Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
rsbg
Мнения: 9
Регистриран на: Нед 20 ное 2022 19:05
Автомобил:
Двигател:

Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот rsbg » Пон 21 ное 2022 23:10


Здравейте колеги,

в тази тема искам да обърна специално внимание на уменията, способностите и вниманието на голяма част от шофьорите в България, и в частност в София, като предпоставка за ПТП-та.

Всички четем и слушаме почти ежедневно новини и статистики за произшествия на пътя, но като чели не си даваме сметка, докато не ни засегне пряко или наш близък. Моето мнение е, че нивото на голяма част от българските водачи е трагично.

Книжки се взимат прекалено лесно, не се внимава на пътя, кара се прекалено агресивно, пие се и се качват зад волана, говори се по телефона с едната ръка дори на градско и т.н. Но от всичко изброено най-силно впечатление ми прави агресивното шофиране. Голяма част от работата ми е свързана с разкарване из София и всекидневно дори ежечасно докато съм навън виждам шофьори, които карат с превишена скорост, включително по малки квартални улици, включително по павета и дори днес(21.11) на мокра настилка не беше изключение. Дори и шофьори на градския транспорт съм виждал неведнъж да карат с превишена скорост, но те поне имат опит, а при мнозина агресията на пътя е съчетана и с липсата на достатъчно опит

Нека се съгласим, че за да минеш с кола с 60 на тясна еднопосочна квартална уличка, в близост до градинка, в която играят деца не е най-мъдрото и зряло решение. Виждам го редовно. Като чели голяма част от шофьорите не само че са некадърни и невнимателни, но и са подсилили некадърността си с чувство на недосегаемост, защото са в автомобил, чувстват се на сигурно и вече едва ли не могат да 'мачкат' всичко наоколо като в танк, докато те са в безопасност. Усещам го този манталитет по пътищата и доста често се случва да поздравя някоя непозната майка, когато поредният безумен шофьор мине покрай мен с 30 км над позволеното на квартална улица.

Мисля, че трябват доста по-строги закони, за да изтрезнеят малко безумните шофьори по и без това некачествените пътища, защото иначе черната статистика няма да тръгне надолу. А машина - било тя оръжие, автомобил, бормашина или дори миксер - в ръцете на безумци не трябва да се дава, защото с нея са опасни и за себе си и за околните




Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот Lupender » Вто 22 ное 2022 13:07


Колега, знаем какво е нивото, но явно не знаем как да преборим проблема. Повече от ясно е, че само с глоби и наказания не став, защото това е симптоматично лечение (като да пиеш аспирин като те боли главата), но причината остава. Причините се коренят в няколко основни фактора - манталитет, липса на целенасочена държавна политика за пътна безопасност и цялостен упадък в културата. Всичко това е резултат от 45 години социализъм + 30 годишен преход. Това е достатъчно дълъг период за да преформатира съзнането на няколко поколения. Българинът няма страх и респект нито от Бог, нито от полицай, нито от политик... въобще, той се впечатлява само от грубата сила. Необходимо е да се започне отдалеч - от детската градина, защото човек какъвто е, с всичките си особености, той е същия и на улицата, т.е. не може един бабаит, хулиган и бродяга, като се качи в колата изведнъж да стане примерен водач! Въпросът е защо възпитаваме такова поколение, защо ние сме такива и защо държавата го е допуснала. Другото е хранилка, пълнене на дупки в хазната и ПР на тема пътна безопасност.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот cecoa1 » Вто 22 ное 2022 13:26


И със сегашните закони, ако се наблегне над контрола за спазването им, нещата ще са доста различни.
Иначе като цяло са много нещата, и законите може да се пипнат малко, и инфраструктурата, и обучението... Но всичко идва от контрола, и от в върховенството на закона, колкото и да изглежда клише. А девалвирането на тези понятия, знаем добре поради що се случва, особено през последните близо 15 години. То се вижда, че и се гласува за същите, дали от късогледство, дебелоочие, чиста глупост, или по меркантилни подбуди...
Много далавери излязоха наяве, и най-големите са точно с пътищата... А наказания няма. Няма и лесно оправяне на инфраструктурата. И чувства от сорта, че "тука е така", и че "то нищо не е наред в тази държава, та аз ли ще спазвам?!", се подхранват все повече...
...
Може ли град като София, да има толкова малко камери за скорост и нарушения, и едновременно камери с "друго" предназначение на всеки ъгъл, и на всеки светофар?!
А и мобилни камери не ползват много... Нищо не пречи да си има екипи, които само с това да се занимават, както в Германия. Дори и в цивилни коли, бусове и подобни.
И няма батка, бизнесмен, политик, или обикновен цървул...някоя и друга снимка, и книжката на трупчета, после трудно връщане и така... Караш без книжка - условно в затвора. Караш пак, и влизаш ефективно в затвора.
Отделно да ти поскъпват и застраховките... Хич не е трудно. Ама обществото не го иска. Защото у нас, искаме закони важащи за другите. Част от манталитета.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот Ивайло Димов » Вто 22 ное 2022 13:50


За огромно съжаление през последните 30 години имитация на демокрация и свобода ние като отделни индивиди и общество се оказахме напълно непригодни за цивилизован начин на живот.На нас си ни трябва авторитарен режим и ботуш защото политиците са функция на обществото ,те са лицето на народа ,произлизат от народа .Очевидно няма политическа воля за реформи където има крещяща нужда от такива ,а първата им работа беше да си гласуват нов Избирателен кодекс ....Днес пак има тежка катастрофа с бус пълен с нелегални мигранти и отново полицай е с опасност за живота.


Потребителски аватар
tomata
Мнения: 483
Регистриран на: Нед 11 юни 2006 18:21
Автомобил: VW Passat B5 Alhambra
Двигател: AWT AWC
Местоположение: Пазарджик

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот tomata » Вто 22 ное 2022 15:56


Съгласен съм с мнението за прехода от комунизъм към демокрация, но за мене най-виновна е държавата. Много, много, ама много слаба държава.
Давам пример от миналата седмица, на бул. Черни връх на рума, на пазара. Спирка на трамвая спира патрулката ( аз съм 2ра кола зад нея) и чака хората, зад трамвая се реди кола (субаро), патрулката леко назад спряла, тръгва леко трамвая и хоп колата давя наляво газ и се мушка между трамвая и патрулката, и я жулна леко и си замина. Тези хубавци с патрулката си седят сякаш нищо, субарото си замина. Ама явно нещо съвест ли кво и патрулката спря след 50м, ченгетата слизат и си оглеждат колата. Патрулката задрана, заобикалям ги, спирам и ги питам как е работата защо не я спряха тази кола. Тези така ме гледаха сякаш ги карах да оберат банка....... Това полицай ли е...поне за 3 нарушения щеше да нашари на шофера.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот 777 » Вто 22 ное 2022 16:00


Lupender написа:Колега, знаем какво е нивото, но явно не знаем как да преборим проблема. Повече от ясно е, че само с глоби и наказания не став, защото това е симптоматично лечение (като да пиеш аспирин като те боли главата), но причината остава.

С глоби и наказания става, но проблемите се пренасят другаде - прилагането и заобикалянето им. Много хора по различни пътища имат или си мислят, че имат големи връзки и познанства с полицейски началници пряко или индиректно чрез политици, кметове и подобни. Спират някой такъв за нарушение, следва обаждане на "моя човек", който звъни на началника, той звъни на патрула и им нарежда да оставят спрения за проверка. Това се случва масово. Цялата администрация работи избирателно и дори безпристрастните камери стават пристрастни в момента на обработване на снимките и сверка с "бял списък" на недосегаеми номера. Минава известно време и някой умник предлага да се повишат стойностите на глобите, защото видиш ли сегашните са ниски и затова не вършат работа. Дори глоба от 20лв за превишение с 30км/ч би вършила доста добра работа, ако се получава на всяко 10-то превишаване (на случайно взет шофьор). Но на практика се глобяват сигурно 0.01% от нарушенията.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот group® » Вто 22 ное 2022 16:37


С уговорката, че не виждам смисъл в тази тема, защото е дъвкано, дъвкано и все така никаква полза няма от това.
Все пак скучая докато чакам децата и ще споделя и моите стИнки:

Снощи карах в софийския дъжд във времето, когато е нито светло, нито тъмно и с най-силен трафик. Псувайки си наум кретените с опасни маневри и задръстванията, започнаха да ми правят впечатление пешеходците. Не нещо, което правят или не правят, а в каква среда са те.
Вали. Локви по пътищата, в които колите цопват и ги пръскат. Липсващи тротоари, които ги принуждават да слизат на платното. Супер слабо осветени пешеходни пътеки, което ги прави невидими.
Тръгнах по Климент Охридски след Лябчев, посока околовръстното. Там вече се почувствах в страна от третия свят. Дете с тъмни дрехи шляпа в локвите по невидим тротоар, който е някаква неясна ничия земя - тротоар ли е, пътно платно ли е, двор от нечия къща ли?! Леко да кривне детето или някоя кола и става поредната новина, заглавие даже.
В този поток от наблюдения няма как да не заключа, че държавата е виновна. Естествено със съучастието на всеки един от нас, защото държавата сме ние.

Това не е градска среда! Това е някакъв декор от филм на ужасите, чието действие се развива в четвърти свят.
Когато сме заобиколени от всичко това, няма как да сме изпълнени с положителни емоции.
Ежедневно виждам полицаи, които си затварят очите за нечие нарушение, което се случва пред тях. Защото не е важно. Или защото не е плод на днешната акция.

Редовно говорим за превишената скорост, пияните шофьори. Но докато не се вгледаме във всяка дребна нередност и докато не поискаме всяка такава да бъде санкционирана, няма да стане.
Полицаите не ни ги стоварват от чужбина. Те са продукт на същото това общество, живеещо е същите условия, което ще каже 'Е айде сега за един обратен завой ... Колко по-големи нарушения има...'.

И пак към началото на поста ми - безсмислена тема. Безсмислено е това лаене, защото стане ли дума за махане на ДПФ и/или катализатор, логиката се извива на 180° и става 'Това да ни е проблема в държавата. Бедни сме, значи може'.
Бедни сме точно защото може. Всичко може при нас.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот Stivi » Вто 22 ное 2022 16:42


Нивото на шофьорите, е точно същото като нивото на масовото население, тоест трагично и не се очаква подобрение в близките години :a045 Най-големият проблем, е чувството за безнаказаност, което витае у голяма част от материала !


Liminat
Мнения: 425
Регистриран на: Вто 21 окт 2008 21:54
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот Liminat » Сря 23 ное 2022 11:53


Камери и полиция, дори на хранилки вразумяват. Само минете през Провадия, където материала с колко да е по-различен и ще видите ефекта от постоянно присъствие и ежедневно монтирана тринога.


Nikifen
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 25 ное 2022 11:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот Nikifen » Сря 30 ное 2022 12:16


Няма култура на пътя,всеки бърза,изнервени,необмислени действия и накрая последици..


Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот lokva » Чет 01 дек 2022 12:06


Наскоро си бях в бг и не мога сда кажа нищо добро.
Неправилното паркиране е национален спорт.
Никаква толерантност на пътя.
Полицията гледа само да мине деня и да пише надписа.


Потребителски аватар
Супер Ицо
Мнения: 278
Регистриран на: Чет 26 сеп 2013 12:27
Автомобил: VW Golf MK4 GTI
Двигател: AUM 2001

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот Супер Ицо » Чет 01 дек 2022 12:38


За проблема с паркирането и заобикалянето съм съгласен, но мнението ми относно шофирането ми е малко по-различно от мнозинството. Мисля, че в България културата ни на пътя е над средното ниво, има и колегиалност, спираме на пешеходни пътеки и даваме път на пешеходците. Да, винаги има изключения, но не мисля, че тези изключения трябва да вкарват всички ни под общ знаменател, винаги има баш тарикати дето ще се набутат пред теб, за да стигнат 5 секунди по-бързо до точка Б. Карал съм и в голям град и в малък в какъвто живея. Разликата е, че в големия град хората са много по-забързани и припряни от ежедневието, следователно са по-изнервени на пътя за разлика от по-малкия град. Карал съм в няколко чужди страни и мога спокойно да кажа, че там хората не знам как оцеляват на пътя, никаква колегиалност. Най-прост пример мога да дам с Италия, Милано и околността. Е там си е е**ло мамата, всеки кара където си иска, по релсите на тролея, в забраненото, където им скимне на булеварда и тн, примери много. Не си мислете, че в чужбина са големи специалисти и шофьори за пример ;) Давам и пример със себе си, както предполагам вие ще дадете със вас си, колко добри шофьори сте, аз със моят джигитмобил карам напълно цивилизовано и колегиално, колкото и да изглежда, че колата се кара все едно шофьора е хванат от гората.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот group® » Чет 01 дек 2022 13:59


И ти един пример даде ... :mhihi
Има 3 държави, които са по-зле от нас - Индия, Румъния и Италия :icon_lol


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот 777 » Чет 01 дек 2022 14:22


Съдейки по клиповете и в Русия не е много добре положението.


Nikifen
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 25 ное 2022 11:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Нивото на шофьорите в България като предпоставка за ПТП-та

Мнениеот Nikifen » Чет 01 дек 2022 17:16


group® написа:И ти един пример даде ... :mhihi
Има 3 държави, които са по-зле от нас - Индия, Румъния и Италия :icon_lol

Бил съм и в Румъния и в Италия и потвърждавам,там карат на магия.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 257 госта