Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6063
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 01 мар 2023 20:01


vocil написа:Пример за щета от паркиран автомобил :преди години спирам зад бус. До като се отдалечавам от колата гледам как буса тръгва леко на зад и ме удря в предницата. Шофиорът му слязъл за малко и забравил да сложи на скорост или ръчна. Това в София. Та му търсеха и ГО и преглед и всичко.

Самопотеглил автомобил е 100% отказана щета и по ГО и по Каско. Частен регрес към физическо лице , все едно няма ГО виновния.




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1346
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот fur1ous » Сря 01 мар 2023 20:09


Да, но само ако шофьора на буса каже че не е виновен и не подпише нищо.
Ако направят двустранен и той се признае за виновен ще го покрият по ГО.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6063
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 01 мар 2023 20:41


Разбира се , идеята , е че се опита колегата да обясни че и паркирано МПС може да нанесе щети ама и тук ГО не играе


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот VWGT » Сря 01 мар 2023 20:45


Поне от 2 години всички МПС-та, които стоят на обществени места (не са в частен имот) и са с изтекли ГО и ГТП подлежат на репатриране и последващо бракуване. След подаване на сигнал тук https://call.sofia.bg/ срока за реакция на общината вече е 3 месеца, и го спазват. Този месец предизборно имаше някаква акция и бяха разлепили жълти бележки на всички коли без ГО, но попринцип не го правят. Работят само по сигнал.

А дали трябва да имаш ГО дори и да не караш колата, според КФН трябва, ако нямаш КАТ ти сваля колата от регистрация служебно. А дерегистрираните МПС-та на обществените места се третират като отпадък. След подновяване на ГО в рамките на 14 дни инфото в КАТ се актуализира и може да си я караш или паркираш на обществен имот.
Паркирана кола може да се самозапали и да нанесе щети на околните. ГО е на автомобил/собственик и е задължителна за всяко МПС, иначе се дерегистрира и премахва от улицата като опасен отпадък.
Ако ти приберат колата са задължени да я съхраняват някакво време. Можеш да си я вземеш като си заплатиш такса съхранение, репартирането и тн. Ако не го направиш автомобила се бракува служебно и унищожава.
Прикачени файлове
Screenshot.jpg


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот railfan » Сря 01 мар 2023 22:36


DoH_KuXoT написа:Няма как да бъдеш глобен без да управляваш МПС по смисъла на ЗдВП от КАТ , може да се прекрати регистрация, за което те уведомяват от КАТ, ако след време ти изтече ГТП от общината ти залепят уведомление да преместиш автомобила в частен имот или го репатрират. В противен случай автомобила може да стои години пред блока , който иска да се блъска в него. Ако иска някой да легне отдолу и да се самоубие. Задължителния характер на ГО е при управление на МПС. Чл.483 акцентира на правото друг да ти сключи застраховка . По-същия този чл. Има отменени наказания наложени от КАТ на водач , който не е собственик , а автомобила е на фирма с презумпцията че този чл. Не внася задължителен характер на водача на държа да отбележа УПРАЛЯВАНОТО МПС.


Кихоте, концентрирай се. Не чети между редовете. Никъде не казвам, че глобата за липса на ГО ще е по ЗДвП. Член 483 абсолютно ясно, недвусмислено и категорично казва, че си задължен като собственик да имаш ГО щом МПС - то ти е регистрирано, а кой ще я сключи на практика няма значение. Ако ти имаш лично друго разбиране за него и мислиш, че акцентира върху нещо друго това си е твоя интерпретация нацяло. Ние тук коментираме буквалистиката такава, каквато е.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6063
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 02 мар 2023 7:07


Кой ще състави акта, на кого ,какво ще пише в АКТ-а ? Имаш ли пример с такъв акт ? При паркирано МПС ? Каква ще е глобата ? Иначе може бе до утре да си вадим теории , чл.483 не изчерпва въпроса.

Последна промяна от DoH_KuXoT на Чет 02 мар 2023 9:50, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот VWGT » Чет 02 мар 2023 8:55


Консултирах се с https://chat.openai.com/chat и ето какви отговори получих.




Катастрофа с паркирано мпс без шофьор

Катастрофата с паркирано МПС без шофьор може да се случи по няколко причини. Една от тях е, че МПС-то може да бъде неправилно паркирано, като например на наклонен терен или на място, където има ограничено пространство за маневриране на другите МПС. В такива случаи, МПС-то може да се премести от мястото си и да удари други МПС-та, което може да доведе до катастрофа.

Друга причина е, че МПС-то може да има технически проблеми, като например изтичане на гориво или проблем със системата за задвижване, което може да доведе до непредвидимо движение на МПС-то и да причини катастрофа.

Независимо от причината, катастрофата с паркирано МПС без шофьор може да причини сериозни материални щети и да доведе до травми или дори смъртни случаи, особено ако МПС-то е било паркирано в гъсто населено място или на улица с висок трафик. Затова е важно да се следят МПС-тата, докато са паркирани, и да се предприемат необходимите мерки за предотвратяване на катастрофи.




А каква вина носи собственика

Отговорността на собственика на паркираното МПС може да зависи от обстоятелствата, които са довели до катастрофата. Ако катастрофата е предизвикана от неправилното паркиране на МПС-то от собственика му, той може да носи гражданска отговорност за вредите, причинени на другите МПС-та и на имуществото на трети лица. Това може да включва плащане на материални щети, ремонтни разходи, медицински сметки за лечение на пострадалите и т.н.

Ако обаче катастрофата е предизвикана от технически проблем на МПС-то, който не може да бъде предвиден от собственика му, той може да не носи отговорност за вредите, причинени на другите МПС-та и на имуществото на трети лица. В такъв случай отговорността може да бъде поета от производителя на МПС-то, ако техническият проблем е предизвикал катастрофата.

Във всеки случай, ако има катастрофа с паркирано МПС без шофьор, е важно да се проведе проучване на обстоятелствата около инцидента и да се определи кой носи отговорността за причинените вреди.



А ако паркираната кола причини щети на трети лица собственикът ще бъде ли глобен от кат

Ако паркираната кола причини щети на трети лица, то собственикът може да бъде облаган с глоба или да бъде съден за отговорност за причинените щети. Това обаче зависи от местните закони и предписания за застраховките на автомобили и от това дали собственикът е виновен за причинените щети.

В много държави е задължително автомобилите да имат застраховка за гражданска отговорност, която покрива щетите, причинени от автомобила на трети лица. Ако колата, която е причинила щети, е застрахована, застрахователят може да плати обезщетението на пострадалите. В този случай, собственикът на колата може да бъде глобен само ако не е имал застраховка за гражданска отговорност или не е спазвал други местни закони и предписания, свързани със застраховките на автомобили.

Ако колата не е застрахована или застраховката не покрива щетите, причинени на трети лица, собственикът може да бъде глобен и/или да бъде съден за отговорност за причинените щети.


ChatGPT Feb 13 Version. Free Research Preview. Our goal is to make AI systems more natural and safe to interact with. Your feedback will help us improve.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот 777 » Чет 02 мар 2023 12:06


vocil написа:Пример за щета от паркиран автомобил :преди години спирам зад бус. До като се отдалечавам от колата гледам как буса тръгва леко на зад и ме удря в предницата. Шофиорът му слязъл за малко и забравил да сложи на скорост или ръчна. Това в София. Та му търсеха и ГО и преглед и всичко.

За ръчната щях да го споменавам като вариант, но го спестих. Там щетата е причинена от "паркираната" кола, която се движи по вина на шофьора. Така че пак се разминава със случая някой да се удари в теб и да чака извинения (плащане).
Ивайло Димов написа:Гаранционни фонд покрива обезщетения по увреждания или смърт на физически лица причинени от МПС без ГО .ГФ не се вълнува от потрошени коли :th_up

Това май не е много вярно:
"обезщетението за претърпени имуществени вреди"


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот railfan » Чет 02 мар 2023 14:32


DoH_KuXoT написа:Кой ще състави акта, на кого ,какво ще пише в АКТ-а ? Имаш ли пример с такъв акт ? При паркирано МПС ? Каква ще е глобата ? Иначе може бе до утре да си вадим теории , чл.483 не изчерпва въпроса.


Глобата е точно по този член от КЗ. Мисля, че последното е 250 лв парична глоба за физически лица + сваляне на номерата и 2000 за юридически(за номерата не съм 100%, по едно време го имаше май, сега трябва допълнително да се прочете по темата). Тук е важно да се уточни, че това е глобата за собственика. Ако обаче водача на МПС то е различен от собственика, то освен него, се санкционира и той с още 400 лв(ако глобата е наложена в момент на движение на МПСто). Ако е стационарно ще е само за собственика.
Няма отношение дали ще ти я наложат при рутинна проверка, от камера, или при хипотетична ситуация, в която колата ти(паркирана на обществено място) е участник в птп. На практика могат да минават, гледат и налагат тази глоба по всяко време, когато колата ти е навън на обществено място, но това не се прави все пак.
Знам за случай в Стара Загора, при който паркирало в платена зона МПС не е заплатило с смс или билетче и бива депортирано до наказателния паркинга. Впоследствие когато отива да си го вземе собственика, получава освен глобата за репатриране и акт за липса на ГО, защото към момента на репатрирането няма такава.
Имат право да я налагат всички контролни органи - КАТ, Община(общинска полиция) и т.н.
Обобщено може да се каже, че за да се получи такава ситуация трябва колата ти да попадне в полезрението на контролен орган поради една или друга причина.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6063
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 02 мар 2023 16:28


railfan написа:Глобата е точно по този член от КЗ. Мисля, че последното е 250 лв парична глоба за физически лица + сваляне на номерата и 2000 за юридически(за номерата не съм 100%, по едно време го имаше май, сега трябва допълнително да се прочете по темата). Тук е важно да се уточни, че това е глобата за собственика. Ако обаче водача на МПС то е различен от собственика, то освен него, се санкционира и той с още 400 лв(ако глобата е наложена в момент на движение на МПСто). Ако е стационарно ще е само за собственика.


Цитираните глоби са аз управление на МПС без ГО


railfan написа:Няма отношение дали ще ти я наложат при рутинна проверка, от камера, или при хипотетична ситуация, в която колата ти(паркирана на обществено място) е участник в птп. На практика могат да минават, гледат и налагат тази глоба по всяко време, когато колата ти е навън на обществено място, но това не се прави все пак.


По-скоро бих казал , на теория могат но не го правят и то именно защото чл.483 е недостатъчен да се позоват само и единствено на него като необходимо и достатъчно условие.

railfan написа:Знам за случай в Стара Загора, при който паркирало в платена зона МПС не е заплатило с смс или билетче и бива депортирано до наказателния паркинга. Впоследствие когато отива да си го вземе собственика, получава освен глобата за репатриране и акт за липса на ГО, защото към момента на репатрирането няма такава.


Има ли шанс да се сдобиеш с този акт, интересно ми е каква боза са съчинили , гарантирам, че е нещо което без особени услия пада в съда

railfan написа:Имат право да я налагат всички контролни органи - КАТ, Община(общинска полиция) и т.н.
Обобщено може да се каже, че за да се получи такава ситуация трябва колата ти да попадне в полезрението на контролен орган поради една или друга причина.


И отново ще кажа, че няма на какво да се позоват иначе не биха пропуснали тази златна кокошчица да им се изплъзне :)

Като за финал да кажа, че аз имам автомобил с прекратена регистрация служебо по надлежния ред с уведомително писмо мисля, че от КФН , има си и тема тук вече 7-8 години като един безкраен проект, стои на частен терен плащам си му данъка ежегодно и съм на мнение, че автомобили без ГО и ГТП нямат място на обществените зони, защото пречат особено в големите градове е абсурдно да има по 20 паметника пред всеки блок, които няма перспектива да се преместят някога :beer


Потребителски аватар
NikMar55
Мнения: 209
Регистриран на: Вто 26 окт 2021 17:05
Автомобил: Golf 4
Двигател: TDI 1900 101 к с 2003 г
Местоположение: Габрово

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот NikMar55 » Пет 15 сеп 2023 8:59


Иападнах в патова ситуация. От години съм клиента на Алианц като застрахователна компания. Днес получих писмо, че колата ми е без застраховка. По документи застраховката ми е до 02.11.23. Сега почва ходене по мъките. Как може да се получи този гаф?


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот thanis » Пет 15 сеп 2023 9:04


Ако си имал пропусната вноска по полицата е най-честото. Също така е напълно възможно да е грешка от тяхна страна. Би следвало да ти кажат каква е причината за спирането на покритието на полицата.

Ако колата е за издирване или е запорирана също може да ти падне полицата от застрахователя.

Има някакви мнооого минимални шансове да са разбрали примерно, че си на газ, ама да не си им казал и заради този риск да ти падне полицата ГО- но това е спекулация и е почти невъзможно да е причината.


Потребителски аватар
NikMar55
Мнения: 209
Регистриран на: Вто 26 окт 2021 17:05
Автомобил: Golf 4
Двигател: TDI 1900 101 к с 2003 г
Местоположение: Габрово

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот NikMar55 » Пет 15 сеп 2023 9:25


Нямам пропусната полица, както писах по документи застраховката ми от последната вноска е до 02.11.23. Нямам запори, колата я карм от 2 години и е купена от човек от Габрово който я е карал доста години, и как да съм на газ като съм с дизел?


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот thanis » Пет 15 сеп 2023 9:46


Колега, това бяха примерни само. Значи би следвало да е грешка от тяхна страна. Звъниш им или отиваш в офиса и да ти обяснят при какви обстоятелства ти прекъсват застраховката.

Съветвам те, да не караш - докато не се изчисти този проблем

https://www2.guaranteefund.org/bg/%D0%B ... 1%82%D0%B5

Ако от този линк не ти излиза, че имаш застраховка се въздържай да шофираш, докато не се разреши проблема, че после да не се разправяш и с полиция за глупости.


Потребителски аватар
NikMar55
Мнения: 209
Регистриран на: Вто 26 окт 2021 17:05
Автомобил: Golf 4
Двигател: TDI 1900 101 к с 2003 г
Местоположение: Габрово

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот NikMar55 » Пет 15 сеп 2023 9:59


Разбира се че няма да карам. Проверих си и за фишове-нямам. Застрахователката ми е комшийка и затов съм при нея, така че тя да си поблъска главата.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Pet_rov, Ивайло Димов и 206 госта