Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
rsbg
Мнения: 9
Регистриран на: Нед 20 ное 2022 19:05
Автомобил:
Двигател:

Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот rsbg » Вто 06 дек 2022 18:44


Здравейте колеги,

скоро ми предстои покупка на 'нова' - стара кола, стар около 20-25 год пасат или ауди а3, а4, а6. Търся нещо евтино и невзискателно, няма да е ежедневен автомобил, ще се ползва 2-3 птъти седмично

Така се получи обаче, че искочи добра оферта за метан на една от хубавите италиански марки - landi renzo, и отделно намерих бутилка с евро-клапан и годна до 2031 година... та сега каруцата е пред магарето и имам метана, преди да съм взел колата :beer

Защо метан - ами защото сравнително близо до нас имам 2 мета-станции(едната на около 2, другата на 3-4 км), отделно съм слушал легенди за ниския рахзход, отделно падна вече до 2.74-5 за килограм, очаквам да падне и още. Сега по същество:

- човекът, от който взех бутилката каза, че с метан колата ще ми харчи около 5-6 градско, почти независимо от конете и под 5 извънградско. Така ли е ? Таксиджия ми се оплака пък, че имал заводски метан и го махнал, защото му харчел ДЕВЕТ 9/100 ?? На кой да вярвам ?

- много ли ще тежи метановата инсталация(около 100 кг идва при пълна догоре бутилка), ще ми скапва ли амортисьори, трябва ли да подсилвам задницата с нещо ??

Може би е добра да се откажа от а3-ката като вариант, тъй като е най-мъничка и съответно повече тормоз ще са й тези +100 кг ; тъй като метана леко сваля скоростта и ефективността на автомобила, може би е добре да гледам като двигател 1.8т, има ли колеги, които са слагали метан на този мотор и какви са им впечатленията ??

И последен въпрос:

- къде да ходя за монтаж на метана и колко горе-долу ще излезе ?

Благодаря на всички, които ще пишат и наздраве за евтините горива, дано догодина метана падне под 2 лв! :beer




Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 07 дек 2022 9:02


Т.Е сам си си купил газов инжекцион за метан и употребявана бутилка ? Ако е така не знам кой лицензиран сервиз ще ти я постави ....Това е отговорна дейност и едва ли ще се съгласят да работят с материали на клиента.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот cecoa1 » Сря 07 дек 2022 10:27


Не съм чул някой да е доволен от кола на метан, освен може би със заводски такъв. Оправданието обаче винаги е било едно - "Да, ама е много евтино...най-евтино". Е, сега вече не е и евтино, и оправдание да си развалиш колата с такава уредба, няма. Като включиш и неяснотите около монтажа, че и не си купил още кола, хептен става излишно.
Монтажа нито ще ти е бърз, нито евтин, защото газаджиите имат много работа сега, и цените им са нагоре. А вероятността да си купиш кола от изброените, която да е вече на пропан-бутан, е по-голяма от тази да намериш само на бензин. С две думи - няма тема.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот 777 » Сря 07 дек 2022 11:12


Подвел си се по "хубавата марка" landi renzo сякаш е нещо уникално и рядко срещано и си отървал някого от уредбата му. Поне на безценица ли я купи или по цени от 2020?


rsbg
Мнения: 9
Регистриран на: Нед 20 ное 2022 19:05
Автомобил:
Двигател:

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот rsbg » Сря 07 дек 2022 18:05


Да, сравнително евтино ми излезе, под 1000 лева, преди това обмислях пропан-бутана, но ми дадоха много висока цена за чисто нова газова + монтаж, т.е. почти колкото половин кола от класа, към който съм се насочил..

Сега съм дал няколкостотин лева, но метана доколкото знам харчи 1 литър на 20-21 км, вече е 2.72 на места.. на мен това ми трябва - да мога да излизам с кола 2-3 пъти седмично за 10-15 лева. Иначе работата, магазин за хранителни стоки и т.н. - всичко ми е много близо до вкъшщи и не ползвам кола еежедневно, не ми трябва като разход.

Малко е кофти с тези огромни бутилки и е грозно, но какво да се прави.. 3 лева за литър бензин, който заминава за 2 червени светофара в София не ми се дават.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот muns61 » Сря 07 дек 2022 18:25


Бадева си си дал парите...


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 07 дек 2022 18:41


Колегата muns61 с две думи описа случая......money for nothing.Колега трябваше първо да питаш ,сега си дал едни грешни пари ,никой уважаващ себе си сервиз няма да я монтира тази уредба .Излишно е да предлагаме автомобили.Само да ти вметна ,моя ГИ миналата година струваше 955 лева с италиански и полски компоненти и тороидална бутилка.Разхода е 15/100 в градски условия ,магистрялно 9-10 с климатик

Последна промяна от Ивайло Димов на Сря 07 дек 2022 21:09, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот dobrin » Сря 07 дек 2022 20:23


Подарявам метанова уредба за 6 цилиндров двигател с 5 бутилки по 50 литра. За повече инфо на ЛС. Това обяснява мнението ми по въпроса с метана.


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 416
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот dalgia-73 » Сря 07 дек 2022 21:01


Веднъж ми се случи да се кача в Опел Зафира такси.Таксиджията през целият път ми обяснява колко малко горяла и как било на далавера да караш на метан.Обаче само дето не слезе да бута автомобила по един баир нагоре.Изреди всички скорости.Не,мерси от такова гориво.Нямам нерви да карам такова нещо.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот cecoa1 » Сря 07 дек 2022 22:28


С монтажа, ако въобще се осъществи, отиваш на едни пари... А ще спестяваш по 8-10лв на 100км спрямо бензин... Щом няма да караш много, ще изплатиш уредбата след близо три години, достатъчно време за да смениш такава евтина кола и без други причини, а вероятно ще си я намразил заради метана още преди това... Демек, няма я ползата от файдата :icon_lol
Да ги беше дал тия пари за малко по-скъпа, но в по-добро състояние кола, и да си я караш на бензин, би имало много повече смисъл. А защо не и такава с поставена уредба на пропан-бутан... на тия не им е проблем, че са карани на газ...
А дори и поставянето на по-скъпа нова уредба на пропан-бутан, също е по-смислено, и разликата в парите спрямо тоя изхвърлен от някого метан, би се изплатила достатъчно бързо. Да не говорим, че негативите он пропан-бутана върху качествата на колата е почти незабележимо спрямо метана.


rsbg
Мнения: 9
Регистриран на: Нед 20 ное 2022 19:05
Автомобил:
Двигател:

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот rsbg » Съб 10 дек 2022 22:02


Прахосани или не, парите са вече дадени.. няма значение да не са много, че да ги мисля толкова..

Колата няма да се ползва редовно, но пък ще имам вероятно ходения по 450-500 км поне няколко пъти в годината, което ми е важно да не давам по 200 лева за бензин.

предпочитам еднократна инвестииция, отколкото бензина да ми дъни джоба постоянно.. а метан-станцията е на няма 2км от мястото където живея..

както и да е, в краен случай си взимам кола с пропан-бутан инсталиран и метана ми остава скъп спомен или поне докато не поевтинее още :)

Пък ако е до 250-300 лева и сега може да се замисля дали да не го инсталирам


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот 777 » Съб 10 дек 2022 23:22


rsbg написа:Колата няма да се ползва редовно, но пък ще имам вероятно ходения по 450-500 км поне няколко пъти в годината... а метан-станцията е на няма 2км от мястото където живея..

Леко разминаване. Какво те топли близостта на метан станцията като разчиташ на далечни пътувания?


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Ще тежи ли метана, разход и монтаж

Мнениеот cecoa1 » Нед 11 дек 2022 0:22


500км са около 40л бензин. Около 100-120лв. На метан ще спестиш 30-40лв, ама колата не върви добре. На пропан бутан ще си с 50-60лв надолу от бензина и 20-30лв надолу от метана, но пък колата си върви почти неразличимо от на бензин.
Сам си смятай, колко такива пътувания ще избият с икономия, цената на различните уредби.
Просто при малък пробег, разликите от цената на разходите за гориво също не са големи(като абсолютна стойност, не като проценти).
Ако 30-40...че и 50лв разлика за 500км ти "дънят джоба"...
Отделно, че вероятно бутилките няма да ти стигат дори за двойно по-малко от 500км...
Ако няма да сваляш някоя служителка на метан-станцията, и да си търсиш повод да зареждаш там, не виждам защо ти трябва метанова уредба.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: powerade и 74 госта