Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 01 мар 2023 14:55


:th_up Това ми беше обяснено от инспектор от КАТ ,ако няма ГО ....може и да е искал да ме стресне защото сме добри познати .Колата си седя няколко месеца без гражданска защото не я карахме .Реално имаше технически преглед но не бях направил нова полица .




Потребителски аватар
railfan
Мнения: 632
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот railfan » Сря 01 мар 2023 15:23


DoH_KuXoT написа: Няма как паркиран автомобил да бъде виновен при ПТП , нещо не сте се разбрали, нито има шанс паркиран автомобил да покрие щети по каквото и да било с гражданската си .


Няма как да бъде виновен, но на собственика ще му бъден съставен акт за липсата на ГО при всички положения. Затова колата трябва да бъде на частен терен, силно желателно личен.
Същото е и когато си пил - удрят те, но на проверката ти показва и веднага ставаш съпричастен. Давам го като пример просто.

Последна промяна от railfan на Сря 01 мар 2023 15:25, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1339
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот fur1ous » Сря 01 мар 2023 15:24


Ако си паркирал в нарушение даже и АКТ ще ти пишат.

Иначе с паметниците пред блоковете единственото спасение (легално) за сега е да се подаде жалба в общината и чакаш да стикират колата, но и това не помага понякога.
При нас стикираха кола, собственика я премести на другата улица (не е плащал нищо от години). След още 3 месеца я върна на същото място където беше преди това, пуснал съм пак жалба вече 6 месеца нищо, миналата седмица ги подпитах какво става написаха ми,че издирват собственика :mhihi


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 01 мар 2023 15:26


railfan написа:
DoH_KuXoT написа: Няма как паркиран автомобил да бъде виновен при ПТП , нещо не сте се разбрали, нито има шанс паркиран автомобил да покрие щети по каквото и да било с гражданската си .


Няма как да бъде виновен, но на собственика ще му бъден съставен акт за липсата на ГО при всички положения.
Същото е и когато си пил - удрят те, но на проверката ти показва и веднага ставаш съпричастен. Давам го като пример просто.


При паркирано МПС единствения документ, който ще ти искат е талон на автомобила, за да фигурираш в протокола , с който протокол може да заведеш щета и да предявиш иск към застрахователя на Виновния (движещ се автомобил)


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 632
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот railfan » Сря 01 мар 2023 15:30


Това, че колата е паркирана някъде не те освобождава от задължението да имаш ГО. Ако колата е редовно регистрирана, няма ли ГО/ГТП валидни - акт за липса на ГО/ГТП е сигурен.
Това също така няма никакво отношение към последващото предявяване на щети.
Ако е дерегистрирана - вече е различно.

Последна промяна от railfan на Сря 01 мар 2023 15:40, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 01 мар 2023 15:31


Ако имаш каско и претърпиш щета с нередовен автомобил на паркинг варианта да ти признаят щетата е само протокол от КАТ защото няма как да бъде съдтавен двустранен протокол.Представи си ,че счупиш фар за 1000 лева примерно ,дали твоя застраховател няма да съди собственика на нередовната кола ,че я държи без ГО на обществено място .Това е няква моя логика колкото и да е абстрактна и хипотетична .Може и да не съм прав.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 01 мар 2023 15:40


railfan написа:Това, че колата е паркирана не те освобождава от задължението да имаш ГО. Ако колата е редовно регистрирана, няма ли ГО - акт за липса на ГО/ГТП е сигурен.
Ако е дерегистрирана - вече е различно.

Ама най-обичам да си измисляме сценарии , ГО трябва да има автомобил който се движи, паркиран автомобил няма нужда да има ГО, няма какво да причини паркиран автомобил, ще дойде катаджията да види , че нямаш ГО и ще те търси на адреса да ти състави акт ?!?!!? А ако си пия ракията вкъщи да не ми вземе и книжката, защото притежавам автомобил и не мога да пия докато ми е паркиран автомобила ? Защо си съчинявате не мога да разбера?

Ивайло Димов написа:Ако имаш каско и претърпиш щета с нередовен автомобил на паркинг варианта да ти признаят щетата е само протокол от КАТ защото няма как да бъде съдтавен двустранен протокол.Представи си ,че счупиш фар за 1000 лева примерно ,дали твоя застраховател няма да съди собственика на нередовната кола ,че я държи без ГО на обществено място .Това е няква моя логика колкото и да е абстрактна и хипотетична .Може и да не съм прав.

Ако претърпиш щета с неподвижен автомобил, единствения виновен си ти, завеждаж си щета и никой не го интересува дали си се ударил в кола, камък, магаре или човек, неподвижния автомобил е потърпевш и може да вземе обезщетение от твоята ГО. Пак да кажа , удрящия/движещия се е виновен, какво ще търси той от ГО на неподвижния/невинния. ГО е застраховка , която покрива щетите , които ти нанасяш на трето лице. Не може да нанесеш щета ако си неподвижен. :c020


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1339
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот fur1ous » Сря 01 мар 2023 15:47


Няма как да пишат АКТ за липса на ГО/ГТП при паркиран автомобил, може да пишат само глоба за неправилно паркиране и тн. Колата все пак не е в движение и няма шофьор зад нея. т.е тя няма как да е виновна за каквото и да е, виж ако е неправилно паркирана е виновен собственика затова и той отнася глобата.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 632
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот railfan » Сря 01 мар 2023 16:09


DoH_KuXoT написа: Ама най-обичам да си измисляме сценарии , ГО трябва да има автомобил който се движи, паркиран автомобил няма нужда да има ГО, няма какво да причини паркиран автомобил, ще дойде катаджията да види , че нямаш ГО и ще те търси на адреса да ти състави акт ?!?!!? А ако си пия ракията вкъщи да не ми вземе и книжката, защото притежавам автомобил и не мога да пия докато ми е паркиран автомобила ? Защо си съчинявате не мога да разбера?


Не си ги измисляме, четем закона с разбиране. Поне се стараем да го правим.
Цитирам дословно от Кодекса на застраховането:
Чл. 483. (1) Договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което:
1. притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор;

По този параграф произтича задължителният характер на тази застраховка. Не е нужно да си там физически, за да знае КАТ, че си собственик и да ти състави акт.

DoH_KuXoT написа: А ако си пия ракията вкъщи да не ми вземе и книжката, защото притежавам автомобил и не мога да пия докато ми е паркиран автомобила ? Защо си съчинявате не мога да разбера?


Тази ситуация е нерелеватнта към въпроса, но - да, ще ти бъде съставен акт ако ти ударят паркираната кола и тя е без ГО. Това, че си пил няма отношение към въпроса никакво и е все тая - вината е нещо съвсем друго и то е много ясно очеизвадно, че няма как паркираната кола да е виновна.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 01 мар 2023 16:28




Потребителски аватар
NikMar55
Мнения: 207
Регистриран на: Вто 26 окт 2021 17:05
Автомобил: Golf 4
Двигател: TDI 1900 101 к с 2003 г
Местоположение: Габрово

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот NikMar55 » Сря 01 мар 2023 17:16


Казал,рекъл или агенция ЕЖК-една жена ми каза. На сина 2 коли стояха наколко месеца без застраховки поради повреди/първо едната а после и другата/. Получи такива писма от застрахователите и после от КАТ, че колата се спира от движение. След като ги оправихме смо плати ГО и след няма и час колата вече беше редовна.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот 777 » Сря 01 мар 2023 17:28


Ивайло Димов написа:Тази статия казва всичко

https://www.mediapool.bg/i-troshkata-v- ... 83646.html

Примерът в статията няма общо с паркирана кола ударена от друго МПС. По тая логика щом винаги дължиш ГО, значи няма нужда от Гаранционен фонд. Да приемат, че където ти е била последната ГО ще бъде и следващата и при инцидент да искат да си доплатиш вноските, а ЗК да плаща каквото трябва.

Самата глоба се формулира като "глоба за шофиране без ГО". Така че не виждам как ще я обосноват за паркирана кола. В момента на инцидента в нея не е имало шофьор, нито е била с работещ двигател или поне отключена. Така че понятието "шофиране без ГО" не отговаря не реалността. Ако е била неправилно паркирана се полага фиш за 20лв.


vocil
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот vocil » Сря 01 мар 2023 17:46


Пример за щета от паркиран автомобил :преди години спирам зад бус. До като се отдалечавам от колата гледам как буса тръгва леко на зад и ме удря в предницата. Шофиорът му слязъл за малко и забравил да сложи на скорост или ръчна. Това в София. Та му търсеха и ГО и преглед и всичко.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 01 мар 2023 18:02


Гаранционни фонд покрива обезщетения по увреждания или смърт на физически лица причинени от МПС без ГО .ГФ не се вълнува от потрошени коли :th_up .В момента когато изтече 14 дневния срок и колата се дерегистрира от КАТ и е нередовна дори да си стои на паркинга .


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Автомобил без застраховка ГО и писмо за прекратяване на регистрацията

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 01 мар 2023 19:58


railfan написа:
DoH_KuXoT написа: Ама най-обичам да си измисляме сценарии , ГО трябва да има автомобил който се движи, паркиран автомобил няма нужда да има ГО, няма какво да причини паркиран автомобил, ще дойде катаджията да види , че нямаш ГО и ще те търси на адреса да ти състави акт ?!?!!? А ако си пия ракията вкъщи да не ми вземе и книжката, защото притежавам автомобил и не мога да пия докато ми е паркиран автомобила ? Защо си съчинявате не мога да разбера?


Не си ги измисляме, четем закона с разбиране. Поне се стараем да го правим.
Цитирам дословно от Кодекса на застраховането:
Чл. 483. (1) Договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което:
1. притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор;

По този параграф произтича задължителният характер на тази застраховка. Не е нужно да си там физически, за да знае КАТ, че си собственик и да ти състави акт.

DoH_KuXoT написа: А ако си пия ракията вкъщи да не ми вземе и книжката, защото притежавам автомобил и не мога да пия докато ми е паркиран автомобила ? Защо си съчинявате не мога да разбера?


Тази ситуация е нерелеватнта към въпроса, но - да, ще ти бъде съставен акт ако ти ударят паркираната кола и тя е без ГО. Това, че си пил няма отношение към въпроса никакво и е все тая - вината е нещо съвсем друго и то е много ясно очеизвадно, че няма как паркираната кола да е виновна.


Няма как да бъдеш глобен без да управляваш МПС по смисъла на ЗдВП от КАТ , може да се прекрати регистрация, за което те уведомяват от КАТ, ако след време ти изтече ГТП от общината ти залепят уведомление да преместиш автомобила в частен имот или го репатрират. В противен случай автомобила може да стои години пред блока , който иска да се блъска в него. Ако иска някой да легне отдолу и да се самоубие. Задължителния характер на ГО е при управление на МПС. Чл.483 акцентира на правото друг да ти сключи застраховка . По-същия този чл. Има отменени наказания наложени от КАТ на водач , който не е собственик , а автомобила е на фирма с презумпцията че този чл. Не внася задължителен характер на водача на държа да отбележа УПРАЛЯВАНОТО МПС.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 51 госта