Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
monkataaaaaa
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 24 дек 2011 17:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот monkataaaaaa » Пет 20 яну 2012 14:12


Здравейте на всички имам един проблем с охладителната система от който вече главата ме боли значи (пасат б3 1.8 моно,89г).... На таблото ми държи работеща температура от 110 а нормалната е 90 и такава ми беше преди ..сменили сме термостата, с нов датчик съм на тройника сигорен съм че показанията на таблото са верни смисъл работи ...Когато пипам маркучите са топли но не са горещи а показва че е 110 гадуса парното сякаш е по-хладко педи на 90 градуса като е неможеш да си сложиш ръката направо гори... то е отваряно и почистено .. Моля ви кажете ми как да си направя работната температура отново от 90 градуса ... :) Благодая предварително :)

Последна промяна от monkataaaaaa на Пет 20 яну 2012 20:03, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проблем с охладителната система помогнете!!!!

Мнениеот zfa159 » Пет 20 яну 2012 18:33


Аз не разбрах,това на колата ли е или на бойлера вкъщи? :drinking: :dummy:
Хубаво,описал си си проблема,добре,ама не знаем за каква кола говориш.Такива части,каквито си описал,имат всички Passat-и през последните 20 години,а охладителните им системи нямат нищо общо.
Бъди така добър да напишеш за каква кола става дума (ама не,че е синя,защото това не ме засяга mhihi ) и с какъв двигател е (модел на Passat-a ти,година на производство,двигател като код (първите 3 знака от номера на двигателя в големия талон) и т.н. ).
Причините при различните модели и различните двигатели са на различно място,не питам за колата,за да си начеша езика (по-точно пръстите,понеже пиша mhihi ).
:beer


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот zfa159 » Пет 20 яну 2012 22:38


А, сега вече е по-добре :)
При тях основния и най-често срещан проблем е запушване на малкото маркуче,което отива от големия маркуч към разширителния съд.Това се лекува най-лесно,като се среже маркучето на 4-5см от големия и се пробие със свредло около 3-4мм (вътре има едно като дюза с малко отворче и то се запушва).
Това се познава лесно (дали е запушено) и има доста теми по въпроса как да стане.Иначе водната им помпа е практически безсмъртна и не би трябвало да имаш какъвто и да е проблем с нея.
Ти говориш за слабо парно (не толкова силно) и за хладки маркучи - според мен или мотора не загрява добре (таблото лъже сериозно) или няма циркулация на антифриз през системата (причините за липса на добра циркулация са това маркуче,водна помпа (едва ли е тя),г-ра на глава).От там нататък нещата следва да се проверят,защото ако термостата не отваря и мотора загрява на 110 градуса,парното ще е жестоко горещо,а ти казваш,че е по-зле от преди.
Провери маркучето,за което ти казах,ако там е ок,премери с друг уред (точен с хубава термодвойка) каква е температурата на главата при 4-ти цилиндър (към скоростите).Тогава вече можем да знаем с какъв проблем се борим.
:beer


Потребителски аватар
monkataaaaaa
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 24 дек 2011 17:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот monkataaaaaa » Пет 20 яну 2012 23:04


Благодаря ти ще пробвам... а отностно термостата си отваря абе честно да ти кажа стана всичко от една глупост на баща ми радиятора сълзеше и нашия да вземе да чукне едно айце в разшерителния съд и край .. сменихме радиатора датчика на тройника после но остана тоз проблем с температурата ...двигателя действително не загрява на 110 градуса а на таблото показва толкова но нали ти казвам сигорен съм че таблото работи защото съм слагал и др. пак същото показва а преди небеше така преди яйцето хаха :)


Потребителски аватар
kossel
Мнения: 1759
Регистриран на: Нед 10 апр 2005 3:39
Автомобил: Fiat Doblo Natural Power
Двигател: 103 коня 1600 16V
Местоположение: София

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот kossel » Съб 21 яну 2012 0:10


Аз имах подобен проблем - пластмасовата перка беше превъртяла на водната помпа ... а мислех, че е заминала гарнитура на главата.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот zfa159 » Съб 21 яну 2012 0:17


Тъй де,ама помпата на този двигател е изцяло метална и трябва да види много зор,за да се прецака така,че да не прави налягане.Иначе не съм виждал такава,но да е пластмасова (за 1.8 моно),което ест. не значи,че никога никъде не е произведена и монтирана такава :screwy


Потребителски аватар
kossel
Мнения: 1759
Регистриран на: Нед 10 апр 2005 3:39
Автомобил: Fiat Doblo Natural Power
Двигател: 103 коня 1600 16V
Местоположение: София

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот kossel » Съб 21 яну 2012 6:01


Аз съм с моно 1.8 RP 1990 година и се оказа, че водната помпа ми е с платмасова турбинка, която разбира се превъртя след 100 000 км.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот zfa159 » Съб 21 яну 2012 9:05


Е ти ме преби :drinking:
Доста помпи съм сменил,пластмасова на този мотор не съм видял да слагат.Понеже човек се учи докато е жив,казах и по-горе,че не е невъзможно,ама не съм виждал.Масовите - Колбеншмидт и Хепу са си метални от ден 1-ви на производството (колбен се вгражда заводски в двигателя) и всичките произвеждани за смяна след това...Но братята китайци не спят и явно действат mhihi .Добре тогава,вкарваме в играта и водната помпа,но започни най-напред от марученцето :)
:beer


Zlatina
Мнения: 342
Регистриран на: Нед 16 авг 2009 13:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Крапец

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот Zlatina » Съб 21 яну 2012 9:11


аз пък видях тук във форума снимка на изядени витла на чугунена/май/ водна помпа...но ако проблема е в нея,колата е по вероятно да загрява наистина,а не да лъже датчика.При толкова хаотично нахвърляни данни не знам кое е точно проблема-че стрелката лъже/ако лъже/ или че няма парно.
Въпросното маркуче лесно се проверява-вижда се дали циркулира вода през него в разширитела.Но слабата циркулация може да се дължи също и на водната помпа.
Щом си сигурен за таблото че не лъже,остава датчика. Но ако измериш същата температура до датчика каквато ти показва и таблото,пак виновна ще е помпата.Още повее,че датчика си го сменил.
За това почни от помпата,ако тя е наред вече ще търсим другаде проблема.Има вероятност омлета нещо да я е прецакал :horror:


stanimirstarshi
Мнения: 36
Регистриран на: Чет 01 апр 2010 12:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Novi Iskar

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот stanimirstarshi » Нед 22 яну 2012 17:50


Здравейте Колеги и аз имах подобен проблем с моя "чайник" В3 РП 1.8 загрява си до 90 градуса антифриза ,до тук добре,ама утива на 110 градуса и нито перка се включва нито парно има ама грам. :banghead: :oops:
А то какво било:докато помпата въри в малкия кръг е добре, но като отвори термостата и турбинката започва да приплъзва около оста на помпата и така колата започва да прегрява. При мен също беше заводската си водна помпа (20 год.)с текстолитова перка и заоблени шлици. :bishop
слид смяната й всичко си беше наред :да:


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот zfa159 » Нед 22 яну 2012 18:40


Странно :roll: .На моят 1.8 моно (само че е ABS) си свалих оригиналната помпа на 18 години (преди 2 години) с щампите,датата и т.н. и си беше изцяло метална и доста стабилна (смених я профилактично,даже си беше напълно здрава).Сменял съм и помпи на други монота,но предимно на ABS и заводските все са били метални.Явно при RP известно време слагат текстолитени (пластмасови) и те дефектират.
Иначе да,ако помпата е заминала,тогава през малкия кръг може и да върти някак,но през големия и е трудничко,защото за там трябва доста повече дебит...
:beer


Потребителски аватар
monkataaaaaa
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 24 дек 2011 17:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот monkataaaaaa » Пон 23 яну 2012 14:34


Оказа се че не е запушен тънкия маркуч към разшерителния съд .. да не се окаже водната помпа нещо незнам и аз или пък някой датчик ама кой от всички хах луда работа вече


Потребителски аватар
Emo
Мнения: 314
Регистриран на: Пет 18 юни 2004 13:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот Emo » Пон 23 яну 2012 17:31


Колега погледни си датчика, т'ва е електросъпротивителен датчик, те вероятно са два в едно тяло. Намира се на тройника, потърси из форума имаше характеристиката на датчиците. С термометър със сонда, некъде по главата - има къде да завреш сондата и след т'ва мериш съпротивлението на датчика (моя беше некакси пробил, инак отпред челото му беше идеално). Накрая сравняваш съпротивление с измерена тремпература и ако е много мръднал - в кофата и нов.

Ако па не ти се занимава с мерене и прочее, 'земи си некакъв датчик, но за твойта кола, има разни 'пръчки' по 12-15 кина, сложи го и виж какви показания ще имаш на таблото.

Може и изправителя на таблото да е мръднал, също е хубаво да се провери, схемата струва некакви стотинки.

Успех колега!


п.п. Т'ва с разпробиването на отклонението към казанчето на тройника е много кофти работа, кофти, кофти, колко да е кофти? Никакво пробиване, отпушване ДА, пробиване НЕ. Преди години (4-5) изпонаписах бая по тая тема, сега не ми се пише пак.


Потребителски аватар
monkataaaaaa
Мнения: 36
Регистриран на: Съб 24 дек 2011 17:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Проблем с охладителната система б3 1.8 моно RP, 89 г

Мнениеот monkataaaaaa » Пон 23 яну 2012 18:10


Датчика съм го сменил долния черния чисто нов е ...освен другите отгоре да не са нещо вред незнам



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 53 госта