нещо друго- ако преди 3 години 10 000 лева са били много пари в реалната им покупателна стойност, то сега са около 7-8 000, че може и по- малко. Това е инфлацията, а тя в последните две години е двуцифрена и е около 20 процента, така че няма как да си купил кола преди време за дадена сума, а сега да я продадеш за по- малко.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2114
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот Petrolhead » Пон 23 яну 2023 22:03


Преди 3 години да се сглоби един голф е струвало 15к евро, сега струва 20к, няма как Фолксваген да подарява голфове


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот Vlad777 » Вто 24 яну 2023 12:43


drotomir написа:И аз плащам сметки и ям храна ама нъцка не ми вдигат заплатата нали с ръста на инфлацията
Отваряш фирма - нито е трудно, нито е скъпо - дори напротив - супер достъпно е - 100-200 лв струва и се предлага като услуга дори онлайн icon_idea Тогава ще можеш сам да си определяш заплатата и да си я вдигаш по 4 пъти месечно дори. icon_idea Както прави и фризьорката icon_idea Ще можеш да наемеш хора и и на тях да им вдигаш заплатите колкото поискат, че дори и непоискано, за да докажеш, че не си алчен icon_idea

Пасатът, който купих през 2020 г. в момента мога да продам за същите пари, а вече е почти 3 години по-стар и на повече километри. Това показва и застрахователната му оценка, която след първата година леко спадна, а после се повиши до нивото на което беше когато го купих.

Само че ми е трудно да се разделя с него защото няма какво по-хубаво да си купя за тези или малко повече пари. Вероятно ще се появи на пазара, но със сигурност цената му ще е съобразена със състоянието и набора от екстри, който се среща доста рядко. Ако не се намери кой да го купи - ще си го карам - на мен си ми харесва.

Доста хора всъщност предпочитат да си карат старите коли по-дълго, докато има ресурс в тях - къде от финансова причина, къде от липса на опции за налични нови автомобили и това забавя пазара и намалява предлагането, което естествено води до по-висока цена.

Стабилно обаче остава предлагането на автомобили втора употреба, върнати от лизинг. Там самият механизъм на употреба предполага да има текучество. Има предварително заложени договори и условия. Общо взето лизингополучателят си е заложил месечния бюджет и си знае, че ще си го плаща и съгласно договора си иска новата кола след третата година. Лизингодателят пък също си има бюджет и план кога трябва да подмени колата и е направил поръчката на новия автомобил много по-рано, така че си е решил проблемите с наличностите на нови коли, като си е планирал от рано. А излезлите от лизинг коли се превръщат в едно бреме, което трябва бързо да се продаде, за да не трупа излишни разходи на фирмата и да увеличат обема на оборотни пари, с които да се извършва дейността.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот group® » Вто 24 яну 2023 22:15


Vlad777 написа:... и това забавя пазара и намалява предлагането, което естествено води до по-висока цена.

Като цяло съм съгласен и само ще го опиша с различни думи и последователно:

Причина номер едно са забавените доставки. Там факторите бяха доста и не ми се описват сега, а и няма отношение към темата.
Това се случи още в К19 и доведе до намаление в предлагането.
Всичко започна оттам. Чак след това стана ясно, че освен забавяне, ще има и поскъпване на суровините (макар да звучи логично сега). После стана ясно, че ще има още поскъпване и още дефицит. После, че още ще се бавят доставки. После инфлация...
Този цикъл задържа много флийтове, пресрочиха се лизинги, намали се предлагането, увеличи се разликата в обезценяването спрямо нова кола и т.н. Естествено всичко това посолено с песимизъм.
Поне аз така виждам нещата.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот cecoa1 » Вто 24 яну 2023 23:16


То със сигурност са отключени вече много процеси влияещи на пазарите... Това е малко като ефекта на пеперудата, и не се знаят още крайните последствия и механизмите за стигане до тях. Истината е, че дори и този коментар в автомобилен форум, може да дава своя принос към нагласите на хората, а от тях да повлияе и на пазара.
Според мен, това забавяне даде време за осмисляне и на бъдещи процеси, за които до скоро не се замисляха чак толкова хората.
Очертава се промяна в темповете на развитие и навлизане на екологичните нововъведения, съответно свързана и с промени в енергийната политика. На хората почна да им се изяснява, че новите коли ще са все по-различни от сегашните, и че сегашните нови им се предвижда все по-малко да могат да се експлоатират като втора употреба. Видя се също, че в старите коли има реална стойност, която спада по-бавно от инфлацията в момента, а предвид очертаващото се бъдеще, може дори да започне да се повишава(нещо вече характерно за редки и култови модели, а ще стане и за много други, които просто са достатъчто читави). Казано просто, в момента ако има човек акъл в главата, и не е притиснат финансово, не би продавал просто така читава стара кола. Просто съм търсил из сайтовете разни модели и преди, и сега... И то не някакви екзотики, и разликите са красноречиви за очертаващите се тенденции. И това не само у нас.


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот inspektora » Сря 25 яну 2023 12:56


cecoa1 написа:.... Казано просто, в момента ако има човек акъл в главата, и не е притиснат финансово, не би продавал просто така читава стара кола. Просто съм търсил из сайтовете разни модели и преди, и сега... И то не някакви екзотики, и разликите са красноречиви за очертаващите се тенденции. И това не само у нас.

Абсолютно съгласен! 2019 г. купих CR-V-то за 14К на 10 г. и 143000 км., абсолютно доказани. В момента подобни коли, на такива години и километри не могат да се намерят под 25К :eek Ако реша да го продавам, мога да изкарам и печалба (още е под 200 000 км.), но не съм луд :screwy
Наскоро карах Меганчето на жена ми на един майстор да го погледне за нещо и стана дума, че е много дърта колицата (1997 г.), но е много запазена и си я гледаме. Та майстора като я огледа, впечатлен ми казва: Карайте си я, каквато и "нова" да вземеш ще по-зле от тази.


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот mukot » Сря 25 яну 2023 16:32


inspektora написа:
cecoa1 написа:.... Казано просто, в момента ако има човек акъл в главата, и не е притиснат финансово, не би продавал просто така читава стара кола. Просто съм търсил из сайтовете разни модели и преди, и сега... И то не някакви екзотики, и разликите са красноречиви за очертаващите се тенденции. И това не само у нас.

Абсолютно съгласен! 2019 г. купих CR-V-то за 14К на 10 г. и 143000 км., абсолютно доказани. В момента подобни коли, на такива години и километри не могат да се намерят под 25К :eek Ако реша да го продавам, мога да изкарам и печалба (още е под 200 000 км.), но не съм луд :screwy
Наскоро карах Меганчето на жена ми на един майстор да го погледне за нещо и стана дума, че е много дърта колицата (1997 г.), но е много запазена и си я гледаме. Та майстора като я огледа, впечатлен ми казва: Карайте си я, каквато и "нова" да вземеш ще по-зле от тази.

Само да напомня думите, приписвани на Хенри Форд: "Най-хубавата кола е новата"


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот zdravkop64 » Сря 25 яну 2023 18:25


cecoa1 написа:Казано просто, в момента ако има човек акъл в главата, и не е притиснат финансово, не би продавал просто така читава стара кола. Просто съм търсил из сайтовете разни модели и преди, и сега... И то не някакви екзотики, и разликите са красноречиви за очертаващите се тенденции. И това не само у нас.

Напълно съгласен! През 2019 взех Пасата, тогава на 10 г., за 10 000лв. Проверих го в официален сервиз, с пълна сервизна история официален сервиз в Швейцария и човекът, който го провери, каза да го отнасям, защото е повече от добър автомобил. Продължавам да го поддържам както трябва, сложих му и газ, и ако трябва да го продам, под 15 000 лв няма да го дам, но изобщо и не мисля за продажба. Наскоро взех една повече от чудесна Вектра Б фейслифт на реални 115 000 км, като и нея нямам никакво намерение да продавам. Ще си ги карам и двете, пък каквото ще да става.


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот zdravkop64 » Сря 25 яну 2023 18:26


mukot написа:Само да напомня думите, приписвани на Хенри Форд: "Най-хубавата кола е новата"

Колега, мога да си позволя нова кола, макар и на лизинг, но не смятам да го правя поради ред причини.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 25 яну 2023 18:44


Сега не е момента да се продават коли ,жилища или земя ...пазара е тотално различен от преди 3-4 години когато дилърите се надпреварваха да предлагат бонуси за коли в ниския и среден ценови клас .Още не се знае какво ще се случи 2025 с планираното въвеждане на ЕВРО 7 ,дали няма да го отложат заради войната и настъпилата енергийна криза ,докога ще продължи забавянето на доставки на чипове .....много неизвестни има .ЕС обяви план за 30 милиона електрически автомобила до 2030 в съюза ,как ще стане изобщо и с каква зарядна инфрастуктура не се знае .


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот zdravkop64 » Пет 03 мар 2023 18:41


От вчера: "Поскъпването става още по-голямо в сравнение със същия месец на миналата година - от февруари 2022 г. превозните средства са поскъпнали с 9,1 процента. Автомобил втора ръка струва средно с 2436 евро повече от преди година през февруари."
А най ми хареса този цитат: "Цените на употребяваните електрически коли в момента вървят в обратната посока, като в сравнение с пика през септември 2022 г. са паднали с 19 процента."
https://automedia.investor.bg/a/2-novin ... yat-rekord


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот 777 » Пет 03 мар 2023 23:00


Всичкото хубаво, но това е някаква статия и 5 пари не струва информацията ѝ особено с процентите.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Цените на автомобили втора употреба

Мнениеот group® » Съб 04 мар 2023 7:03


zdravkop64 написа:"Цените на употребяваните електрически коли в момента вървят в обратната посока...

Нещо такова наблюдавам и аз.
Предлагането доста се увеличи на моделите, които аз гледам, а цените станаха по-шарени.

Вероятно има някаква връзка със страховете в Европа от режим на тока и т.н.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 65 госта