изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
kadettajia
Мнения: 15
Регистриран на: Пон 08 окт 2007 13:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот kadettajia » Вто 30 юни 2009 22:18


Здравейте колеги, от скоро имам пасат б3, и още като го взех забелязах, че работят само 2,3 и 4 степен на врътката за вентилатора за въздуха в купето. До тук добре, и без това първа степен е доста слаба и си викам - ще карам с другите степени...да ама не - от днес останах само с 4-степен (най-силното духане), което вече е проблем, защото е доста силна и шумна. Имал ли е някой подобен проблем и ако може да ми каже какво се е повредило - трябва ли да сменям нещо и ако да - какво? Може ли да се ремонтира старото и ако да - кой може да го оправи? Изобщо всяка помощ ще е оценена.
П.С. Пасата има климатик (ако има значение), двигателя е 1.8ми (ABS), комби 92-93г.
Благодаря предварително.




Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19577
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот radotom » Вто 30 юни 2009 22:42


Сваляш жабката. Има 2 винта в горната й част, като отвориш капака и... и май в дъното, не помня.
Ще видиш ето това:

Изображение

Сваляш бялото пластмасово капаче (закрепено е на самия вентилатор)
И... ей това, под зеления жичен резистор виждаш ли го? Цилиндричното, дълго около 6мм и с диаметър 3мм?

Изображение

Т'ва чудо ти е термичен предпазител. Прегаря, ако много нагрее жичния резистор.
В магазините за микроелектроника стува м/у 0.30 и 3 лв (зависи кой колко кожи дере)
Сменяй ;)
Вариант е и с един проводник да го дадеш накъсо, ама не е далаверка! :?
Все пак- за да си сигурен, че е то може за проба да го закъсиш, де.
Врътне ли на някоя степен поне вече е си сигурен ;)


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот vaskoto1 » Сря 01 юли 2009 0:23


бат'радко е прав, ама не съвсем... mhihi
неговото е за когато само 4 баца. и нищо друго.
а като се изгуби някоя инбитуийн дет'са вика, тогава се сваля копчето и се магери една лаЙмаринка под него. ма нямам сМинки и тегаво ще ти обясня... :?


Потребителски аватар
Stenly
Мнения: 1967
Регистриран на: Пет 29 апр 2005 23:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София VW Golf mk1 1600GTI EG
Контакти:

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот Stenly » Сря 01 юли 2009 10:04


то там си е детска болест постоянно нагрява и като се огъне от температурата ламаринката и спира да контактува.
Васко а бе мислил съм дали не става да не минава целия ток през ключа със степените ами да се направи да минава през реле и с ключа да се управлява само?


Потребителски аватар
kadettajia
Мнения: 15
Регистриран на: Пон 08 окт 2007 13:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот kadettajia » Сря 01 юли 2009 11:00


Благодаря за бързия отговор на radotom и vaskoto1, но тъй като не се чуствам уверен да разглабям колата и да сменям термоелемент (въпреки че е обяснено доста ясно), мисля да прибягна до услугите на колегата Ваското1, тъй като той е от София и доколкото четох из форума държи клубно сервизче някъде тук.
Колега ще ти звънна тези дни да се разберем кога и къде да дойда (ако разбира се ти се занимава с това).
Поздрави и пак благодарности на всички за бързите отговори.


Потребителски аватар
pronobis
Мнения: 393
Регистриран на: Нед 13 апр 2008 21:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот pronobis » Сря 01 юли 2009 12:18


kadettajia написа:Благодаря за бързия отговор на radotom и vaskoto1, но тъй като не се чуствам уверен да разглабям колата и да сменям термоелемент (въпреки че е обяснено доста ясно), мисля да прибягна до услугите на колегата Ваското1, тъй като той е от София и доколкото четох из форума държи клубно сервизче някъде тук.
Колега ще ти звънна тези дни да се разберем кога и къде да дойда (ако разбира се ти се занимава с това).
Поздрави и пак благодарности на всички за бързите отговори.

Само да вметна на колегата да търси василий едно след 8-10 юли, че е на почивка в момента... знам, щото и аз го чакам да се върне...
:077: mhihi


Потребителски аватар
onion
R.I.P
Мнения: 569
Регистриран на: Чет 15 яну 2009 17:52
Автомобил: Passat B3 1800 mono
Двигател: ABS 92
Местоположение: София

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот onion » Сря 01 юли 2009 14:08


vaskoto1 написа:бат'радко е прав, ама не съвсем... mhihi
неговото е за когато само 4 баца. и нищо друго.
а като се изгуби някоя инбитуийн дет'са вика, тогава се сваля копчето и се магери една лаЙмаринка под него. ма нямам сМинки и тегаво ще ти обясня... :?


Мда , на мен беше същия проблем. Има една пластинка , която окъсява пистите , общата с всяка от тези за степените. огъната е S-образно , моята се беше изправила , извадих я , огънах я по подходящ начин и сега всичко е 6. Извади копчето и врътни да видиш коя е пластинката която окъсява, провери с едно мостче дали ако окъсиш няма да тръгне 3-та степен примерно. Ако тръгне е пластинката , ако не , термичен предполагам.


Потребителски аватар
suba
Мнения: 522
Регистриран на: Пет 08 авг 2008 21:56
Автомобил: AUDI А6
Двигател: APS
Местоположение: София

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот suba » Сря 01 юли 2009 15:52


Извинявам се за намесата ама като гледам ,че и колегата е с клима и на него ще му е от полза.
Та въпросът ми е следният.Снимките са на В3 без климатик.На нашите с климатик вентилатора се поставя хоринзонтални и кутията за парното е по-различна.Та при нас къде се намират въпросните съпротивления?Защото веднъж бях свалил кората и не ги видях никъде.


Потребителски аватар
dandan
Мнения: 768
Регистриран на: Сря 28 мар 2007 7:31
Автомобил: Passat B5-5
Двигател: AHA 2003
Местоположение: Montreal

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот dandan » Сря 01 юли 2009 17:23


Аз запоих сребърна пъпка от контактор на въпросната пластина. Върши добра работа. Малко е играчка ама...


Потребителски аватар
kadettajia
Мнения: 15
Регистриран на: Пон 08 окт 2007 13:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот kadettajia » Чет 02 юли 2009 10:11


Колеги ще се опитам сам да оправя вртъкта, но имам няколко въпроса:
1. Как се сваля декоративния капак, който покрива трите врътки - на щипки ли е и само се дърпа ли?
2. След като сваля декоративния капак - как изваждам врътката - дърпям я към мен, или се развива цялата козола с трите врътки и се работи от задната страна - за да стигна до въпросната пластина която се изкривявала?
3. Ако се окаже, че не е от въпросната пластина - значи е от термозащитния елемент? Но това ми се струва малко възможно, защото ако този елемент е повреден - не би ли трябвало да нямам никакви степени останали да работят?


Потребителски аватар
kadettajia
Мнения: 15
Регистриран на: Пон 08 окт 2007 13:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот kadettajia » Чет 02 юли 2009 16:19


ПРОБЛЕМА Е РЕШЕН - колегата radotom беше прав - първо свалих копчето да видя пластинката - но тя си контактуваш добре, после свалих жабката и шунтирах този резистор /или термоелемент/ и степените тръгнаха. Лошото е, че явно самото двигателче е замърсено и се тормози и сега за да тръгне 1-ва или 2-ра степен, първо трябва да пусна 3-та - за да има сила да се развърти вентилатора и после да сваля на 2-ра или на 1-ва - инъче ако го дам от 0 на 1-ва или на 2-ра - не тръгва - няма сили да се развърти. Но това за сега не ме притеснява - важното е че всички работят.
За колегата suba - това резисторче се намира на същото място като на пасатите с климатик, така и на тези без - както го е показал колегата radotom - за да стигнеш до него махаш жабката, която се държи на 4 винта - 3 в жабката отгоре и един под нея, но за да стигнеш до този под нея, трябва да свалиш и джобчето, което е под жабката (което от всоя страна се държи на още 3 вина).

Благодаря на всички отзовали се!


Потребителски аватар
suba
Мнения: 522
Регистриран на: Пет 08 авг 2008 21:56
Автомобил: AUDI А6
Двигател: APS
Местоположение: София

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот suba » Чет 02 юли 2009 17:17


За колегата suba - това резисторче се намира на същото място като на пасатите с климатик, така и на тези без - както го е показал колегата radotom - за да стигнеш до него махаш жабката, която се държи на 4 винта - 3 в жабката отгоре и един под нея, но за да стигнеш до този под нея, трябва да свалиш и джобчето, което е под жабката (което от всоя страна се държи на още 3 вина).

Мерси колега! :да:
За вентилаторчето ти-най-вероятно си заминава и може в скоро време да здаде багажа тотално.Иначе можеш да пробваш да го духнеш на компресор.Бедна ти е фантазията колко прахуляк ще изкара.То се сваля лесно с едно въртеливо движение на ръката :D.Определено ще тръгне по добре.А и огледай да не търка перката някъде.


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот Winner25 » Чет 02 юли 2009 18:33


Stenly написа:то там си е детска болест постоянно нагрява и като се огъне от температурата ламаринката и спира да контактува.
Васко а бе мислил съм дали не става да не минава целия ток през ключа със степените ами да се направи да минава през реле и с ключа да се управлява само?

Аз също мислех за релета ама трябва да са 4. При мен пластината се беше деформирала много, после я смених но пак загрява много. Зимата като пускам само вентилатора няма проблеми, но лятото с климатика направо ми разтапя пластмасовата част. Проблема съм го решил с едно ключе (за 4-та степен) което не се вижда :)


Потребителски аватар
onion
R.I.P
Мнения: 569
Регистриран на: Чет 15 яну 2009 17:52
Автомобил: Passat B3 1800 mono
Двигател: ABS 92
Местоположение: София

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот onion » Чет 02 юли 2009 20:31


suba написа:
За колегата suba - това резисторче се намира на същото място като на пасатите с климатик, така и на тези без - както го е показал колегата radotom - за да стигнеш до него махаш жабката, която се държи на 4 винта - 3 в жабката отгоре и един под нея, но за да стигнеш до този под нея, трябва да свалиш и джобчето, което е под жабката (което от всоя страна се държи на още 3 вина).

Мерси колега! :да:
За вентилаторчето ти-най-вероятно си заминава и може в скоро време да здаде багажа тотално.Иначе можеш да пробваш да го духнеш на компресор.Бедна ти е фантазията колко прахуляк ще изкара.То се сваля лесно с едно въртеливо движение на ръката :D.Определено ще тръгне по добре.А и огледай да не търка перката някъде.


Също така , ако ще се сваля да се духа на компресор не е лошо малко тънко масло , примерно шевно да му се капне , ако има как , на осичката.


Потребителски аватар
dancing_niki
Скиора
Мнения: 2106
Регистриран на: Нед 24 сеп 2006 17:55
Автомобил: VW Touareg V6 TDI Individual
Двигател: CASA
Местоположение: София

Re: изчезнаха ми степените на врътката на вентилатора - пасат б3

Мнениеот dancing_niki » Пет 03 юли 2009 10:53


Няма ли филтър който да се е задръстил и той да пречи вентилатора да се развърти? А още едно решение да не грее врътката е да се сложат релета.

Късмет!



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: nikidimow, rady66 и 57 госта