Вечна тема - разход

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 563
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот Piqndurnik » Сря 12 фев 2020 12:51


Аз следя разхода. Не за друго, а защото покачването му без видима причина често е първото предупреждение за проблем, който може да ме остави на пътя.




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот group® » Сря 12 фев 2020 14:48


Съгласен!
И показанията на бордовия са напълно достатъчни за тази цел, заедно с нормалното "сипвам за 100лв и минавам около 500км".

Не ме разбирайте погрешно, аз адмирирам споделянето на разход тип "Минал съм Х км., с кола V. Сипал съм Y литра. Среден разход Z. Карам еди как си, в съотношение 50/50 градско/магистрала."
Така човек, който обмисля да купи такава кола, ще има престава за реален разход.
Това ще го ориентира повече от заводския такъв.

Но в спорове кой, как засичал, с каква техника и кое е по-правилно - няма никакъв смисъл.
Абсолютно всяко конкретно засичане се компрометира най-много от факта, че се наблюдава разхода :icon_lol
Променя се стила на шофиране - съзнателно или не.
А това дава грешка повече отколкото начин на пълнене в резервоара и с какво мериш.
Ако искам да покажа колко ми е яка колата и засичам София-Бургас, пъпля с 90км/ч, ще покажа данни, които са много далеч от реалните.
Дори и да ползвам GPS на NASA и да съм пълнил с капкомер.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 12 фев 2020 15:11


За мен най-правилно е да се ползва програма тип fuelio, spritmonitor и подобните, в която се въвежда километраж, сипано количество , чеква се дали е пълен или частично пълен резервоара и всичко излиза като една синтезирана статистика за среден, максимален, минимален, разход за км, разход среден в пари за км и т.н. Аз за 20хил км имам среден 7.1л/100 км като разхода e 80% градско, 20% извънградско, минимален 4.1л/100 , максимален 10л/100, Иначе за надлъгването, всеки за да си докаже прави едно спускане придружено със спокойно влачене и вика ето, под 4 нафта, после си кара нормално и вика що харчи 6-7 , или другия тип дето не знам себе си ли заблуждават.... карах със 150 средна софия варна ?!?!?! даде под 5 и ти седиш и се чудиш тоя човек сам вярва ли си или просто е кух...


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот dobrin » Сря 12 фев 2020 16:12


Не всеки знае какво е средна скорост. Не всеки съобразява десетките различни фактори, които влияят върху разхода на гориво.
Ето един съвсем малък пример. При мен на Туарега му дават по предписание от завода гуми с определени размери. :deal Е да, обаче между стандартните 255/55 R18 и 275/45 R20 разликата е 18 мм височина :gruebel (съответно и всички други показатели се променят). И това е по изчисление. Естествено оказва влияние върху средна скорост, изминато разстояние и т.н. А, освен това сравнително по-новите автомобили имат връзка през ГПС и разни други варианти (включително мобилна свързаност за най-новите) и калибрират постоянно, като изчисляват всички получени данни (моят си сверява часовника, дори съвсем вярно с радио Хоризонт :a045 ).

В допълнение, предполагам се сещате (далеч не всички, но все пак повечето пишещи тук), че има разлика дори между еднакъв размер на различни производители, или дори разлика в един и същ размер между модели на един и същ производител. Та с 20-те е почти 1:1 с ГПС-а :th_up , при 18-те скоростомерът показва с 3-4 км повече. И това не се променя драстично при увеличаване и намаляване на скоростта. Като сложим в допълнение и разликата в износването на гумите, налягането в тях, вида на грайфера и на каучука, собственото им и теглото на джантите, върху които са монтирани, става ясно, че само относно гумите са налице поне 10 фактора, които оказват влияние върху разхода. Естествено, всеки от тях наистина малко сам по себе си, но в съвкупност, ведно с всички други фактори, нещата стават доста комплексни. :undecided

Относно радарите - засеченият резултат се намалява мисля с 3 %, а не с 3 км. Толеранс разбира се. Най-вече поради коефициента за точност на засичащите камери/радари. Изобщо не им пука за точността на скоростомерите на автомобила.

Преди да взема Туарега съм засичал разхода на всичките ми автомобили (сега вече смятам, че е безсмислено, за да не се стресирам :mhihi ) Не знам защо така се получава, но винаги съм в горната част на таблицата по разход :mhihi Така де, с високия разход ...


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот Stivi » Сря 12 фев 2020 17:09


DoH_KuXoT написа: Иначе за надлъгването, всеки за да си докаже прави едно спускане придружено със спокойно влачене и вика ето, под 4 нафта, после си кара нормално и вика що харчи 6-7 , или другия тип дето не знам себе си ли заблуждават.... карах със 150 средна софия варна ?!?!?! даде под 5 и ти седиш и се чудиш тоя човек сам вярва ли си или просто е кух...

:th_up напълно съгласен,ама то е като с километражите на колите-хем знаеш че не е на 150 000 хем вътрешно се самоубеждаваш ....може пък да е на толкова :biggrin Ако в "спритмонитора" от 100 човека се образува среден разход примерно за 1,4 TSI 7,5/100 а ти твърдиш че твоят е под 6....трябва ли да коментираме начина на измерване :screwy


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 923
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот ssssl » Сря 12 фев 2020 17:15


Към Добрин: "разликата е 18 мм височина" - Радиус или диаметър на гумата?
"при 18-те скоростомерът показва с 3-4 км по-малко" - При каква скорост?

Според мен километражът , за разлика от скоростомера, си показва точното разстояние, при оригинален р-р гуми.
От тая гледна точка, засичането "пълно-пълно" или "по колонка" е най-точно.

Последна промяна от ssssl на Сря 12 фев 2020 18:01, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 12 фев 2020 17:21




Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот dobrin » Сря 12 фев 2020 17:42


ssssl написа:Към Добрин: "разликата е 18 мм височина" - Радиус или диаметър на гумата?
"при 18-те скоростомерът показва с 3-4 км повече" - При каква скорост?

Според мен километражът , за разлика от скоростомера, си показва точното разстояние, при оригинален р-р гуми.

В диаметъра. Аз ползвам обикновено калкулатора на Автогуми.
tires.difference.png
tires.difference.png (25.98 KиБ) Видяна 2873 пъти

Показва 3-4 км повече при почти всякакви скорости. Най-често го наблюдавам при скорости между 90 и 150 км в час. Няма разлика.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот group® » Сря 12 фев 2020 21:05


Това ме навежда на мисълта, че когато излиза един модел, той се калибрира по-най-големия предписан размер и отклонява, когато е с по-малки.
Няма да допуснат калибриране по най-малкия и да показва по-малко от реалната скорост, ако сложиш големите.
Не знам и да е задължителна калибрацията при промена.


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 923
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот ssssl » Чет 13 фев 2020 0:54


Под голям и малък р-р имаш предвид различен външен диаметър на гумите ли?


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот group® » Чет 13 фев 2020 1:25


Да.
Както на Пасат alltrack дават 225/55/17, но за зимни дават и 215/55/17.
Разликата е 11мм диаметър.
Одометърът трябва да е калибриран по първите.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот Andonov » Чет 13 фев 2020 7:52


Те за това си имат режим на зимни гуми, който се променя от борда. От пасат Б6 го има. Дори и да запазиш диаметъра , като се намали джантата и увеличи гумата пак не равнят, заради "сплескването" на по-високата зимна гума.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот Stivi » Чет 13 фев 2020 10:19


Темата залитна в грешна посока ! Различните от оригиналните гуми може да дават минимална разлика в разхода ,но тук ставаше въпрос ,че доста хора вярват /или лъжат/ че имат среден разход който видимо няма никаква връзка с реалността ! За мен меродавно засичане на разход е на пълен резервоар да си запишеш километрите,после цяла година да си записваш литрите при зареждане /ама без да пропуснеш 2-3 зареждания/ и след една година като напълниш пак догоре да смяташ. Така ще има и студени стартове,и къси и дълги разстояния,и каране натоварен при 30 градуса на климатик,а не само един лежерен трип при 20 градуса външна температура със 90-100 без изпреварвания който да вземеш за еталон. Естествено едва ли повече от 5% от хората засичат по този начин,затова и четем за фантасмагорични "средни" разходи !


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 563
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот Piqndurnik » Чет 13 фев 2020 10:44


Те в какво вярват си е тяхна работа и никой не ме задължава аз да им вярвам.
Иначе се сетих за още една полза от следенето на разхода. По-точно от воденето на статистики по разходите за колата: ако парите за гориво не са в пъти по-големи от парите за ремонти, значи е време за друга кола.


Потребителски аватар
pacoboy
Мнения: 2698
Регистриран на: Нед 19 мар 2006 22:49
Автомобил: passat b7 4motion
Двигател: CFGB
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Вечна тема - разход

Мнениеот pacoboy » Чет 13 фев 2020 21:43


Бенита до горе, след 102км пак до горе= 8.88л
Ромпетрол до горе, след 97км до горе = 8.50л
ЛукОил до горе, след 108км до горе = 10.40л
Шел до горе, след 100км до горе = 8.90л

Километрите не мога да ги натамъня точно 100, то и няма как де. Това е разхода по почти един и същ маршрут, смесено каране, малко града (Варна) малко извън града. Горивото е дизел, без добавки и т.н.
Колата е от гаража. Пасат б7 2.0tdi 170 DSG 4motion сток, само без DPF.

П.П. зареждането е докато пистолета изключи , не знам колко е реално ...
Вървеж и поведение между горивата на различните бензиностанции не открих, поне не коренни разлики между тях, които да ми направят впечатления.

П.П.2 Зареждам предимно на Бенита, понеже ми е най-удобна.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: BlackSpot, fur1ous, tdi fen и 190 госта