Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
_Technics
Мнения: 145
Регистриран на: Пон 12 май 2008 21:50
Автомобил: VW Passat 2002
Двигател: AKN V6 350HP
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот _Technics » Нед 09 сеп 2012 23:35


Ще сменям маслата по скоростната кутия и диференциалите, т.к. имам някакво странно и силно виене над 100км./ч. след силно ускорение с натоварване (баир... и т.н.т.). Днес е вдигахме на подемник. Видя се, че има пробка за източване на маслото от скоростната кутия и Transfer Box, както и на задния диференциал, НО няма пробка за наливане в този Transfer Box. Въпроса ми е като наливам от пробката на лявата полуоска от скростната кутия, свързани ли са скоростната кутия с Transfer Box ? т.е. ще влезе ли новото масло там ? Би трябвало но ме е страх да не прецакам нещо и за това предварително питам :)
Благодаря предварително!
Колата е Passat B5.5 2.5TDI V6 4Motion, Motor Type: AKN.




Потребителски аватар
dancing_niki
Скиора
Мнения: 2106
Регистриран на: Нед 24 сеп 2006 17:55
Автомобил: VW Touareg V6 TDI Individual
Двигател: CASA
Местоположение: София

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот dancing_niki » Нед 09 сеп 2012 23:56


Кутията автоматична ли е, защото на автоматите има 2 тапи отдолу, едната е за източване, а другата за наливане и маслото стига навсякъде.


Потребителски аватар
_Technics
Мнения: 145
Регистриран на: Пон 12 май 2008 21:50
Автомобил: VW Passat 2002
Двигател: AKN V6 350HP
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот _Technics » Пон 10 сеп 2012 9:13


Верно несъм опоменал само това - РЪЧНА, 6 степенна
П.п.: някой знае ли какво е това:
Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 72.6 mm²/s
Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 15.2 mm²/s
..и по точно mm²/s ? това е от спецификация на MOTUL: http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/2652/Gear_300_75W-90_3178_%28GB%29%5B1%5D.pdf
като искам да сравня с: http://www.lubadmin.com/upload/produit/FichePDF/lang_29/168.pdf , което май е препоръчително за VW


Потребителски аватар
_Technics
Мнения: 145
Регистриран на: Пон 12 май 2008 21:50
Автомобил: VW Passat 2002
Двигател: AKN V6 350HP
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот _Technics » Вто 11 сеп 2012 0:40


Открих отговора: Мерната единица за кинематичен вискозитет по системата "Si".... честито :deal
=> на Мотул е малко по-рядко при по-ниски температури, т.е. при по-студено време ще започне по-късно да се 'вгресява' в сравнение с оригиналното масло... -> Би трябвало да е по-устойчив Мотул-а на студ.......


Потребителски аватар
_Technics
Мнения: 145
Регистриран на: Пон 12 май 2008 21:50
Автомобил: VW Passat 2002
Двигател: AKN V6 350HP
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот _Technics » Сря 12 сеп 2012 19:32


Колеги, ходих в Автодтрейд, за да науча 2 неща:
1. Маслата на скоростната кутия и задния диференциал са различавали по код, т.е. имат някаква разлика. Съответно: скоростна кутия: G 052 911 A2, заден диференциал: G 052 145 S2
2. Цените: 58лв./литъра maikomila На мен са ми необходими 4.7литра;
2.1 В Шкода са x62лв./литъра --> странно но по-скъпо.
Дилемата е да купувам ли оригинално или да слагам 75W90 навсякъде....... направо лошо ми стана.


wolff1
Мнения: 467
Регистриран на: Чет 03 мар 2011 23:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот wolff1 » Сря 12 сеп 2012 19:58


_Technics написа:Колеги, ходих в Автодтрейд, за да науча 2 неща:
1. Маслата на скоростната кутия и задния диференциал са различавали по код, т.е. имат някаква разлика. Съответно: скоростна кутия: G 052 911 A2, заден диференциал: G 052 145 S2
2. Цените: 58лв./литъра maikomila На мен са ми необходими 4.7литра;
2.1 В Шкода са x62лв./литъра --> странно но по-скъпо.
Дилемата е да купувам ли оригинално или да слагам 75W90 навсякъде....... направо лошо ми стана.

никъде не се препоръчва по каталозите на кастрол и други производители на масла, маслото на твоята скоростна кутия и деферинциал да се сменят. и това направи. само се казва да се сменя спирачната течност на 2 год. с дот 4 и си готов. на мойта също не се казваше да се сменя, но аз като дебела глава след някакво илюзорно стържене между първа и втора, след 12 год. викам бати ако се смени се оправи. да ама не. оригинално масло от ауди по 60 лв./литър и нищо не оправи. пак си е така скоростната кутия. всъщност проблема си е от нея. то и не е голям проблем. просто паника. само където се набутах пари. хората са добро за го казали да не се сменя и за това няма пробки. това стържене ще ти е от някъде другаде, гаранция. другато което е. според каталога на фукс: за диф. се препоръчва Differential, rear

Capacity: Capacity 1,5 liter

Use: Normal
Intervals: Check 35000 km
Products: TITAN SUPERGEAR 80W-90
TITAN GEAR HYP 90

скоростна кутия: Transaxle, manual 01E 6/1

Capacity: Capacity 2,7 liter

Use: Normal
Intervals: Check 35000 km
Products: TITAN SINTOFLUID 75W-80
TITAN SINTOPOID 75W-90

гледаш първия избор и вискозитет, и с другия става но то е алтернативния вариант. това е за Volkswagen
Model: Passat, 3B (1996 - 2005)
Type: Passat 2.5 V6 TDI (110 kW) 4Motion (2000 - 2003). не пише кода на мотора, но за 3 избора за този модел и на 3те се препоръчва това, така че разлика няма. ето ти адресите на фукс и кастрол, ако толкова държиш да ги сменяш си купи техните продукти примерно http://www.fuchs-europe.de/oel-wegweiser.html
http://www.castrol.com/castrol/sectionb ... Id=7074725

п.д. може и да ти е от кутийте ако знаеш някой преди това да е сменял маслата в тях и да е сипал неподходящо. иначе ако не е, няма логика за мене да е от там. всичко най :да:


Потребителски аватар
_Technics
Мнения: 145
Регистриран на: Пон 12 май 2008 21:50
Автомобил: VW Passat 2002
Двигател: AKN V6 350HP
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот _Technics » Сря 12 сеп 2012 20:08


Много ти благодаря колега! Подбудите ми са от странното виене в движение с висока скорост и да не се окажа лош стопанин на автомобила. Шума си го има и просто ще е от съединителя до гумите. Лагерите предните с каретата са сменяни скоро, от задните не е..... някъде по диференциали и кутия ще е! Чува се от всякъде еднакво - т.е. от средата.
Точно такава информация ми трябваше. Всеки говори различно, това се зачудих дали препоръчват смяна и ето на време.
Ще поумувам още, ще покарам още и ще преценя.
Още веднъж - Благодаря !


wolff1
Мнения: 467
Регистриран на: Чет 03 мар 2011 23:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот wolff1 » Сря 12 сеп 2012 20:21


_Technics написа:Много ти благодаря колега! Подбудите ми са от странното виене в движение с висока скорост и да не се окажа лош стопанин на автомобила. Шума си го има и просто ще е от съединителя до гумите. Лагерите предните с каретата са сменяни скоро, от задните не е..... някъде по диференциали и кутия ще е! Чува се от всякъде еднакво - т.е. от средата.
Точно такава информация ми трябваше. Всеки говори различно, това се зачудих дали препоръчват смяна и ето на време.
Ще поумувам още, ще покарам още и ще преценя.
Още веднъж - Благодаря !

никакви проблеми приятел. аз ако бях на тебе щях да провера дали маслата в тези кутий са сменяни. ако не са, изобщо няма да се занимавам с глупости. защото както ти казах, немския инженер е казал да не се сменя с причина. те са там затворени, херметезирани, нямат връзка с околната среда да се влошават. не е като нормалното масло. всичко друго е празни приказки. аз го изпитах на собствен гръб. 250 лв. на вятъра, това е :да:


Потребителски аватар
_Technics
Мнения: 145
Регистриран на: Пон 12 май 2008 21:50
Автомобил: VW Passat 2002
Двигател: AKN V6 350HP
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот _Technics » Сря 12 сеп 2012 20:44


Ами - да. Няма как да разбера дали са сменяни някога, според мен - не са. Проверихме само нивото - точно е!


wolff1
Мнения: 467
Регистриран на: Чет 03 мар 2011 23:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот wolff1 » Сря 12 сеп 2012 22:47


_Technics написа:Ами - да. Няма как да разбера дали са сменяни някога, според мен - не са. Проверихме само нивото - точно е!

всичко е ок, търси проблема другаде. аз като смених мойто масло след 12 год. излезна бистро и с гъстотата като новото. разлика никаква. но все пак ти си знаеш :да:


Потребителски аватар
_Technics
Мнения: 145
Регистриран на: Пон 12 май 2008 21:50
Автомобил: VW Passat 2002
Двигател: AKN V6 350HP
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот _Technics » Чет 13 сеп 2012 12:22


Ясно, ще карам така... и ще го мисля.
Благодаря за съветите и опита ;)


wolff1
Мнения: 467
Регистриран на: Чет 03 мар 2011 23:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот wolff1 » Чет 13 сеп 2012 14:37


_Technics написа:Ясно, ще карам така... и ще го мисля.
Благодаря за съветите и опита ;)

няма грижи :да:


Потребителски аватар
MiroKirev
Мнения: 93
Регистриран на: Пет 27 авг 2021 7:07
Автомобил: Passat B5 variant 4motion
Двигател:
Местоположение: Перник-София

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот MiroKirev » Сря 15 сеп 2021 15:26


Темата е мега стара, но все пак - към днешна дата да попитам и аз - сменя ли се, че ме наплашиха, че все пак със ситен шрифт си пише, че се сменя, но понеже БЕЛИЯ човек си сменя колата на всеки 5-10 години, е било нормално да "залегне" на всякъде, че тези масла не се сменяли...
Аз ходих при маслар и той ми каза за нищо на света да не го сменям - провери нивото на малсото и каза, че си е супер бистро и до пробката, та дори нямаше нужда и от доливане, та всичко е 6!...
Колата е на почти 200 000км (пасат Б5.5-1.9 тди 4motion), като "почти"-то няма кой да ти го докаже...
Сега другото, което разбрах е, че 4х4 от тоя тип винаги се кара с еднакви гуми и дрои АКО на втората година примерно супкаш гума, сменяш и 4-те гуми... :stumm
Сега аз колата я взех с предни гуми на 5 mm и задни на 3 mm и мислех да доизкарат лятото, но ме сецнаха, че веднага трябва да отида и да си ги сменя или направо с нови (както мислех да направя за догодина) или с 4-ри с еднакъв грайфер, понеже съм щял да си прееба диференциала ... това вярно ли е? :eek


Потребителски аватар
Tsankovski
Мнения: 360
Регистриран на: Пон 25 юли 2016 10:14
Автомобил: VW Passat B5-5 Variant Тiptronic
Двигател: AMX 2005 2-8 4motion Exclusive
Местоположение: Русе

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот Tsankovski » Чет 16 сеп 2021 7:03


Ако не се сменя маслото ще се смени кутията, има доста търсещи кутии поради тая пречина "маслото било вечно"


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11918
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Смяна масло на ръчна скоростна кутия и диференциал (4motion)

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 17 сеп 2021 7:35


Именно! Не знам какъв е проблемът на 3-4 смени на маслото и филтрите на мотора да дадеш още 50-60 лв за смяна на тия 2 литра масло в кутията.
Аз поне така процедирам с моята кутия, автоматик Айсин, понеже маслото и по скоро се опреснява, като се прави промивка с общо 9 литра масло, като се източва и налива по 3 литра. Първоначално записах на 60 хил км да сменявам маслото, но прецених, че не ме притеснява на 15 хил при смяна на маслото на мотора да източа и да налея 3 литра масло в скоростите.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: stantr и 139 госта