Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
ecm
Мнения: 249
Регистриран на: Чет 18 ное 2010 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот ecm » Сря 25 окт 2023 14:49


Здравейте,

Ще купувам нови зимни гуми и се чудя, понеже резервната не е сменяна сигурно откакто е купен Пасатът през 2015 г., дали да купя и нова резервна и дали да е лятна или зимна. Като алтернативен вариант се чудя да я сменя с една от старите зимни, които ще хвърлям (Goodyear Ultragrip Performance+, купени нови, с пресен ДОТ от мен, карани 4 зими, по 5-6000 км. на сезон). Ползвам един и същи, алуминиеви джанти и на летните и на зимните гуми.




Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот railfan » Сря 25 окт 2023 15:08


Според мен няма смисъл от нова резервна гума.
Тая гума я слагаш за къси км, целта е да не си на пътя и да я закараш до първата гумаджийница, така че без значение лятна или зимна, стига да има някакъв нормален грайфер, за да има сцепление.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот 777 » Сря 25 окт 2023 15:15


Ако толкова държиш да я обновиш, виж нещо втора употреба. Макар че единична бройка ще се намери по-трудно. 2015 е бил нов или тогава е бил на 8-10г?


ecm
Мнения: 249
Регистриран на: Чет 18 ное 2010 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот ecm » Сря 25 окт 2023 15:29


Б8, 2015 г. е бил нов. Купих го buy-back в началото на 2019 г. и същата година му купих нови летни и зимни гуми, без да сменям резервната. Чуденката е дали да си оставя една от въпросните зимни сега за резервна, вместо предишната резервна, която е била още при предишния собственик, или да купя друга, дори втора ръка? И дали резервната да е зимна или лятна - според мен по-добре да е зимна, защото, ако стане нещо през зимата, колата ще е по-стабилна. През лятото пък със зимна ще трябва сигурно по-лекичко да карам, да не гръмне.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот fur1ous » Сря 25 окт 2023 15:32


Ако държиш на нова потърси някоя изостанала без значение зимна/лятна/всесезонна, в много от магазините съм виждал 1 последен брой да продават на 50% от редовната цената, просто защото една гума почти никой не купува.

Ако зависи от мен аз лично не бих я сменил, не виждам смисъл.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 25 окт 2023 15:34


Имаш нова гума ,която нивгаш сигурно не е слагана и се чудиш дали да купиш нова или втора ръка някаква :screwy .Ако ти се дават излишни мангизи си вземи една всесезонна .
Моята в колата е оригиналната на 23 години и все още е с "мустаците" .


ecm
Мнения: 249
Регистриран на: Чет 18 ное 2010 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот ecm » Сря 25 окт 2023 15:42


Нова, но и тя старее с времето, макар и по-бавно от другите. Хич не ми се дават пари, затова и питам.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 25 окт 2023 15:55


Нищо и няма ,стои си на сухо и хладно и ще те прибере ако се наложи .Не се филмирай.


deas
Мнения: 99
Регистриран на: Чет 24 юни 2010 21:59
Автомобил: VAG 5+
Двигател: engine19
Местоположение: XackoBo

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот deas » Сря 25 окт 2023 16:38


Само й провери налягането, може да е спаднало с времето, друго нищо не прави.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6066
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 25 окт 2023 19:19


Аз съм с патерица , там зимни няма :)


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 892
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот MamaMy » Сря 25 окт 2023 19:53


Преди няколко месеца извадих и сложих резервната на Галаксито. Чисто нова с мустаците. 20 годишна с немския въздух вътре. При монтажа и премерих налягането и беше 2,7атм. Гума та дрънка. Гръмна след 3 км. Не успя да ме закара до гумарницата. Спрях почти веднага. Карах бавно, но въпреки това от гумата беше останал основно грайфера като обръч. Страничните бердове бяха станали на сажди. При опита да ги махна или каквото беше останало от тях, гумата се изрони и остана само теления обръч.


Потребителски аватар
deodriver
Мнения: 276
Регистриран на: Нед 21 сеп 2008 15:26
Автомобил: Passat B7 DSG 4motion
Двигател:
Местоположение: ...

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот deodriver » Сря 25 окт 2023 20:21


Аз за това лятото преди морето си смених резервната гума с чисто нова.Бях сложил една стара джанта с гума от Ауди 2000г.,та и гумата беше от тогава.Мина през акъла,че може да ме наиграе тази стара резервна гума,ако спукам друга и за това нова.Взех най-евтината китайка за 90лв. размер 215/55/16.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот 777 » Чет 26 окт 2023 20:40


ecm написа:Б8, 2015 г. е бил нов. Купих го buy-back в началото на 2019 г. и същата година му купих нови летни и зимни гуми, без да сменям резервната. Чуденката е дали да си оставя една от въпросните зимни сега за резервна, вместо предишната резервна, която е била още при предишния собственик, или да купя друга, дори втора ръка? И дали резервната да е зимна или лятна - според мен по-добре да е зимна, защото, ако стане нещо през зимата, колата ще е по-стабилна. През лятото пък със зимна ще трябва сигурно по-лекичко да карам, да не гръмне.

Хората спорят дали гуми над 10г са нормални за употреба или твърде стари и по-добре да не се рискува. А ти искаш да подменяш 8 годишна, рядко използвана. Може би държиш да караш със 150км/ч с резервната гума?


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Зимна или лятна да бъде пълноразмерната резервна гума?

Мнениеот Asko VW » Съб 28 окт 2023 9:58


Според мен резервната гума, макар и по-рядко, също е редно да се подменя, примерно на 8-10 години. Макар да не се използва (поне не постоянно) и при нея материала старее. Да не забравяме, че тя не стои в склад със сравнително средни и постоянни температури, а е в колата, съответно лятото се нагрява заедно с колата (може да достигне и 50 градуса), зимата мръзне, съответно и налягането се мени и т.н.
Вариантите са два (както аз ги виждам) да купиш нова 4 сезонна (може и зимна), лятото не е проблем да караш и със зимна за кратко разстояние, но зимата не много ок с лятна дори и за малко, защото не се знае в какви условия точно ще ти потрябва (макар съвременните коли да имат електроника която да компенсира намалено сцепление при една гума, стига другите да държат, ама пък ако е предна ...). Та при това положение следващите 8-10 няма повече да се занимаваш.
Другия вариант е сега да сложиш една от караните зимни, а при подмяната на тези които ще купиш сега, да направиш същото като използваш за резерва една от тях. Това е икономически по-изгодния вариант.
Кой вариант ще избереш си е твоя работа и много зависи от състоянието на караните стари гуми.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 207 госта