Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот dontaskdontsay » Съб 08 яну 2022 12:31


Ситуацията е следната. Сестра ми ми остави старият си автомобил който е с немска регистрация. Как стоят сега нещата с регистрацията ?

Ако си направим договор за покупко-продажба аз мога ли да го отпиша, или трябва да и изпратя номерата до Германия и тя да го отпише, а след това аз да си го регистрирам?




Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот samo_pechka » Съб 08 яну 2022 13:37


Най-добрият вариант ще опиша. Пращаш номерата с документите на сестра си ( или на някой, който има време да иде в която и цуласунгщеле, в която и точка на Германия) . Отписването става навсякъде .
Отписва колата , връщат ти брифа заедно с ДПП на немски с нанесени продавач и купувач . Трябва да ти имат данни от ЛК . Вече ти с документите в КАТ я записваш на твое име. Бъди готов ( евентуално ) да посочиш транспорт с който колата е дошла от Германия . В различните КАТ в Бг , различно процедират :) . Приятел с платформа примерно .
До КАТ колата не може без регистрация/номера ( по-точно не е разрешено ) да иде на собствен ход. Имай го в предвид.
Последно имаше кофти срок за регистрация от датата на придобиване в нас ( кауффертраг) . Внимавай да не прескочиш срока , че почват солени сметки в + .
Успех.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот cecoa1 » Съб 08 яну 2022 16:40


Това не е най-лесния вариант.
Най-лесно е да си я закараш колата в КАТ с немските номера, договор може да си напишеш със сестра ти, в случай че ти поискат. Немския договор е почти хвърчащ лист, има готови (различни) бланки из нета... Регистрират ти колата на твое име, а всичко свързано с отрегистриране в Германия се случва по служебен път. Да, тоя служебен път изисква време, но е без значение, защото колата се отрегистрира в Германия от датата на регистрирането в България(т.е. със задна дата), при което на сестрата ще и върнат някаква част от данъка и от застраховката ГО. Ако тя иска последното нещо да стане по-бързо(и най-вече сигурно, че нашата администрация е малко калпава), може да се вземе документ от КАТ, който се превежда, и с който тя може да си отрегистрира колата в Германия.
Тънък момент е, че докато колата не се отрегистрира в Германия, продължават да и се начисляват годишен данък и застраховка ГО. Отделно, ако направиш ПТП с колата докато е с регистрация на сестра ти, може да стане още по-голям проблем(зависи какво е писала в полицата). Въобще, това че ти я е оставила просто така колата, без дори да ти обясни какво да правиш(за да не търпи тя негативи), е доста безотговорно, или и тя въобще не е в час с тия "дребни" подробности.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот dontaskdontsay » Съб 08 яну 2022 17:54


Да за договора знаем че си е обикновен лист хартия а не като при нас да се ходи при нотариус.

А с немските номера какво се случва? При мен ли остават или от КАТ ще ги приберат ? Тя държи да си получи номерата.

Историята с колата е че ми беше изпратена за ремонт и след това връщане пак на Германия, или да се продаде в БГ. В последствие решихме че колата ще остане за мен. Единственото и каране ще бъде до КАТ.


samo_pechka написа:Последно имаше кофти срок за регистрация от датата на придобиване в нас ( кауффертраг) . Внимавай да не прескочиш срока , че почват солени сметки в + .
Успех.


Да и ние чухме за нещо подобно. Нямало такси ако колата се продаде на фирма или нещо подобно.
Кауффертраг мисля че е 28 дни.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот cecoa1 » Съб 08 яну 2022 18:53


Ако я регистрираш в КАТ както аз писах, ще ти вземат немските номера и ще си пращат документи за сваляне от регистрация по служебен път(нашия КАТ ги праща в Германия). Все пак сме в ЕС и има някаква свързаност за улеснение на хората.
Можеш да вземеш документ, превеждаш го, пращаш го на сестра ти, и ще изпреварите процедурата по служебен път, но като цяло няма смисъл, защото при всички случаи колата ще се води отрегистрирана от Германия от същата дата (датата на регистрация в България).
Няма вариант да изпратиш само номерата на сестра ти, ако тя държи да е по този начин, горе колегата ти е описал как става - номерата и талоните пращаш, тя си я сваля от регистрация, праща ти после талоните, и вече си я регистрираш(там евентуално с немски договор с продавача, ако ти искат). За превоза, как е стигнала колата до КАТ, според мен нямат право да те питат. Но без номера ще ти трябва репатрак до КАТ.
...
Сестра ти обаче може да си иска номерата и за да си регистрира друга кола с тях, което при варианта със служебна дерегистрация от КАТ няма как да стане(или ще е неопределено бавно).
Т.е. те самите номера не са скъпи, но ако иска да са със същите букви и цифри няма да може докато не пристигне документ от България, че колата е регистрирана на друг.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот samo_pechka » Съб 08 яну 2022 19:20


cecoa1 написа:Това не е най-лесния вариант.

Е аз не съм написал най-лесния :) написал съм най-добрия , щото е на сестра му.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот Чудомир » Нед 09 яну 2022 2:10


cecoa1 написа:... но ако иска да са със същите букви и цифри няма да може докато не пристигне документ от България, че колата е регистрирана на друг.

И тук е точно тънкия момент: Като е успяла веднъж да се добере до заветните 4ри 4ки или 3те 7ци, или просто 6969, щото я кефи :censored2 , служебният път не е вариант, защото не става ясно към коя дата номерът служебно се отписва в Германия, за да може тя "без дупка" да си го резервира отново от следващия ден и след известно време да се появи в Цуласунга с новата сапунерка.

Отделно преди в КАТ Пловдив искаха да видят табелите и като кажеш "нямам ги", имаше някаква задънена улица, защото не приемаха просто да кажеш "на репатрак", ами имаше нещо документално, което в този случай липсваше.

Изпреварването на служебната процедура в Германия не ставаше без табелите, защото немците искаха да видят, че изтриваш плакетите пред тях. Тогава единствено можеше да обявиш табелите за откраднати, което води до блокиране на комбинацията от букви/цифри за 10 години. Честито! Сестра му ще се накефи яко.

Има нещо ново, не помня дали в този форум го писах преди време, с риск да се повторя: отрегистрация в Германия по интернет.

Към питащия:
Колата вече е в БГ, нали така?

Отваряте Интернет и гледате Цуласунга, където е регистрирана колата, дали поддържа Außerbetriebsetzung über Internet, обикновено е някъде под Services или Dienste.

На сестра ти след 01.01.2015 ли е издаден малкия талон?

Сестра ти има ли немски документи с онлайн идентификация и подходящ телефон с NFC?
https://www.personalausweisportal.de/We ... -node.html

Ако на всичко сте отговорили с да - печелите!

Отваряте и четете тук:
https://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artik ... ssung.html

Накратко: Инсталирате си AusweisApp2 на телефон с NFC, за да можете да ползвате електронни услуги с немската лична карта. На табелите на колата, зад кръглите лепенки (плакетите), ако са издадени след 01.01.2015, има по един код. Подобен код има и под стикера на малкия талон (пак трябва да издаден след 01.01.2015).
С комбинацията от тези три кода и личната карта плюс апп-а и телефона на страницата на Цуласунга можете да извършите дерегистрацията. По време на този онлайн процес има тикче за "резервация на сегашния номер".

След тази акция на компютъра, която е леко тегава, когато човек не я е правил, колата е дерегеситрирана по електронен път.

Слагате си табелите обратно на колата, независимо, че сте изстъргали плакетите, и поемате по най-краткия път към КАТ за българска регистрация. Оттам процедурата е като за нормално внесен автомобил.

Дори и с изтъргани плакети колата по немското законодателство има право да извърши еднократен курс към крайна точка (при вас това е КАТ), а застраховката важи до 23:59 в деня на дерегистрация.

Сестра ти си е запазила комбинацията от цифрите, а табелите безпроблемно ще останат КАТ. Сестра ти ще си извади нови за новата кола със старите букви/цифри. По възможност не от кожодерите около Цуласунга, а оттук, за да помогне на хора в затруднено положение:
https://kennzeichenprofis.de/

След цялата одисея чакам да кажете дали е станало и при следваща възможност очаквам да почерпите дебело. :biggrin

Успех!

P.S. Запазването на букви/цифри изисква отрегистрирането да стане в Цуласунга, който е отговорен за тази комбинация, а не както е написано по-горе "във всеки Цуласунг".
P.S.2 Пиша го за информация в бъдеще, макар и да мисля, че вашия случай едва ли е такъв: Няма как горното да се приложи, ако сестра ти се е преместила от друг град в сегашния, където живее, взимайки си номера от предишното местоживеене.
Пример: Ако сега живее в Дортмунд и е закарала там кола с несменена регистрация от Бремен, то с продажбата, правейки отрегистриране по интернет в Бремен - бременския го губи, а дортмундски (за следващата кола) няма как да запази на страницата на бременския Цуласунг.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот icoico » Нед 09 яну 2022 6:53


cecoa1 написа:... Ако тя иска последното нещо да стане по-бързо(и най-вече сигурно, че нашата администрация е малко калпава), може да се вземе документ от КАТ, който се превежда, и с който тя може да си отрегистрира колата в Германия...


Удостоверение за регистрация на МПС се казва, трябва да подадеш молба до шефа на съответния КАТ, за да го получиш. Преди два-три месеца гледах как тетките на Дървеница вдигаха рамене на една жена от опашката в стил "не знам,не чух, не видях". Може би с цел да изръсиш едни кинти на ...ъъъ..."посредникопомощниците" от офисите отпред, както го направих аз.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот cecoa1 » Нед 09 яну 2022 10:11


Чудомир написа:
Отделно преди в КАТ Пловдив искаха да видят табелите и като кажеш "нямам ги", имаше някаква задънена улица, защото не приемаха просто да кажеш "на репатрак", ами имаше нещо документално, което в този случай липсваше.

Табелите ги искат не заради репатрак, а защото в талона пише, че колата е все още регистрирана с тях. Няма как да я отрегистрират без табелите, както такъв е редът и в Германия. А в случая изминава и доста време докато пратят на немците хабер, че колата е регистрирана в България, и през това време немските номера биха могли да се ползват за злоупотреби.
Мой приятел преди време си пратил личната кола на репатрак БЕЗ табели но все още регистрирана в Германия(беше си оставил табелите в Германия). И съответно не можа да я регистрира докато не си донесе и табелите в България.
Та със сигурност нашите в КАТ няма как да видят, че колата е дерегистрирана по интернет в Германия, но ако имат табели и документи, ще си я регистрират и ще пратят известие за това в Германия по служебен път(което в случая ще е излишно).
...
Но това отрегистриране по интернет, нещо като сериозна вратичка за злоупотреби у нас ми се вижда. Т.е. какво ми пречи да си карам така отрегистрирана кола в България, без да плащам никъде данъци и застраховки?! Е, ясно, че е незаконно, ясно, че при инцидент нещата стават сложни, но за разни хора, които са с много неща извън закона, това едва ли ще е сериозна причина да не го правят.
При проверка на пътя нашите полицаи дали ще могат да видят нещо нередно?! Кола с немски номера, два талона(на пътя е нужен дори само един), може и полица за застраховка да им се покаже, документ за ГТП(ТЮФ)...


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот icoico » Нед 09 яну 2022 11:41


Вие май някак малко наслуки от "тя държи да си получи номерата" извадихте извод, че иска да слага същите на друг автомобил или да си задържи комбинацията от цифри.

П.П. Управлението на нерегистрирано МПС само по себе си от няколко години насам се води съставомерно деяние /НК Чл.345(2)/ Онлайн дерегистрирано или не...не че е проблем да замотаеш нашите катаджии, подозирам повечето коли с английска регистрация, които търкалят ромляните из България са дерегистрирани на Острова или най-малкото с изтекли застраховки.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот Чудомир » Нед 09 яну 2022 20:22


cecoa1: То и досега съм виждал в Пловдив коли в движение с цолови номера, които са изтекли преди шест месеца, така че който е над тия неща и не ги гледа така стриктно законите, за него няма интернет отрегистрирането да промени нещата.

Пропуснал си съществения момент, че за отрегистриране по интернет трябва физически да махнеш плакетите от ламарината и лепенката от малкия талон. Всеки полицай би трябвало да реагира на такива табели с нарушени плакети или на талон с нарушена лепенка. Ясно е, че няма да се случи всеки път, но оттам изхожда законодателя..

Последна промяна от Чудомир на Нед 09 яну 2022 20:25, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот Чудомир » Нед 09 яну 2022 20:25


icoico написа: най-малкото с изтекли застраховки.

То щото всички бели бусове с Р и РР в Германия са с едни изрядни застраховки, мани мани...


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот cecoa1 » Нед 09 яну 2022 20:29


Съгласен съм, пропуснал съм тия подробности. Достатъчно логично е направено.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот dontaskdontsay » Нед 09 яну 2022 22:21


Чудомир написа:Към питащия:
Колата вече е в БГ, нали така?

На сестра ти след 01.01.2015 ли е издаден малкия талон?

Сестра ти има ли немски документи с онлайн идентификация и подходящ телефон с NFC?
https://www.personalausweisportal.de/We ... -node.html

Ако на всичко сте отговорили с да - печелите!




Благодаря за изчерпателната информация :th_up
Да колата е в БГ и е регистрирана след 2015-та. Оказа се че и сестра ми е знаела за този вариант но проблема е че ще получи документите за немско гражданство към края на февруари или по късно даже :neutral Поради което най лесния вариант отпада.


icoico написа:Вие май някак малко наслуки от "тя държи да си получи номерата" извадихте извод, че иска да слага същите на друг автомобил или да си задържи комбинацията от цифри.

Ами всъщност е точно така :mhihi



Изглежда че се връщам на варианта предложен от колегата samo_pechka. Обаче май ще взема транзитни номера колкото да закарам колата до КАТ (щото ми е на 25км).


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Въпрос за прехвърляне/регистрация на автомобил с немска регистрация

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 10 яну 2022 8:20


Те и транзитните се взимат от кат. Един репатрак от берк до Монтана е 30-40 лв сигурноу все ще се намери кой да я закара. Можеш и с невските номера и да си ги свалиш в двора на кат



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: fighter-interceptor и 293 госта