Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 24 мар 2023 23:32


Отдавна се пише за рейтинг на мненията във форума. Двете нагоре, на Калин и Стиви, -10. Калине, кола на газ си карАл? НалЕ? Стиви, не е хубаво така, си знааш...




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11918
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 25 мар 2023 8:37


Кола на газ съм карал докато бех милиционер Здравко. Виска заплата, малки деца, наем и т.н.т Онази кола я карах и правех сам, постоянно имаше проблеми създадени от газовата уредба, смених инжекциона с моно заради нея, проблеми с ниските обороти, скапани изпарители, постоянни настройки, постоянни течове, още се кара колата от сина ми и все още тече от маркучите към изпарителя и все още се дави при палене и все още хиляда други проблема има. Въпросът е, че оная кола и на бензин е тотал щета дали с диджифанта или с моното все си не става. За 100 коня разход от 15 на сто бензин, да 500 хил км и какво от това!?
В момента карам 210 коня с 10 на 100 градско и не искам да ги сакатя с газова макар че мога да си подбера компоненти и да си я монтирам сам качествено, сигурен съм и че ще мога да си я настроя, ако не аз, братчеда ще я направи, но някак предпочитам да работя повече и да изкарвам пари да сипвам бензин, към момента мога да си го позволя и те така те.
Са ше туриш ли +10!?


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот 777 » Съб 25 мар 2023 11:21


Аз пък имах Астра с екотек 1.6 и ГИ. 5 години си вървеше без проблеми - сложи я местен спец и всичко стана. С бутилка в резервната гума и свободен багажник. Единствената забележка беше, че индикаторът за нивото беше фалшива работа - уж 4 лампички има, но реално можеше да е само с 1 или 2 (има много/малко газ). Онова поколение двигатели явно е било оптимално за газ.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот Каспър » Съб 25 мар 2023 14:50


Няма бензинов автомобил с допълнително монтирана газова който да работи на газ така както е работил на бензин, ако приемем, че изначално е работил отлично на бензин. Винаги има някакъв дребен или по-сериозен проблем причинен вследствие от конверсията на газ. Въпроса е колко е капризен собственика и дали спестените пари са достатъчни, че да компенсират нервите му и да затворят очите му за съответния малък или голям проблем. Също дали собственика му се занимава и дали ще види въпросния проблем. Но такъв проблем винаги има!
- дали ще тече антифриз от мъркучи;
- дали ще изпуска газ от снадки;
- дали ще прекъсва в някакви обороти;
- дали ще има проблеми с празния ход;
- дали ще има проблем с топло и/или студено палене;
- дали ще е спъната при ускорение;
- дали въпросния двигател е подходящ за газ или ще съсипе клапаните без време;
- дали ще свети чек и ще бърка бензиновите тримове;
- дали ще ръждясва по-бързо генерацията от конденза;
- дали и колко ще заема бутилката в багажника;
- дали ще се наложи преждевременна смяна на свещи, кабели, бобина, датчици и т.н. защото някой малоумен газаджия твърди, че проблема не е в газовата, а в колата ти! Обаче същата тази кола на бензин работи като часовник!
Много въпроси и възможности за проблеми които реално са минуси и само един единствен плюс - цената на горивото. И всеки слага на кантара и си преценява дали за спестени ХХ лв. на месец си струва да си къса нервите.
Някой ще каже, че е с газ и няма абсолютно никакви проблеми. Това не го вярвам! Просто не е капризен или не е забелязал проблем, защото не е търсил такъв.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот 777 » Съб 25 мар 2023 16:28


Изглежда говориш за почти чисто нова кола. Масово АГУ се слага на коли на 10-15-20+ години. Тъй че почти никоя от тях не работи идеално на бензин. Освен това с подаване на повече газ може да върви не еднакво, а по-добре на газ. Но това пак е въпрос повече на моментни възприятия, сравнение и самовнушение.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот cecoa1 » Съб 25 мар 2023 16:34


Малко обаче правиш внушение... много минуси, един плюс... Ама тия възможните неща, най-често не се случват всичките наведнъж. А тези, които ги има, човек си преценява дали си струва... Често при над определен пробег може и цялата цена на колата да се избие от разликата в разходите за гориво. Нещата не са еднозначни.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот thanis » Съб 25 мар 2023 16:40


Полото от подписа 70к в мен без проблем, преди това кой знае колко е минало. Грубо казано минимум 100к в България без никакви проблеми освен обслужване. Не играят обороти, не губи антифриз, не изпуска газ, няма проблем при топло студено, чека си свети от време на време, клапаните са си живи още, сменяна е мека връзка за 70к км, бутилката е в багажника. Нормален базов газов инжекцион слаган в София преди над 10г. За някой от вас ще върви спъната, но ако реално сравняваме нещата, не е по-зле от еквивалентен бензинов двигател. Просто всичко малокалибрено си трябва преценка, като ще пътуваш на дълъг път. Ако си карал дизел 150+ коня и се качиш на чист бензин 1.2 / 1.4 ем ... ще ти се струва, че не върви, дори и на бензин. Всеки си хвали своето. Проблема при газта е, че ако имаш кофти кола, газта след това мултиплицира всичко и ти троши нервите. Ако имаш читава основа и след това читав монтаж, няма причина да не си заслужава. Принципно правилното мислене с ГИ е, че за ХХ пари просто минаваш повече км. Т.е. който прави под 15-20к, си е на границата дали ще си заслужава. От както я взех първата година ми се наложи да и направя 30к и да ви кажа честно, само за разликата тогава съм си спестил почти 40% от цената на колата. Тъй че.... газта не е панацея. Както има Кайени на газ, така има и лади на газ. Това е просто допълнителна опция за справяне с личната мобилност. Дай боже всеки да кара на каквото му е кеф и да не го бъркат финансовите елементи, но дотогава газта си остава добра алтернатива. Както имам познати, които имат 4.2 бенз и много напъваха да слагат газ и същите тези хора не излизат извън града повече от 3 пъти в годината за под 1500км сумарно. Обаче набиват по 2.5-3.5к за ГИ, щот го боли на бензиностанцията, но реално ще си избие инвестицията след 5-6години и реално колата може да я е продал много преди това. Така имам и познати и аз също, където сме с дрънголници и си се таркаляме от А до Б без съществени дупки в бюджета.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот Каспър » Съб 25 мар 2023 18:28


cecoa1 написа:Малко обаче правиш внушение... много минуси, един плюс... Ама тия възможните неща, най-често не се случват всичките наведнъж. А тези, които ги има, човек си преценява дали си струва... Често при над определен пробег може и цялата цена на колата да се избие от разликата в разходите за гориво. Нещата не са еднозначни.

Цецо, газта няма друг плюс освен парите. Да, ти коректно описа някои плюсове за двигателя, но те се губят на фона на възможните проблеми и никой не монтира газова за да му живее по-дълго маслото или за да е по-еко.
В масовия случай газта е компромис. Човек слага газ защото не му се дават повече за бензин, а не защото ще получи по-добра работа на колата. Тоест знае, че са възможни проблеми и въпреки това прави компромис и слага газ като се надява тези всичките неща да не се случат или да се случат разпръснати във времето или да се случи само някое от тях. В масовия случай обаче няколко от тези неща се случват още при монтиране на ГИ и се започва ходене по мъките.
Да, при стари коли и много каране можеш да избиеш цената на колата, но с цената на какво? Нерви, време и т.н. Много малък процент са тези сложили ГИ, той работи абсолютно безпроблемно (не разбират кога са на бензин и кога на газ) и така карат с години избивайки газовата и после колата.
При големи километражи просто човек си затваря очите за дребните проблеми и си кара така защото му е евтино, а не защото не желае да кара без проблеми.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот 777 » Съб 25 мар 2023 18:49


Каспър написа:Много малък процент са тези сложили ГИ, той работи абсолютно безпроблемно (не разбират кога са на бензин и кога на газ) и така карат с години избивайки газовата и после колата.

Доста повече са, отколкото мислиш. Всичко е въпрос само да не попаднеш на самозван монтьор, който се учи и не умее да учи в добавка. Ако всеки с газ все имаше проблеми, досега нямаше да са останали газови уредби. За 30г всеки щеше да е пробвал с 1-2 коли и да се е отказал. Говоря за старите двигатели, новите с директното впръскване са друга тема.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 25 мар 2023 19:01


Поддържан автомобил няма никакви проблеми с LPG като гориво ,доста коли на газ съм карал -две от които мои никога не е имало теч на антифриз,изтичане на газ ,пробит изпарител и т.н. Важен е човека който я слага да си разбира от работата и спецификите при конкретния двигател .


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот zdravkop64 » Съб 25 мар 2023 19:10


Каспър написа:В масовия случай обаче няколко от тези неща се случват още при монтиране на ГИ и се започва ходене по мъките.
Да, при стари коли и много каране можеш да избиеш цената на колата, но с цената на какво? Нерви, време и т.н. Много малък процент са тези сложили ГИ, той работи абсолютно безпроблемно (не разбират кога са на бензин и кога на газ) и така карат с години избивайки газовата и после колата.

Колега, със сигурност си правил социологическо проучване сред поне 1000 притежатели на автомобили с монтиран газов инжекцион, за което ти се възхищавам. Няма как човек да пише толкова категорично, ако не е направил това проучване, и то професионално, разбира се, а в твоя случай не се съмнявам, че си го направил на ниво социологическа агенция. Би ли ни осветлил кога го направи това проучване, за колко време, какъв процент от интервюираните собственици имат коли с обикновена газова уредба, колко процента са тези с моно инжекция, с пълна инжекциа и колко са с двигатели с директно впръскване. Също така ни осветли и точно колко процента е този "Много малък процент са тези сложили ГИ, той работи абсолютно безпроблемно".
Осветли ни и по въпроса колко процента са хората, които са започнали "ходене по мъките", осветли ни какви точно са мъките на хората, по които те ходят и т.н., и т.н.
Така че чакаме с огромно нетърпение да ни спуснеш на нас, неуките, като виден социолог и изследовател на проблемите на газовите уредби, твоите неоспорими доказателства.

Последна промяна от zdravkop64 на Съб 25 мар 2023 19:13, променено общо 1 път.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 25 мар 2023 19:11


Единствената ми кола, която не е работила добре на газ/ бензин е Ауди 80 с механичната инжекция. С триста зора я нагласихме на газ, работата на бензин беше много зле. Обикновено АГУ с ел.изпарител. После метанов Пасат В4 моноинжекцион, прекрасна работа и на двете горива. Шкодата е с ВRC, над 250000км. Веднъж протече маркуч, от газаджийските. Взех си от една морга със същия диаметър и приключих. Сменях веднъж изпарител. Прекрасна работа и на двете горива. Генерацията е здрава, единствено изхвърлих катализатор, защото се разтропа. Та всичко е до читава уредба, и читав майстор, който знае какво прави. На подходящ двигател е грях да не сложиш газ. Особено пък ако и километри въртиш.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8387
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот samo_pechka » Съб 25 мар 2023 19:22


Разбира се , че финасовата страна е причината. Никой обаче не споменава , че катализатора на коли карани предимно с газ, дава фирата скоропостижно.
Сега ясно , че сме в Бг и , че това надали му дреме на някой. Но нали се дразня от "екоактивистите" дето твърдят все, че карат еко. Катализатора го няма отдавна и е перверзия да се говори за еко.
Поне да не се изтъква като повод, казвате изгодно ми е и толкоз , приключи темата.
Ако цената бе близка м/у двете горива, надали ще се мъчите на газ . Освен в случаите на тия с преебаните инжекции , дето на бенз не щат да работят.
Аз съм карал кола на газ, голям кубик V6-так за кратко , имаше си газ ( така я купих ) . Нямаше миризми ни на бенз , ни на газ, добре работеше ( е наложи се да се ръсна 9 стотака за кабели и свещи, ма отделна тема ) . Нямах оплаквания откъм кола, но стана "кисело гроздето " и замина.
Сега пак бих сложил газ , но на дизел по-старо поколение , голяма кубатура и то не защото ще съм уж по-еко , ами щото колата живва осезаемо и добавя поне 15% тяга към конете си, за буквално същите пари дадени за горива.
П.п. хах Здравко писах мнението си без да съм чел твоето за инжекцията :smile


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 25 мар 2023 19:38


Колко скоропостижно заминава катализатора ? Щото съм разпитвал бакшиши с нови купени коли на газ и някои от тях си бяха на по над 250-300 хил с наличен катализатор.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Градско/извънградско шофиране газ бензин плюсове минуси

Мнениеот Каспър » Съб 25 мар 2023 19:40


zdravkop64 написа:...Колега, със сигурност си правил социологическо проучване сред поне 1000 притежатели на автомобили с монтиран газов инжекцион, за което ти се възхищавам...

Оценявам възхищението ти (въпреки иронията), но не е нужно да си социолог за да направиш определни изводи.
Отвори раздела за автогазови уредби и виж какво става.
После отвори този за технически проблеми свързани с бензинова горивна система или двигател и си направи изводите.
Ти защо сложи газ на шестака? За да ти е безпроблемно или за да ти е евтино?

Занков, по подразбиране в темата ще пишат повече колеги с газ без проблеми. Евала, дано са повече такива! Моите наблюдения обаче ме карат друго да мисля.
Колко от тези които са дали едни пари за ГИ и са започнали проблемите ще пишат тук и ще кажат налях едни пари и сега само ядове...?



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 214 госта