Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатроника?

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
ivkata
Мнения: 1146
Регистриран на: Пет 17 мар 2006 19:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатроника?

Мнениеот ivkata » Вто 14 окт 2014 17:24


Здравейте пускам темата за да помогна на колега който няма възможност да го направи сам.
Както се разбира от заглавието става въпрос за В-4 тди 1Z мотор,проблема е във вентилатора на климатроника,моторчето е разглобено,почистено и с нови четки.И въпреки всичко често се случва да му изгаря бушона,дори и да не изгори при вкл. на вентилатора не започва да духа веднага,ами след около минута.
При включването на климатроника на дисплея излиза код за грешка НЕ,някой има ли представа какво значи конкретния код,или какво се е скапало по системата че идва студ, а без парно не става!?




Потребителски аватар
ej0
Мнения: 143
Регистриран на: Съб 02 фев 2013 22:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: BMR
Местоположение: Шумен,Шумния град

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот ej0 » Вто 14 окт 2014 18:10


Колега незнам за грешката,но преди 1 месец и моя спираше като подам газ или като го пусна не тръгваше :scare3
Изкарах моторчето смених му четките и сега е всичко тип топ духа да си е.. мишка ухото :mhihi
дано съм бил полезен :th_up


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот zfa159 » Вто 14 окт 2014 20:10


Колега, за схемата има значение с кой климатроник си. На В4 се слагат 2 вида заводски - единия е с копчета Auto и OFF, другия е с Auto и Econ. Схемите на двата са различни. 7-ми месец 95-та година е граничната за двата вида климатроници. След като уточниш с кой от двата си, можем да видим по схемата какво се случва. Също така при диагностика с VCDS може да се види какви грешки има (ако има проблем с вентилатора, контролера ще го регистрира задължително).
Направи прост експеримент - когато вентилатора не иска да тръгне сам, бръкни през дупката за ф-ра за купето и го побутни. Ако тръгне - износен колектор или изгоряла намотка на ротора (рядко се случва, ама се случва) - тогава сменяш с друг вентилатор и спи.
:beer


Потребителски аватар
ivkata
Мнения: 1146
Регистриран на: Пет 17 мар 2006 19:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот ivkata » Вто 14 окт 2014 20:59


Колега благодаря за компетентното и изчерпателно мнение! :bowdown
След кратка справка със собственика: колата е 95 година ,а копчетата на климатроника са Auto Econ.
Проблема с моторчето не се случва постоянно ,може ден-два да няма проблем, и след това изгаря бушона.Сутрин при вкл. изписва кода за грешката и след около минута кода изчезва и моторчето тръгва.
Малко се получава като развален телефон,но гледам да помогна на момчето. :redface


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот zfa159 » Сря 15 окт 2014 19:48


Така, предпазителя е само за ел. мотора т.е. има две възможности - проблем в самия мотор или проблем по кабела от бушонното табло до мотора. Аз залагам на мотора. Контролирането на оборотите на мотора става по маса т.е. няма вариант да думне регулатора и да изгори бушона, защото ако регулатора прекъсне, тогава мотора никога няма да тръгне, ако пък регулатора окъси, стига постоянна маса до мотора и ще върти постоянно на макс. обороти. Според мен търсете драма в мотора.
:beer


Потребителски аватар
ivkata
Мнения: 1146
Регистриран на: Пет 17 мар 2006 19:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот ivkata » Пет 31 окт 2014 20:55


Благодарение на zfa159 проблема в климатроника на колегата е отстранен,след точна намеса всичко е ок! :th_up Доколкото разбрах,проблема е дошъл от блокирало моторче на задната чистачка... :mhihi


nsk1970
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 04 ное 2014 14:19
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот nsk1970 » Вто 04 ное 2014 14:23


Здравейте, нов съм във форума и искам да попитам някой колега знае ли как с прави тест за грешки на климатроника на Б4 1.9 TDI 1Z мотор 1996 година. Предварително Благодаря. :eek


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12867
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 04 ное 2014 20:17




Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот zfa159 » Вто 04 ное 2014 20:44


96-та е с Auto и Econ, ако е заводския. Той няма самодиагностика - само с кабел и софтуер.
:beer


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12867
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 04 ное 2014 21:14


-20 лв тогава!
:beer


nsk1970
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 04 ное 2014 14:19
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот nsk1970 » Сря 05 ное 2014 18:46


Здравейте колеги, на климатроника ми няма копчета OFF и temp + за да ми изкара кодове на функции за диагностика използвах бутоните за намаляне на степените на вентилатора и този за вдигане на градусите в купето , но не излиза никакъв код. Нещо аз ли бъркам или не съм разбрал ? Или трябва да използва други бутони ? Моля помогнете.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12867
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 05 ное 2014 20:45


zfa159 написа:96-та е с Auto и Econ, ако е заводския. Той няма самодиагностика - само с кабел и софтуер.
:beer


Виж какво каза този човек.


Потребителски аватар
batgecko69
Мнения: 166
Регистриран на: Вто 20 апр 2010 16:37
Автомобил: golf
Двигател: abf
Местоположение: Сливен

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот batgecko69 » Чет 06 ное 2014 20:45


ivkata написа:Благодарение на zfa159 проблема в климатроника на колегата е отстранен,след точна намеса всичко е ок! :th_up Доколкото разбрах,проблема е дошъл от блокирало моторче на задната чистачка... :mhihi






Как по точно го оправи колега смени моторче ли?Че и аз съм със същия проблем .. задната чистачка спря да работи и се появи НЕ на дисплея (94 ми е климатроника auto и off)


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот zfa159 » Пет 07 ное 2014 0:33


Колата я правих аз и ще разясня :)
Всъщност историята е такава - момчето си мислеше, че му изгаря предпазителя за вентилатора в купето и затова той спира да работи, ама всъщност гореше предпазителя за задната чистачка (не е гледал правилно номерацията). Климатроника взима някакво захранване през този предпазител (по схемите и обясненията не е така, ама е факт) и когато той изгори, контролера откача - записва HE вместо градусите и спира да управлява степените на вентилатора. Проблема с чистачката е, че до нея има постоянно захранване при "контакт" с идеята да се връща винаги в крайно положение. Дори да не я пускате, ако е спряла някъде в друго положение, различно от крайното, тя харчи ток и се опитва да тръгне да се движи. Понеже трасето до отзад е дълго, не винаги гори предпазителя, а често само товари инсталацията, докато разтопи кабелите и окъси и вече изгори предпазителя. Решението в случая на колегата беше просто - разглобих му кората на вратата и изключих буксата на моторчето. Така вече няма товар на този предпазител и той не изгаря и климатроника е щастлив. Предпазителя, за който говорим е номер 4 и е 15A (в случая колегата беше решил, че той е за вентилатора и беше турил 30А, ама той пак беше изгорял :mhihi ).
:beer


Потребителски аватар
batgecko69
Мнения: 166
Регистриран на: Вто 20 апр 2010 16:37
Автомобил: golf
Двигател: abf
Местоположение: Сливен

Re: Пасат В-4 TDI 1-Z мотор - код за грешка на климатрони

Мнениеот batgecko69 » Нед 09 ное 2014 8:06


Мерси колега оказа се изгорял предпазителя .. замених го и се оправи.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 52 госта