Пак да си поговорим за топлото в колата!!!

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
passi1
Мнения: 269
Регистриран на: Пет 28 апр 2006 13:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Пак да си поговорим за топлото в колата!!!

Мнениеот passi1 » Пон 06 ное 2006 12:03


Здравейте колеги, искам да попитам знае ли някой къде са намира байпасния клапан за парното на RP двигател? И още нещо ме интересува от къде (в каква посока) се пълни радиаторчето на парното т.е. от горния или от долния маркуч? След разгловяване онзи ден оставам, с впечатлението, че нямам нормална циркулация на антифриз през радиаторчето за парното, и може би за това нямам и парно.
Благодаря предварително!

Последна промяна от passi1 на Сря 08 ное 2006 15:58, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
Koko26
Мнения: 186
Регистриран на: Нед 15 яну 2006 18:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Koko26 » Пон 06 ное 2006 12:10


Същия проблем го имам и аз колега, горния маркуч е входа според мен защото поне на моят Пасат горния е по топъл от долния затова и аз мисля, че нямам добра циркулация следователно и парно, но все не остава време да го промия. :banghead:


Потребителски аватар
vladtod®
Мнения: 2079
Регистриран на: Вто 28 мар 2006 15:39
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: Пак да си поговорим за топлото в колата!!!

Мнениеот vladtod® » Пон 06 ное 2006 12:12


passi1 написа:Здравейте колеги, искам да попитам знае ли някой къде са намира байпасния клапан за парнота на RP двигател? И още нещо ме интересува от къде (в каква посока) се пълни радиаторчето на парното т.е. от горния или от долния маркуч? След разгловяване онзи ден оставам, с впечатлението, че нямам нормална циркулация на антифриз през радиаторчето за парното, и може би за това нямам и парно.
Благодаря предварително!

клапана е в маркуча който отива в тройника на малкото маркуче което отива в разширитела,точно там където е вулканизирано маркучето е клапана.Извади малкото маркуче от разширитела и надуй за да се отвори клапана /щото заяждал/ и го нанижи ,системата се обезвъздушава сама. Тва ми го е казвал Ваското 1


Потребителски аватар
Plumber
Мнения: 1426
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 20:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна / The Hague

Мнениеот Plumber » Пон 06 ное 2006 12:17


Мисля си и ми се струва че студената вода влиза отдолу,а толата отгоре.А като се замисля още повече,студената вода трябва да е отдолу,което значи входа е долу.Ама все пак да каже някой,който се е занимавал скоро


Потребителски аватар
passi1
Мнения: 269
Регистриран на: Пет 28 апр 2006 13:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот passi1 » Пон 06 ное 2006 14:14


droopy написа:Същия проблем го имам и аз колега, горния маркуч ...

Аз го промивах като му включих един маркуч и пуснах да тече вода от чешмата, но водата си течеше добре, а антифриза нещо се затруднявя:banghead:
vladtod написа: клапана е в маркуча който отива в тройника на малкото маркуче което отива в разширитела,точно там където е вулканизирано маркучето е клапана.Извади малкото маркуче от разширитела и надуй за да се отвори клапана /щото заяждал/ и го нанижи ,системата се обезвъздушава сама. Тва ми го е казвал Ваското 1

vladtod, е там май нямаше да го потърся никога :-) Та казваш, да източа всичко от охладителната система и да надуя през малкото маркуаче така ли? А мога ли да го разкарам изцяло този клапан, и да си реша проблемите за вечни времена?


Потребителски аватар
Коко
Мнения: 23
Регистриран на: Сря 01 ное 2006 15:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пак да си поговорим за топлото в колата!!!

Мнениеот Коко » Пон 06 ное 2006 14:15


passi1 написа:Здравейте колеги, искам да попитам знае ли някой къде са намира байпасния клапан за парнота на RP двигател? И още нещо ме интересува от къде (в каква посока) се пълни радиаторчето на парното т.е. от горния или от долния маркуч? След разгловяване онзи ден оставам, с впечатлението, че нямам нормална циркулация на антифриз през радиаторчето за парното, и може би за това нямам и парно.
Благодаря предварително!

Действително,когато се отвори байпасния клапан парното изчезва,но това става когато температурата на водата стигне около 80С.Преди това парното трябва да е О.К.


Потребителски аватар
Emo
Мнения: 314
Регистриран на: Пет 18 юни 2004 13:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Emo » Сря 08 ное 2006 15:30


Аз между охладителните ситеми на RP и ABS двигателите не намирам съществена разлика, ако има нека някой специалист ме поправи, единственото, което открих е в тройника, на RP малкото маркуче (към разширителният съд) е залято и излиза от големия хоризонтален маркуч, който свързва главата с горния щутцер на радиатора, а при ABS мотора е отделно и влиза в пластмасовия тройник.

Та входящата и изходяща връзки на радиаторчето на парното са на едно ниво (как точно се движи топлоносителя ще погледна довечера на старото ми радиаторче). Прегледах един куп схеми в ETOS и в сайта на братушките, но не открих никакви зачатъци на 'байпас' на радиаторчето на парното. Възможните други причини (извън отворен байпас на радиаторчето на парното) да нямаш добро отопление в купето могат да бъдат (но не само):
1. липса на достатъчно охладителна течност в системата;
2. развалена клапа (топло/студено, определя пътя на въздуха, който постъпва в купето);
3. затлачено радиаторче на парното по пътя на охлаждащата течност;
4. затлачено радиаточе по пътя на въздуха.
5. наличие на въздушна възглавница в охладителната система, която се дължи на някакъв проблем на самата система, най-често запушване на някой елемент, в следствие на което системата не може да се самообезвъздуши;
6. друго.

Без да те подценявам, моят съвет е да порърсиш в 'сервизи' на форума някой, който му разбира и да отидеш да си решиш проблема, така ще си спестиш един куп неприятности (имаш проблем в охладителната система в крайна сметка), през които аз за около десетина месеца вече минах.

Успех


Потребителски аватар
passi1
Мнения: 269
Регистриран на: Пет 28 апр 2006 13:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот passi1 » Сря 08 ное 2006 15:51


Emo, благодаря за отговора. Причини 2, 3, и 4 ми изглеждат най-вероятни. Но как да разбера дали и коя от тях ми прави мизерии?


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19705
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBBB
Местоположение: Пловдив

Мнениеот radotom » Сря 08 ное 2006 15:58


passi1, и трите неща май се установяват само визуално, братче!
Ма що хамалогия е, за да ти дойде 'визуалното' пред очите...
Що мислиш не съм си олепил с нещо клапите на парното вече втора зима...


Потребителски аватар
Emo
Мнения: 314
Регистриран на: Пет 18 юни 2004 13:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Emo » Сря 08 ное 2006 16:29


passi1 написа:Emo, благодаря за отговора. Причини 2, 3, и 4 ми изглеждат най-вероятни. Но как да разбера дали и коя от тях ми прави мизерии?


Провери температурата на входа и изхода на 'радиаторчето на парното' при работещ загрял автомобил, ако температурата е съизмерима с тази на останалите връзки по охладителната система, а не духа топло, значи имаш читава циркулация, остава клапата да е заминала (2).

Ако при превключване топло/студено имаш значителна промяна в силата (дебита) на въздуха, значи клапата е (относително) читава, а радиаторчето е затлачено и то възпрепятства преминаването на въздуха през него, но пък преминаващия въздух ще е бая топъл.

Аз това бих напрвил, ама най-добре я закарай при някого.

Успех.


Потребителски аватар
niviat
Мнения: 332
Регистриран на: Чет 10 авг 2006 13:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот niviat » Сря 08 ное 2006 16:40


Маркуча който излиза от главата , но не този към тройника на антифриза (с датчика ) от него влиза водата в радиаторчето.Та значи палиш двигателя и хващаш този маркуч и чакаш да загрее в горната си част до входа на радиатарчето на парното.Когата загрее там проверяваш другият маркуч , който излиза от радиаторчето ( на парното) дали започва да загрява.
Ако :
1-маркуча които подава толла течност на парното не загрява чак до входа на радиаторчето - то имаш въздух в ситемата , и по-точно в частта радиаторче на парно.
2-маркуча които подава толла течност на парното загрява чак до входа на радиаторчето , а този на изхода е студен - имаш запушено радиаторче
3-и двата маркуча са топли - търси си причината в клапите , а също и радиаторчето
В моят Пасат ABS мотор съм правил тази процедура да проверя дали системата е обезвъздушена и мога да се похваля с прекрасно парно, но незная да имам клапанче , просто от тройника ми излиза маркуче към разширителното казанче , което служи за обезвъздушаването на системата и винаги при работещ двигател от него трябва да "църка" течност.


STOIAN ANDREEV
Мнения: 44
Регистриран на: Чет 15 юни 2006 11:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Асеновград

Мнениеот STOIAN ANDREEV » Чет 09 ное 2006 17:39


Моя пасат е със същия двигател и имах същия проблем преди 3 години. Ако проблема е в клапана се разбира веднага ,защото преди него маркуча е топъл а след него е студен. Махнах клапана и за проба сложих водопроводна тръба . Ефекта беше поразяващ топлото чак взе да ми пари на очите .


Потребителски аватар
passi1
Мнения: 269
Регистриран на: Пет 28 апр 2006 13:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот passi1 » Чет 09 ное 2006 18:03


STOIAN ANDREEV написа:...... Махнах клапана и за проба сложих водопроводна тръба. Ефекта беше поразяващ топлото чак взе да ми пари на очите .

Благодаря ви много за отговорите. STOIAN ANDREEV, не разбрах как точно си махнал клапана и на негово място си сложил водопроводна тръба? Предполагам, че си махнал някакъв маркуч или част от него? Ако е така, кой точно е този маркуч? Питам толкова на широко, защото никога не съм го виждал този клапан.
Благодаря предварително!


cacho
Мнения: 76
Регистриран на: Чет 18 авг 2005 10:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот cacho » Чет 09 ное 2006 21:33


карах пасат преди 3 год и ако не се бъркам тоя клапан представлява метална джаджа (алуминиева) с два входа и един изход. като колата не е загряла достатъчно "топлото се взима" от блока на двигателя а като загрее клапана се отваря/затваря и топлото е от големия охладителен гръг. Та проблема при мен беше колата загрява имам хладко парно, колата е загряла -парно ник'во. незнам къв точно е твоя проблем.
та аз мисля че ако е възможно да се замени с водопроводни части и проблема е в клапана разбирасе, тогава ОК
(аз свалих моя и принудително го оставих отворен )


Dimiter
Мнения: 44
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 17:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Dimiter » Пет 10 ное 2006 10:36


cacho написа:... Та проблема при мен беше колата загрява имам хладко парно, колата е загряла -парно ник'во...

И аз имах такъв проблем доскоро.
Поради проблеми с охладителната система и съответните ремонти, цяло лято доливах вода. Често и по много.
Проблема с топлото изчезна, сега след напълването на системата с антифриз. Вероятно по-добрите вискозитетни качества на антифриза спрямо водата направиха така, че охладителната течност да циркулира нормално и през парното. Всъщност досега не се бях замислял над тоя въпрос.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 30 госта